Najważniejsze zamierzenia legislacyjne MS

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Najważniejsze zamierzenia legislacyjne MS

Postprzez Dreed » piątek, 28 grudnia 2007, 23:03

Jednym z zadań na 2008 jest .....

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych
oraz o zmianie innych ustaw
Projekt obejmuje m. in. uregulowania dot. statusu sędziego i modelu kariery sędziowskiej oraz nowe uregulowanie dostępu do wykonywania zawodów prawniczych. W ramach nowelizacji zostanie również odpowiednio uregulowany status asesorów sądowych, w celu dostosowania obowiązującego prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego
z 24 października 2007 r. (sygn. akt SK 7/06).
Przewiduje się wprowadzenie dwustopniowego egzaminu państwowego, z którego stopień pierwszy uprawniałby do ubiegania się o przyjęcie na dowolną aplikację prawniczą
albo do wykonywania pomocniczej praktyki prawniczej w kancelariach adwokackich, radcowskich i notarialnych, zaś stopień drugi kończyłby wszystkie aplikacje, jak również stanowił warunek dopuszczenia do zawodów prawniczych innych osób niż aplikanci, wykazujących się wyżej wskazaną praktyką prawniczą.
Nowa regulacja umożliwi otwarcie dostępu do świadczenia pomocy prawnej przez młodych prawników, bez tworzenia nowej korporacji zawodowej. Przystąpienie do egzaminu pierwszego stopnia nie wiązałoby się z żadnymi dodatkowymi wymogami (poza ukończeniem wyższych studiów prawniczych) a jego zdanie uprawniałoby do świadczenia pomocy prawnej (w ograniczonym zakresie).
Odnosząc się do skierowanego do Sejmu V kadencji projektu ustawy o licencjach prawniczych i świadczeniu usług prawniczych należy wskazać, iż proponowano w nim nazbyt skomplikowany i sformalizowany system licencji. W tym miejscu wskazać należy, że Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów wyraziła negatywną opinię wobec przedmiotowego projektu ustawy. W ocenie Rady weryfikacja przygotowania do zawodu prawniczego nie może być pozostawiona swobodzie sił rynkowych, bez stawiania wysokich wymogów profesjonalnych i etycznych, a także gwarancji ich dochowania. Ponadto Rada Legislacyjna wskazała, iż w Europie istnieje tendencja do ujednolicania zawodów prawniczych, a nie tworzenia dodatkowych kategorii prawników. W swojej opinii Rada Legislacyjna zauważyła również, iż projekt ustawy nie uwzględnia orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego związanego z zawodami i aplikacjami prawniczymi (wyroki TK: z dnia 26 listopada 2003 r., SK 22/02, z dnia 19 kwietnia 2006 r., K 6/06 oraz z dnia 8 listopada 2006 r., K 30/06). Można w tym miejscu przypomnieć, iż w wyroku z dnia 19 kwietnia 2006 r. Trybunał podzielił przekonanie, że otwarcie zawodów prawniczych
i zwiększenie dostępności usług prawniczych jest pożądane, musi jednak następować
w drodze całościowych rozwiązań wewnętrznie spójnych, które w sposób przejrzysty ukształtują model prawniczego kształcenia zawodowego oraz zasady przepływu osób pomiędzy wysoko kwalifikowanymi zawodami prawniczymi. Trybunał dostrzegł pilną potrzebę dokładnego sprecyzowania w odrębnej ustawie zakresu tak świadczonej pomocy prawnej, przy bardzo wyraźnym i precyzyjnym oddzieleniu od pomocy świadczonej przez adwokatów czy radców prawnych.


