Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez Gotka » piątek, 16 września 2011, 07:53

wanam napisał(a):o ile się wie, jakiej formy wymaga egzaminator, a aplikanci nie wiedzieli

wlasnie, ja radziłam uczenie się pod egzaminatora, ale oni podobno nie wiedzą któa z kiljku osób będzie sprawdzać, a są one z róznych okręgów
moja pani aplikantka opowiadała na odmianę o obniżeniu punktacji za cywilne orzeczenie drugoinstancyjne za sfiormułowanie "apelację oddala"
(dla niewtajemniczonych: dobrze było tylko "oddala apelację")
z relacji aplikantów wynika, że uczą ich na urzędasów, używania określonych formułek, schematów; nie uczą ich sędziowskiego myslenia, czego wszyscy doświadczyliśmy dawniej w relacji sędzia patron - aplikant opartej na relacji mistrz - uczeń
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » piątek, 16 września 2011, 09:07

ida napisał(a):zupełnie nie wyobrażam sobie, żeby oceniać wyrok za to czy napisano sformułowanie "na zasadzie", "na podstawie" czy "na mocy", czy jeszcze inaczej :roll:

To wręcz byłoby żenujące i rzecz karygodna.

Jeśli takie pomysły mają dziś sędziowie krakowscy dorabiający sobie jako egzaminatorzy w duraczówce, to powiem tylko tyle, że o lata świetlne jest to odległe od poziomu, jaki prezentowali sobą sędziowie egzaminatorzy w tym okręgu, jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy miałam przyjemność aplikować.

Przecież jeśli poziom aplikantów jest tak wysoki i wyrównany jednocześnie, to zamiast czepiać się głupot w redakcji wyroków, należy dać tym ludziom na egzaminie po prostu dużo trudniejsze stany faktyczne do oceny i wtedy będzie można w sposób uczciwy i poważny odsiać ziarno od plew.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez romanoza » piątek, 16 września 2011, 09:30

Gotka napisał(a):moja pani aplikantka opowiadała na odmianę o obniżeniu punktacji za cywilne orzeczenie drugoinstancyjne za sfiormułowanie "apelację oddala" (dla niewtajemniczonych: dobrze było tylko "oddala apelację")
Ja akurat nie miałem tego na egzaminie ale na aplikacji w wydziale gospodarczym pewnego sądu (;)) Mój Pan sędzia patron po napisaniu przeze mnie projektu wyjął z biurka wzory pism procesowych, znalazł odpowiedni wzorek, skreślił moje i napisał odwrotnie. Do dzisiaj nie pomnę, czy apelację się oddala czy oddala apelację :mad:
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez wanam » piątek, 16 września 2011, 12:53

suzana22 napisał(a):To wręcz byłoby żenujące i rzecz karygodna.

ale tak jest :evil:

i nie chcę tego systemu firmować swoją osobą
wanam
VIP
VIP

Postprzez aitra » piątek, 11 listopada 2011, 23:05

Gotka napisał(a):
wanam napisał(a):o ile się wie, jakiej formy wymaga egzaminator, a aplikanci nie wiedzieli

wlasnie, ja radziłam uczenie się pod egzaminatora, ale oni podobno nie wiedzą któa z kiljku osób będzie sprawdzać, a są one z róznych okręgów
moja pani aplikantka opowiadała na odmianę o obniżeniu punktacji za cywilne orzeczenie drugoinstancyjne za sfiormułowanie "apelację oddala"
(dla niewtajemniczonych: dobrze było tylko "oddala apelację")
z relacji aplikantów wynika, że uczą ich na urzędasów, używania określonych formułek, schematów; nie uczą ich sędziowskiego myslenia, czego wszyscy doświadczyliśmy dawniej w relacji sędzia patron - aplikant opartej na relacji mistrz - uczeń

U nas aplikanci opowiadali, że to samo było ze skargą na czynność komornika "skargę oddalić" ≠ "oddalić skargę".
aitra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » sobota, 12 listopada 2011, 01:42

aplikacja ogólna to pomyłka,rodzaj pewnego wynaturzenia,które często pojawia się z wyłącznej wiary w potęgę rozumu oraz w jego nieomylność;gdyby ta instytucja nie skostniała i podlegała elastycznym modyfikacjom-kto wie,kto wie, czy z pożytkiem dla naszej ukochanej Ojczyzny,nie rozwijałaby się...?przykład dając ościennym, a bratnim Państwom, jak młodzież do służby sądowniczej sposobić...
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez beta » wtorek, 15 listopada 2011, 19:45

