Witam zachodniopomorskie!

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:41

A witamy Wrocław !
Zachodniopomorskie, no nie wiem, czy to najładniesza częśc naszego Pomorza :roll:
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Dred » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:41

Gotka napisał(a):lubię też w lubuskim... (to do Dreda)

:D (to do Gotki ;) )
Dred

Postprzez kowboj » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:51

Włóczykij napisał(a):Kowboju ! ale niepodległości Słupska przed inwazją szczecińsko-koszalińską będziemy bronić :-D :roll:
Może w weekend Wam jedną duszę zdobyłam :) Muszę to jeszcze sprawdzić :)

Jakiej niepodległości? Przed jaką inwazją? Sami na siebie mamy inwazjać? Pomorze na Pomorze?
Przecież Słupsk i Szczecin to dwie stolice tego samego Pomorza. A Słupsk sam zrzutę wśród mieszczan ongi robił, żeby się z zastawu krzyżackiego wykupić i do pomorskiej macierzy wrócić! <buziak>
Chociaż najwyższego rangą, króla, to ma u nas Darłowo...
Mnie bardziej pasował stary podział na województwa, bo szczecińskie, koszalińskie i słupskie obejmowały razem całą część Pomorza należącą obecnie do Polski.
Zapraszam wszystkich Pomorzan ze Słupska - w Szczecinie też są u siebie.
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez Gotka » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:59

Włóczykij napisał(a):A witamy Wrocław !
Zachodniopomorskie, no nie wiem, czy to najładniesza częśc naszego Pomorza :roll:

na wakacje z małymi dziećmi się sprawdza, no i można dojechać autostradą przez Niemcy.
lubię festiwal Wikingów i Słowian w Wolinie.
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:59

I tak przecież wiadomo, że ja o Słupsku, to tylko dla zasady ... ,bo co innego mi w duszy gra :-D Ale zaproszona oczywiście się czuję :-D :cool:

[ Dodano: Pon Sty 17, 2011 10:01 pm ]
Gotko faktycznie fajny ten Festiwal ? Bo rozważałam odwiedziny ? Dla porównania widziałam coś takiego w Bytowie i ciut pod Grunwaldem, no i Golub Dobrzyń, gdzie nawet były konne konkurencje, ale tam było z polskim rycerstwem.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 23:06

Festiwal bardzo fajmy - to jest trochę co innego niż Grunwald, bo chodzi o wczesne średniowiecze (X-XII wiek), więc stroje i uzbrojenie oraz walki są inne, a oprócz tego jest dużo do zobaczenia jeśli chodzi o warsztaty rzemieślnicze, wnętrza chat, występy zespołów grających muzykę z epoki. W tygodniu poprzedzającym sam festiwal są warsztaty archeologiczne dla dzieci, w czasie których można dużo zobaczyć i samemu porobić w takich kramach u kowala, bednarza, tkaczki itp.
my kibicujemy znajomym z plemienia Ślężan, którzy tam jeżdżą.
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 23:12

Ja mam znajomego Krzyżaka, walczącego od lat pod Grunwaldem w towarzystwie żony :) Może jednak nie kibicuję znajomym co do wygranej :) Może trzeba obozy ponadczasowe urządzać :)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 23:20

Włóczykij napisał(a):I tak przecież wiadomo, że ja o Słupsku, to tylko dla zasady ... ,bo co innego mi w duszy gra :-D Ale zaproszona oczywiście się czuję :-D :cool:

[ Dodano: Pon Sty 17, 2011 10:01 pm ]
Gotko faktycznie fajny ten Festiwal ? Bo rozważałam odwiedziny ? Dla porównania widziałam coś takiego w Bytowie i ciut pod Grunwaldem, no i Golub Dobrzyń, gdzie nawet były konne konkurencje, ale tam było z polskim rycerstwem.

