eMeSie, obudź się!

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: eMeSie, obudź się!

Postprzez Darkside » czwartek, 22 września 2022, 16:28

regis napisał(a):
mathra napisał(a):Trzeba tak zmienić instytucję, by bycie biegłym było prestiżem, by najlepsi chcieli nimi być, a nie zniechęcać niskimi stawkami i groźbami postępowania karnego za zbyt dużą liczbę godzin.
.

<okok>
na sprawiedliwy wyrok + sprawność postępowania ma też wpływ właśnie dobry biegły..tym bardziej im specjalistyczna wiedzą dysponuje(choć niby to sąd jest najwyższym biegłym.. <mysli> ) ale ile trzeba by za to płacić ? skoro np. profesor za 15-20 min poradę bierze ok 300-400 zł ? <mysli>..to stawka za godzinę byłaby ok 1 tys zł
już widzę MF <milczek> jak daje na to środki ...gdy i sędziom chce się obniżać wynagrodzenie..już rbk o tym pisał

Obniżanie wynagrodzeń to jednak margines.
Norma jest brak biegłych lekarzy praktycznie każdej specjalności i szczerze ja się nie dziwię. W czasie poświęconym na wydanie jednej opinii mój kolega przyjmuje 30 pacjentów po 200 zeta każdy. Stawka 33 zeta za godzinę pracy lekarza po specjalizacji to w kontekście rynku usług medycznych żart. I jak Su pisze , jeszcze chwila i nie będzie komu opiniować
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez Hammurabi » czwartek, 22 września 2022, 19:47

regis napisał(a):
mathra napisał(a):Trzeba tak zmienić instytucję, by bycie biegłym było prestiżem, by najlepsi chcieli nimi być, a nie zniechęcać niskimi stawkami i groźbami postępowania karnego za zbyt dużą liczbę godzin.
.

<okok>
na sprawiedliwy wyrok + sprawność postępowania ma też wpływ właśnie dobry biegły..tym bardziej im specjalistyczna wiedzą dysponuje(choć niby to sąd jest najwyższym biegłym.. <mysli> ) ale ile trzeba by za to płacić ? skoro np. profesor za 15-20 min poradę bierze ok 300-400 zł ? <mysli>..to stawka za godzinę byłaby ok 1 tys zł
już widzę MF <milczek> jak daje na to środki ...gdy i sędziom chce się obniżać wynagrodzenie..już rbk o tym pisał

Wymiar sprawiedliwości jest w Polsce odpłatny. W cywilnym strony nie tylko bulą za opinie, ale i potrafią uiszczać sowite opłaty od pism. MF nie robi żadnej łaski, że przewidzi odpowiednie środki na wymiar sprawiedliwości, który obok bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a w przeciwieństwie do .... (aż szkoda cokolwiek wymieniać, niech każdy sobie podstawi tu swoją listę dziesięciu niepotrzebnych wydatków), jest podstawową funkcją państwa. :evil:

Nie mówiąc już o tym, że to taka dziadowszczyzna w oszczędnościach, która dla wszystkich, w tym dla MS, generuje większe koszty i opóźnia rozpoznawanie spraw. Ile mi spraw spada albo w ilu sprawach muszę ostatniej chwili zmienić termin rozprawy, bo biegły na czas nie wydał opinii. Ukarać go? Ok, ale to następnym razem żaden biegły nie weźmie mojej sprawy, bo biegłych jest mało, a wysyłanych spraw dużo; to nie jest rynek zlecającego opinię. Mało mam opinii medycznych, ale w nich, z tego co mi wiadomo, to jest dopiero dramat, gdy na całe województwo jest np. jeden biegły z danej specjalności.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez gonzo » czwartek, 22 września 2022, 20:12

No właśnie, wymiar jest odpłatny. Szkoda tylko, że nie w Ns. Tam opłaty są śmiesznie niskie i powodują, że sąd jest najtańszym sposobem załatwienia sprawy, a powinien być najdroższym. Ekstremalnie drogim. Czemu nie można się doprosić o opłaty stosunkowej od wszelkich innych roszczeń w sprawach działowych? Ja wiem, że nie doczekam (zawodowo - mam nadzieję ;) ) reformy Ns-u. Ale opłaty trzeba podnieść natychmiast. A szczytem paranoi jest opłata od wniosku o ustanowienie służebności przesyłu - 40 (słownie: czterdzieści) złotych... Jedyne co udało się "sprzedać" do notariatu do stwierdzeniówki, te proste, gęste zostało i ciągnie się latami przez bezsensowne onegdaj rozszerzenie kręgu spadkobierców ustawowych.
W kwestii biegłych, to nasza lista okręgowa w zakresie medycyny mieści się już na kartce a4, już nawet kiepsko o ortopedę, co kiedyś było nie do pomyślenia. Okulisty, laryngologa, kardiologa brak. Neurolog i pulmonolog (a to Śląsk, pylice i te sprawy) jeden. Jakby się trafiło nieszczęście z potrzebą dopuszczenia opinii ze specjalizacji dziecięcych, to leżymy... Jeszcze psychiatrów trochę zostało, ciekawe jak długo.
Zwięzłość jest siostrą talentu - Anton Pawłowicz Czechow
gonzo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: cywilistą

