Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez piotrekb » środa, 24 listopada 2010, 13:15

Witajcie

Z uwagi, że jestem tegorocznym aplikantem aplikacji ogólnej KSSIP chciałem zapytać się Was doświadczonych życiem i praktyką znawców tej materii:) o poradę.

Po ukończeniu aplikacji ogólnej uzyskujemy możliwość ubiegania się o aplikację specjalistyczną :sędziowską lub prokuratorską, ale dla tych aplikantów którzy zebrali najwięcej z całego roku punktów z praktyk i egzaminów cząstkowych. Z kolei ci, którzy nie dostali się na aplikację specjalistyczną mogą pójść drugą drogą poprzez ubieganie się o stanowisko asystenta sędziego lub referendarza sądowego , czy asystenta prokuratora i po okresie pracy na którymś ze stanowisk, mają prawo przystąpienia do końcowego egzaminu sędziowskiego.

Moje pytania są następujące:
1. Od jakich kryteriów zależy otrzymanie stanowiska asystenta sędziego bądź referendarza sądowego? Po przeczytaniu ustawy zauważyłem, że asystentem łatwiej zostać ale z kolei nie zauważyłem jak zostać referendarzem.

2. Czy pójście drogą np asystenta sędziego, który ma mniej uprawnień niż Ci aplikanci, którzy dostali się na aplikację specjalistyczną - sędziowską, przygotuje do końcowego egzaminu sędziowskiego równie dobrze jak ta aplikacja specjalistyczna?

Serdecznie wszystkim dziękuje <lol>
pozdrawiam
Piotr
piotrekb

Postprzez Volver » środa, 24 listopada 2010, 18:52

piotrekb napisał(a):pozdrawiam
Piotr

witamy!
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez piotrekb » środa, 24 listopada 2010, 18:59

dziękuje za przyjęcie i za merytoryczną odpowiedź:)
piotrekb

Postprzez Dred » środa, 24 listopada 2010, 20:13

piotrekb, chyba musisz zadać te pytania Pani w szkole ;)
Dred

Postprzez romanoza » środa, 24 listopada 2010, 20:32

Dred napisał(a):piotrekb, chyba musisz zadać te pytania Pani w szkole ;)
albo Panu ;)
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez falkenstein » środa, 24 listopada 2010, 21:09

poza tym odpowiedź właściwa dziś wcale nie musi być taka w przyszłym roku.
Kto wie, czy po następnych wyborach będzie cała ta szkoła... czy w ogóle coś będzie.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » środa, 24 listopada 2010, 21:18

trudno jest mi powiedzieć czy aplikacja specjalistyczna w szkole przygotuje Cię lepiej niż asystentura lub praca na stanowisku referendarza, ponieważ

NIE WIEM JAK BĘDZIE PROWADZONA APLIKACJA SPECJALISTYCZNA W SZKOLE

i nie wiadomo jakie będą kryteria przyjmowania na stanowisko sędziego

z tego względu postawione przez Ciebie pytanie zdecydowanie powinieneś zadać na I zajęciach w KSSiP
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez kowboj » środa, 24 listopada 2010, 21:47

Mogę udzielić szczerej odpowiedzi?
Co sądzę o aplikacji ogólnej?
Odpowiedź: o kant stołu ją potłuc.
Co zrobić, żeby zostać sędzią?
Odpowiedź: iść na adwokacką albo radcowską, odpracować trzy lata po egzaminie i startować do sądu.
Tylko że po tych trzech latach to większości ludzi chęć na bycie sędzią przechodzi.

Pamiętam kiedyś taką recenzję muzyczną Wojciecha Manna o płycie Roberta Planta. Brzmiała tak: "Nowa płyta bardzo lubianego i cenionego przeze mnie Roberta Planta jest nudna jak flaki z olejem. Rzygać mi się chce jak jej słucham. To wszystko. Do widzenia."
Płyta była rzeczywiście fatalna. Jak szkoła.
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez piotrekb » środa, 24 listopada 2010, 21:53

Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić dziś profesjonalny pełnomocnik ma małe szanse na objęcie urzędu sędziego. Choć przepisy dopuszczają taką ścieżkę kariery, sami adwokaci przyznają, że ich kandydatury nie mają szans w KRS.

W aktualnym wywiadzie z ministrem Kwiatkowskim wypowiada się: "Zmienimy prawo tak, by adwokaci i radcowie prawni mieli większe szanse na objęcie stanowiska sędziego .
Gdy o stanowisko sędziego będzie ubiegał się adwokat lub radca prawny, przy ocenie jego kandydatury formalnie będzie uczestniczył przedstawiciel danego środowiska itd..."
Ostatnio edytowano czwartek, 15 września 2011, 01:08 przez piotrekb, łącznie edytowano 1 raz
piotrekb

Postprzez Pudlonka » środa, 24 listopada 2010, 22:01

piotrek a z jakimi adwokatami rozmawiałeś ?

