Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez Hermione » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:45

Niedźwiedź napisał(a):Może więc i ja wtrącę swoje 3 grosze. Uważam aplikację oólną za poroniony pomysł, głównie za to jak potrafi krzywić młode ludzkie charaktery. Był, swego czasu, w moim dawnym wydziale chłopaczek po ogólnej, kóremu mocno uświadomiono, że nie dla niego sądzenie. Bardzo to przeżył i wyrażał często swoje rozgoryczenie. Opowieści jego o ttym jakie nawyki wykształca u aplikantów "edukacja" tam powodowały jeżenie się włosów w różnych miejscach. Klimat szkoły polega na ciągłej walce- ze sobą, z innymi, i z egzaminatorami. Nie ma mowy żeby jeden drugiemu pomógł- niby rozsądne bo zmniejsza tym swoje szanse :shock:. Za czasów mojej aplikacji w życiu by mi do głowy nie przyszło, aby nie udzielić komuś drobnej pomocy, czy nawet podpowiedzi niewielkiej, a juz tym bardziej aby podpowiadać rozmyślnie źle- co tam jest nagminne. Była też dziewczynka na praktykach, która biegąła za swoim patronem z płaczem, aby zmienil jej ocenę z 4 + na 5, ponieważ te ułamki punktowe są równie ważne jak ocena z egzaminu :evil:

To prawda, że oceny z egzaminów i z praktyk są dla nas bardzo ważne. Ale naprawdę nie wszyscy tak zatracają się w tym szalonym wyścigu. Przynajmniej na razie, bo wszak jesteśmy dopiero w połowie tego rocznika i najgorsze pewnie dopiero się zacznie.
Jednak jak do tej pory ja doświadczałam w zasadzie tylko pozytywnych relacji z innymi. Dzielimy się swoją wiedzą, materiałami, udostępniamy innym własne konspekty i opracowania. Wymieniamy się doświadczeniami regionalnymi i wspólnie próbujemy rozpracowywać wątpliwości.

Przyznaję natomiast, że często - eufemistycznie to określając - nie jesteśmy zachwyceni postawą egzaminatorów. W naszym roczniku jak do tej pory chyba tylko jedne akta były bez błędów (a błędy są dość znaczące - np. Komisja nie zauważyła zatarcia skazania przy pijanym kierowcy, chcąc jednocześnie, abyśmy zmienili kwalifikacje prawną na art. 178a par. 4 kk). jednak czy można to uznać za walkę?

Jedno muszę podkreślić - jak do tej pory RACZEJ nie jesteśmy krzywdzeni w razie rozstrzygnięcia odmiennego od zapatrywania Komisji. Rzeczywiście jak na razie jest tak, że premiowana jest dobra argumentacja, a nie rzekomo modelowe rozwiązanie. i to się chwali, jednak za każdym razem towarzyszy nam stresik czy aby Komisja nie będzie bardziej zapatrzona w swój pogląd niż dotychczasowe.
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: aplikantka ogólna z Hogwartu ;)

Postprzez Hermione » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:46

EW napisał(a):jak to było "nie udowdnicie nam, że białe jest białe a czarne jest czarne" :-P

a tak poważnie, to że szukasz argumentów na inną tezę czy masz inną opinię nie znaczy, że można powiedzieć, że się polemizuje z wybitnym autorytetem prawniczym, - kwestia definicji :P

choć szukanie "dziury w całym" bez wątpienia ważne jest w zawodzie prawniczym, tylko tak sobie myślę, że czasem skoda szukać patentu na proch bo proch już wynaleziono

a gdy pojawiają się nowe problemy związane np. z wprowadzeniem nowych instytucji?
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:57

to jaka to polemika z autorytetami prawniczymi i to w dodatku z wybitnymi <szok> błagam nie mylmy pojęć...

już widzę jak się aplikanci wdają w dyskusję np. z SSA Małgorzatą Manowską odnośnie nowych rozwiązań w k.p.c. albo z SSN Heleną Ciepłą np. o służebności przesyłu (wałkowany w SN tysiąckrotnie)... wybacz ale polemika z ustawodawcą nie jest polemiką o jakiej mówisz... i jak słusznie zauważył Morg polemiką nie jest chyba że piszecie już wnioski do TK
EW