Nie byłaś nigdy? Przyjedź, świetna impreza, na ogół jest w pierwszy weekend sierpnia. Do tego stopnia wpłynęła na Wolin, mocno zbiedniały po 1945 r. (zrujnowały go walki fatalnie), że powstał stały skansen pomorski na wyspie. Wikingowie, rycerze różnej maści, nawet Waregowie z Rusi się trafiali.
A jakie tłumy człowieków...
Gotka docenia, bo była, a od niej faktycznie wskakuje się na autostradę Breslau - Berlin - Stettin i jest się prawie na miejscu, ja też do Wrocławia inaczej nie jeżdżę.
A jeżdżę tam sporo i nie dlatego, że mnie tam prezesem IS wybrali.
Kowbojowa jest Dolnoślązaczką, studiowała we Wrocku i uwielbia to miasto... słusznie zresztą. Jakbym złe słowo na Wrocław powiedział, to bym przez miesiąc obiadu nie dostał... ale co można o Wrocku złego powiedzieć? Taki piękny...
kowboj
VIP
VIP

Postprzez kreska » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 23:38

kowboj napisał(a):Kowbojowa jest Dolnoślązaczką, studiowała we Wrocku i uwielbia to miasto... słusznie zresztą. Jakbym złe słowo na Wrocław powiedział, to bym przez miesiąc obiadu nie dostał... ale co można o Wrocku złego powiedzieć? Taki piękny...

Dobrze,że tylko obiadu, a nie np. ...(w dziób) !! :mrgreen: :mrgreen:
P.S. a o czym pomyśleliście kochane misie??
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom...(K.I.Gałczyński)
kreska
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 23:56

o pączkach rzecz jasna :)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » poniedziałek, 17 stycznia 2011, 23:57

Włóczykij napisał(a):o pączkach rzecz jasna :)

a jak u Was wyglądają pączki ?? i z czym są ??
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:00

No tu Cię zaskoczę :) okrągłe :) (ale kojarzę tez jakieś z jabłkiem podłużne) na Tłusty Czwartek, ale to chyba w tym roku jeszcze daleko - lubię z różanym dżemem i chyba jednak z lukrem niż z cukrem pudrem; z kremami za słodkie
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:00

z konfitura różaną.... polane lukrem... <mniam> <mniam> <mniam>
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Włóczykij » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:02

kazaano
raz, dwa , trzy - pierwszy !
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:02

kazanna napisał(a):z konfitura różaną.... polane lukrem... <mniam> <mniam> <mniam>

ja także takie <mniam> kto upiecze ?? - ja nie
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:06

bardzo chętnie schrupię :)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez POZIOMKA » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:12

Aleś się Kowboj rozpisał... wnioskuję z tego, że nie masz pod ręką żadnego uzasa do napisania.
To jak to było z tym mrowiskiem? Przypomnij w ątku o dowcipach.

A jeśli chodzi o pączki to muszą być z lukrem i konfiturą koniecznie. :>
POZIOMKA
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:16

POZIOMKA napisał(a):Aleś się Kowboj rozpisał... wnioskuję z tego, że nie masz pod ręką żadnego uzasa do napisania.

a jedliście kiedyś z poziomkową :?:
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez kreska » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:24

no to juz wiem co będzie motywem przewodnim nastepnego zlotu! Zrobimy go może na wyspie Wolin, Ci z twierdzy Breslau przyjadą przez Niemcy, Ci spod Grunwaldu zahaczą o Słupsk, Kazanka upiecze pyszne, niezdrowe pączusie i... jakoś przebidujemy! A panstwo Kowbojostwo honory będa pełnić! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom...(K.I.Gałczyński)
kreska
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez POZIOMKA » wtorek, 18 stycznia 2011, 00:40

kreska napisał(a):Zrobimy go może na wyspie Wolin

Świetna myśl.

A z poziomkową nie jadłam,ale ja lubię wszystko co słodkie.
POZIOMKA
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez buszmen » wtorek, 18 stycznia 2011, 11:14

kowboj napisał(a): Przyjedź, świetna impreza, na ogół jest w pierwszy weekend sierpnia. Do tego stopnia wpłynęła na Wolin, mocno zbiedniały po 1945 r. (zrujnowały go walki fatalnie), że powstał stały skansen pomorski na wyspie. Wikingowie, rycerze różnej maści, nawet Waregowie z Rusi się trafiali.
A jakie tłumy człowieków...

Byłem potwierdzam.
Natomiast robi sie z tego duża komercja i zatraca swój charakter. Ponadto przy dużej liczbie osób trudno się poruszać po Wolinie

[ Dodano: Wto Sty 18, 2011 10:22 am ]
kowboj napisał(a):Jakiej niepodległości? Przed jaką inwazją? Sami na siebie mamy inwazjać? Pomorze na Pomorze?

