Przewodnik po BBCode

Wprowadzenie

Czym jest BBCode?
BBCode jest specjalną implementacją HTML-a, a możliwość jego używania jest uzależniona od ustawień wybranych przez administratora. Jeśli chcesz, możesz wyłączyć go w niektórych postach, zaznaczając opcję Wyłącz BBCode przy ich wysyłaniu. Znaczniki BBCode są zamknięte w nawiasach kwadratowych - [ i ], a nie w trójkątnych - < i >, oraz oferują większą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Zależnie od szablonu, którego używasz, możesz w bardzo łatwy sposób dodawać znaczniki BBCode do postów poprzez odpowiednie przyciski na stronie wysyłania postu. Mimo to ten przewodnik może Ci się przydać.
Góra

Formatowanie tekstu

Jak wpisać pogrubiony, pochylony lub podkreślony tekst?
BBCode zawiera znaczniki pozwalające na szybką zmianę podstawowego wyglądu tekstu. Można to uzyskać na poniższe sposoby:
 • Aby pogrubić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [b] i [/b]. Przykładowo, kod [b]Tekst[/b] zmieni się w Tekst
 • Aby pochylić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [i] i [/i]. Przykładowo, kod [i]Tekst[/i] zmieni się w Tekst
 • Aby podkreślić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [u] i [/u]. Przykładowo, kod [u]Tekst[/u] zmieni się w Tekst
Góra

Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu?
Aby zmienić kolor lub rozmiar tekstu, można użyć znaczników wymienionych poniżej. Pamiętaj, że to, jaki będzie rezultat po wyświetleniu, zależy od przeglądarki i systemu użytkownika.
 • Zmianę koloru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [color=] i [/color]. Po znaku = powinieneś podać angielską nazwę koloru (np. red, blue, yellow) albo szesnastkową wartość (np. #FFFFFF, #000000). Przykładowo, żeby osiągnąć czerwony tekst powinieneś użyć kodu [color=red]czerwony tekst[/color] albo [color=#FF0000]czerwony tekst[/color]
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [size=] i [/size]. Ten znacznik jest zależny od szablonu, którego używasz, ale zalecanym formatem jest liczba reprezentująca rozmiar tekstu w procentach, zaczynając od 20 (bardzo mały) aż do 200 (bardzo duży). Przykładowo, żeby osiągnąć mały tekst powinieneś użyć kodu [size=30]mały tekst[/size]
Góra

Czy mogę łączyć znaczniki formatujące?
Tak, naturalnie, że możesz, na przykład aby zwrócić czyjąć uwagę możesz napisać: [size=150][color=red][b]POPATRZ NA MNIE![/b][/color][/size], co zmieni się w POPATRZ NA MNIE! Nie radzimy jednak wpisywać dużych ilości tekstu o takim wyglądzie! Pamiętaj, że od Ciebie zależy zachowanie poprawnej kolejności początkowych i końcowych znaczników. Przykładowo, poniższy kod nie zadziała: [b][u]Tekst[/b][/u]
Góra

Cytowanie i wstawianie tekstu o stałej szerokości znaków

Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Są dwa sposoby na cytowanie tekstu - podając źródło lub nie podając go.
 • Przy wykorzystywaniu funkcji cytowania odpowiadając na post na forum, cytowany tekst zostaje automatycznie otoczony blokiem [quote="autor cytowanego postu"] i [/quote]. Ta metoda pozwala cytować z podaniem źródła (czyli np. osoby). Przykładowo, żeby zacytować kawałek tekstu napisanego przez Userka powinieneś napisać: [quote="Userek"]Tekst, który napisał Userek[/quote] Wynikiem tego będzie automatyczne dodanie „Userek napisał(a):” przed cytowanym tekstem. Pamiętaj, musisz wstawić cudzysłowy wokół nazwy źródła.
 • Druga metoda pozwala cytować tekst nie podając źródła. Aby jej użyć, wstaw tekst między znacznikami [quote] i [/quote]. Przy wyświetlaniu postu, przed cytowanym tekstem wyświetlony zostanie napis "Cytat:".
Góra

Wstawianie kodu lub tekstu o stałej szerokości znaków
Jeśli chcesz wstawić kawałek kodu lub cokolwiek, co wymaga stałej szerokości znaków, powinieneś użyć znaczników [code] i [/code]. Przykład: [code]echo "Oto jakiś kod";[/code]. Całe formatowanie użyte między znacznikami [code] i [/code] zostanie zachowane przy wyświetlaniu wysłanego postu. Kolorowanie składni PHP może zostać włączone przez użycie pary [code=php] i [/code] i jest zalecane przy wysyłaniu kodu PHP, ponieważ ułatwia jego odczytywanie.
Góra