Bardzo ładnie - tylko wynagrodzenie niezbyt zachęcające do "korony" czyli zawodu sędziego... :cry:
Avatar użytkownika
Dreed
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 8340
Obrazy: 7
Obrazy: 7
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 23:58
Lokalizacja: SSR Jarosław
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez bladyswit » piątek, 28 grudnia 2007, 23:17

Wszystkie zamierzenia legislacyjne tego rządu, jak widzę, opierają się wyłącznie na idei miłości. A poza tym woda, woda, woda i nic poza tym.
Avatar użytkownika
bladyswit
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 5230
Dołączył(a): sobota, 7 lipca 2007, 15:19
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Najważniejsze zamierzenia legislacyjne MS

Postprzez joolli » sobota, 29 grudnia 2007, 16:15

Dreed napisał(a): W ramach nowelizacji zostanie również odpowiednio uregulowany status asesorów sądowych, w celu dostosowania obowiązującego prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego
z 24 października 2007 r. (sygn. akt SK 7/06).


Taaa... widać ile pomysłów na to ma chwili obecnej MS... zostanie "odpowiednio" uregulowany, i na tym koniec.
joolli
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 176
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 16:53

Postprzez mgrbodzio » poniedziałek, 31 grudnia 2007, 18:38

:lol: No cóż. W wieku prawie 60 lat mam motywację do długiego jeszcze życia, aby poczuć się "ukoronowanym". Już nad głową swoją i p. Ministra widzę 2 aureole. Jak myślicie - czyja jest większa?

[ Dodano: Pon Gru 31, 2007 5:44 pm ]
Ale frajda. znowu zaczynam od praktykanta.
Czuję sie odmłodzony. :lol:
Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez mgrbodzio, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
mgrbodzio
młody sędzia
młody sędzia
 
Posty: 11
Obrazy: 0
Obrazy: 0
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 15:29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kim jestem ?: Już tylko: Carpe diem, quam minimum credula postero :)

Postprzez Dreed » piątek, 25 stycznia 2008, 13:52

Szczegółowe plany MS znajdują się TUTAJ
Avatar użytkownika
Dreed
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 8340
Obrazy: 7
Obrazy: 7
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 23:58
Lokalizacja: SSR Jarosław
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez anakonda » sobota, 26 stycznia 2008, 21:40

anakonda
 

Postprzez totep » niedziela, 27 stycznia 2008, 00:27

No fantastycznie, ale gdyby po każdym takim komunikacie przybywało chociaż o 50 zł, to byśmy już zarabiali ponad 10.000 zł. Uwierzę, jak zobaczę i policzę :)
Avatar użytkownika
totep
Moderator
Moderator
 
Posty: 4762
Dołączył(a): niedziela, 6 stycznia 2008, 00:54

Postprzez maj73 » niedziela, 27 stycznia 2008, 12:15

to jeszcze długo poczekamy na spełnienie tego zrozumiałego problemu przez Pama Ministra :)))
maj73
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 28
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 15:22
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Postprzez jaro123 » wtorek, 29 stycznia 2008, 17:44

Ciekawy jestem, jak długo i jak duży zespół fachowców w ministerstwie pracował nad tym komunikatem, oraz ile opinii specjalistów ten komunikat (tak przecież ważny) kosztował????
jaro123
VIP
VIP
 
Posty: 5486
Dołączył(a): niedziela, 21 października 2007, 16:02
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez M.P. » wtorek, 29 stycznia 2008, 18:50

Mnie interesuje skład tego środowiska z którym będą konsultowane zasdy wynagradzania. Obserwuję wyraźne eliminowanie sędziów rejonowych z różnych gremiów. Nawet słyszałam o projekcie pozbawienia reprezentacji w zgromadzeniu SO. A posunięcia ( np. podwyższenie stawek w SO i SA zmierzją do podzielenia środowiska. Ponoć sędziowie z niektórych SO sprzeciwiali się awansowi poziomemu(sędzia sądu okręgowegow sądzie rejonowym). W mniejszych ośrodkach awans do SO jest bardzo ograniczony ( 1 osoba na parę lat). Po przykładzie celników mam propozycję zorganizowania stowarzyszenia sędziów sądów rejonowych lub takiej sekcji w ramach IUSTITII. Są problemy specyficzne dla środowiska SR, nie tylko płace ale obciążenie, obsługa sekretarska (zdecydowanie niewystarczająca) itp.
M.P.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 449
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 17:54

