O sobie-cd...

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Odp: O sobie-cd...

Postprzez inger » niedziela, 14 czerwca 2015, 20:35

rozróżnij przekazywanie wiedzy przyszłym fachowcom na podstawie abstrakcyjnych lub mocno zanonimizowanych kazusow od rozwiązania realnego indywidualnego problemu danej osoby
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: O sobie-cd...

Postprzez Hammurabi » niedziela, 14 czerwca 2015, 20:42

Jest pewna różnica, między przekazywaniem wiedzy in abstracto, a poradą in casu. Tak samo jak jest różnica między akademickim wykładem lekarza dla lekarzy a udzieleniem porady lekarskiej lekarzowi-pacjentowi.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez zawadiaka » niedziela, 14 czerwca 2015, 21:07

Rozróżniam to wszystko, ale chyba nawet KRS wypowiadała się, że te komercyjne szkolenia to jest temat bardzo śliski. Ponadto, nie ma definicji legalnej "porady prawnej". Jest definicja "pomocy prawnej", ale adwokaci i radcowie nie mają wyłączności na jej świadczenie, chociaż z pewnością by tego chcieli (patrz: nowa akcja warszawskiej adwokatury wymierzona w doradców prawnych). Ja nie znam żadnego przepisu, który zabraniałby sędziemu udzielać bezpłatnych porad prawnych pro bono. Znam natomiast przepis deontologiczny, który zabrania sędziemu świadczenia usług prawniczych (§ 21 Kodeksu etyki). Jednak usługa prawnicza i darmowa porada prawna na forum internetowym, to dwie różne rzeczy. Podobnie, zbiór zasad postępowania sędziów "Iustitii" stanowi, że "Sędzia nie może w jakiejkolwiek formie świadczyć odpłatnych porad prawnych". Nie widzę zatem w obowiązujących przepisach zakazu udzielania przez sędziego porad prawnych pro bono.
Prawnik nie powinien ograniczać się do wskazania, co jest zgodne z ustawą, lecz powinien rozważyć: czy to, co nakazuje ustawa jest rzeczywiście prawem?
Immanuel Kant
zawadiaka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » niedziela, 14 czerwca 2015, 21:12

Na tym forum porad prawnych ani odpłatnie, ani pro bono nie udzielamy. I mam nadzieję, że nasz Dreed nie zamierza tego zmieniać niezależnie od tego, jak zawadiaka zinterpretuje przepisy :)
suzana22
VIP
VIP

Postprzez zawadiaka » niedziela, 14 czerwca 2015, 21:17

Na razie ten Pan, który spowodował dyskusję, nie wykroczył poza ramy abstrakcyjnego kazusu. A czy porada zawodowa sędziego udzielona innemu sędziemu wypełnia znamiona niegodnej porady prawnej? :D
Prawnik nie powinien ograniczać się do wskazania, co jest zgodne z ustawą, lecz powinien rozważyć: czy to, co nakazuje ustawa jest rzeczywiście prawem?
Immanuel Kant
zawadiaka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez totep » niedziela, 14 czerwca 2015, 21:29

A kto i dlaczego pyta?
totep
Moderator
Moderator

Postprzez totep » niedziela, 14 czerwca 2015, 21:30

Bo póki co, to na trollowanie wygląda.
totep
Moderator
Moderator

Postprzez Dreed » niedziela, 14 czerwca 2015, 23:57

@suzana

Jak dotąd nie wpadłem na.. ;) dział porad
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Kret » poniedziałek, 15 czerwca 2015, 10:20

zawadiaka napisał(a):(patrz: nowa akcja warszawskiej adwokatury wymierzona w doradców prawnych).

Akcja nie jest "wymierzona" w nikogo, tylko ma na celu zwiększenie ogólnej świadomości, że stereotyp, iż kazdy świetnie się zna na prawie, nawet jeśli prawnikiem nie jest, prowadzi do problemów. Ale żeby to zauważyć trzeba jej się przyjrzec dłużej niż przez 2 sekundy...
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez zawadiaka » piątek, 19 czerwca 2015, 22:06

Kret napisał(a):
zawadiaka napisał(a):(patrz: nowa akcja warszawskiej adwokatury wymierzona w doradców prawnych).

Akcja nie jest "wymierzona" w nikogo, tylko ma na celu zwiększenie ogólnej świadomości, że stereotyp, iż kazdy świetnie się zna na prawie, nawet jeśli prawnikiem nie jest, prowadzi do problemów. Ale żeby to zauważyć trzeba jej się przyjrzec dłużej niż przez 2 sekundy...

Nie tylko ja mam wątpliwości, czy ta reklama warszawskiej palestry była trafiona:
http://www.prawnik.pl/wiadomosci/ludzie-prawa/artykuly/878328,prawnicy-wszystko-da-sie-zareklamowac.html
Immanuel Kant
zawadiaka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez BlueFire » poniedziałek, 22 czerwca 2015, 06:14

zawadiaka napisał(a):
Kret napisał(a):

Nie tylko ja mam wątpliwości, czy ta reklama warszawskiej palestry była trafiona:
http://www.prawnik.pl/wiadomosci/ludzie-prawa/artykuly/878328,prawnicy-wszystko-da-sie-zareklamowac.html

