Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Postprzez rbk » środa, 16 lipca 2014, 10:01

Michał44 napisał(a):
rbk napisał(a):U nas to jest nawet stała grupa osób, która lubi systematyczne spotkania z prezesem. <luzik>

Czy w tej grupie jest Prezes ? <mysli>

Jest. Ale jego udział w spotkaniach ma wybitnie przymusowy charakter. <milczek>
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » środa, 16 lipca 2014, 10:03

rbk napisał(a):
Michał44 napisał(a):
rbk napisał(a):U nas to jest nawet stała grupa osób, która lubi systematyczne spotkania z prezesem. <luzik>

Czy w tej grupie jest Prezes ? <mysli>

Jest. Ale jego udział w spotkaniach ma wybitnie przymusowy charakter. <milczek>

wynagradzany tym niebotycznym dodatkiem funkcyjnym :-P
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez falkenstein » środa, 16 lipca 2014, 10:14

szkodliwy powinni za to wypłacać
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez promo » czwartek, 24 lipca 2014, 16:54

Iustitia o przywracanych sądach
...zamiarem ministra jest przywrócenie tylko tych 41 sądów rejonowych, do których przywrócenia w sposób bezwzględny zobowiązuje ministra ustawa. Z pozostałych, co do których decyzja w przedmiocie przywrócenia należy do ministra sprawiedliwości, nie miałby być przywrócony ani jeden...
http://prawo.rp.pl/artykul/756571,11282 ... sadow.html
promo

Postprzez Rafał R » środa, 30 lipca 2014, 07:22

Tworzenie sądów na bakier z logiką

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8 ... ogika.html
Rafał
Rafał R
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magda44 » środa, 30 lipca 2014, 19:05

Co za różnica czy sad zostanie przywrócony czy nie zostanie! Przecież sędziowie w tym sadzie nadal bedą robić to samo, tylko pod innym szyldem! <rotfl>
magda44
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » niedziela, 31 sierpnia 2014, 18:00

magda44 napisał(a):Co za różnica czy sad zostanie przywrócony czy nie zostanie! Przecież sędziowie w tym sadzie nadal bedą robić to samo, tylko pod innym szyldem! <rotfl>

Dodana emotikona wskazuje, jak rozumiem, na uwagę o charakterze ironicznym, bo przecież na poważnie takiego stwierdzenia nie da się wypowiedzieć. Prawda?
amelius

Postprzez inger » niedziela, 31 sierpnia 2014, 18:07

nie wiem jak magda44, ale doprawdy, Ameliusie, wielu sędziów, i to wcale nie podeszłych wiekiem wyższych instancji, ale nawet i zaangażowanych iusticjan (z którymi miałam okazję dyskutować osobiście) było zwolennikami likwidacji małych sądów, bo przecież "nie ma w nich za wiele do roboty" itp.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » poniedziałek, 1 września 2014, 08:32

Przypominam, że sędziowie bylu przeciwni likwidacji sądów głównie z uwagi na formę i styl pseudoreformy.
Natomiast co do pracy lub jej braku to pamiętajmy o powiedzeniu: "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma".
A piszę to jako sędzia, który miał wątpliwą przyjemność zabawy w komiwojazera, bo na moje dwa sądy przejęte efekt synergii polegał tylko na tym, że to ja jeździłem "pomagać".
Przez cały rok wydarzył się 1 (jeden) wypadek przyjazdu do okupanta :)
Z kolei co do pracy, to w jednym plaża i lenistwo, a w drugim więcej pracy niż w moim rodzimym...
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez amelius » poniedziałek, 1 września 2014, 09:33

magda44 napisał(a):Co za różnica czy sad zostanie przywrócony czy nie zostanie! Przecież sędziowie w tym sadzie nadal bedą robić to samo, tylko pod innym szyldem! <rotfl>

Idąc tropem "szyldu" należałoby poprzeć jeden z pomysłów Gowina, wedle którego należałoby zlikwidować wszystkie sądy rejonowe w Polsce i stworzyć jeden w stolicy z wydziałami zamiejscowymi w innych miastach. Wszak sędziowie robiliby to samo tylko po innym szyldem, np. dalej wydawaliby postanowienia tyle, że byłby to 276 wydział zamiejscowy karny w Piotrkowie Trybunalskim.
amelius

Postprzez zuzi » wtorek, 2 września 2014, 21:11

Dreed napisał(a):Przypominam, że sędziowie bylu przeciwni likwidacji sądów głównie z uwagi na formę i styl pseudoreformy.
Natomiast co do pracy lub jej braku to pamiętajmy o powiedzeniu: "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma".
A piszę to jako sędzia, który miał wątpliwą przyjemność zabawy w komiwojazera, bo na moje dwa sądy przejęte efekt synergii polegał tylko na tym, że to ja jeździłem "pomagać".
Przez cały rok wydarzył się 1 (jeden) wypadek przyjazdu do okupanta :)
Z kolei co do pracy, to w jednym plaża i lenistwo, a w drugim więcej pracy niż w moim rodzimym...

