Witam zachodniopomorskie!

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Witam zachodniopomorskie!

Postprzez paprotkav » sobota, 13 listopada 2010, 22:51

Witam! Ciekawa jestem ile nas tu jest z województwa zachodniopomorskiego. Dopiero zaczęłam orzekać od 2 miesięcy w wydziale rodzinnym .
Ostatnio edytowano niedziela, 14 listopada 2010, 19:03 przez paprotkav, łącznie edytowano 1 raz
paprotkav
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » niedziela, 14 listopada 2010, 20:19

siemanko :D trochę nas tu jest ;)) np taki kowboj... :-P
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Alicja » poniedziałek, 15 listopada 2010, 13:48

kazanna napisał(a):siemanko :D trochę nas tu jest ;)) np taki kowboj... :-P

... albo Alicja :mrgreen:
Alicja

Postprzez kowboj » poniedziałek, 10 stycznia 2011, 13:01

Hej, Pomorzanie spod znaku Gryfa, odezwijcie się!
Trzeba było wyczepić się z wątku wspólnego z województwem gdańskim pseudonim pomorskie (a tak naprawdę powinno być kaszubskie), bo nas mieszali.
Pytają, ile nas - pokażmy się! Wiem o wielu osobach, że są z naszego Pomorza - niech pomachają ładnie rączką do swoich krajan. <papa2>
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez kreska » poniedziałek, 10 stycznia 2011, 13:11

heloł! <lapka> <lapka> <lapka> <lapka>
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom...(K.I.Gałczyński)
kreska
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cibarius » poniedziałek, 10 stycznia 2011, 20:10

Witam serdecznie i pozdrawiam...
cibarius
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » niedziela, 16 stycznia 2011, 14:14

Hej, Zachodniopomorscy, zebranie Oddziału 27 stycznia o 15.00 w SO Szczecin.
Jeśli ktoś chce się łączyć internetowo, niech da znać, to jakoś to załatwimy.
I mam nadzieję, że jeśli jest tu jakiś forumowy, a nie Iusticyjny, to ten stan się zmieni, bo nam 2 osób do 200 brakuje. Do zobaczenia!
<buzki>
kowboj
VIP
VIP

Postprzez pomylka » niedziela, 16 stycznia 2011, 17:54

Oj nie za dobrze, 27 - go mama salę. A propos początkowego wątku, to macham: <papa2>
pomylka
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez Alicja » niedziela, 16 stycznia 2011, 18:42

O jej Kowboju, ja też mam salę i chyba nie zdążę dojechać, żeby osobiście... :cry: ale internetowo, to i owszem :]
Że też tak daleko mam do tego okręgu uff :evil:
Alicja

Postprzez efa » niedziela, 16 stycznia 2011, 19:55

kowboj napisał(a):Hej, Pomorzanie spod znaku Gryfa, odezwijcie się!
Trzeba było wyczepić się z wątku wspólnego z województwem gdańskim pseudonim pomorskie (a tak naprawdę powinno być kaszubskie), bo nas mieszali.

po pierwsze primo ;) gryfa w herbie ma (i od wieków miało) województwo POMORSKIE (aktualnie jest to czarny drapieżny gryf na żółtym tle)
po drugie primo ;) bardzo proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd :-P Nazwa "województwo pomorskie" została stworzona i administracyjnie przydzielona regionowi ze stolicą w Gdańsku już w XV wieku, kiedy to Kazimierz Jagiellończyk utworzył pierwsze województwo pomorskie obejmujące historyczne Pomorze Gdańskie. Również w II RP województwo pomorskie obejmowało swoim zasięgiem rejon Pomorza Gdańskiego (stolicą województwa był wówczas Toruń). Zarówno w I RP, jak i II RP herbem województwa pomorskiego był czerwony gryf na białym tle (zaanektowany potem przez województwo zachodniopomorskie). Nigdy województwo pomorskie nie obejmowało swoim terenem jedynie Kaszub. Nigdy też nawet skrawek województwa zachodniopomorskiego nie nosił nazwy województwo pomorskie.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam pomorze tylne tj. byłe księstwo szczecińskie <rotfl>
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » niedziela, 16 stycznia 2011, 22:27

