Strona 1 z 1

rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 00:01
przez efa
Mam pytanie – w sumie głównie do Prezesów Sądów, a jeszcze główniej ;) do kolegów z Ministerstwa Sprawiedliwości.
W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów (…) Minister Sprawiedliwości rozdzielił etaty referendarskie i urzędnicze z przeznaczeniem do Wydziałów Ksiąg Wieczystych.
W moim Sądzie mamy dwa Wydziały KW i otrzymaliśmy (czasowo) 5 etatów urzędniczych.
Po przeprowadzonym konkursie możemy zatrudnić te 5 osób.
I teraz – na bieżąco monitoruję wpływ wniosków z tej ustawy z 20.07.2018 r.
W jednym Wydziale (przy średniomiesięcznym wpływie spraw KW w 2018 r. na poziomie 950spraw) w styczniu 2019 r. wpłynęły zaledwie 3 wnioski z ustawy
W drugim Wydziale (przy średniomiesięcznym wpływie ca 1700 KW w 2018 r.) – w styczniu wpłynęły 41 wnioski z ustawy)
Urzędnik w Wydziale KW ma w zakresie obowiązków miesięcznie 230 projektów KW.
Czyli po pierwszym miesiącu wzrost jest na poziomie 1,5 % ze spodziewaną tendencją rosnącą. Przy czym łączny wpływ 44 wniosków stanowi ca 20 % miesięcznej normy dla jednego urzędnika.
Mam jednocześnie chwilową zapaść w I Wydziale Cywilnym związaną z absencjami urzędników w okresie od października 2018 r. Na chwilę obecną sytuacja ustabilizowała się, jednak są ogromne zaległości sięgające – 90 na kalendarzach.
W moje ocenie racjonalnym jest sukcesywne kierowanie nowych urzędników do Wydziałów KW wraz ze wzrostem tych spraw z ustawy z 20.07.2018 r., przy jednoczesnym czasowym wykorzystaniu części tych urzędników do wyjścia z zaległości w innych Wydziałach.
Mój Dyrektor stoi na stanowisku, iż Decyzja Ministra Sprawiedliwości wyłącza stosowanie przepisu art. 31 a § 1 pkt 4 usp i obliguje nas do przydzielenia tych 5 osób do Wydziałów KW (gdzie na chwilę obecną nie ma dla nich pracy z tej ustawy). Dyrektor powołuje się na to, że w jakimś piśmie Ministra został zobligowany do ewidencjonowania środków finansowych zabezpieczających etaty w systemie kadrowym oddzielnie od pozostałych etatów urzędniczych. Dla Dyrektora jest to równoznaczne z niemożliwością innego określenia przydziału tych etatów.
Jeśli Dyrektor ma rację i decyzja Ministra Sprawiedliwości i system kadrowy wyłącza stosowanie art. 31 a § 1 pkt 4 u.s.p. to dochodzimy do paranoicznej sytuacji:
Zatrudniamy ze środków publicznych urzędników, dla których na dzień zatrudniania nie ma pracy biorąc pod uwagę, iż możemy ich wykorzystać tylko na potrzeby wniosków wynikających z ustawy z dnia 20.07.2018 r. pomimo, że w innych Wydziałach rosną zaległości (które można by opanować czasowo dysponując tymi etatami i monitorując wpływ wzrostu spraw KW). Obciążamy pozostałych pracowników Wydziałów KW koniecznością jednoczesnego przeszkolenia aż 5 pracowników, co negatywnie odbije się na załatwialności spraw KW w pierwszym kwartale. Podczas gdy moglibyśmy sukcesywnie kierować te osoby wraz z prognozowanym wpływem i spokojnie szkolić po jednej czy dwie osoby jednocześnie. Wykorzystując w tym czasie tych urzędników do innej pilnej pracy. Nie ukryjemy tez 5 nowych urzędników skierowanych do KW przed ludźmi pracującymi w innych Wydziałach, co negatywnie odbije się na atmosferę pracy zważywszy na okoliczność, iż widoczne gołym okiem będzie nierównomierne obciążenie pracą w poszczególnych Wydziałach.
Albo pomimo przyznanych etatów i ogromnych potrzeb kadrowych zatrudniamy na dzień dzisiejszy tylko część osób (np. dwie), skoro dla 5 nie ma pracy wynikającej z Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Co znowu prowadzi do paranoi – mamy ogromne braki kadrowe, mamy przyznane dodatkowe etaty i nie możemy dodać dwa do dwóch
Naprawdę o to chodziło Ministrowi Sprawiedliwości? Czy też mój Dyrektor czegoś nie zrozumiał?

