Reforma sądów 2020

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Reforma sądów 2020

Postprzez efa » wtorek, 22 grudnia 2020, 19:04

suzana22 napisał(a):
efa napisał(a):
Darkside napisał(a):
Johnson napisał(a):Tacy starzy, a tacy głupi ;) Chyba o jednio zero się pomyliliście. Dostaniecie 10%.

Nie mam zludzen , ale pomarzyć można ;)

Nie będzie to mniej, niż szacunkowa emerytura z ZUS. Przy naszych wynagrodzeniach przecież nie głodowa. Myślę, że ca 40 %. Plus wydatek SP związany z koniecznością opłacenia zaległych składek. Plus ta solidarność społeczna, która pozwalała Panstwu korzystać z naszych składek zusowskich, które opłacaliśmy przed nominacją na sędziego. W moim przypadku to jakieś 6 i pół roku opłacania składek (jako aplikant, a potem asesor) i prawie 15 lat składek do opłacenia wstecznie za okres pełnienia urzędu (tych, które obciążają pracodawcę i tych, które obciążają pracownika) . No sorry, ale nikt nie będzie szczycił się stanem spoczynku sędziego za 10 % wynagrodzenia i to bez możliwości dorobienia. My mamy wybór i to szczęśliwe dla nas ubruttowienie, czyli ustawowe pomniejszenie wynagrodzenia o składki rentowe i emerytalne.

Ech efa "taka stara, a taka głupia" (ale bez obrazy proszę, bo Johnson był pierwszy ;) ) - tak jakbyś nie wiedziała, że ustawodawca nie śpi i warto poczytać, co TK (i to w "tamtym" składzie, żeby nie było) i tzw. doktryna dopuszczają jako konstytucyjne w zakresie zabezpieczenia społecznego <zalamka>

Chyba się nie rozumiemy ;) jak to często bywa ;);)
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Caramon » wtorek, 22 grudnia 2020, 22:20

Nie wydaje mi się aby przekazanie spraw o wykroczenia dla sędziów pokoju miało byc dobrym pomysłem i dużym usprawnieniem. U nas około 80 do 90 % wykroczeń kończy się nakazem i to idzie bardzo szybko i sprawnie, więc po co to zmieniać. To co ląduje na rozprawie to są głównie kolizje, gdzie praktycznie w 100 procentach jest opinia biegłego i proces na całego prawie jak przy 177 par 1 k.k. sprawy z art. 65 k.w. gdzie trzeba oceniać zeznania świadków funkcjonariuszy kontra obywatele lub różnego rodzaju specjalne np prawo wodne, wykroczenia z prawa pracy. Jakoś nie widzę, aby to mieli rozpatrywać sędziowie pokoju. Poza tym i tak odwołanie do sądu, a tam postepowanie ma być dwu instancyjne, czyli też 2 instancje sądowe i gdzie tu jest oszczędność.

Jak MS sprawiedliwości chce pomóc to niech dodadzą stosowanie art. 402 par 1 in fine k.p.k. do kpsw co by przyśpieszyło mi znacznie rozprawy w tych sprawach, ale czekam na to już kilka lat i nic .......
Caramon
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Zapracowany karnista

Postprzez marciano » środa, 23 grudnia 2020, 10:44

Caramon napisał(a):Jak MS sprawiedliwości chce pomóc to niech dodadzą stosowanie art. 402 par 1 in fine k.p.k. do kpsw co by przyśpieszyło mi znacznie rozprawy w tych sprawach, ale czekam na to już kilka lat i nic .......

Fakt, to jest kuriozum. Procedura wykroczeniowa stała się bardziej gwarancyjna niż karna. Do tego jeszcze obowiązek doręczenia wyroków zaocznych.
marciano
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » środa, 23 grudnia 2020, 11:14

regis napisał(a):
chomik napisał(a):nic z tego...
Jak mawiał klasyk, czyli Nadszyszkownik Kilkujadek: Sęk w tym, że my potrzebujemy wszystkich. I tych co chcą, i tych co się wahają. Bo inaczej mogłoby dojść do tego, że któregoś dnia tylko my dwaj musielibyśmy koniom grzywy pleść. Ja wiem, polococktowcy nas nie kochają. Ale my ich tak długo będziemy kochać, aż oni nas wreszcie pokochają.

<okok> piękne i prawdziwe :lol: aż tak by hurtem iść na 100%spoczynku to chyba nie będzie.. Za dobrze by było..
Choć zaraz nowe kadry by przyszly <figielek>
Ale poczekajmy na konkrety bo już tyle było zapowiedzi "reformy" od 5 lat że to naprawdę na dziś jak wróżenie z fusów
Kto mówi, że hurtem? Ja się zgłosiłem całkiem detalicznie. :)

Chociaż w sumie racja. Rzecz przyszła i mocno nieprwna. Jak wszystko w polityce.

Gdyby doszło do spłaszczenia to przypuszczam, że pewna grupa sędziów miałaby możliwość skorzystania z dobrodziejstwa wcześniejszego spoczynku.

