Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez Morg » wtorek, 27 sierpnia 2013, 13:14

Chodzi mi tylko o to, że wybitne autorytety też bywają wykładowcami. :)

A co do wykładowców KSSiP, to ja nie wiem, bo nigdzie nie ma ich listy (dziwne bardzo, uczelnie i różne szkoły zwykle chwalą się nazwiskami swoich pracowników dydaktycznych i naukowych), choć widzę że np. s. Postulski jakieś wykłady tam prowadził (acz to co znalazłem to akurat dla sędziów szkolenie było).
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hermione » wtorek, 27 sierpnia 2013, 18:44

EW - co do "wybitności", pisałaś wcześniej coś o "polemizowaniu" z Sędzią Manowską. Żeby daleko nie szukać - prowadzi zajęcia na naszym przyszłym zjeździe i gwarantuję Ci, że polemika będzie.

Poza tym naprawdę nie czepiajmy się słów. Gdyby tak zwracać uwagę na wszystko, to pewnie już dawno dotknęłoby Cię to samo za używanie form obcych językowi polskiemu typu "som", "plizzz" i "ić", ale dla wszystkich zrozumiałe jest, że wynika to z przyjętej przez Ciebie konwencji. Rozumiem, że mojego stylu jeszcze nie znasz, ale daj mi szansę. Zwłaszcza, że pisze te posty z młodszym pokoleniem na głowie.
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: aplikantka ogólna z Hogwartu ;)

Postprzez EW » wtorek, 27 sierpnia 2013, 19:52

czy możecie nagrać to szkolenie? i tę polemikę? plizzz bardzo cenię SSA Małgorzatę Manowską, za jej dorobek, za wiedzę i za chęć przekazywania wiedzy innym oraz za otwartość. Każde spotkanie z nią jest cenne i wartościowe. Dlatego jeśli by się zgodziła aby ten wykład był nagrany będę wdzięczna.

A co do form jakie tu używałam wynikają one ze slangu kszynki, moje własne to "boszzz", "ehhh" tudzież "echhh", oraz "proszzz" :)
EW

Postprzez Morg » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:20

Po prostu co innego dyskusja na poziomie naukowym (tak jak mogą się np. prof. Zoll z s. Świeckim spierać), a co innego mająca służyć zwróceniu uwagi na problem, wzbudzeniu przemyśleń i lepszemu wyrobieniu się w argumentacji prawniczej dyskusja na sali wykładowej. A przynajmniej tak mi się wydaje. ;)
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:26

Z doświadczenia wiem, że czasami tzw. wybitne autorytety, analityczne umysły z fantastycznym piórem nie zawsze sprawdzają się w roli wykładowców. Znam takie bardzo mądre osoby, które wyjątkowo fatalnie prowadzą wykłady, mamroczą albo monotonny wykład najeżony "nowomową" prawniczą jest kompletnie niezjadliwy. W ubiegłym roku uczestniczyłam w takim szkoleniu, na którym w googlach szukaliśmy znaczenia słów, których z wielką lubością wykładowca używał napawając się własnym głosem... Często ktoś, kto nie jest autorem komentarzy i SSN, jest dużo lepszym wykładowcą, z temperamentem prowadzącym zajęcia i kto daje słuchaczom możliwość wykazania się inwencją.
EW, wiem, że szkoła nie jest Twoim ulubionym tematem, ale jak na razie jest to jedyna droga dla naszych młodych koleżanek i kolegów do zawodu, nie są autorami tej koncepcji, a mają wiele zapału i chęć nauki... Nie umniejszajmy ich trudu i poziomu ich wiedzy, która oczywiście wymaga wielu lat nauki. I nie wylewajmy dziecka z kąpielą. Bo wydaje mi się, że politycy aż nogami przebierają, żeby coś w szkole pozmieniać, wzmocnić nadzór, wybrać jedynie słuszną wykładnię itp, itd
A sama im dłużej pracuję, tym więcej mam wątpliwości... :-P
beta
Moderator
Moderator

Postprzez beta » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:27

Morg, tak samo rozumiem polemikę czy może dyskusję w czasie nauki :mrgreen:
beta
Moderator
Moderator

Postprzez Hermione » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:33

EW napisał(a):czy możecie nagrać to szkolenie? i tę polemikę? plizzz bardzo cenię SSA Małgorzatę Manowską, za jej dorobek, za wiedzę i za chęć przekazywania wiedzy innym oraz za otwartość. Każde spotkanie z nią jest cenne i wartościowe. Dlatego jeśli by się zgodziła aby ten wykład był nagrany będę wdzięczna.