Aitro, jestem ciekawa, którzy to aplikanci skarżyli się na takie oceny rozstrzygnięć w sprawach ze skarg na czynności komornika, skoro większość zdecydowaną (chyba 95%)ocen stanowiły 5, 4+ i 4 :shock:
W tym roku byłam w komisji sprawdzianowej i jestem szczerze zdziwiona tymi wypowiedziami.
Z całą pewnością nie były obniżane oceny z powodu zamiany kolejności słów w "oddala skargę" ani innych drobnych uchybień. Najlepszym dowodem jest to, że poprawkę będzie pisało aż... troje aplikantów, w tym dwie osoby w ogóle nie przyszły na egzamin, a jedna zrezygnowała z pisania egzaminu.
beta
Moderator
Moderator

Re: Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez Afam » sobota, 4 maja 2013, 13:45

Aplikacja ogólna - nic tak nie sprowadza na ziemię po studiach!
Afam

Postprzez promo » sobota, 4 maja 2013, 14:24

A dlaczego jeżeli można wiedzieć?
promo

Postprzez suzana22 » sobota, 4 maja 2013, 15:12

promo napisał(a):A dlaczego jeżeli można wiedzieć?

Przypuszczam, że dlatego, że większość chętnych na nią od razu dostaje komunikat, że... "nie dla psa kiełbasa"... <mysli>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez bloger » sobota, 25 maja 2013, 21:03

Aplikacja ogólna:
1) wyścig szczurów
2) mydlenie oczu młodym ludziom, że szybko zostaną sędziami
3) przedsionek do nieba lub piekła - będziesz albo w niebie gdy dostaniesz się po roku na sędziowską (potem, po sędziowskiej gwarantowany etat referendarza a potem kto wie co jeszcze) albo sprowadzony do parteru, gdy po roku nie uda ci się dostać na sędziowską (a dostaje się jakieś 30% z ogólnej) i dostaniesz co najwyżej asystenta bez realnych szans na awans;
4) próba szybkiego wykształcenia dużej ilości przyszłych asystentów
5) początkowo paradoks finansowy: zarabiali na I roku aplikacji więcej niż osoby, które były po aplikacji sądowej i egzaminie sędziowskim były asystentami;
bloger
aplikant
aplikant

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez promo » sobota, 25 maja 2013, 21:07

To własne doświadczenia? Może napiszesz coś o sobie... We właściwym wątku...

Jednak ponad 1800 osób startowało w 2012 roku na aplikację ogólną...

Co do punktu 3 - limity na aplikację sędziowską (i prokuratorską) ustala każdorazowo MS...
promo

Postprzez bloger » niedziela, 26 maja 2013, 15:04

Nie, to nie są własne doświadczenia a jedynie wnioski z rozmów z aplikantami z ogólnej i z własnych obserwacji sytuacji.
No tak - startuje sporo osób. Wiele osób marzy o karierze sędziego. Startują po kilka razy. Dostać się ciężko. Dostaje się 200 osób i wydaje im się, że już są "the best". A potem - wyścig szczurów. Na sędziowskiej i prokuratorskiej zostaje 100 osób (sędziów z tego potem około 50) na cały kraj - pozostali sprowadzeni na ziemię muszą zastanawiać się co dalej: na asystenta, czy do innych zawodów. Większość z osób, które są na ogólnej nie robi ostatecznie tego o czym marzy i potem mają niesmak. Zamiast od razu przyjmować odrębnie na sędziowską, odrębnie na prokuratorską, odrębnie na "asystencką" roczną, to miesza się ludziom w głowach i w życiu.
bloger
aplikant
aplikant

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez promo » niedziela, 26 maja 2013, 16:08

Tak dla uściślenia - w 2013 roku limity są następujące: na prokuratorską - 50 miejsc a na sędziowską - 100 miejsc.
W 2012 roku ustalono limit na sędziowskiej - 105 osób a na prokuratorskiej - 45 osób.
promo

Postprzez certus2 » środa, 5 czerwca 2013, 14:41

zły pomysł
certus2

Postprzez Morg » środa, 5 czerwca 2013, 14:42

Bo? Może rozwiniesz, bo póki co to wygląda to jak nabijanie postów?…

(nie mówię, że się nie zgadzam)
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez filozof89 » niedziela, 21 lipca 2013, 21:30