Z tymi którzy chcą przejść do SA tuż przed stanem spoczynku czy z tymi w kwiecie wieku którzy za 1 sprawę (których to spraw 1 sędzia ma po kilkaset w referatach) zarobi więcej niż sędzia za cały miesiąc ????

garstka adwokatów którzy chcą obecnie przejść do Sądów Rejonowych to oszukani aplikanci sędziowscy po egzaminie sędziowskim, którym w trakcie odbywania aplikacji zmieniono reguły gry i odwiedzili się że aby zostać sędzią muszą być albo asystentem (PO EGZAMINIE SĘDZIOWSKIM) albo mogą wpisać się na listę adwokacką
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez romanoza » środa, 24 listopada 2010, 22:04

Gdzieś tutaj na forum był link do jakiegoś wywiadu na lex.pl, że co 5 adwokat, który zgłosił się do konkursu dostał etat. Moim zdaniem to na obecne warunki bardzo dużo
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez kowboj » środa, 24 listopada 2010, 22:05

piotrekb napisał(a):Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić dziś profesjonalny pełnomocnik ma małe szanse na objęcie urzędu sędziego. Choć przepisy dopuszczają taką ścieżkę kariery, sami adwokaci przyznają, że ich kandydatury nie mają szans w KRS.

W aktualnym wywiadzie z ministerm Kwiatkowskim wypowiada się: "Zmienimy prawo tak, by adwokaci i radcowie prawni mieli większe szanse na objęcie stanowiska sędziego .
Gdy o stanowisko sędziego będzie ubiegał się adwokat lub radca prawny, przy ocenie jego kandydatury formalnie będzie uczestniczył przedstawiciel danego środowiska itd..."

[ Dodano: Sro Lis 24, 2010 8:53 pm ]
Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić dziś profesjonalny pełnomocnik ma małe szanse na objęcie urzędu sędziego. Choć przepisy dopuszczają taką ścieżkę kariery, sami adwokaci przyznają, że ich kandydatury nie mają szans w KRS.

W aktualnym wywiadzie z ministerm Kwiatkowskim wypowiada się: "Zmienimy prawo tak, by adwokaci i radcowie prawni mieli większe szanse na objęcie stanowiska sędziego .

Oj, naiwny...
Ten wywiad to kontynuacja twierdzeń ministra Kwiatkowskiego wynikających z jego całościowej polityki.
Dlaczego adwokaci i radcy prawni nie zostają sędziami? Bo to się nie opłaca. Ale przecież pan minister nie może przyznać, że powodem są zbyt małe zarobki sędziów. Musi udawać, że są dobre. Trzeba więc znaleźć inny powód.
Najlepiej zwalić na sędziów. Że są "be" i nie chcą do swojego grona wpuszczać adwokatów i radców. Dwie pieczenie na jednym ogniu: unikamy przyznania prawdy o zarobkach i pokazujemy, że sędziowie są kliką i trzeba ich pilnować. Na przykład: powołać Komisję Konkursową, która zastąpi w czynnościach KRS. Oczywiście, powoła ją bezstronny minister.
To samo mówił minister na Krajowym Zjeździe Adwokatury. Jakoś nikt z obecnych tam, liczących się adwokatów nie potraktował tego zbyt poważnie.
Adwokat i radca mogą przecież zostać sędzią. W moim okręgu - jest to Szczecin - w tym roku szeregi sędziów zasilił jeden adwokat (próbowało dwóch, ale drugi był z bardzo daleka, w dodatku tuż przed emeryturą, więc posądziłby tylko kilka lat) i dwóch radców (próbowało trzech). To były jedyne rodzynki w tłumie dziesiątków asystentów i referendarzy. 60 % przyjętych. Zły wynik?
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez chomik » czwartek, 25 listopada 2010, 09:50