Obawiam się jednak, że do tej grupy nie należę. No chyba, że nagle zacznę intensywnie rozrabiać... ;)

I zazdroszczę Hammurabiemu zapału. Niestety po 25 latach orzekania (tak tak !) jakoś trudno entuzjazm wykrzesać...

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Caramon » środa, 23 grudnia 2020, 22:19

marciano napisał(a):
Caramon napisał(a):Jak MS sprawiedliwości chce pomóc to niech dodadzą stosowanie art. 402 par 1 in fine k.p.k. do kpsw co by przyśpieszyło mi znacznie rozprawy w tych sprawach, ale czekam na to już kilka lat i nic .......

Fakt, to jest kuriozum. Procedura wykroczeniowa stała się bardziej gwarancyjna niż karna. Do tego jeszcze obowiązek doręczenia wyroków zaocznych.

No właśnie wyroki zaoczne, o nich zapomniałem. To kolejne kuriozum jeśli porówna się to do kpk. Naprawdę czemu nikt z tym nic nie zrobi. Czyżby osoby w MS już tak daleko odsunęły się od praktyki. Te dwie zmiany same w sobie znacznie ułatwiłyby i przyśpieszyły postępowanie. Rozumiem że ważniejsza była nowelizacja art. 37a k.k., kradzież zuchwała czy 57b k.k. Nie znam przypadku aby komuś zabrakło sankcji w zwykłym 278 § 1 k.k., czy potrzebował mieć zwiększoną sankcję z 12 k.k.

A co do 37a par 1 k.k. to co z sytuacją, gdy oskarżony cos ukradł, ale szkoda naprawiona, bo zrobił on to sam lub np. ujęli go za kasą i towar odzyskany. Nie ma co orzekać jako środek kompensacyjny, ani przepadek i tez nie za bardzo widzę jaki można by orzec środek karny. Czyli jak zastosować art 37a par 1 k.k.?? W sytuacji jednak gdyby towaru nie odzyskano lub sprawca sam nie naprawił szkody, to można by spokojnie orzec art 46 i art 37a par 1 k.k. coś mi tu nie gra. :shock:
Caramon
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Zapracowany karnista

Postprzez rosan » czwartek, 24 grudnia 2020, 00:30

spokojnie ,nic się nie stało ,karniku
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » czwartek, 24 grudnia 2020, 10:22

dodam tylko ze % spraw karnych w stosunku do ogółu nie jest znaczny i nie tu leży największy problem sądownictwa, choć każde usprawnienie jest pożądane
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » sobota, 6 lutego 2021, 19:24

https://www.lechobara.pl/userfiles/wyro ... zwedka.pdf
no nie wie, czy to ten kierunek

zasądzono od biegłej odszkodowanie za wadliwą opinię sądową
być może należy uznać, że przypadek był szczególny i to tylko wpadkowy precedens
jednak doczytałam, że strona nie wniosła zarzutów do opinii biegłego, więc mnie to zastanawia, jak i przyznanie odszkodowania
do zastanowienia, ale jedna mam taki próg rozważań, że to wywracanie procesu - jednak proces cywilny to nie jest jakaś mityczna prawa materialna
w uzasadnieniu jest, że Politechnika zniszczyła opinię biegłej, ale skoro strona wniosła powództwo, to na czymś bazowała i co stało się z oceną tych kwestii w opinii ?
przytoczenia z tej opinii wskazują, że była kpiną procesowo, a nie tylko dla osoby obeznane w budownictwie (np. częściowo nieopiniowanie w braku dokumentów)
biegły co do zasady ponosi odpowiedzialność karną za opinię, ale kiedy i z jakim skutkiem dalszym ?
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Włóczykij » środa, 10 lutego 2021, 21:58

Osiągnięcie światłych praworządnych minionych włodarzy wymiaru sprawiedliwości :
w sądzie działa BOI, które spyli petenta jak za Alternatyw 4, ale nie ma kasy (punktu kasa), by nie zawracać sądowi głowy rutynowym rachunkiem za dojazd świadka
praworządne państwo prawa, czyli jaki jest nakład, by wypłacić świadkowie należność, którą kiedyś dostawał od ręki, nawet po prostu przez wypłatę z szuflady z kasą w sekretariacie
miara rozwoju i dbałości o obywatela ...
k o n s t y t u c j a -frazes
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » środa, 10 lutego 2021, 23:29

Włóczykij napisał(a):Osiągnięcie światłych praworządnych minionych włodarzy wymiaru sprawiedliwości :
w sądzie działa BOI, które spyli petenta jak za Alternatyw 4, ale nie ma kasy (punktu kasa), by nie zawracać sądowi głowy rutynowym rachunkiem za dojazd świadka
praworządne państwo prawa, czyli jaki jest nakład, by wypłacić świadkowie należność, którą kiedyś dostawał od ręki, nawet po prostu przez wypłatę z szuflady z kasą w sekretariacie
miara rozwoju i dbałości o obywatela ...
k o n s t y t u c j a -frazes

A tak z ciekawości - który przepis Konstytucji w ten sposób stał się pustym frazesem?
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Włóczykij » środa, 10 lutego 2021, 23:41

no i właśnie
w tym rzecz ...

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia strona

Powrót do Nowinki z MS...