Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Postprzez beta » czwartek, 17 kwietnia 2014, 22:33

cały czas nie jestem w stanie zrozumieć, że działanie np. prezesa zarządu na szkodę spółki prawa handlowego jest przestępstwem, a minister nie ponosi żadnej odpowiedzialności za oderwane od rzeczywistości i dobra wymiaru sprawiedliwości reformy i wydane miliardy publicznych pieniędzy... :/:
beta
Moderator
Moderator

Postprzez amelius » czwartek, 17 kwietnia 2014, 22:43

Beto, odpowiedź jest ta sama: ponieważ minister jest politykiem, a politycy w Polsce są bezkarni. Chyba, że inni politycy podejmą decyzję, że ma ponieść odpowiedzialność bo zaczął im przeszkadzać.
amelius

Postprzez selena » środa, 23 kwietnia 2014, 10:53

Wklejam tez tu z fragmentem wartym głośnego przypominania:

http://www.krs.pl/pl/aktualnosci/d,2014 ... nia-2014-r

Warto także zauważyć, że „reforma Gowina” polegająca na likwidacji małych sądów to był tylko pierwszy etap działania, którego celem miało być całkowite pozbawienie sprawnego dostępu do sądu społeczności w mniejszych miejscowościach, gdyż w drugim etapie planowano likwidację nowoutworzonych wydziałów zamiejscowych
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » środa, 23 kwietnia 2014, 11:11

Seleno, dziękuję za wklejenie tego linka, bo umknęło mi kompletnie to stanowisko KRS. Świetnie i konkretnie napisane <brawo>
beta
Moderator
Moderator

Postprzez woland_blacha » środa, 23 kwietnia 2014, 12:57

Ja również dziękuję za link. Wielkie brawa dla KRS i sędziego Żurka <brawo>
woland_blacha

Postprzez fidelio » środa, 23 kwietnia 2014, 14:32

Szacunek ! :)
fidelio
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez selena » wtorek, 13 maja 2014, 20:28

selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez inger » poniedziałek, 16 czerwca 2014, 20:56

a co tam wróble ćwierkają w temacie przywrócenia? połowa roku, którą co poniektórzy optymiści zapowiadali, tuż tuż, a tu projektów na stronie nie widać... to i końcówka roku wątpliwa...
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » poniedziałek, 16 czerwca 2014, 21:25

PSO powiedział nam, że MS zwracał się tylko o dane z sądów, których przywrócenie jest obligatoryjne
Dred

Postprzez Adomas » wtorek, 17 czerwca 2014, 08:49

Niczego nie widać, bo ustawa jeszcze nie weszła w życie :)
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez amelius » wtorek, 17 czerwca 2014, 08:52

Ma być tak: od stycznia 2015 r. wracają tylko sądy obligatoryjne. Co do fakultatywnych MS ma sprawdzać każdy sąd w każdym okręgu i indywidualnie badać potrzebę jego przywrócenia. Z pewnością wszystkie fakultatywne nie będą przywrócone.
amelius

Postprzez falkenstein » wtorek, 17 czerwca 2014, 09:06

Ja byym raczej napisał, że z pewnością żaden nie zostanie przywrócony, bo to by oznaczało przyznanie się do błędu
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » wtorek, 17 czerwca 2014, 11:05

falkenstein napisał(a):Ja byym raczej napisał, że z pewnością żaden nie zostanie przywrócony, bo to by oznaczało przyznanie się do błędu

Może tak być, nie sposób jednak tego przewidzieć.
amelius

Postprzez kzawislak » wtorek, 17 czerwca 2014, 11:07

amelius napisał(a):
falkenstein napisał(a):Ja byym raczej napisał, że z pewnością żaden nie zostanie przywrócony, bo to by oznaczało przyznanie się do błędu

nieuzasadniony optymizm, ameliusie :(
kzawislak

Postprzez ujw » wtorek, 17 czerwca 2014, 11:08

kzawislak napisał(a):
amelius napisał(a):

nieuzasadniony optymizm, ameliusie :(

Właśnie...
ujw

Postprzez amelius » wtorek, 17 czerwca 2014, 11:12

Chyba macie rację... :/:
amelius

Postprzez Johnson » wtorek, 17 czerwca 2014, 11:38

Wybory są ważniejsze.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez selena » piątek, 4 lipca 2014, 14:20