Czy możliwe jest zwalnianie się z praktyk w trakcie aplikacji ogólnej w celu podróży na uczelnię, jeśli aplikant jest jednocześnie doktorantem? Jak to wygląda - wszystko zależy od patrona?
filozof89

Postprzez promo » poniedziałek, 22 lipca 2013, 07:08

Z jednej strony zależy od patrona, ale KSSiP też musiałoby o tym wiedzieć i akceptować mniejszy udział w praktykach. Praktyki przygotowują do sprawdzianu z danej dziedziny prawa. Poza tym ocena za praktyki jest ważna w kwalifikacji na aplikację sędziowską czy prokuratorską, Konkurencja jest duża (limity raczej się nie zwiększą).
promo

Postprzez Hermione » piątek, 23 sierpnia 2013, 18:15

Jeśli można się dołączyć do dyskusji (przy okazji witam wszystkich), to tak naprawdę weryfikacja nowego systemu szkolenia nastapi dopiero teraz. pierwszy rocznik zdawał właśnie egzamin sędziowski i zobaczymy, co z tego wyniknie w praktyce.

Jestem na KSSiP-ie dopiero od pół roku, uczestniczę w swoistym wyścigu szczurów i nie wiem jeszcze pewnie wielu rzeczy. Jednak na podstawie moich dotychczasowych obserwacji opinia Gotki o tym, że nie uczą nas myslenia sędziowskiego, wbijają schematy etc. jest krzywdzące. Jak zawsze wszystko zależy od ludzi. Oczywistym jest, że chcemy dobrze wypadać na sprawdzianach, więc czasami piszemy coś "pod komisję", nawet jeśli się z tym nie zgadzamy. Jednak cenne jest to, że dostrzegamy niektóre absurdalne wymagania i odchodzimy od takich wymagań w praktyce przy sporządzaniu projektów orzeczeń (czego na praktykach mamy naprawdę sporo).
ponadto już na tym etapie nauki sami zauważamy, że zmienia nam się sposób myślenia. Potrafi formułować własne poglądy i je argumentować, polemizując nawet z wybitnymi prawniczymi autorytetami.

Może więc jednak nie bedzie z nami tak źle...
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: aplikantka ogólna z Hogwartu ;)

Postprzez Niedźwiedź » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 11:11

Może więc i ja wtrącę swoje 3 grosze. Uważam aplikację oólną za poroniony pomysł, głównie za to jak potrafi krzywić młode ludzkie charaktery. Był, swego czasu, w moim dawnym wydziale chłopaczek po ogólnej, kóremu mocno uświadomiono, że nie dla niego sądzenie. Bardzo to przeżył i wyrażał często swoje rozgoryczenie. Opowieści jego o ttym jakie nawyki wykształca u aplikantów "edukacja" tam powodowały jeżenie się włosów w różnych miejscach. Klimat szkoły polega na ciągłej walce- ze sobą, z innymi, i z egzaminatorami. Nie ma mowy żeby jeden drugiemu pomógł- niby rozsądne bo zmniejsza tym swoje szanse :shock:. Za czasów mojej aplikacji w życiu by mi do głowy nie przyszło, aby nie udzielić komuś drobnej pomocy, czy nawet podpowiedzi niewielkiej, a juz tym bardziej aby podpowiadać rozmyślnie źle- co tam jest nagminne. Była też dziewczynka na praktykach, która biegąła za swoim patronem z płaczem, aby zmienil jej ocenę z 4 + na 5, ponieważ te ułamki punktowe są równie ważne jak ocena z egzaminu :evil:
Niedźwiedź
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez Volver » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 11:22

