Likwidacja małych Sądów/wydziałów

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez chester0 » wtorek, 14 lipca 2009, 07:50

Hmm dla mnie ta likwidacja to czysty PR mówimy patrzcie oszczędzamy likwidujemy będzie taniej i to nie jest nasze ostatnie słowo, a tak na serio to znam mała miejscowość gdzie wielkim staraniem gminy która wybudowała piękny nowoczesny budynek świetnie wyposażony, który będzie teraz stal pusty bo gdzies tam w MS zdecydowany ze trzeba oszdzędzic na kilku dodatkach co w skali miesiąca daje może z 5 tys zl. Tyle sie teraz mówi o pokrzywdzonych ale oczywiście nikogo nie obchodzi ze teraz biedny pokrzywdzony będzie musiał dojechać 50 km ważne ze oszczędziliśmy te parę groszy, co w perspektywie zwrotu za dojazdy dla swiadków itp może się wcale nie okazać oszczednościa.
chester0
asesor
asesor

Postprzez amelius » wtorek, 14 lipca 2009, 21:24

Wszyscy, którzy sprzeciwiają się likwidacji małych sądów nie rozumieją wielkości założeń polityki rządu miłości pana premiera Donalda Tuska. A wielkie myśli i wielkie czyny oraz zacne postawy leżą u podstaw tej koncepcji, której przełomowe znaczenie dopiero się ujawni. W tym jakże lakonicznym zdaniu się to wyraża:

Dlaczego resort chce likwidacji tych jednostek? "Minister Czuma szuka oszczędności. Obiecał premierowi 245 milionów' - mówi nam wysoki rangą urzędnik z pałacu sprawiedliwości.

Tak na marginesie, to dziennikarza nieco poniosło z tym pałacem sprawiedliwości. Hmm, choć nasuneło mi to skojarzenie z tytułem pewnej sztuki... :lol:

[ Dodano: Wto Lip 14, 2009 9:26 pm ]
Krzych napisał(a):Dla MS da to liwidacje dodatków dla prezesa i dla PW, a ponadto pozwoli na alokację sędziów w danym okręgu, o co MS najbardziej chodzi.

To znaczy, że taki zamiejscowy wydział nie będzie miał PW, czy ktoś będzie tę zaszczytną funkcję pełnił za friko?
amelius

Postprzez Krzych » wtorek, 14 lipca 2009, 23:05

amelius napisał(a): To znaczy, że taki zamiejscowy wydział nie będzie miał PW, czy ktoś będzie tę zaszczytną funkcję pełnił za friko?

Przypuszczam, że MS chodzi, by PW był w dużym sądzie i wysyłał sędziów na wokandy do wydziałów zamiejscowych.
Ale jak będzie w rzeczywistości, to nikt z nas nie wie :evil:
Krzych
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » środa, 15 lipca 2009, 18:32

Krzych napisał(a):
amelius napisał(a): To znaczy, że taki zamiejscowy wydział nie będzie miał PW, czy ktoś będzie tę zaszczytną funkcję pełnił za friko?

Przypuszczam, że MS chodzi, by PW był w dużym sądzie i wysyłał sędziów na wokandy do wydziałów zamiejscowych.
Ale jak będzie w rzeczywistości, to nikt z nas nie wie :evil:

Jeśli taki ma pomysł MS, to jest całkowitym nieprorozumieniem i skończy się klęską. Taki zamiejscowy wydział jak z samej nazwy wynika będzie wydziałem, więc powienien mieć i będzie musiał mieć normalną strukturę i zarządzanie: sekretariat, kierownika serketariatu, przewodniczącego wydziału, w przeciwnym razie nie będzie normalnie funkcjonował i powstanie chaos nie do opanowania.
amelius

Postprzez Majek2 » piątek, 7 sierpnia 2009, 12:21

Słyszeliscie jakies już bardziej konkretne informacje, co do likwidacji, czy na razie cisza ?
Majek2
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez sebus » piątek, 7 sierpnia 2009, 14:46