Tworzenie list

Tworzenie listy nieuporządkowanej
BBCode umożliwia wstawianie dwóch rodzajów list, nieuporządkowanej i uporządkowanej. Są w zasadzie takie same jak ich odpowiedniki w HTML. Lista nieuporządkowana prezentuje kolejne pozycje jedna po drugiej, oznaczając je graficznymi znakami. Aby utworzyć listę nieuporządkowaną użyj pary znaczników [list] i [/list] i oznacz każdą pozycję używając [*]. Przykładowo, żeby zrobić listę twoich ulubionych kolorów:
 • Czerwony
 • Niebieski
 • Żółty
powinieneś użyć kodu: [list]
[*]Czerwony
[*]Niebieski
[*]Żółty
[/list]
Góra

Tworzenie listy uporządkowanej
Drugi typ list - uporządkowany - daje kontrolę nad tym, co jest wyświetlane przed każdym elementem. Aby utworzyć listę uporządkowaną użyj [list=1] i [/list] dla listy numerowanej lub [list=a] i [/list] dla listy alfabetycznej. Podobnie jak w liście nieuporządkowanej, elementy są wyznaczane przez [*]. Przykładowo, aby zrobić listę rzeczy do zrobienia:
 1. Idź do sklepu
 2. Kup nowy komputer
 3. Przeklnij go, gdy się zawiesi
powinieneś użyć kodu: [list=1]
[*]Idź do sklepu
[*]Kup nowy komputer
[*]Przeklnij go, gdy się zawiesi
[/list]
Aby zrobić listę możliwych odpowiedzi:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź
powinieneś użyć kodu: [list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]
Góra

Tworzenie linków

Odnośniki do innych stron
BBCode umożliwia wstawianie adresów WWW na kilka sposobów.
 • Pierwszy wykorzystuje parę znaczników [url=adres.www.tld] i [/url]. Wszystko co wpiszesz między znakiem = a ] zostanie uznane za adres WWW. Przykładowo, żeby wstawić link do phpBB3.PL powinieneś użyć kodu:[url=http://phpbb3.pl]link do phpBB3.PL[/url]. Zauważ, że odnośnik otwiera się w tym samym lub nowym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki klikającego.
 • Jeżeli chcesz, żeby sam adres WWW był wyświetlany jako opis linku, możesz to szybko zrobić używając znaczników [url] i [/url]. Przykład: Aby wyświetlić phpbb3.pl należy użyć kodu: [url]phpbb3.pl[/url]
 • Dodatkowo phpBB umożliwia wykorzystanie tzw. Magicznych Linków, które zmieniają prawidłowo wpisany adres WWW w link, bez potrzeby dodawania jakichkolwiek znaczników lub nawet dopisywania na początku http://. Na przykład wpisanie www.phpbb3.pl w wiadomości zmieni się automatycznie w www.phpbb3.pl przy wyświetlaniu wiadomości.
 • Podobnie jest z adresami e-mail - możesz użyć pary znaczników BBCode’u [e-mail=adres@e-mail.tld] i [/e-mail], [e-mail]adres@e-mail.tld[/e-mail] lub po prostu adres@e-mail.tld. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku adresów WWW.
Góra

Wstawianie obrazków i załączników

Wstawianie obrazków do postu
BBCode zawiera znacznik umożliwiający wstawianie obrazków do postów. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych rzeczach:
 • wielu użytkowników nie lubi dużych ilości obrazków w postach
 • wstawiany obrazek musi być już dostępny w internecie (nie może na przykład istnieć tylko na Twoim komputerze, chyba że masz u siebie serwer!)
Nie ma obecnie możliwości automatycznego wstawiania obrazków na serwer, na którym stoi phpBB3. Aby wstawić obrazek musisz otoczyć jego adres WWW znacznikami [img] i [/img]. Przykładowo, kod [img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img] zmieni się w: Obrazek Jeżeli obrazek ma być linkiem do jakiejś strony, otocz go znacznikami [url] i [/url]. Przykładowo, kod [url=http://phpbb3.pl/][img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img][/url] zmieni się w: Obrazek
Góra

Wstawianie załączników do postu
Załączniki mogą być wstawiane do postów za pomocą nowej pary znaczników BBCode - [attachment=] i [/attachment]. Aby ów znacznik działał, wysyłanie i pobieranie załączników musi zostać włączone w panelu administratora, a Ty musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W formularzu wysyłania postu jest lista wyboru służąca do wstawiania załączników w treści postu.
Góra

Inne sprawy

Czy mogę dodać własne znaczniki?
Jeżeli jesteś administratorem tego forum i masz odpowiednie uprawnienia, możesz dodawać nowe znaczniki BBCode przez panel administratora (PA -> karta PISANIE -> grupa WIADOMOŚCI, link BBCode)
Góra