Dużo napisałeś o szczecińskim. Ja mimo wszystko dzielę Pomorze na zachodnie, środkowe i gdańskie.
A tak przy okazji bo masz dużą wiedzę na temat regionu. Mnie sie zawsze wydawało, że mieszkańcy szczecińskiego to sama ludność napływowa. Nie pozostał tak nikt z autotchonów. Inaczej sytuacja wyglądała na Pomorzu Gdańskim (kaszubskim).
Czy sie mylę :?:
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » wtorek, 18 stycznia 2011, 13:28

buszmen napisał(a):Dużo napisałeś o szczecińskim. Ja mimo wszystko dzielę Pomorze na zachodnie, środkowe i gdańskie.
A tak przy okazji bo masz dużą wiedzę na temat regionu. Mnie sie zawsze wydawało, że mieszkańcy szczecińskiego to sama ludność napływowa. Nie pozostał tak nikt z autotchonów. Inaczej sytuacja wyglądała na Pomorzu Gdańskim (kaszubskim).
Czy sie mylę :?:

Na wstępie wyjaśniam: dla mnie nie ma Pomorza Środkowego, jest to sztuczna nazwa wymyślona długo po po 1945 r. Co nie oznacza, że nie ma takiego regionu czy podregionu: jest, ale inaczej się powinien nazywać. Pomorze zwane w Polsce Zachodnim sięga do Lęborka i Bytowa włacznie na wschodzie, a na Zachodzie obejmuje Vorpommern - czyli tereny do Barda (Barth) i Nowopola (Franzburg), wraz z wyspą Rugią, Strzałowem (Stralsund) i Wołogoszczą (Wolgast).
Pomorze składa się więc z części wołogoskiej, leżącej obecnie w Niemczech, szczecińskiej i słupskiej. Koszalin, przy całym szacunku dla niego, nie był nigdy stolicą żadnego księstewka - to taki pomorski odpowiednik polskiej Łodzi z historycznego punktu widzenia.
A po co ten wywód? Żeby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie Buszmena.
Ostatnimi osobami mówiącymi historycznym językiem pomorskim była grupa etniczna Słowińców, która ostatecznie zatraciła ten język pod koniec XIX wieku. Mieszkała w okolicy Ustki i Łeby. Skansen słowiński znajduje się w Klukach nad jeziorem Łebsko.
W zasadzie po pomorsku mówią Kaszubi. Język kaszubski był kiedyś dialektem języka pomorskiego, zbliżonym do niego podobnie jak np. dialekt podhalański (gwara góralska) do polskiego. Tyle, że język pomorski zanikł, a dialekt kaszubski ocalał. Teraz w związku z tym kaszubski słusznie awansował na samodzielny język, bo nie jest dialektem polskiego, a skoro jego macierzysty język zmarł - kaszubski stał się samodzielnym językiem.
I to tyle jeśli chodzi o autochtonów. W regionie szczecińskim po 1945 roku pozostała niewielka grupa należąca kiedyś do mniejszości polskiej, ale nie byli to potomkowie Pomorzan, tylko napływowi Polacy mieszkający w Niemczech. Pozostała też bardzo nieliczna grupa Niemców, którzy wtopili się w miejscową ludność. Na ogół nie byli widoczni w środowisku.
kowboj
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » wtorek, 18 stycznia 2011, 20:39

No to w ramach oferty turtycznej pomorskiej wspomnę :), że w skansenie w Klukach odbywa się impra pt. Czarne wesele (kopią torf i inne tzn. każdy odwiedzający może się aktywizować:) ), jest tam fajny areał za skansenem, który może kojarzyć się z końcem świata ... i otworzyli w ramach skansenu knajpę, która ma być regionalana. Może ktoś testował (np. ruszył się z Rowów nie tylko do Charlotty ? :roll: ).
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kowboj » środa, 19 stycznia 2011, 23:57

POZIOMKA napisał(a):Aleś się Kowboj rozpisał... wnioskuję z tego, że nie masz pod ręką żadnego uzasa do napisania.

Wiesz, rbx ostrzegał, że mnie lepiej do wywodów o Pomorzu nie prowokować...
A o mrowisku już umieszczam we włąściwym dziale.
kowboj
VIP
VIP

Postprzez anpod » czwartek, 20 stycznia 2011, 00:16

HA!!!

pączki się odnalazły :D
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Poznajemy się