efa napisał(a):po pierwsze primo ;) gryfa w herbie ma (i od wieków miało) województwo POMORSKIE (aktualnie jest to czarny drapieżny gryf na żółtym tle)
po drugie primo ;) bardzo proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd :-P Nazwa "województwo pomorskie" została stworzona i administracyjnie przydzielona regionowi ze stolicą w Gdańsku już w XV wieku, kiedy to Kazimierz Jagiellończyk utworzył pierwsze województwo pomorskie obejmujące historyczne Pomorze Gdańskie. Również w II RP województwo pomorskie obejmowało swoim zasięgiem rejon Pomorza Gdańskiego (stolicą województwa był wówczas Toruń). Zarówno w I RP, jak i II RP herbem województwa pomorskiego był czerwony gryf na białym tle (zaanektowany potem przez województwo zachodniopomorskie). Nigdy województwo pomorskie nie obejmowało swoim terenem jedynie Kaszub. Nigdy też nawet skrawek województwa zachodniopomorskiego nie nosił nazwy województwo pomorskie.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam pomorze tylne tj. byłe księstwo szczecińskie <rotfl>

To pierwsze się zgadza, czarny gryf w żółtym polu to tzw. gryf kaszubski. Na naszym Pomorzu występował on jako jeden z elementów dziewięciopolowego herbu wielkiego i było to naciągane, bo tak naprawdę tylko niewielki skrawek używający kaszubskiego gryfa wchodził w skład naszego Pomorza - Szczecinek używał takiego gryfa (nie ma pewności, czy słusznie). Ale wiadomo, że w średniowieczu każdy władca tytularnie przypisywał sobie własne i cudze ziemie, nasi Gryfici wyjątkiem nie byli. Z ziem kaszubskich niemniej należała do nich ziemia lęborsko-bytowska, więc coś na rzeczy było.
Nasze gryfy występują w kilku wersjach kolorystycznych, nie ma tu miejsca na wyliczanie, ale czarny jest tylko gryf kaszubski, czyli wschodni.
Zgadza się też, że w Polsce używano od XV w. nazwy "województwo pomorskie" jako określenie ziemi gdańskiej. Ale tu już mamy różnicę między Pomorzem a Pomorzem, która ma taki sam charakter, jak obecny spór między Grecją a Macedonią: obrażona Grecja nazywa Macedonię "republika Skopje" i zmusza Europę do używania skrótu "FYR Macedonia" (former yugoslavian republic). Bo jest Macedonia niepodległa i Macedonia grecka. Są też dwa Pomorza: nasze, zwane przez Polaków Zachodnim, które aż do 1654 r. było niepodległe, i polskie, czyli ziemia gdańska i toruńska zwane niegdyś województwem pomorskim.
Nasze Pomorze nigdy nie używało, pisząc o sobie samym, określenia "Zachodnie". Bo Pomorze gdańskie nie było od końca XIII w. niepodległym państwem, tylko polską ziemią (niekiedy kradzioną przez Krzyżaków), więc trudno było, aby niepodległe księstwo odróżniało się przydomkiem od województwa. Wszak książę krwi dynastycznej nie mógł siebie samego z wojewodą zrówywnać.
Prawdą jest, że nigdy nawet skrawek obecnego województwa zachodniopomorskiego nie wchodził w skład województwa pomorskiego. Jest odwrotnie. To w skład obecnego województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku wchodzi ziemia słupska, a ziemia słupska to ziemia Gryfitów, a nie Piastów. To ogólnie rzecz biorąc fragment Pomorza tzw. Zachodniego, chociaż najdalej wysunięty na wschód. Władztwo naszych książąt sięgało do Lęborka i Bytowa (te dwa miasta "lennili" od Polski). Słupsk zaś był jedną ze stolic naszych księstw w okresie rozbicia dzielnicowego. Tam rodzili się, panowali i umierali nasi książęta. Choćby Kazimierz IV, zwany przez Polaków Kaźkiem Słupskim.