Cisza jak makiem zasiał :???: Czy brak wiadomości oznaczać będzie złą wiadomość :?: :/:
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez uksc » piątek, 18 września 2009, 19:55

http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.ns ... siazka.pdf

od strony 144, pdf 15

choć słyszałem przed wakacjami ,że jest jednak troszkę inaczej niż wynika z tej informacji, chyba że pewne pomysły zarzucono.
uksc
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez uksc » czwartek, 8 października 2009, 12:05

Dreed napisał(a):A niedługo coś czuję znikną niektóre sądy :oops:

info z prasy ,
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll ... 0/13019904

czy wiedza z racji sprawowanej funkcji :wink: ?????

Tych sądów do zniknięcia :wink: ( a w praktyce do przekształcenia w zamiejscowe wydziały) pewnie będzie sporo wiecej.
uksc
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Krzych » czwartek, 8 października 2009, 17:26

uksc napisał(a):

info z prasy ,

Tych sądów do zniknięcia :wink: ( a w praktyce do przekształcenia w zamiejscowe wydziały) pewnie będzie sporo wiecej.

To że planują likwidacje to już pewne. Tylko nie wiadomo których to będzie dotyczyć.
W moim okręgu niebawem mają przyjechać z MS i oglądać budynki sądów, właśnie pod kątem likwidacji lub zagęszczenia pracowników :evil:
Ostatnio edytowano piątek, 9 października 2009, 09:11 przez Krzych, łącznie edytowano 1 raz
Krzych
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez okapi » piątek, 9 października 2009, 12:50

duralex napisał(a):
Krzych napisał(a):
uksc napisał(a):

info z prasy ,

To że planują likwidacje to już pewne. Tylko nie wiadomo których to będzie dotyczyć.
W moim okręgu niebawem mają przyjechać z MS i oglądać budynki sądów, właśnie pod kątem likwidacji lub zagęszczenia pracowników :evil:

i co???

będziemy siedzieć cicho?hę?

bo se kiedyś jakiś sędzia Petryna zrobił tabelkę, gdzie sąd jest potrzebny, a gdzie nie?

oszczędności, to będą, jak se w tabelkę wpiszą wszystkich pracowników MSu i sprawdzą, ilu jest tam zbędnych !!!

:twisted:

wlaśnie nie powinniśmy siedziec cicho..istotą wymiaru sprawiedliwości jest jej sprawne wymierzanie a nie szukanie na siłe oszczędnosci które moga to osłabić :evil: :evil:
z tabelek s. petryny można wyczytac co sie chce i wszystko uzasadnić..albo np. ze s tr. 12 a jak nie to ze 102 :lol: :lol:
okapi

Postprzez Darkside » piątek, 9 października 2009, 13:03

okapi napisał(a):
duralex napisał(a):
i co???

będziemy siedzieć cicho?hę?

bo se kiedyś jakiś sędzia Petryna zrobił tabelkę, gdzie sąd jest potrzebny, a gdzie nie?

oszczędności, to będą, jak se w tabelkę wpiszą wszystkich pracowników MSu i sprawdzą, ilu jest tam zbędnych !!!

:twisted:

wlaśnie nie powinniśmy siedziec cicho..istotą wymiaru sprawiedliwości jest jej sprawne wymierzanie a nie szukanie na siłe oszczędnosci które moga to osłabić :evil: :evil:
z tabelek s. petryny można wyczytac co sie chce i wszystko uzasadnić..albo np. ze s tr. 12 a jak nie to ze 102 :lol: :lol:

no to co proponujecie ?

marsz na Warszawę ?

kolejne dni bez wokandy ?

kolejną akcję mailową ?