Jest projekt zarządzenia o likwidacji 41 wydziałów zamiejscowych cywilnych... itd
oraz o wprowadzeniu zmian w zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 czerwca 2012 r. w sprawie utworzenia wydziałów w sądach rejonowych (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 95, z późn. zm.2)) (par. 3 tego projektu)
W projekcie: zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. (par.4)

W uzasadnieniu zarządzenia czytamy:

"W związku z przywróceniem z dniem 1 stycznia 2015 r. na podstawie przepisów stosownego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości 41 sądów rejonowych zniesionych z dniem 1 stycznia 2013 r. (w wykonaniu ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, Dz. U. poz. 481), przedmiotowym aktem prawnym znosi się zamiejscowe wydziały (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, pracy oraz ksiąg wieczystych) funkcjonujące w miastach, siedzibach przywracanych sądów rejonowych oraz tworzy się wydziały (rodzinny i nieletnich, pracy, ksiąg wieczystych oraz zamiejscowy ksiąg wieczystych) w przywracanych sądach rejonowych.
Wskazanym rozporządzeniem utworzonych zostaje 41 następujących sądów rejonowych (w nawiasie wskazany został sąd rejonowy obejmujący dotychczas obszar reaktywowanej jednostki):
1) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Bydgoszczy:
a) Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią (Sąd Rejonowy w Szubinie),
b) Sąd Rejonowy w Tucholi (Sąd Rejonowy w Świeciu);
2) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Elblągu - Sąd Rejonowy w Działdowie (Sąd Rejonowy w Mławie);
3) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Gdańsku - Sąd Rejonowy w Kościerzynie (Sąd Rejonowy w Kartuzach);
4) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim - Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich (Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim);
5) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze:
a) Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze (Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze),
b) Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim (Sąd Rejonowy w Lubaniu);
6) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Kaliszu:
a) Sąd Rejonowy w Krotoszynie (Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim),
b) Sąd Rejonowy w Pleszewie (Sąd Rejonowy w Jarocinie);
7) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Kielcach:
a) Sąd Rejonowy w Opatowie (Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim),
b) Sąd Rejonowy w Staszowie (Sąd Rejonowy w Sandomierzu);
8) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Koninie - Sąd Rejonowy w Słupcy (Sąd Rejonowy w Koninie);
9) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie - Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej (Sąd Rejonowy w Wadowicach);
10) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Lublinie:
a) Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim (Sąd Rejonowy w Kraśniku),
b) Sąd Rejonowy w Rykach (Sąd Rejonowy w Puławach);
11) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łomży:
a) Sąd Rejonowy w Grajewie (Sąd Rejonowy w Łomży),
b) Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem (Sąd Rejonowy w Zambrowie);
12) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łodzi:
a) Sąd Rejonowy w Brzezinach (Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi),
b) Sąd Rejonowy w Łęczycy (Sąd Rejonowy w Kutnie),
c) Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej (Sąd Rejonowy w Skierniewicach);
13) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Olsztynie - Sąd Rejonowy w Piszu (Sąd Rejonowy w Szczytnie);
14) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Opolu - Sąd Rejonowy w Oleśnie (Sąd Rejonowy w Kluczborku);
15) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Ostrołęce - Sąd Rejonowy w Pułtusku (Sąd Rejonowy w Wyszkowie);
16) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Płocku - Sąd Rejonowy w Sierpcu (Sąd Rejonowy w Płocku);
17) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Poznaniu:
a) Sąd Rejonowy w Chodzieży (Sąd Rejonowy w Wągrowcu),
b) Sąd Rejonowy w Gostyniu (Sąd Rejonowy w Lesznie),
c) Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu (Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim),
d) Sąd Rejonowy w Obornikach (Sąd Rejonowy w Szamotułach),
e) Sąd Rejonowy w Rawiczu (Sąd Rejonowy w Lesznie),
f) Sąd Rejonowy w Śremie (Sąd Rejonowy w Kościanie),
g) Sąd Rejonowy w Wolsztynie (Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim),
h) Sąd Rejonowy we Wrześni (Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej),
i) Sąd Rejonowy w Złotowie (Sąd Rejonowy w Pile);
18) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Przemyślu - Sąd Rejonowy w Przeworsku (Sąd Rejonowy w Jarosławiu);
19) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Radomiu - Sąd Rejonowy w Zwoleniu (Sąd Rejonowy w Kozienicach);
20) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Rzeszowie - Sąd Rejonowy w Leżajsku (Sąd Rejonowy w Łańcucie);
21) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Siedlcach - Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim (Sąd Rejonowy w Węgrowie),
22) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Szczecinie - Sąd Rejonowy w Choszcznie (Sąd Rejonowy w Myśliborzu);
23) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu - Sąd Rejonowy w Nisku (Sąd Rejonowy w Stalowej Woli);
24) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Tarnowie - Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej (Sąd Rejonowy w Tarnowie);
25) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zamościu - Sąd Rejonowy w Krasnymstawie (Sąd Rejonowy w Zamościu).