Potwierdzam, to co podaje Kowboj. To takie gadki pod publiczkę, że adwokat i radca nie mają szans. Ale jak wizytator zaczyna sprawdać dzialalność kandydata na sędziego, to staje się jasne, iż oceniana jest samodzialna praktyka prawnicza kandydata. Adwokat pisze pozwy, odpowiedzi na pisma, apelacje, zażalenia, kasacje. Wiążą go terminy ustawowe. Oceniana jest jego zdolność do "przymuszenia' klienta do zawarcia ugody. No, jest co oceniać. A ocena dotyczy działalności kandydata jako praktykującego prawnika, podejmującego samodzielne, pod względem procesowym decyzje. A asystent? Pamiętam pierwsze reakcje wizytatorów. Co tu oceniać? Jaki jest wkład asystenta w kształt uzasadnienia sędziego. Jakie podejmował asystent samodzielne czynności. A więc pozostały opinie sędziów, z którymi wspólpracował. Są w większości przypadków dobre. No, ale tu zawsze ma się moralniaka. No bo jak asystent da sobie radę ze swoim decernatem. Nie każdy z sedziów może sobie pozwolić na to, aby wezwać asystenta i powiedzeć: masz tu 10, 15 spraw i je pilotuj od poczatku do końca. Proponuj tok sprawy i czynności. A jak to wygląda na zgromadzeniach: tabuny asystentów i referendarzy z całej Polski, kandydujacych często na kilka stanowisk sędziowskich. Dobra opinia, znakomite oceny - to mają wszyscy. Kandydat złożył kilka teczek projektów orzeczeń i uzasadnień. Co ma z tym zrobić wizytator? Referendarz - orzeka: w ciągu miesiąca zwalnia całkowicie od kosztów 100 osób. Dokona 100 wpisów do Kw, bądź wyda 300 bte. To wszytko blado wygląda w porównaniu z dzialalnością każdego, nawet średnio starającego się radcy czy adwokata. To prawda, że ustawodawca przewidział taki model dochodzenia do zawodu sedziego. Na razie jednak nie zadekretował jedynie słusznego modelu kandydata na sędziego. A każdy praktykujący prawnik zasiadający w KRS czy w zgromadzeniach SO ma swoje wyobrażeni o cechach kandydata na sędziego. Oczywiście to się może zmienić. Chwilami to się aż dziwię, że jeszcze nie zmieniono usp tak, aby zagwarantować absolewntom szkoły sędziowskiej objęcie np. 70% wolnych stanowisk sędziowskich na dany rok. Przyszłość niepewna jest.
chomik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez POZIOMKA » czwartek, 25 listopada 2010, 11:38

kowboj napisał(a):Mogę udzielić szczerej odpowiedzi?
Co sądzę o aplikacji ogólnej?
Odpowiedź: o kant stołu ją potłuc.
Co zrobić, żeby zostać sędzią?
Odpowiedź: iść na adwokacką albo radcowską, odpracować trzy lata po egzaminie i startować do sądu.
Tylko że po tych trzech latach to większości ludzi chęć na bycie sędzią przechodzi.

Święta racja Kowboju. Lepiej tego nie można było ująć.
POZIOMKA
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez buszmen » czwartek, 25 listopada 2010, 12:47

piotrekb napisał(a):2. Czy pójście drogą np asystenta sędziego, który ma mniej uprawnień niż Ci aplikanci, którzy dostali się na aplikację specjalistyczną - sędziowską, przygotuje do końcowego egzaminu sędziowskiego równie dobrze jak ta aplikacja specjalistyczna?

Z dotychczasowej obserwacji i wypowiedzi MS i innych moznych w decyzjach wynika, że łatwiej będą miały osoby po aplikacji sędziowskiej tj. po szkole w Krakowie.
Z założeń projektów przedłuża się okres w stażu dla asystentów i referendarzy. dotyczy to także tych po tym pierwszym roku aplikacji w szkole krakowskiej.
Tak więc już masz odpowiedź.

piotrekb napisał(a):. Od jakich kryteriów zależy otrzymanie stanowiska asystenta sędziego bądź referendarza sądowego? Po przeczytaniu ustawy zauważyłem, że asystentem łatwiej zostać ale z kolei nie zauważyłem jak zostać referendarzem.

Przeczytaj jeszcze raz :)

piotrekb napisał(a):dziękuje za przyjęcie i za merytoryczną odpowiedź

To specyficzny styl pisania. Na etapie Twojego zycia wybór powinien byc jeden (jezeli masz taki wybór) dalsza aplikacja w szkole :)

Co do wypowiedzi Chomika w pęłni sie z nia zgadzam.
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez agnyta » czwartek, 25 listopada 2010, 19:04

piotrekb napisał(a):Witajcie

chciałem zapytać się Was doświadczonych życiem i praktyką znawców tej materii:) o poradę.