a nawet jeżeli przeprowadzimy te działania czy wierzycie w ich skuteczność , to że rządzący działający w imię pozornych oszczędności i zbijania kapitału politycznego nagle zaczną nas słuchać ? wycofają się z likwidacji ?

również nie chcę się temu przyglądać ale czuję się totalnie bezsilny.
Darkside

Postprzez wanam » piątek, 9 października 2009, 13:12

Niech samorządy lokalne walczą. To jest najlepsza droga zwalczania pomysłów likwidacji sądów i wydziałów.
wanam
VIP
VIP

Postprzez efa » piątek, 9 października 2009, 14:22

wanam napisał(a):Niech samorządy lokalne walczą. To jest najlepsza droga zwalczania pomysłów likwidacji sądów i wydziałów.

moim zdaniem to jest podejście najgorsze z możliwych. Zgadzam się, że protest lokalnych samorządów, zwłaszcza tam, gdzie lokalny samorząd obsadzony jest ludźmi związanymi z aktualna ekipą rządząca, może być najlepszą drogą, ale to jednak jest głównie nasza, jako środowiska, sprawa.
Nie wiem, czy należy ogłaszać dbw w obronie likwidowanych sądów - chociaż sama, mimo że likwidacja prawdopodobnie nie obejmie mojego średniej wielkości sądu prowincjonalnego, chętnie w ramach solidarności zaprotestuję przeciwko likwidacji mniejszych sądów.
Uważam jednak, że należy robić koło tej sprawy szum i m.in. zmodyfikować o tę kwestię nasze postulaty.
Bo za przeproszeniem, jeszcze dwa trzy lata, a obudzę się jako sędzia dużego kaszubsko - kociewskiego Sądu Rejonowego. Oczywiście, ze demonizuję, ale uważam, że należy reagować już teraz, bo potem, po stworzeniu samych dużych sądów z dwoma mega wydziałami to, co dzisiaj jest jeszcze możliwe, stanie się niemożliwe.
Poza tym zwróćcie uwagę, że jednak mniejsze sądy wykazały się dużo większym zaangażowaniem w dotychczasowe protesty. Najzwyczajniej w świecie należy im się, żeby nie zostawiać ich samych z tym problemem.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rosan » piątek, 9 października 2009, 17:51

małe jest piękne,mawiał jako min.spr.L.kaczyński

[ Dodano: Pią Paź 09, 2009 6:02 pm ]
aha,ale wtedy nie było Petryny
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez okapi » piątek, 9 października 2009, 18:18

sęk w tym ze nikt nie słucha argumentów merytorycznych.. :evil:

jako przykład podam suwałki...po reformie adm i likwidacji województwa suwalskiego obszar właściwości so rozparcelowano między warmińsko-mazurskie a podlaskie..udało sie nam pozostac ale z 3 małymi sr..i od lat jesteśmy na krawędzi likwodacji...od lat zabiegamy o przyłaczenie co najmniej 2 sr z które są od nas o 30 km i 60 km (a do olsztyna mają ponad 170 i 130 km i co i raz przekazują nam stamtad sprawy )..przy poparciu miejscowych samorządów..i nic..podobno bariera nie do przejścia jest to ze są w różnych województwach. :evil: .a przecie z nigdzie nie jest powiedziane ze mapa sądowa musi sie pokrywac z adm :evil:

od lat mamy dobra bazę,lokal,kadre wyniki w krajowej czołówce ...i bez problemu możemy być takim małym- średnim sądem ..ale nie, lepiej robić moloch jak so w olsztynie który ma 11 sr i odległości po 200 km

sąd ma być dla obywatela..może ,nie w każdej miejscowosci ale racjonalnie rozmieszczony

teraz są pogłoski by zrobić z nas wydział zamiejscowy białegostoku..w imię oszczędnosci :evil: a jak pisałem dla mnie sądownictwo ma byc sprawne i skuteczne nie rozrzutne ale oszczędnosci (zreszta groszowe) nie moga być na I planie..niech poszukaja w KRUSie czy innych wydatkach..całe nakłady na wymiar sprawiedliwosci to kilka procent budzetu panstwa..a te ich "oszczędności" to nie wiem czy nawet promile..bo na pewno nie procenty

cóż dla mnie jeśli tak zrobią to koniec z ponadprzecietnym zaangażowaniem i dbaniem ponad siły o dobro tego sądu..będe robił minimum ..minimum i niech MS martwi sie o wyniki..