Postprzez Hermione » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 16:47

Widzę, że nic nie można napisać z przymrużeniem oka i że chyba rozmawiamy jednak nie do końca o tym samym.
Wobec tego dalsza dyskusja na temat polemiki z autorytetami jest raczej pozbawiona sensu.
Przykro mi,że moje intencje nie były dla wszystkich jasne, co nie zmienia faktu, że podtrzymuję to, co do tej pory napisałam.
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:13

Hermiono

Sztuka retoryki i erystyki pokazuje, ze jeśli chcesz napisać coś, by było zrozumiałe dla innych musisz to napisać w sposób jasny, klarowny i czytelny dla odbiorcy. Nie dla siebie. Nie siedzimy w Teoim umyśle i nie wiemy co autor miał na mysli. Z twojego wywodu wynikało, ze prowadxicie polemiki z najwybitniejszymi autorytetami prawniczymi. Jeśli firmulije sie taka tezę trzeba mieć dowody na jej poparcie i w dyskusji wykazać prawdziwość twierdzenia. Tymczasem okazało sie, że uciekasz, bo coś napisałas żartobliwie <szok> i generalnie sztuka argumentacji, która tak zachwalasz spelzla na niczym. Daj przykłady z kim o czym prowadziłas te polemikę. To wtedy porozmawiamy
EW

Postprzez Morg » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:19

A dajmy już pokój, nie straszmy nowych userów. <luzik>

Jedno nieszczęśliwe sformułowanie nie jest chyba powodem żeby toczyć tak zaciętą dyskusję. ;)
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:24

EW napisał(a):Hermiono

Sztuka retoryki i erystyki pokazuje, ze jeśli chcesz napisać coś, by było zrozumiałe dla innych musisz to napisać w sposób jasny, klarowny i czytelny dla odbiorcy. Nie dla siebie. Nie siedzimy w Teoim umyśle i nie wiemy co autor miał na mysli.

Ciekawy jestem czy tak samo mówiłaś na polskim jak pani pytała co poeta (a nawet prozaik) miał na myśli <rotfl>
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:32

Morg napisał(a):A dajmy już pokój, nie straszmy nowych userów. <luzik>

Jedno nieszczęśliwe sformułowanie nie jest chyba powodem żeby toczyć tak zaciętą dyskusję. ;)

Morgu ja nie straszę. Poza tym, można było wytłumaczyć co autor miał na myśli, a jeżeli popełnił błąd przyznać się chyba? każdemu się takie coś przytrafia. Umiejętność przyznania się do błędu jest ważna i cenna... nie sądzisz??

Johnson "sam nie mówiłam" :p mogłam co najwyżej "sama mówić"
i problemem jest to, że nie jesteśmy na poziomie liceum i nie mówimy o poezji czy prozie, ale mamy do czynienia z aplikantką aplikacji ogólnej, która mówi, że nauczyła się sztuki argumentacji na tyle, ze prowadzi polemiki z najwybitniejszymi prawnikami - to jest przyszłość naszego sądownictwa zdaje się ?!
EW

Postprzez Johnson » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:33

Przyszłość naszego sądownictwa to prawo szariatu ;)
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:34

Johnson napisał(a):Przyszłość naszego sądownictwa to prawo szariatu ;)

Johnson :mrgreen:

edit: to co ona zrobi jak trafi takie ZZ jak ja na sali sądowej... tez ucieknie?
EW

Re: Odp: Co sądzicie o aplikacji ogólnej ???

Postprzez falkenstein » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:36

I dlatego pilnie zapuszczam brodę.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:39

falkenstein napisał(a):I dlatego pilnie zapuszczam brodę.

:shock: falki Ty z brodą <szok> niee plizzz niee nie pasuje Ci :/: szariat szariatem ale Tobie z brodą mówimy stanowcze NIE
EW

Postprzez Morg » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:40

falkenstein napisał(a):I dlatego pilnie zapuszczam brodę.