Niniejszym zarządzeniem znosi się: 41 zamiejscowych wydziałów cywilnych, 41 zamiejscowych wydziałów karnych, 41 zamiejscowych wydziałów rodzinnych i nieletnich, 1 zamiejscowy wydział pracy oraz 45 zamiejscowych wydziałów ksiąg wieczystych (w 40 sądach rejonowych, w 24 okręgach sądowych, w 9 apelacjach).
"Tworzy się natomiast: 41 wydziałów cywilnych, 41 wydziałów karnych, 41 wydziałów rodzinnych i nieletnich, 1 wydział pracy, 41 wydziałów ksiąg wieczystych oraz 4 zamiejscowe wydziały ksiąg wieczystych (w 41 sądach rejonowych, w 25 okręgach sądowych, w 9 apelacjach)."

Ja projektu rozporządzenia przywracającego sądy jeszcze nie widziałam
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez selena » poniedziałek, 14 lipca 2014, 13:55

http://www.zachod.pl/radio-zachod/serwi ... male-sady/

Wiceminister Hajduk zaznaczył jednak, że od początku 2015 r. przywrócone zostaną tylko te sądy, które muszą zostać utworzone obligatoryjnie. „Jeśli chodzi o sądy, które mogą być przywrócone fakultatywnie, to będziemy się tym zajmować w 2015 r." - dodał.

Według ustawy MS może też powołać pełnomocników do działań organizacyjnych i administracyjnych związanych z utworzeniem sądów. „Resort skorzysta z tej możliwości, tacy pełnomocnicy zostaną powołani spośród sędziów w odniesieniu do każdego z przywracanych sądów" - zaznaczył.

Hajduk dodał, że według jego przewidywań w sposób sprawny powinni też zostać powołani prezesi przywracanych sądów. „Jest to kwestia zwołania zebrania sędziów danego sądu rejonowego, maksymalnie procedura nie powinna przekroczyć dwóch lub trzech tygodni" - ocenił. (PAP)

Taa .. proste z tymi prezesami ciekawe .. a co będzie pierwsze jajko czy kura ..
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » wtorek, 15 lipca 2014, 08:46

Minister przywróci 41 sądów. I wystarczy
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8 ... arczy.html
Dred

Postprzez Adomas » wtorek, 15 lipca 2014, 09:34

„Z punktu widzenia obywatela reorganizacja z przełomu 2012 i 2013 r. znosząca sądy była nieodczuwalna i te zmiany też będą nieodczuwalne. Moim zdaniem będzie teraz trochę trudniej zarządzać kadrą, bo w większych sądach jest łatwiejsza możliwość zastępstwa w przypadku nieobecności jakiegoś sędziego. Dla społeczeństwa nie powinno być żadnych dolegliwości" - ocenił wiceminister Hajduk.

Jeżeli zmiana była nieodczuwalna, to po co zmiana ?

Ja akurat się z tą opinią nie zgadzam, że zmiana była nieodczuwalna dla obywatela. Jeżeli - przykładowo- obywatel chciał się spotkać z Prezesem i się wyżalić, to musiał poginać np. dodatkowe 45 km. Czyli musiał wziąć dzień urlopu.
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez kam » wtorek, 15 lipca 2014, 12:12

jakoś przykład do mnie nie trafia...
po co obywatel miałby się spotykać z prezesem?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Odp: Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Postprzez inger » wtorek, 15 lipca 2014, 12:21

Nie wiadomo, ale jak obywatel chce, to się spotyka.
Na pewno odczuli ci, którzy nie doczytali wezwania i stawiali się na rozprawę do sądu macierzystego. U mnie kilkunastu.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » wtorek, 15 lipca 2014, 12:27

U nas to jest nawet stała grupa osób, która lubi systematyczne spotkania z prezesem. <luzik>
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Michał44 » wtorek, 15 lipca 2014, 13:27

rbk napisał(a):U nas to jest nawet stała grupa osób, która lubi systematyczne spotkania z prezesem. <luzik>

Czy w tej grupie jest Prezes ? <mysli>
Michał44
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...