Dreed w którym ta plaża i lenistwo ?????? :D :D :D
zuzi
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez Dreed » wtorek, 2 września 2014, 21:18

@zuzi

Moja słodka tajemica... hihihi. ;)
Możliwości są dwie :)
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez zuzi » wtorek, 2 września 2014, 21:25

Dreed napisał(a):@zuzi

Moja słodka tajemica... hihihi. ;)
Możliwości są dwie :)

mam nadzieję że o tym bliższym sercu byś nie pisał że to plaża a tymbardziej lenistwo hahahaha
zuzi
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez magda44 » środa, 3 września 2014, 20:15

To zazwyczaj w małych sadach jest ta plaża!! :mrgreen:
magda44
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Adomas » wtorek, 16 września 2014, 12:51

Na moim zegarze wrzesień. Już druga połowa nawet ... A Minister(lub jego pełnomocnik) żadnych pytań nie kieruje do mających być przeniesionych sędziów. Ciekawe.
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Odp: Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Postprzez Dreed » wtorek, 16 września 2014, 13:04

Adomas napisał(a):Na moim zegarze wrzesień. Już druga połowa nawet ... A Minister(lub jego pełnomocnik) żadnych pytań nie kieruje do mających być przeniesionych sędziów. Ciekawe.

Nie kieruje bo jak oświadczył wiceminister Kozdroń nie mają potrzeby i ustawowo mają prawo do przeniesienia bez zgody sędziego. ..

Mnie bardziej nurtuje, kiedy zostaną rozpoznane odwołania, bo będą dwie decyzje wykonalne ale nadal nieprawomocne.
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez amelius » wtorek, 16 września 2014, 14:25

Rozważamy skierowanie pewnego pisma do SN. I zapewne to zrobimy, choć efektów najpewniej nie będzie, ale sytuacja stała się totalnie absurdalna. Nasze odwołania leżą nierozpoznane od ponad półtora roku. TK nie wyznaczył rozprawy i nic nie wskazuje na to, żeby to najbliższym czasie zrobił. Nadal chyba nie ma opinii PG i samego MS. TK ich nie ponagla, bo i po co się spieszyć, prawda? Przecież to nie jest jakaś ważna sprawa, istotna dla porządku prawnego, dla państwa, dla statusu sędziego. Sprawa pułkownika Olkowicza to jest sprawa! A tak w ogóle sędziowie orzekają, więc o co chodzi?

Nie robiąc nic w jakiś sposób taką sytuację akceptujemy.
amelius

Postprzez Adomas » wtorek, 16 września 2014, 14:29

Dreed napisał(a):
Adomas napisał(a):Na moim zegarze wrzesień. Już druga połowa nawet ... A Minister(lub jego pełnomocnik) żadnych pytań nie kieruje do mających być przeniesionych sędziów. Ciekawe.

Nie kieruje bo jak oświadczył wiceminister Kozdroń nie mają potrzeby i ustawowo mają prawo do przeniesienia bez zgody sędziego. ..

Mnie bardziej nurtuje, kiedy zostaną rozpoznane odwołania, bo będą dwie decyzje wykonalne ale nadal nieprawomocne.

Scenariusze są następujące:
1. SN po wejściu w życie rozporządzenia MS umarza postępowanie ponieważ stało się bezprzedmiotowe. gdyż
a) Sędzia został przeniesiony z powrotem, lub
b) nowa decyzja uchyla poprzednią( zatem nie ma substratu zaskarżenia).
2. SN dalej czeka na orzeczenie TK . W kalendarzu TK ( do listopada 2014) nie ma wyznaczonego terminu rozpoznania pytania prawnego SN

sytuacja komplikuje się, gdy sędziowie odwołują się po raz drugi i są dwie decyzje zaskarżone....
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Adomas » wtorek, 16 września 2014, 14:35

amelius napisał(a):Rozważamy skierowanie pewnego pisma do SN. I zapewne to zrobimy, choć efektów najpewniej nie będzie, ale sytuacja stała się totalnie absurdalna. Nasze odwołania leżą nierozpoznane od ponad półtora roku. TK nie wyznaczył rozprawy i nic nie wskazuje na to, żeby to najbliższym czasie zrobił. Nadal chyba nie ma opinii PG i samego MS. TK ich nie ponagla, bo i po co się spieszyć, prawda? Przecież to nie jest jakaś ważna sprawa, istotna dla porządku prawnego, dla państwa, dla statusu sędziego. Sprawa pułkownika Olkowicza to jest sprawa! A tak w ogóle sędziowie orzekają, więc o co chodzi?

Nie robiąc nic w jakiś sposób taką sytuację akceptujemy.

"pewnego pisma" ? Jakiś mały trop,pls.
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » wtorek, 16 września 2014, 14:41

Adomas napisał(a):Scenariusze są następujące:
1. SN po wejściu w życie rozporządzenia MS umarza postępowanie ponieważ stało się bezprzedmiotowe. gdyż
2. SN dalej czeka na orzeczenie TK . W kalendarzu TK ( do listopada 2014) nie ma wyznaczonego terminu rozpoznania pytania prawnego SN

sytuacja komplikuje się, gdy sędziowie odwołują się po raz drugi i są dwie decyzje zaskarżone....