juz dawno było widac ze molochy sie nie sprawdzają..małe tez nie zawsze ale średnie..jak najbardziej..dlatego trzeba raczej nie likwidowac małe a robic z nich srednie rozbijajac molochy ,,tylko kto nas usłucha..?
okapi

Postprzez markosciel » piątek, 9 października 2009, 22:00

To może zaproponować, żeby w ramach oszczędności pozostawić w Polsce po jednym SA, SO i SR. Oczywiście w Warszawie.

W dotychczasowe sądy poszczególnych szczebli zrobi się wydziałami zamiejscowymi, zaś z wydziałów zrobi się sekcje - oszczędności jak cholera. Może nawet 1 mln zł.

A plusem będzie to, że później nie będzie już co likwidować - więc będą kolejne ekipy dzielić :razz:
Do tego, żeby żyć normalnie, trzeba mieć wiele odwagi - Søren Kierkegaard
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » środa, 14 października 2009, 20:33

efa napisał(a):
wanam napisał(a):Niech samorządy lokalne walczą. To jest najlepsza droga zwalczania pomysłów likwidacji sądów i wydziałów.

moim zdaniem to jest podejście najgorsze z możliwych. .

Nie chodziło mi o pozostawienie mały sądów bez pomocy. Nie możemy jednakże czynić z tego problemu wyłącznie naszego środowiska, bo skończy się tak samo, jak z naszymi postulatami podwyżek. Stąd uważam zaangażowanie lokalnych samorządów jako najlepsze rozwiązanie. Dawały budynki, powołują się na funkcję miastotwórczą sądów, już walczą.

Z udziałem samorządów jest szansa, bez protest będzie przedstawiony jako opór sędziów walczących o swoje ciepłe posadki, a nie protest w obronie w rzeczywistości prawa do sądu.
wanam
VIP
VIP

Postprzez efa » czwartek, 15 października 2009, 11:02

wanam napisał(a):
efa napisał(a):

Nie chodziło mi o pozostawienie mały sądów bez pomocy. Nie możemy jednakże czynić z tego problemu wyłącznie naszego środowiska, bo skończy się tak samo, jak z naszymi postulatami podwyżek. Stąd uważam zaangażowanie lokalnych samorządów jako najlepsze rozwiązanie. Dawały budynki, powołują się na funkcję miastotwórczą sądów, już walczą.

Z udziałem samorządów jest szansa, bez protest będzie przedstawiony jako opór sędziów walczących o swoje ciepłe posadki, a nie protest w obronie w rzeczywistości prawa do sądu.

ależ wanam - w którym miejscu napisałam, że mamy z tego robić wyłącznie problem naszego środowiska?
Całkowicie zgadzam się z Tobą, że taki protest powinien być skorelowany z lokalnymi samorządami - tu pole do popisu mają zwłaszcza lokalne oddziały Stowarzyszenia, które oprócz tego powinny również zainteresować problemem lokalną prasę.
Wszystko wskazuje więc na to, że mamy podobne, żeby nie powiedzieć takie samo ;) zdanie w tej kwestii. Nie zgodziłam się tylko z twierdzeniem "niech samorządy lokalne walczą" - dodałabym "wspólnie z nami" ;)
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez okapi » czwartek, 15 października 2009, 11:17

ale jakiś impuls z centrum tez powinien być..chodzi generalnie nie tylko o likwidację takiego czy innego sądu..ale w ogóle o szerzej pojetą "racjonalizację"..bo ta w wydaniu s. petryny nie musi być jedyna... :roll:
okapi