Czy pójście drogą np asystenta sędziego,
Piotr

jako doświadczona życiem (ciężko ;-) i praktyką znawca tej materii :roll: mówię "nie idź ta drogą"
a co do reszty to słuchaj starszych :twisted: radzących Ci dobrze jw
aplikacja sądowa ostatnio w każdej wersji to tylko mydlenie oczu i obiecywanie gruszek na wierzbie
agnyta
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » piątek, 26 listopada 2010, 00:46

Jeśli ktoś załapie się na asystenta i zrobi doktorat to ponoć może się wpisać na listę radcowską - sprawdźcie to sobie, bo ja nie sprawdzałam. Rotacja na stanowisku asystenta jest duża ( bo małe zarobki i niewdzięczna praca) - ale dużo się można nauczyć mając kontakt z aktami. A doktorat jest do zrobienia.
Ostatnio edytowano piątek, 26 listopada 2010, 20:29 przez iga, łącznie edytowano 1 raz
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez piotrekb » piątek, 26 listopada 2010, 13:32

no ja właśnie robię doktorat, gdyż myślałem że może w tym roku nie dostanę się na aplikację więc zawsze zostanie jakaś furtka wyjścia, ale udało się tu i tu:)
piotrekb

Postprzez Włóczykij » piątek, 26 listopada 2010, 22:07

dygresja
użycie wizerunku Ala Pacino jest niemorolane wobec niektórych userów ... :roll: rozważam jakiś protest
i zauważyłam właśnie tu, że agntytka już fioletowa :)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez buszmen » sobota, 27 listopada 2010, 01:11

piotrekb napisał(a):no ja właśnie robię doktorat, gdyż myślałem że może w tym roku nie dostanę się na aplikację więc zawsze zostanie jakaś furtka wyjścia, ale udało się tu i tu:)

Z tej informacji wynika, że dopiero zaczynasz aplikacje sędziowską. To problem o którym wspomniałeś powyżej będziesz miał za rok - czy uda się zdobyc tyle punktów aby byc w tej pierwszej 150 :cool: Jak Ci uda się połaczyc aplikacje sedziowską z doktoratem to fajnie. Po ukończeniu aplikacji sędziwskiej możesz ubiegac sie o wpis na liste adwokatów lub radców i po trzyletniej praktyce możesz startowac w konkursie na etat sedziego. I to chyba najbardziej pewna droga :lol:
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » sobota, 27 listopada 2010, 04:13

piotrekb napisał(a):dziękuję za przyjęcie i za merytoryczną odpowiedź:)

widzisz, stary,że Forum słyszy dobrze. :>

tylko ...przez moment nie miało czasu...dla przyszłego sędziego... ;)

[ Dodano: Sob Lis 27, 2010 3:17 am ]
agnyta napisał(a):aplikacja sądowa ostatnio w każdej wersji to tylko mydlenie oczu i obiecywanie gruszek na wierzbie

tak jest! agnyta! ładnie to określił falki...
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez naiwny.super » sobota, 27 listopada 2010, 17:17

w sumie wniosek jest czarowny:
ogromnym nakładem sił i środków (w tym pieniędzy publicznych) stworzono szkołę kształcenia ustawicznego, stawiącą fantastyczną kuźnię kadr dla adwokatury i radców, no bo ilu adeptów zostanie faktycznie sędziami przy istniejących założeniach?

nie wiem czy do mnie samego to dociera: szkoła dla sędziów wykształci zasadniczo przedstawicieli korporacji prawniczych...
naiwny.super

Postprzez violan » sobota, 27 listopada 2010, 17:18

Dla mnie to jest szkoła nie tylko dla zawodów korporacyjnych ale asystentów i referendarzy. Poroniony pomysł...
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez agnyta » sobota, 27 listopada 2010, 22:25

Włóczykij napisał(a):dygresja
użycie wizerunku Ala Pacino jest niemorolane wobec niektórych userów ... :roll: rozważam jakiś protest
i zauważyłam właśnie tu, że agntytka już fioletowa :)

ano pozbyłam się tej zielonej czapeczki - "pełnoprawny sędzia"... pytanie czy to zasługa forum czy wczorajszego łańcuchowego ;-))
a co do aplikacji w wersji 3.0 ;-) to w Polsce chyba nic nowego - "miało by dobrze, a wyszło jak zawsze" :-P
agnyta
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez buszmen » sobota, 27 listopada 2010, 23:46

agnyta napisał(a):a co do aplikacji w wersji 3.0 to w Polsce chyba nic nowego - "miało by dobrze, a wyszło jak zawsze"

Jeszcze nie wyszło :cool:
violan napisał(a):Dla mnie to jest szkoła nie tylko dla zawodów korporacyjnych ale asystentów i referendarzy. Poroniony pomysł...

Może chcą przejść do modelu niemieckiego gdzie jak pamiętam tylko najlepsi po szkoleniu zostają sędziami i prokuratorami a zdecydowana większość adwokatami.
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Poznajemy się