Postprzez romanoza » wtorek, 29 stycznia 2008, 23:23

M.P. napisał(a):Mnie interesuje skład tego środowiska z którym będą konsultowane zasdy wynagradzania. Obserwuję wyraźne eliminowanie sędziów rejonowych z różnych gremiów. Nawet słyszałam o projekcie pozbawienia reprezentacji w zgromadzeniu SO. A posunięcia ( np. podwyższenie stawek w SO i SA zmierzją do podzielenia środowiska. Ponoć sędziowie z niektórych SO sprzeciwiali się awansowi poziomemu(sędzia sądu okręgowegow sądzie rejonowym). W mniejszych ośrodkach awans do SO jest bardzo ograniczony ( 1 osoba na parę lat). Po przykładzie celników mam propozycję zorganizowania stowarzyszenia sędziów sądów rejonowych lub takiej sekcji w ramach IUSTITII. Są problemy specyficzne dla środowiska SR, nie tylko płace ale obciążenie, obsługa sekretarska (zdecydowanie niewystarczająca) itp.

Słusznie prawisz. Nie wiem, jak to jest w szkołach, ale wynagrodzenia nauczycieli raczej się nie różnią w zależności od tego, czy ktoś uczy w podstawówce, gimnazjum czy liceum. Ja osobiście uważam, że wymiar sprawiedliwości sprawowany jest głównie w SR i różnicowanie poborów jest bez sensu. Waga podejmowanych przez nas decyzji jest prawdę mówiąc identyczna, jeżeli chodzi o wydziały karne czy grodzkie to jakby policzyć, to sędzia SR daje więcej lat pozbawienia wolności rocznie niż SSO. A prawdę mówiąc większość znętów jest trudniejszych niż sprawa o morderstwo.
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12466
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Postprzez anakonda » środa, 30 stycznia 2008, 23:14

Już widzę miny sędziów SO na wieść o wysokości ich wynagrodzenia równej wynagrodzeniu w SR :mrgreen: Poza tym chyba na tym polega nasz awans, że przez lata harujemy jak woły, żeby później osiąść na laurach, móc decydować o innych - niższego szczebla i ... nic nie robić :lol:
To pozostałość zeszłej epoki i dopóki będą "stare" kadry nic się nie zmieni. To widać nawet na przykładzie postawy niektórych sędziów i prezesów SO w odniesieniu do naszego listu otwartego do MS.
anakonda
 

Postprzez romanoza » czwartek, 31 stycznia 2008, 00:00

anakonda napisał(a):Już widzę miny sędziów SO na wieść o wysokości ich wynagrodzenia równej wynagrodzeniu w SR :mrgreen: Poza tym chyba na tym polega nasz awans, że przez lata harujemy jak woły, żeby później osiąść na laurach, móc decydować o innych - niższego szczebla i ... nic nie robić :lol:
To pozostałość zeszłej epoki i dopóki będą "stare" kadry nic się nie zmieni. To widać nawet na przykładzie postawy niektórych sędziów i prezesów SO w odniesieniu do naszego listu otwartego do MS.

Ja mam zbyt daleko do SO, żeby poważnie o tym myśleć (130 km). Oprócz tego, jak byłem delegatem to na ostatnim zgromadzeniu stawało 13 kandydatów do SO, 12 z tego samego miasta, jeden z miasta oddalonego o jakieś 40 km. W nawiązaniu do niektórych postów dodam, że jestem przewodniczącym. Za 8 lat pewnie wystąpię o awans poziomy :)
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12466
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Postprzez falkenstein » czwartek, 31 stycznia 2008, 00:09

a może trzeba by się zastanowić nad sensem istnienia sądów okręgowych jako sadów I instancji? W końcu jaka jest różnica pomiędzy sądzeniem sprawy o zwrot 8.000 zł i sprawy o zwrot 80.000 zł pożyczki? Jedno zero na umowie. Takie same dowody w obu sprawach, takie same przepisy do zastosowania i taki sam wyrok na takim samym papierze.