To tak jak ja... i choć w sumie nie myślałem o tym do tej pory w kategoriach rozwoju zawodowego, to chyba warto zacząć. :mrgreen:
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:47

EW :D
Dawno mnie nie było na forum, bo urlopowałam .... zajrzałam i cieszę się, że świetnie wypoczęłaś i masz duuużo energii... jak zawsze pozytywnej :mrgreen: ... ale nie zapominaj, że Hermiona zaczęła dopiero uczyć się praktycznego stosowania prawa i super, że do nas zajrzała ...

ps. Hermiono, pozdrawiam :>
beta
Moderator
Moderator

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:50

beta napisał(a):EW :D
Dawno mnie nie było na forum, bo urlopowałam .... zajrzałam i cieszę się, że świetnie wypoczęłaś i masz duuużo energii... jak zawsze pozytywnej :mrgreen: ... ale nie zapominaj, ż Hermiona zaczęła dopiero uczyć się praktycznego stosowania prawa i super, że do nas zajrzała ...

ps. Hermiono, pozdrawiam :>

beta <bukiet>

ja proszę tylko by uważała na to co pisze, bo jakby mi to napisała kiedyś w przyszłości w wyroku, albo wysnuła nową teorię to zostałyby zgliszcza... po niej

niech się uczy za młodu, by ważyć co się pisze i jak argumentować co się napisało, w końcu czym skorupka za młodu... poza tym pierwsze koty za płoty co Hermiona?
EW

Postprzez beta » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 21:08

EWuś <hejka> stęskniłam się za Tobą i pasjonującymi , emocjonującymi dyskusjami... ale już wróciłam i pozdrawiam :>
beta
Moderator
Moderator

Postprzez EW » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 21:28

i już nie tęsknisz <beczy> za mną oczywiście :mrgreen:
EW

Postprzez beta » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 21:36

cicho... tęsknię <radocha>
beta
Moderator
Moderator

Postprzez Oklahoma » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 22:19

Nowe spojrzenie na stare sprawy jest źródłem postępu. Czy w Hogwarcie polemizuje się z wybitnymi autorytetami prawniczymi? Kto wie, może się i polemizuje? ;) Przesada jest prawem młodości. A z drugiej strony- Kopernik też był kiedyś żakiem. Może w Hogwarcie mamy teraz nowego prawniczego Kopernika? ;). Profesorowie prawa też kiedyś byli młodzi a wybitne teorie zaczynały się od zakwestionowania utrwalonych praw nauki.

Witaj Hermione i zapraszam do dyskusji na forum w wątkach merytorycznych. :D
Nawet jeżeli jakieś Twoje nowe koncepcje zostaną "rozjechane" przez bardziej doświadczonych jurystów to i tak warto dyskutować bo w taki sposób można się wiele nauczyć, zwłaszcza od tak skutecznych jak EW adwersarzy. :D
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hermione » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 22:29

dziękuję wszystkim za dobre słowa, za prztyczki w nos też. Zakładam, że zostały wystosowane w dobrej wierze.

Być może użyte przeze mnie sformułowanie nie było zbyt szczęśliwe, ale żeby stanowiło zarzewie aż tak zagorzalej dyskusji... no, no!

Przed Adwersarzami nie mam zwyczaju uciekać, chyba że dyskusja naprawdę prowadzi donikąd. Wynika to z szacunku dla drugiej strony sporu, często również dla doświadczenia. Niemniej jestem pyskata i zdarza mi się podważać teorie i poglądy prawników z ogromną wiedzą. Czy słusznie? Pewnie nie, a przynajmniej nie w większości przypadków. Ale na błedach, zwłaszcza we własnym rozumowaniu, naprawdę można nauczyć się najlepiej i najwięcej.

I tym optymistycznym akcentem życzę dobrej nocy :)
Hermione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Jaskier88 » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 23:15