A co do form jakie tu używałam wynikają one ze slangu kszynki, moje własne to "boszzz", "ehhh" tudzież "echhh", oraz "proszzz" :)

Chyba nie na wiele by Ci się to zdało, bo z tego, co pamiętam, Pani Sędzia będzie prowadzić zajęcia warsztatowe, czyli te najbardziej przydatne, ale jednocześnie wymagające znajomości przygotowanych odgórnie akt, a z tym już byłby problem ;)

Ale mogę obiecać, że jeżeli towarzystwo z grupy, która będzie miała niewątpliwa przyjemność uczestniczenia w tych zajęciach, sprzeda nam jakieś ciekawostki (a jeśli takie się pojawią, to raczej na pewno koledzy się podzielą - wbrew obiegowej opinii o egoizmie i wygryzaniu się nawzajem na KSSiP-ie), to puszczę je dalej w eter :)
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez promo » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:40

Morg napisał(a):Chodzi mi tylko o to, że wybitne autorytety też bywają wykładowcami. :)

A co do wykładowców KSSiP, to ja nie wiem, bo nigdzie nie ma ich listy (dziwne bardzo, uczelnie i różne szkoły zwykle chwalą się nazwiskami swoich pracowników dydaktycznych i naukowych), choć widzę że np. s. Postulski jakieś wykłady tam prowadził (acz to co znalazłem to akurat dla sędziów szkolenie było).

Morgu, na stronie KSSiP są uchwały Rady Programowej w sprawie zaopiniowania kandydatów na wykładowców, a więc z poszczególnych uchwał można stworzyć listę... :
promo

Postprzez EW » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:48

na temat KSSiP mój pogląd jest znany, co do aplikacji ogólnej też więc nawet tutaj nie będę pisać o tym. Nie umniejszam ich wiedzy, natomiast co do doświadczenia to sama wiesz beta, że przychodzi z czasem i to co na wykładzie czy warsztacie a to co na sali to dwa różne światy i niektórzy nie radzą sobie z tym drugim
EW

Postprzez Morg » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:49

promo napisał(a):
Morg napisał(a):Chodzi mi tylko o to, że wybitne autorytety też bywają wykładowcami. :)

Morgu, na stronie KSSiP są uchwały Rady Programowej w sprawie zaopiniowania kandydatów na wykładowców, a więc z poszczególnych uchwał można stworzyć listę... :

Na tyle ciekawy, żeby się bawić w coś takiego, to nie jestem. ;)
Ostatnio edytowano wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:50 przez Morg, łącznie edytowano 1 raz
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:50

EW napisał(a):na temat KSSiP mój pogląd jest znany, co do aplikacji ogólnej też więc nawet tutaj nie będę pisać o tym. Nie umniejszam ich wiedzy, natomiast co do doświadczenia to sama wiesz beta, że przychodzi z czasem i to co na wykładzie czy warsztacie a to co na sali to dwa różne światy i niektórzy nie radzą sobie z tym drugim

jasne, że to dwa światy... znam przypadki histerii przed pierwszym wyjściem na salę... :mrgreen: ...
beta
Moderator
Moderator

Postprzez Hermione » wtorek, 27 sierpnia 2013, 21:21

wiadomo, że prawdziwe życie wszystko weryfikuje.

tego mi właśnie brakuje w kssipowskim szkoleniu - praktyki. Aplikanci adwokaccy czy radcowscy niemal od początku występują przed sądami i mają praktykę w tym kierunku. A u nas co? Symulacje (jeśli dobrze pójdzie).