Natomiast nieprawdą jest, że czerwony gryf na białym tle został zaanektowany przez województwo zachodniopomorskie i że należał do województwa pomorskiego. To jest nasz herb, naszej dynastii rządzącej Pomorzem od XI do XVII wieku, przez prawie sześć stuleci. Najstarszy niepewny zapis o użyciu gryfa jako herbu pochodzi z zaginionej pieczęci Kazimierza II z 1191 r. Najstarszy pewny zapis pochodzi z roku 1214, z pieczęci jego starszego brata Bogusława II. Kazimierz II rządził zachodnią częścią Pomorza, ze stolicą w Dyminie (dziś Demmin, Niemcy), a Bogusław II rezydował w Szczecinie, więc gryf najpewniej przywędrował z zachodu.
W tym samym czasie księstwem gdańskim rządziła samodzielna dynastia Sobiesławowiców (wygasła na Mściwoju II w 1291 r., dziedziczył po nim Przemysł II, polski król z Wielkopolski), która w ogóle nie używała gryfa jako swojego herbu, miała inne godło. A potem Pomorze gdańskie włączono do Polski. Gdy zaś Kazimierz Jagiellończyk w XV wieku tworzył polskie województwo pomorskie, gryf był już od ponad 350 lat, bo od końca XI wieku, herbem niepodległego Pomorza dziś nazywanego w Polsce Zachodnim.
Rządził nim zresztą wówczas Bogusław X Wielki, zięć Jagiellończyka, urodzony w Słupsku, a panujący w Szczecinie.
Zresztą nawet nazwa naszej dynastii - Gryfici - pochodzi od herbu i to jest historyczny dziwoląg, bo wszystkie dynastie mają nazwy od jakiegoś przodka (w Polsce: od Piasta, Jagiełły), a nie od herbu. Tylko dwie dynastie w Europie miały nazwy od herbu: Gryfici i szwedzcy Wazowie (Vasa - snopek, znak z herbu).
Nawet po utracie niepodległości gryf był naszym godłem, jako godło niemieckiej prowincji Pommern. I wszystkie niemal nasze miasta mają czerwonego gryfa w herbie, a ich prawa miejskie pochodzą przeważnie z pierwszej połowy XIII wieku, a więc z okresu, gdy Pomorze gdańskie jeszcze do Polski nie należało i nie używało w ogóle znaku gryfa.
To polscy królowie gwizdnęli pomorskim książętom gryfa z herbu, na takiej samej zasadzie, na jakiej Grecy dziś obrażają się na nazwę "Macedonia": chcieli obniżyć rangę niepodległego Pomorza, zrównać je ze swoim województwem, a tym samym mając słuszny tytuł królów Polski, objąć ową Polską również Pomorze. Każdy władca przypisywał sobie wtedy tytularnie tyle ziem, ile tylko mógł. Dlatego król Polski przypisywał sobie "Pomorze" (jak gdyby całe), a książę Pomorza tytułował się m.in. "księciem Kaszubów" (jak gdyby wszystkich). Ani jedno, ani drugie nie było prawdą.
I na koniec: księstwo szczecińskie to tylko jedna z trzech zasadniczych części Pomorza niepodległego, z okresu rozbicia dzielnicowego (bo my też mieliśmy rozbicie). Pomorze rozpadło się w I połowie XIII w. na trzy księstwa: zachodnie, wołogoskie (dziś Wolgast, Niemcy), południowe, szczecińskie (bez dostępu do morza!) i wschodnie, słupskie. Rozbicie trwało ponad 200 lat, linia słupska wygasła w 1459 r. na Eryku I Skandynawskim (zdetronizowanym królu Danii, Szwecji i Norwegii), szczecińska pięć lat później na 20-letnim Ottonie III, zmarłym na zarazę, a całość księstwa odziedziczyła linia wołogoska - dwaj bracia, zmarły bezpotomnie Warcisław X i Eryk II, ojciec Bogusława X Wielkiego.
Tyle wywodów historycznych na temat Pomorza, do których dałem się sprowokować... ale kiedyś rbx ostrzegał, że mnie nie wolno podpuszczać do tego tematu, bo cały wykład będzie. I proszę, jest.
Pozdrawiam Pomorze gdańskie, czyli polskie.
kowboj
VIP
VIP