Ale się uczepiliście tej polemiki :)
Ew, chyba w swojej krytyce puściłaś się poręczy ;) szczególnie przy porównaniu wyroku sądowego i posta na forum :)
Żeby wnieść coś do dyskusji:
Moim zdaniem słowo polemika to nic innego, jak wdanie się w merytoryczną dyskusję na dany temat z inną osobą (słowniki języka polskiego w tej kwestii wydają się być ze mną zgodne :) ) To natomiast, czy strony polemiki dysponują wiedzą i doświadczeniem na porównywalnym poziomie nie ma znaczenia dla samej definicji. Student przedstawiając swoje racje w dyskusji z profesorem moim zdaniem jak najbardziej wchodzi w polemikę. A to na jakim ona jest poziomie, to już inna kwestia. Nie mówiąc już o tym, że długoletnie doświadczenie często postrzegane jest jako przeszkoda innowacyjności. Niemniej jednak powyższa dyskusja o polemice sprowadza się w istocie do językowego znaczenia tego słowa, w związku z tym spór przebiega na płaszczyźnie językowej i - ja większość tego typu sporów - jest jałowy. :)

W kwestii aplikacji ogólnej.
Moja grupa to ludzie darzący się sympatią, pomagający sobie, dobrze się razem czujący poza salami wykładowymi. W czasie praktyk nigdy nie spotkałem się ze strony innych aplikantów z chamskim zachowanie, utrudnianiem pracy itp. Stąd opinie o wyścigu szczurów trochę mnie dziwią. Możliwe jednak, że pod koniec, kiedy gilotyna będzie w zasięgu wzroku niektórym puszczą nerwy.
Co do organizacji KSSiPu to jeszcze tam za krótko jestem i mam za małą wiedzę, żeby wyrobić sobie opinię, ale generalnie, pomimo licznych niedociągnięć, raczej mam pozytywne wrażenia. Szczególnie w kwestii sposobu nauczania, co jest chyba najistotniejsze.
Pozdrawiam
Jaskier88
asesor
asesor

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez beta » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 23:25

I tak powinno być... młodzież ma się uczyć nie tyllko przepisów, ale również dysputy prawniczej, argumentacji i obrony merytorycznej swojego poglądu... nawet jeśli jest on bardzo kontrowersyjny, to najważniejsza według mnie jest właśnie świeżość spojrzenia, brak rutyny, która niektórych sędziów zżera i pasja... :>
beta
Moderator
Moderator

Postprzez monikissima » poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 23:36

Jaskier88 napisał(a):Moja grupa to ludzie darzący się sympatią, pomagający sobie, dobrze się razem czujący poza salami wykładowymi. W czasie praktyk nigdy nie spotkałem się ze strony innych aplikantów z chamskim zachowaniem, utrudnianiem pracy itp.

Też ostatnio słyszałam takie opinie od moich aplikantów i uważam, że już takie odczucia aplikantów są pozytywną zmianą. Mają też rozsądne podejście do tego, co dalej - na wypadek gdyby przez sito nie przeszli.
monikissima

Postprzez Volver » wtorek, 27 sierpnia 2013, 00:58

jednym słowem-aplikacja ogólna ... to jest to...wielkie bingo naszych pomysłodawców <rotfl> <rotfl> <rotfl>
EWu- nie masz szans ;)

chyba że nasze genialne dzieci ze Szkoły--zostaną "wypalone", "zagubione"i zmanierowane po drodze.
Inaczej-drży korporacjo-sędziowska----niedługo wymienią was na nowe modele. ;)
a doświadczenie przyjdzie za jakieś 10 lat-lecz zanim ono przyjdzie-orzekać będzie wysoko wyselekcjonowany znawca prawa.
drżyjcie i politycy <rotfl> <rotfl> <rotfl>
chyba że "złamią" charakter młodemu człowiekowi po drodze...ale..raczej nie zanosi się na to.Polak potrafi.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Morg » wtorek, 27 sierpnia 2013, 09:14

Rozumiem zastrzeżenia tak do systemu kształcenia w KSSiP, jak i do pozostałej działalności tej instytucji. Sporą część z nich zresztą podzielam, bo naprawdę trudno nie.

Równie trudno mi jednak zrozumieć kpienie z osób, które tę ścieżkę edukacji wybrały – przecież nie one są odpowiedzialne za działania polityków. Chyba że źle Twój, Volverze, post zrozumiałem. Sam wielokrotnie się tu myliłem (i to w dużo poważniejszych kwestiach) i jakoś nikt ani ze mnie, ani z Uniwersytetu nie kpił...
Ostatnio edytowano wtorek, 27 sierpnia 2013, 09:20 przez Morg, łącznie edytowano 1 raz
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Poznajemy się