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 00:19
przez rbk
Dzięki, jutro nad tym się pochylimy..

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 00:56
przez Włóczykij
z przydziałem asesorów też tak jest

przy zmianach to plan urlopów do wakacji bywa, że z 3 razy mógł się zrujnować
/centralne zarządzanie coś tam zabezpiecza, a jednocześnie ma braki i tu powstaje pytanie o skuteczne mechanizmy, bo nawet J. Owsiak wie jak bywa, że lekarze oszukują z jego sprzętem i zdarza się, że nie trafia on w miejsca, na które była zbiórka, lecz na pielęgnowany oddział danego beneficjenta, czasami nawet na pograniczu działalności prywatne i publiczne, ale na pewno za przyzwoleniem jakiegoś dyrektora, no bo jak inaczej; spenalizowane to przecież nie jest :roll: , a o jakich dyscyplinarkach w tym środowisku za takie działania można mówić, kiedy całe placówki latami są nierozliczone I NIKowi w ogóle to nie przeszkadza /

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 01:35
przez wb02
Moim zdaniem efa masz rację. I według mnie takie były też wskazania Departamentu Kadr - przynajmniej na gębę ale nie wiem czy i w jakimś pismie nie wybrzmiało to - oczywiście docelowo etaty są do KW. Ale na etapie wstępnym gdy przekształcenie dopiero rusza można pewnie ich wykorzystywać chwilowo gdzie indziej. Nawet jak to zrobicie oddelegowaniem bez zmiany limitów.
Co do jednego natomiast ma znaczenie to co mowil ten twój Dyr. Mianowicie to chyba jeszcze MF zapowiadało kontrolowanie celowości wykorzystania etatów zgodnie z przeznaczeniem. Więc na pewno docelowo ma to znaczenie aby je utrzymać w KW.

Natomiast w twoim rozumowaniu jest jeden słaby punkt (nie ma to brzmieć pejoratywnie, obrażać, gdybyś tak miała odebrac z góry przepraszam) - patrzysz wyłącznie na wpływ. Pytanie jeszcze o pozostałość w KW. Bo wartością jest też likwidacja pozostałości jaka była (jeżeli była - na to szła ta pierwsza pula etatów referendarskich i urzędniczych choć to głównie poszło do dużych miast). Czyli może i jeszcze nie ruszyły przekształcenia, ale jeżeli jest wysoka pozostałość w KW to należy ją zbić bo jak ruszą przekształcenia to będzie nienajlepiej przy wysokiej pozostałości. Tak więc ja po twoim opisie tak na pewno to bym nie powiedział, że można te etaty zwinąć z KW.
Dalej zaznaczę, że jak się ten wpływ ułoży też nie wiadomo. Bo to zależy od sprawności gmin jak też tego jak przewidywania przystaną do rzeczywistości. Przewidywania mogły być oparte na analizie zaczynającej się od ilości ksiąg lokalowych i budynkowych, a wbrew pozorom nie we wszystkich sądach jest ten sam procent takich. Ale jak później będzie z przekształceniem to na pewno nie wie nikt.

PS. A swoją drogą to ja tam najbardziej żałuję, że choć była akceptacja to i tak nie wprowadzono do wydziałów KW tzw. centralnego wydruku co by wykluczyło konieczność wysyłki co najmniej dużej części korespondencji i znacznie odciążyło urzędników. A zgoda była. Tylko wykonanie jak zwykle w pewnych jednostkach resortu zawodzi.

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 01:54
przez efa
wb02 napisał(a):Natomiast w twoim rozumowaniu jest jeden słaby punkt (nie ma to brzmieć pejoratywnie, obrażać, gdybyś tak miała odebrac z góry przepraszam) - patrzysz wyłącznie na wpływ. Pytanie jeszcze o pozostałość w KW.