Niedźwiedź napisał(a):Może więc i ja wtrącę swoje 3 grosze. Uważam aplikację oólną za poroniony pomysł, głównie za to jak potrafi krzywić młode ludzkie charaktery. Był, swego czasu, w moim dawnym wydziale chłopaczek po ogólnej, kóremu mocno uświadomiono, że nie dla niego sądzenie. Bardzo to przeżył i wyrażał często swoje rozgoryczenie. Opowieści jego o ttym jakie nawyki wykształca u aplikantów "edukacja" tam powodowały jeżenie się włosów w różnych miejscach. Klimat szkoły polega na ciągłej walce- ze sobą, z innymi, i z egzaminatorami. Nie ma mowy żeby jeden drugiemu pomógł- niby rozsądne bo zmniejsza tym swoje szanse :shock:. Za czasów mojej aplikacji w życiu by mi do głowy nie przyszło, aby nie udzielić komuś drobnej pomocy, czy nawet podpowiedzi niewielkiej, a juz tym bardziej aby podpowiadać rozmyślnie źle- co tam jest nagminne. Była też dziewczynka na praktykach, która biegąła za swoim patronem z płaczem, aby zmienil jej ocenę z 4 + na 5, ponieważ te ułamki punktowe są równie ważne jak ocena z egzaminu :evil:

Witaj, bo zdaje się że nie witałem.
Pośród tych niepokojących sygnałów dotarły do mnie i takie,iż jest także i koleżeństwo i współpraca.A że to Szkoły trafiają ludzie inteligentni- to dzieje się tak jak napisała Hermiona- w i d z ą absurdy.To, że z nimi nie walczą "otwarcie" wynika z tego prostego założenia ,iż:niewiele mogą z tym zrobić i chcą to "przejść"-bo innej, ich zdaniem,"szybszej","pewniejszej", drogi nie ma, aby zostać sędzią.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:12

Hermione napisał(a):ponadto już na tym etapie nauki sami zauważamy, że zmienia nam się sposób myślenia. Potrafi formułować własne poglądy i je argumentować, polemizując nawet z wybitnymi prawniczymi autorytetami.

Może więc jednak nie bedzie z nami tak źle...

szkoda, że pokory dla własnych umiejętności Was nie uczą w tej szkółce... do tego by polemizować z wybitnymi prawniczymi autorytetami to chyba trzeba jednak mieć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale praktyczną w stosowaniu prawa i ponoszeniu odpowiedzialności za swoje "decyzje" lub "decyzje" innych...

ja nie śmiałabym takiego stwierdzenia nawet po tylu latach sformułować... nic życie pokaże i zweryfikuje
EW

Postprzez Morg » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:20

Niemało jest sytuacji w których wybitne prawnicze autorytety się ze sobą nie zgadzają, a wtedy trzeba przecież zdecydować jakie stanowisko przyjąć – i to uzasadnić. A więc de facto polemizować z autorytetem (komentatorem) z którym się nie zgadzamy. I myślę że o to w tym chodziło. :)
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hermione » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:36

Właśnie o to chodziło, dzięki Morg.

Wydaje mi się, że niezależnie od stażu i osiągnięć zawodowych ważna jet umiejętność formułowania własnych poglądów, oczywiście w oparciu o dorobek innych, zdecydowanie bardziej doświadczonych prawników.
Nie na wszystko jesteśmy w stanie znaleźć jednoznaczną odpowiedź, dlatego tak istotne jest podejmowanie samodzielnych decyzji. Czy to nie o to chodzi w tym zawodzie?

Co do pokory, której brak niesłusznie zarzuca mi EW - wyrażając swoje poglądy, nie trzeba koniecznie uważać ich za najlepsze, a siebie za nieomylnych. Miałam na myśli raczej to, że nie podążamy ślepo za utartymi od lat poglądami, jeśli jesteśmy w stanie przekonująco uzasadnić inne stanowisko.
Czasem jest to tylko sztuka dla sztuki, bo i tak nasze rozwiązania odrzuca odmienna praktyka. Ale co z tego? Czyż wyszukiwanie argumentów na poparcie różnych opcji nie jest jedną z najlepszych form nauki?

Poza tym prawnicze autorytety też się mylą. Ileż sprzecznych orzeczeń wydaje Sąd Najwyższy na ten sam temat?
Niektórzy potrafią się nawet do tego przyznać, inni tylko "po angielsku" zmieniają swoje dotychczasowe stanowiska.
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: aplikantka ogólna z Hogwartu ;)

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:43

jak to było "nie udowdnicie nam, że białe jest białe a czarne jest czarne" :-P

a tak poważnie, to że szukasz argumentów na inną tezę czy masz inną opinię nie znaczy, że można powiedzieć, że się polemizuje z wybitnym autorytetem prawniczym,

choć szukanie "dziury w całym" bez wątpienia ważne jest w zawodzie prawniczym, tylko tak sobie myślę, że czasem skoda szukać patentu na proch bo proch już wynaleziono
EW

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Poznajemy się