Postprzez efa » czwartek, 15 października 2009, 11:19

okapi napisał(a):ale jakiś impuls z centrum tez powinien być..chodzi generalnie nie tylko o likwidację takiego czy innego sądu..ale w ogóle o szerzej pojetą "racjonalizację"..bo ta w wydaniu s. petryny nie musi być jedyna... :roll:

dokładnie - dlatego proponuję, aby jednak problem ten poruszyć w Zegrzu.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » czwartek, 15 października 2009, 11:26

efa napisał(a):
wanam napisał(a):
efa napisał(a):

ależ wanam - w którym miejscu napisałam, że mamy z tego robić wyłącznie problem naszego środowiska?
Całkowicie zgadzam się z Tobą, że taki protest powinien być skorelowany z lokalnymi samorządami - tu pole do popisu mają zwłaszcza lokalne oddziały Stowarzyszenia, które oprócz tego powinny również zainteresować problemem lokalną prasę.
Wszystko wskazuje więc na to, że mamy podobne, żeby nie powiedzieć takie samo ;) zdanie w tej kwestii. Nie zgodziłam się tylko z twierdzeniem "niech samorządy lokalne walczą" - dodałabym "wspólnie z nami" ;)

Widzę, że nie ma rozbieżności w naszym podejściu, problem był jedynie wynikiem ograniczeń w komunikacji. :mrgreen:
Mnie ruszyło stwierdzenie, iż to "jest podejście najgorsze z możliwych", w sytuacji kiedy samorządy już się zaangażowały w obronę małych sądów.
wanam
VIP
VIP

Postprzez amelius » piątek, 16 października 2009, 14:41

efa napisał(a):
okapi napisał(a):ale jakiś impuls z centrum tez powinien być..chodzi generalnie nie tylko o likwidację takiego czy innego sądu..ale w ogóle o szerzej pojetą "racjonalizację"..bo ta w wydaniu s. petryny nie musi być jedyna... :roll:

dokładnie - dlatego proponuję, aby jednak problem ten poruszyć w Zegrzu.

Efa, popieram Cię w całej rozciągłości. Wanama zresztą też popieram. Argumenty Wasze są słuszne i przekonywujące. Co do zainteresowania sprawą mediów, to ja się strszenie boję, że temat jest zbyt mało interesujący i mało sensacyjny, bo żyjemy w czasach papki medialnej i ślizgania się po powierzchni problemów a nie ich zgłębiania.
Konieczne należałoby uzupełnić o tę kwestię postulaty IS. I powinno się to stać z Zegrzu.
amelius

Postprzez wanam » piątek, 16 października 2009, 15:15

Cała lokalna prasa, wszystkich zagrożonych likwidacją sądów miast da artykuły na pierwszych stronach. Dla mnie powiedzmy 100 artykułów w różnych gazetach lokalnych docierajacych w sumie powiedzmy do 3 milinów czytelników, jest tak samo warte jak artykuł w rzepie, czy wybiórczej.
wanam
VIP
VIP

Postprzez Dred » niedziela, 18 października 2009, 14:35

A może warto by było zapytać rząd o plany w sprawie likwidacji części powiatów? Może trwają jakieś prace... Jeżeli znikną małe sądy, to naturalną konsekwencją będzie likwidacja małych powiatów. Samorządowcy i posłowie wywodzący się z tego środowiska powinni być tym zainteresowani...
Równie ciekawa jest dawno zapowiadana przez PO reforma KRUSu. Jakie to by były oszczędności...
Dred

Postprzez censor » niedziela, 18 października 2009, 15:05

Oszczędności są i gdzie indziej. KRUS jest szczególnie nagłaśniany, tak jakby rządzącym szczególnie zależało na szukaniu właśnie tu oszczędności. Ciekawe dlaczego.
censor
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...