Osobiście jestem za akcją wręcz stricte wymierzoną przeciwko "Poradom prawnym od 50 złotych z dojazdem do klienta" (Hurra!!! Znalazłem "paragraf", ale nie doczytałem dwa rozdziały dalej), choć nie powiem (myślnik, który nadal nie działa po zalaniu klawiatury kawą) efekty bywają na sali rozpraw rozluźniające, odświeżające nieco nadętą atmosferę. Ale i tak wszyscy zostaniemy prawnikami/lekarzami dzięki wujkowi Google. <lol>
"Może to wszystko dzieje się w laboratorium?
Pod jedną lampą w dzień i miliardami w nocy?" Wisława Szymborska "Może to wszystko"
BlueFire
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » wtorek, 23 czerwca 2015, 07:17

BlueFire napisał(a):Osobiście jestem za akcją wręcz stricte wymierzoną przeciwko "Poradom prawnym od 50 złotych z dojazdem do klienta" (Hurra!!! Znalazłem "paragraf", ale nie doczytałem dwa rozdziały dalej), choć nie powiem (myślnik, który nadal nie działa po zalaniu klawiatury kawą) efekty bywają na sali rozpraw rozluźniające, odświeżające nieco nadętą atmosferę. Ale i tak wszyscy zostaniemy prawnikami/lekarzami dzięki wujkowi Google. <lol>

Żeby tylko zielony lub niebieski żabot dawał jakieś gwarancje doczytania przepisów. Każdy z nas ma pewnie jakiś zbiór ciekawszych passusów z pism procesowych. Ot, chociażby z wczoraj - pani mecenas sugerowała możliwość ustalenia wynagrodzenia przewoźnika według przepisów umowy o dzieło (art. 628 k.c.)...
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kzawislak » wtorek, 23 czerwca 2015, 08:33

gwarancji to niestety nie daje żaden żabot ...
kzawislak

Postprzez Hammurabi » środa, 24 czerwca 2015, 01:05

Też prawda, niestety...
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez negrit » wtorek, 30 czerwca 2015, 22:04

Dobry wieczór, jestem nowym użytkownikiem forum - nowicjuszka tu i tam ;) tzn. na sali również..
negrit
praktykant
praktykant

Kim jestem ?: Jestem zdecydowanym fanem tego forum :)

Postprzez Dreed » wtorek, 30 czerwca 2015, 22:34

negrit napisał(a):Dobry wieczór, jestem nowym użytkownikiem forum - nowicjuszka tu i tam ;) tzn. na sali również..

Witamy i od razu zachęcamy do zabierania głosu w tematach dostępnych. Umożliwi to wstęp do całego forum i tam również czekamy na dyskusję w merytorycznych wątkach.
Siła forum to aktywność użytkowników :)
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Volver » środa, 1 lipca 2015, 08:33

witaj negrit i baw się tutaj dobrze, czym się zajmujesz?
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Karol75 » czwartek, 2 lipca 2015, 20:40

Witam,
jak widać - jestem nowym na forum, więc postanowiłem się po prostu przedstawić ;). A ponieważ właśnie ustawiłem stronę forum jako stronę główną w komputerze, to mam nadzieję, że będę tu często "wpadać".
Karol75
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Ama » czwartek, 2 lipca 2015, 20:44

Witaj :-)
Coś mało tego przedstawienia ;) napisz o sobie coś więcej... jeśli nie jesteś ściśle tajny :cool:
i oczywiście czytaj ,pisz i baw się dobrze na forum :D
Ama
Moderator
Moderator

Postprzez Karol75 » czwartek, 2 lipca 2015, 21:00

Ama napisał(a):Witaj :-)
Coś mało tego przedstawienia ;) napisz o sobie coś więcej... jeśli nie jesteś ściśle tajny :cool:
i oczywiście czytaj ,pisz i baw się dobrze na forum :D

Dzięki za miłe przywitanie :). To wynik nieśmiałości i stresu nowicjusza.
Dopiero zaczynam, a pracę też mam od stosunkowo krótkiego czasu- jako asystent sędziego w wydziale karnym, więc ci, którzy "siedzą" w temacie, to wiedzą, co się teraz w nich dzieje... Czyli na pewno będę tu zaglądać, oj będę...
Karol75
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez reo » piątek, 3 lipca 2015, 01:21

Witam. Zaznaczam że nie jestem sędzią i nie oczekuję porad prawnych.
reo
aplikant
aplikant

Postprzez totep » piątek, 3 lipca 2015, 06:24

Witaj, a kim jesteś?
totep
Moderator
Moderator

Postprzez Volver » piątek, 3 lipca 2015, 12:57

Jakieś inkoguta się pojawiają i przepadają-nie wiadomo witać czy nie witać? :D
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Karol75 » piątek, 3 lipca 2015, 20:30

Volver napisał(a):Jakieś inkoguta się pojawiają i przepadają-nie wiadomo witać czy nie witać? :D

Jeden kurak zamierza tu zostać, więc witać można, można.
A tak przy okazji- to na jednej ze stron internetowych można uzyskać nawet informację, co to znaczy "być z kimś inkoguto"- choć pewnie nie o to chodziło. Człowiek się cały czas uczy i poszerza słownictwo.
Karol75
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez Volver » sobota, 4 lipca 2015, 23:30

zatem witam Karol75.
Pisz dzielnie asystenckie refleksje,
Może usłyszymy Ciebie jeszcze.
ciekawe co i czy coś znaczy "chodzić z inkoguto" ;)
Volver
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Poznajemy się