Proponuję:

1. likwidacja sądów apelacyjnych, jako przerostu formy nad treścią (ew. pozostawienie ich jako sądów kasacyjnych, coś w rodzaju oddziałów zamiejscowych SN)

2. Przekształcenie Sadów okręgowych w sądy czysto odwoławcze. Z tym zastrzeżeniem że w wypadku gdy wyrok im się nie spodoba mogą go co najwyżej uchylić i rozstrzygnąć po swojemu. Żadnego uchylania i zwracania spraw "z uwagi na nie rozpoznanie istoty sprawy"

3. Sądy rejonowe jako jedyne i podstawowe sądy pierwszej instancji. Ewentualnie w sprawach o większym ciężarze gatunkowym orzekałyby składy 3 osobowe, albo owi "sędziowie okręgowi w sądzie rejonowym,"

4. sądy grodzkie jako odrębne jednostki - albo wydziały sądów rejonowych - od wydawania nakazów, sądzenia uproszczonego i wszelkich spraw niespornych. Orzekali by tam sędziowie grodzcy/pokoju, a od ich orzeczenia służyłaby skarga do Sądu Rejonowego, tak jak na orzeczenie referendarza. Sąd złożony z samych wydziałów grodzkich (cywilnego, karnego ew. rodzinnego) mógłby zastąpić niektóre "karłowate" sądy rejonowe

nie wiem jak by to wyglądało w sprawach karnych bo dawno straciłem kontakt z ta dziedziną. Ale w cywilnym moim zdaniem nie byłoby żadnego problemu. Rozjaśniła by sie trochę struktura zniknęło sporo bolączek sądownictwa. co sądzicie?
Avatar użytkownika
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 11597
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez romanoza » czwartek, 31 stycznia 2008, 00:19

falkenstein napisał(a):a może trzeba by się zastanowić nad sensem istnienia sądów okręgowych jako sadów I instancji? W końcu jaka jest różnica pomiędzy sądzeniem sprawy o zwrot 8.000 zł i sprawy o zwrot 80.000 zł pożyczki? Jedno zero na umowie. Takie same dowody w obu sprawach, takie same przepisy do zastosowania i taki sam wyrok na takim samym papierze.

Proponuję:

1. likwidacja sądów apelacyjnych, jako przerostu formy nad treścią (ew. pozostawienie ich jako sądów kasacyjnych, coś w rodzaju oddziałów zamiejscowych SN)

2. Przekształcenie Sadów okręgowych w sądy czysto odwoławcze. Z tym zastrzeżeniem że w wypadku gdy wyrok im się nie spodoba mogą go co najwyżej uchylić i rozstrzygnąć po swojemu. Żadnego uchylania i zwracania spraw "z uwagi na nie rozpoznanie istoty sprawy"

3. Sądy rejonowe jako jedyne i podstawowe sądy pierwszej instancji. Ewentualnie w sprawach o większym ciężarze gatunkowym orzekałyby składy 3 osobowe, albo owi "sędziowie okręgowi w sądzie rejonowym,"

4. sądy grodzkie jako odrębne jednostki - albo wydziały sądów rejonowych - od wydawania nakazów, sądzenia uproszczonego i wszelkich spraw niespornych. Orzekali by tam sędziowie grodzcy/pokoju, a od ich orzeczenia służyłaby skarga do Sądu Rejonowego, tak jak na orzeczenie referendarza. Sąd złożony z samych wydziałów grodzkich (cywilnego, karnego ew. rodzinnego) mógłby zastąpić niektóre "karłowate" sądy rejonowe

nie wiem jak by to wyglądało w sprawach karnych bo dawno straciłem kontakt z ta dziedziną. Ale w cywilnym moim zdaniem nie byłoby żadnego problemu. Rozjaśniła by sie trochę struktura zniknęło sporo bolączek sądownictwa. co sądzicie?