Dziękuję :) oczywiście nie patrzę wyłącznie na wpływ. Problem jest szerszy i mój post był jedynie postem sygnalizacyjnym ;)
W Wydziale KW, w którym miesięcznie wpływa ca 950 wniosków KW, a do którego wpłynęły zaledwie 3 wnioski z ustawy, sprawność postępowania (o ile mnie pamięć nie myli) jest na poziomie 0,25. Zaległość jest chyba dwucyfrowa ;)
W drugim Wydziale sprawność postępowania jest ca na poziomie 2,0 stąd w mojej opinii (biorąc pod uwagę również obsadę w grupie referendarzy) zasadnym byłoby w tej chwili przydzielenie dwóch urzędników sądowych pomimo, iż jak napisałam w pierwszym poście - ogólny wpływ KW z ustawy jest na poziomie 20 % normy miesięcznej jednego urzędnika :)

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 01:59
przez wb02
Ok. Ale wczesniej napisałaś wyłącznie o wpływie. Dlatego byłem upierdliwy.

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 02:06
przez efa
wb02 napisał(a):Ok. Ale wczesniej napisałaś wyłącznie o wpływie. Dlatego byłem upierdliwy.

nie odebrałam tego jako upierdliwość, więc spoko :) pewnymi danymi posłużyłam się w celu zasygnalizowania problemu dotyczącego rozmieszczenia etatów urzędniczych i spornej kwestii (w ocenie Dyrektora Sądu) dotyczącej art. 31 a par. 4 u.s.p.
Zastanawia mnie ( ;) ) , czy faktycznie decyzja Ministra Sprawiedliwości oraz system kadrowy mogą wyłączać stosowanie ww artykułu. Lub może przepis ustawy szczególnej wyklucza stosowanie tego przepisu w tej sytuacji.

wb02 napisał(a):Moim zdaniem efa masz rację. I według mnie takie były też wskazania Departamentu Kadr - przynajmniej na gębę ale nie wiem czy i w jakimś pismie nie wybrzmiało to - oczywiście docelowo etaty są do KW. Ale na etapie wstępnym gdy przekształcenie dopiero rusza można pewnie ich wykorzystywać chwilowo gdzie indziej. Nawet jak to zrobicie oddelegowaniem bez zmiany limitów.

miałbyś może czas ustalić, czy wynikało to z jakiegoś pisma? Mam wyjątkowo niechętnego do współpracy Dyrektora Sądu ;)

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 15:08
przez suzana22
rbk napisał(a):Dzięki, jutro nad tym się pochylimy..Potwierdzam, że problem ważny i dotyczy także przydziału etatów referendarskich "z przeznaczeniem" dla wydziały KW.

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 16:34
przez Kynas
Są sądy, które etatów nie dostały. Pytanie, jakie kryteria decydowały?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 17:44
przez Darkside
Kynas napisał(a):Są sądy, które etatów nie dostały. Pytanie, jakie kryteria decydowały?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
posiadanie lub nie kw

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 19:36
przez Kynas
Darkside napisał(a):
Kynas napisał(a):Są sądy, które etatów nie dostały. Pytanie, jakie kryteria decydowały?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
posiadanie lub nie kw

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Posiadające kw.

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 19:44
przez Darkside
Kynas napisał(a):
Darkside napisał(a):
Kynas napisał(a):Są sądy, które etatów nie dostały. Pytanie, jakie kryteria decydowały?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
posiadanie lub nie kw

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Posiadające kw.
to nie wiem, my nie mamy KW i mamy guzik z pentelką.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 23:04
przez wb02
Nie wszystkie sądy dostały etaty bo z danych o ilości ksiąg wieczystych z użytkowaniem wieczystym nie wynika aby wszędzie było ich tyle aby potrzebne były etaty.
Przynajmniej u mnie w okregu dane dotyczące ilości ksiąg lokalowych i budynkowych z użytkowaniem coś takiego pokazywały. Jest to pewnie ogólnopolska przypadłość, co oznacza, że pewnie były sytuacje gdy prognozowany w jakimś wyliczeniu wzrost wskazywał w jednym sądzie potrzebę zatrudnienia o np. 0,2 etatu, a w innym o 1,9 etatu.
Komuś najwyraźniej z danych wyszło, że jeden potrzebuje, a inny nie.

Re: rozmieszczenie pracowników

PostNapisane: czwartek, 31 stycznia 2019, 23:05
przez Włóczykij
No tak, by jesteście na ziemiach "odzyskanych".