Może ta asesura czy też ewentualnie inny model "sędziego na próbę" nie była/nie byłby głupi? A'propos - co tam nowego w sprawie przywrócenia asesury, o którym od jakiegoś czasu się przebąkuje? Ktoś, coś?
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » wtorek, 27 sierpnia 2013, 21:28

KRS ostatnio jakąś uchwałę podjął, jeśli dobrze pamiętam, ale szczerze mówiąc to ja nie bardzo konstytucyjną asesurę widzę. I chyba z tym jest głównie problem.

TK powiedział przecież wprost – sądzić może tylko sędzia.
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hermione » wtorek, 27 sierpnia 2013, 21:36

Co do tego nie mam wątpliwości. Ale może na przykład można by rozszerzyć uprawnienia referendarzy w trochę inną stronę i np. pozwolić im na więcej w nieprocesie, dopuścic do kontaktu z ludźmi.
Bo tak na początek najtrudniejsze wydaje mi się przesłuchiwanie świadków, stron itd. Przydałaby się praktyka w tym zakresie, bo przy takich czynnościach chyba najbardziej nie wiadomo, za co się zabrac
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » wtorek, 27 sierpnia 2013, 22:07

Jest projekt (nie wiem na jakim etapie, EW pewnie się orientuje), ażeby dać referendarzom uprawnienia do orzekania w wykroczeniach. Jest gdzieś na forum temat, tam się szerzej wypowiadałem, ale w sktócie to nie widzę jak referendarz, który nie jest niezawisły, ma orzekać o winie i niewinności.

Edit: Tu ( viewtopic.php?p=337187#p337187 ) była dyskusja na ten temat i tam też starałem się bardziej dokładnie wyrazić o co mi chodzi. :)
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez BlueFire » czwartek, 29 sierpnia 2013, 16:56

beta napisał(a):jasne, że to dwa światy... znam przypadki histerii przed pierwszym wyjściem na salę... :mrgreen: ...

Niż znam przypadku braku histerii przed pierwszym wyjściem na salę. Mojego kolegę wypchnęli z pokoju narad (nie mógł już tam zawrócić, bo na sali siedzieli zaciekawieni ławnicy. Ja po pierwszej sprawie zauważyłam, że wyrwałam wszystkie trzy zakładki - tasiemki w kalendarzu służbowym :) A był to dopiero marzec <lol>
"Może to wszystko dzieje się w laboratorium?
Pod jedną lampą w dzień i miliardami w nocy?" Wisława Szymborska "Może to wszystko"
BlueFire
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez monikissima » czwartek, 29 sierpnia 2013, 18:11

Ja na pierwszą swoją sprawę nie włożyłam łańcucha :D
monikissima

Postprzez violan » czwartek, 29 sierpnia 2013, 18:39

Po pierwszej mojej rozprawie na stole pozostało kilkanaście połamanych na drobno spinaczy. Jeszcze przez jakiś czas tak miałam, a potem niespodziewanie przeszło. :mrgreen:
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez monikissima » czwartek, 29 sierpnia 2013, 18:41

Ja wykańczam je do tej pory. Wszystkie, które się nawiną ;) Do tego doszło ostatnio owijanie recepturek z kilkutomowych akt wokół poręczy fotela :roll:
monikissima

Postprzez kzawislak » czwartek, 29 sierpnia 2013, 19:20

monikissima napisał(a): Do tego doszło ostatnio owijanie recepturek z kilkutomowych akt wokół poręczy fotela :roll:

też tak mam ;) dobrze, ze są stosunkowo trwałe :cool:
kzawislak

Postprzez Dred » czwartek, 29 sierpnia 2013, 19:23

uspokójcie się! <nerwus>
Dred

Re: Odp: Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez falkenstein » czwartek, 29 sierpnia 2013, 19:34

Ja ambitnie robię "notatki" kreśląc na papierze równe rzedy znaków w różnych mistycznych alfabetach. Ostatnio praktykuje pismo runiczne.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:26

dobrze, że nie węzełkowe... jeszcze gobelin albo abakan byś wyplótł ... <lol>
beta
Moderator
Moderator

Postprzez falkenstein » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:44

Muszę przyznać, że adwokaci dziwnie się patrzą...
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:46

falkenstein napisał(a):Muszę przyznać, że adwokaci dziwnie się patrzą...

wcale mnie to nie dziwi
Dred

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Poznajemy się