Postprzez efa » niedziela, 16 stycznia 2011, 22:35

powyższy wykład świadczy tylko o tym, że upieranie się, iż w Rzeczypospolitej Polskiej województwo zachodniopomorskie winno nazywać się województwem pomorskim, to jak upieranie się, że województwo warmińsko - mazurskie winno nazywać się województwem pruskim ;)
Pozdrawiam z województwa pomorskiego :-D
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » niedziela, 16 stycznia 2011, 22:45

efa napisał(a):powyższy wykład świadczy tylko o tym, że upieranie się, iż w Rzeczypospolitej Polskiej województwo zachodniopomorskie winno nazywać się województwem pomorskim, to jak upieranie się, że województwo warmińsko - mazurskie winno nazywać się województwem pruskim ;)
Pozdrawiam z województwa pomorskiego :-D

Punkt widzenia niewątpliwie zależy od punktu siedzenia lub urodzenia.
Historycznie województwo warmińsko-mazurskie rzeczywiście powinno się nazywać pruskie.
Ale nie nazywa się, bo po pierwsze: to w Polsce brzydka nazwa, a po drugie: myliłoby Prusy prawdziwe, wschodnie, z Prusami fałszywymi, czyli Brandenburgią.
Różnica taka, jak między Prusami (pierwotnym ludem bałtyckim, na który Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków) a Prusakami (czyli Niemcami, którzy ukradli Prusy Prusom, a aby to uwiarygodnić, przybrali podobną nazwę).
Wszystko mi jedno, jak się nazwie nasze województwo. Polacy muszą je nazywać Pomorzem Zachodnim, w odróżnieniu od własnego, gdańskiego, bo przecież bliższa ciału koszula. Ale to słowo "Zachodnie", nazwa wymyślona w czasach PRL-u (Ziemie Odzyskane, prapolskie itp.) już nie jest używana przez historyków.
Z pomorskiego punktu widzenia wygląda to oczywiście inaczej. Nie ma o co kopii kruszyć.
kowboj
VIP
VIP

Postprzez anpod » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 01:06

a ja chciałam tylko powiedzieć...

ręcę precz od MOJEGO województwa ;)
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 01:09

anpod napisał(a):a ja chciałam tylko powiedzieć...

ręcę precz od MOJEGO województwa ;)

ale Elbląg moglibyście nam dać :p
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 01:13

Efo przecież ten Elbląg mamy :)
Kowboju niezły z Ciebie rewizjonista,, pod podszewką oficjalnej jest ta prawda historii, że polskość Pomorza, osobliwie Twojego :) to .... ale Ty lubisz bajki :) , więc zostawmy :)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez efa » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 01:19

Włóczykij napisał(a):Efo przecież ten Elbląg mamy :)

czy aby na pewno? czasy w sumie takie, że człowiek za wszystkimi zmianami nie nadąża ;)
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 01:22

Chodzi mi o fakty, a nie pozory :) ;) (czyli przypisanie związku formalnoprawne)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 02:32

Ani piędzi ziemi nie oddamy ;)!!

jakie zachłanne... <mysli2>
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 21:27

Oj Anpod - to może sobie coś u Okapiego odbierzesz ? :roll: Piękne tereny ...
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:12

ojj, Włoczykiju, a jak mnie się trafi zamiast pięknej białostoczczyzny jakaś Mława, albo inny kawałek płaskiego i nudnego ;)?