Nie wyobrażam sobie by można było uznać, że rozpoznanie odwołania stało się bezprzedmiotowe, gdyż sędzia został z powrotem przeniesiony do swojego na nowo utworzonego sądu. Sędzia może bowiem obecnie nie chcieć wracać do tego sądu, co nie wyłącza jednocześnie żądania rozpoznania zarzutów zawartych w odwołaniu w celu stwierdzenia, że decyzja wydana przez podsekretarza stanu była bezprawna.

Z czego miałoby wynikać, że nowa decyzja uchyla poprzednią? Domyślam się, że jak zawsze z wielkiego niczego, co uzasadni się później, jak w uchwale pełnego składu z 28 stycznia 2014 roku, że prawo o ustroju sądów powszechnych i status sędziego jest międzygałęziowy, wiec można sobie twierdzić właściwie co się chce byle ratować system...

Ciekawy jestem, czy jakikolwiek sędzia zaskarży nową decyzję przywracającą go do jego dawnego sądu...
amelius

Postprzez Adomas » wtorek, 16 września 2014, 15:05

amelius napisał(a):
Adomas napisał(a):Scenariusze są następujące:

Nie wyobrażam sobie by można było uznać, że rozpoznanie odwołania stało się bezprzedmiotowe, gdyż sędzia został z powrotem przeniesiony do swojego na nowo utworzonego sądu. Sędzia może bowiem obecnie nie chcieć wracać do tego sądu, co nie wyłącza jednocześnie żądania rozpoznania zarzutów zawartych w odwołaniu w celu stwierdzenia, że decyzja wydana przez podsekretarza stanu była bezprawna.

Z czego miałoby wynikać, że nowa decyzja uchyla poprzednią? Domyślam się, że jak zawsze z wielkiego niczego, co uzasadni się później, jak w uchwale pełnego składu z 28 stycznia 2014 roku, że prawo o ustroju sądów powszechnych i status sędziego jest międzygałęziowy, wiec można sobie twierdzić właściwie co się chce byle ratować system...

Ciekawy jestem, czy jakikolwiek sędzia zaskarży nową decyzję przywracającą go do jego dawnego sądu...

Jeżeli Minister nie napisze do sędziego, to znam jednego sędziego, który napisze odwołanie :) Z powołaniem się na art 180 Konstytucji. Może i ustawa stanowi, że bez zgody sędziego, ale nie oznacza to, że wbrew woli. A Konstytucja daje wybór - albo stan spoczynku albo przeniesienie na nowe miejsce.
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » wtorek, 16 września 2014, 15:21

ja się obawiam, że SN czeka, żeby umorzyć jako bezprzedmiotowe wobec wydania nowych decyzji o przeniesieniu
i jakieś uzasadnienie sobie potem do tego dorobi
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez amelius » wtorek, 16 września 2014, 15:34

Gotka napisał(a):ja się obawiam, że SN czeka, żeby umorzyć jako bezprzedmiotowe wobec wydania nowych decyzji o przeniesieniu
i jakieś uzasadnienie sobie potem do tego dorobi

Mógłby tak postąpić (mam nadzieję, że tak się nie stanie) tylko wobec wydania nowych decyzji w związku z przywróceniem niektórych sądów, ale nie będzie mógł nie rozpoznać wszystkich pozostałych odwołań, chyba, że wszystkie sądy zostaną przywrócone, a to przecież nie nastąpi.
amelius

Postprzez Adomas » środa, 1 października 2014, 13:25

Tako rzecze Hajduk - czyli przywracanie Sądów

http://prawo.rp.pl/artykul/1056940,1145201-Hajduk--do-przywracania-sadow-trzeba-rozsadku.html?p=2

Decyzje o przeniesieniu będzie podpisywał minister. Ustawa, która przywraca sądy, przewiduje przeniesienia nawet bez zgody sędziego. Nie chcemy jednak z tego korzystać. Wszystkie ruchy kadrowe są uzgadniane z prezesami sądów apelacyjnych. Założyliśmy, że podejmując decyzję o przeniesieniu, będziemy – choć nie musimy – pytać sędziów o zgodę. Jeśli jej nie będzie, zastanowimy się nad inną kandydaturą. Potem nad kolejną.

To znaczy kogo będą pytać o zgodę - prezesa apelacji ?!? Czy wyraża zgodę na przeniesienie innego sędziego ? czy może czy prezes zgodzi się by sędzia, który nie wyrazi zgodę przeszedł w stan spoczynku?

Jeśli jej nie będzie, zastanowimy się nad inną kandydaturą. - a co z sędzią, który nie wyrazi zgody? Pozostaje w sądzie "okupacyjnym"? Czy może ma jakąś inną opcję ( na przykład tę o której mówi Konstytucja w art 180?)
Adomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » środa, 1 października 2014, 15:29

Lex Hajduk! To jest to! Mistrz wykładni! Mistrz ruchów kadrowych!Jestem pod wrażeniem, jak zawsze.
amelius

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...