Postprzez Hammurabi » czwartek, 22 września 2022, 20:23

Bo u nas na każdą "reformę" znajdą się pieniądze, tylko nie na taką, która rzeczywiście przyspieszy postępowania. :roll:

Jedyne co do tej pory wyszło dobrego z MS, to duża zmiana k.p.c., którą w większości uważam za dobrą (ale i tu momentami brakło zdecydowania, przy czym nie pamiętam, czy to było na etapie projektu czy na etapie prac parlamentarnych). Mam też nadzieję, że w końcu zacznie realnie działać Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez gonzo » czwartek, 22 września 2022, 20:30

Bo z reformą jest, jak z tymi rynnami z jednego filmu
gonzo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » poniedziałek, 26 września 2022, 08:30

gonzo napisał(a):No właśnie, wymiar jest odpłatny. Szkoda tylko, że nie w Ns. Tam opłaty są śmiesznie niskie i powodują, że sąd jest najtańszym sposobem załatwienia sprawy, a powinien być najdroższym. Ekstremalnie drogim. Czemu nie można się doprosić o opłaty stosunkowej od wszelkich innych roszczeń w sprawach działowych? Ja wiem, że nie doczekam (zawodowo - mam nadzieję ;) ) reformy Ns-u. Ale opłaty trzeba podnieść natychmiast. A szczytem paranoi jest opłata od wniosku o ustanowienie służebności przesyłu - 40 (słownie: czterdzieści) złotych... Jedyne co udało się "sprzedać" do notariatu do stwierdzeniówki, te proste, gęste zostało i ciągnie się latami przez bezsensowne onegdaj rozszerzenie kręgu spadkobierców ustawowych.
W kwestii biegłych, to nasza lista okręgowa w zakresie medycyny mieści się już na kartce a4, już nawet kiepsko o ortopedę, co kiedyś było nie do pomyślenia. Okulisty, laryngologa, kardiologa brak. Neurolog i pulmonolog (a to Śląsk, pylice i te sprawy) jeden. Jakby się trafiło nieszczęście z potrzebą dopuszczenia opinii ze specjalizacji dziecięcych, to leżymy... Jeszcze psychiatrów trochę zostało, ciekawe jak długo.

W zdaję się macie pod Gliwicami monopolistę. Od nas już nie idą do niego zlecenia
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez Vilgefortz » poniedziałek, 26 września 2022, 10:24

gonzo napisał(a):No właśnie, wymiar jest odpłatny. Szkoda tylko, że nie w Ns. Tam opłaty są śmiesznie niskie i powodują, że sąd jest najtańszym sposobem załatwienia sprawy, a powinien być najdroższym. Ekstremalnie drogim. Czemu nie można się doprosić o opłaty stosunkowej od wszelkich innych roszczeń w sprawach działowych? Ja wiem, że nie doczekam (zawodowo - mam nadzieję ;) ) reformy Ns-u. Ale opłaty trzeba podnieść natychmiast. A szczytem paranoi jest opłata od wniosku o ustanowienie służebności przesyłu - 40 (słownie: czterdzieści) złotych... Jedyne co udało się "sprzedać" do notariatu do stwierdzeniówki, te proste, gęste zostało i ciągnie się latami przez bezsensowne onegdaj rozszerzenie kręgu spadkobierców ustawowych.

Podsumowując wszystkie powyższe wpisy na stronie trzeba jednoznacznie stwierdzić, że spłaszczenie struktury z pewnością wszystkie te problemy rozwiąże :-) W jakim stopniu trzeba oderwać się od rzeczywistości, żeby wierzyć, że likwidacja SR cokolwiek w opisanych wyżej realiach zmieni na korzyść, nie ogarniam. Piszę o sędziach - projektodawcach i popierających ten projekt, nie o politykach, bo od nich ja akurat nie wymagam zbyt wiele...
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez gonzo » wtorek, 27 września 2022, 11:56

Samo spłaszczenie pewnie nie, ale już połączeniu z sędziami pokoju zapewne tak ;)
gonzo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mathra » środa, 28 września 2022, 08:44

gonzo napisał(a):Samo spłaszczenie pewnie nie, ale już połączeniu z sędziami pokoju zapewne tak ;)

Mam rewolucyjny pomysł! Zmieńmy ustawę, niech sędziami pokoju będą lekarze, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi itp. I im oddajmy sprawy wymagające opinii biegłego (:>). To by przyspieszyło postępowania....
"Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana" Hi 32,9
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez regis » środa, 28 września 2022, 13:36

taa.a w roli biegłych niech będą prawnicy(od prawa) <rotfl>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mathra » środa, 28 września 2022, 13:47

regis napisał(a):taa.a w roli biegłych niech będą prawnicy(od prawa) <rotfl>

NO widzisz, wymyśliliśmy idealne sądy pokoju (;>)
"Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana" Hi 32,9
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Poprzednia strona

Powrót do Nowinki z MS...