to juz lepiej znane :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:18

ale jakiś płaski stepie szeroki ? no ale ja też jakoś nie za płaskim, co za melancholia !
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:25

Włóczykij napisał(a):Efo przecież ten Elbląg mamy :)
Kowboju niezły z Ciebie rewizjonista,, pod podszewką oficjalnej jest ta prawda historii, że polskość Pomorza, osobliwie Twojego :) to .... ale Ty lubisz bajki :) , więc zostawmy :)

Jaka polskość Pomorza, co za bajki, Włóczykijciu? Ja i takie bajki? Ja jestem historyczny pomorski nacjonalista spod znaku Gryfa! <lol>
Żadna "prawda oficjalna" mnie nie obchodzi, nasze Pomorze - od Barda i Nowopola po Bytów i Lębork - do wojny trzydziestoletniej było pomorskie, a polskie w zasadzie nie było nigdy i kropka. Nigdy nie nazwałbym naszego Pomorza polskim!
Gdy w swoim czasie pisałem do "In Gremio" cykl artykułów o słynnych zbrodniach i procesach z okresu niepodległości Pomorza, z góry wyjaśniłem, że gdy będę pisał "nasi książęta, nasi rycerze", mam na myśli Pomorze, a nie Polskę. I pisałem np. o tym, jak nasz książę Warcisław I Wyznawca walczył z Polakami, z Krzywoustym. Albo jak po śmierci Zygmunta Augusta Polska nas okantowała, bo nie chciała płacić długów króla i przez to zbankrutował bank Loitzów, a Pomorze popadło w klęskę ekonomiczną i nigdy się nie pozbierało.
Zakończyłem wtedy cykl artykułów na procesie Sydonii von Bork...
O Trinie Papisten nie pisałem, bo ją spalono już po utracie niepodległości... <beczy>
I żeby była jasność - Słupsk jest memu sercu równie bliski jak Szczecin. Bo nasz. Pomorski. I tam też czuję się w domu. <buzki>
Anpod - ja nie wchodzę w kwestie województwa warmińsko-mazurskiego i nie ja wyciągam temat, chętnie wezmę ręce precz. Choćby dlatego, że to taka piękna ziemia (i woda), jeszcze się na mnie obrażą i nie wpuszczą, tego bym nie przeżył. <luzik>
Tylko tzw. Krzyżaków nazywam niekiedy sojusznikami spod Grunwaldu... chociaż to nieścisłe.
Bo wojna polsko-krzyżacka z Grunwaldem w roli głównej była jedynym wydarzeniem w historii, gdy dwaj nasi książęta stanęli po dwóch stronach frontu. Bogusław VIII Wyklęty ze Słupska był sojusznikiem Jagiełły (ale pod Grunwaldem nie walczył), a Kazimierz V ze Szczecina stał po stronie krzyżackiej. Chyba bez przekonania, bo szybko i chętnie się poddał, a krewniak ze Słupska załatwił mu zwolnienie z niewoli. Bo Gryfici nigdy nie bili się między sobą (w odróżnieniu np. od Piastów), a obejmując władzę w okresie podziału dzielnicowego składali przysięgę, że nigdy miecza na innego Gryfitę czy na inne pomorskie miasto nie podniosą.
Szkoda, że ten przykład nie był gdzie indziej stosowany.
kowboj
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:36

Kowboju ! ale niepodległości Słupska przed inwazją szczecińsko-koszalińską będziemy bronić :-D :roll:
Może w weekend Wam jedną duszę zdobyłam :) Muszę to jeszcze sprawdzić :)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:39

ale się wdaliście w niuanse historyczne...
ja nieco z boku, nie wnikając w historyczne podłoże, chcę powiedzieć, że wasze zachodniopomorskie jest bardzo ładne i lubię tam spędzać wakacje...

ps. lubię też w lubuskim... (to do Dreda)
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Następna strona

Powrót do Poznajemy się