Jestem za, ja naprawdę nie widzę różnicy w trudności spraw pomiędzy SO i SR, mówię o pierwszej instancji. Gwoli wyjaśnienia, mam na myśli sprawy karne. Różnica polega chyba wyłącznie na tym, że ciężej jest napisać uzasadnienie SO, bo SA ma większe wymagania. Dlaczego? Nie wiem.
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12466
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Postprzez jarocin » czwartek, 31 stycznia 2008, 00:24

romanoza napisał(a):
falkenstein napisał(a):a może trzeba by się zastanowić nad sensem istnienia sądów okręgowych jako sadów I instancji?


Przy obecnej szerokiej właściwości SR sądzę, że rzeczywiście należałoby ten pomysł zacząć forsować, bo nie jest zły - oczywiście z zastrzeżeniem, aby do spraw "trudniejszych" były składy 3-os. zawodowe. No i wtedy można też zacząć mówić o równym wynagrodzeniu sędziego sądu powszechnego, niezależnie od tego gdzie orzeka. Równym - oczywiście odpowiednio wysokim.
jarocin
 

Postprzez jaro123 » czwartek, 31 stycznia 2008, 01:54

Jak na razie, to chcą nas ukoronować koroną cierniową !!!!
jaro123
VIP
VIP
 
Posty: 5486
Dołączył(a): niedziela, 21 października 2007, 16:02
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez henrylee » środa, 13 lutego 2008, 10:41

http://www.rp.pl/artykul/91991.html
bardzo dobry pomysł z tymi ekranami dla każdej ze stron do bieżącego monitorowania zapisu protokołu. a jeszcze lepszy pomysł to rezygnacja z zapisu cyfrowego rozprawy. no i te zaplanowane do wydania miliony można przesunąć na wynagrodzenie dla sędziów.
henrylee
 

Postprzez magda1311 » środa, 13 lutego 2008, 11:29

A najlepsze te porady, żeby strony sobie nagrywały rozprawy. Brawo dla dziennikarza :evil:
magda1311
 

Postprzez Dżoana » środa, 13 lutego 2008, 21:13

tak tak... niech sobie nagrywają najlepiej z ukrycia bo tak jawnie to żadna frajda a jeszcze sędziemu przyjdzie na myśl wyłączenie jawności albo coś w ten deseń... :sad: Jeśli takie "porady" pojawiają się w prasie to się nie dziwmy, że kultura prawna upada, a szacunek dla sądów jest żaden bo w tej sytuacji sędzia traktowany jest jak potencjalny fałszerz protokołów :cry:
Dżoana
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 188
Dołączył(a): poniedziałek, 14 stycznia 2008, 18:16

Postprzez AQUA » czwartek, 21 lutego 2008, 09:02

AQUA
VIP
VIP
 
Posty: 7450
Dołączył(a): środa, 6 lutego 2008, 16:46

Postprzez onelk » czwartek, 21 lutego 2008, 10:38

No to się zaczeło, zaraz inne grupy zaczną lamentować, że oni też chcą jak sędziowie i tyle będzie z tego co opowidał minister o przysżłym roku.
onelk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 67
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 13:39
Lokalizacja: okręg olsztyński

Postprzez cezary » środa, 19 marca 2008, 13:58

Przedstawiam wam fragment odpowiedzi na interpelację nr 120 adresowanej do Min. Spraw. "Odnosząc się do pytania dotyczącego liczby etatów asystentów sędziego w sądach powszechnych, uprzejmie informuję, iż w projekcie budżetu państwa w części 15 ˝Sądy Powszechne˝ na 2008 r. zostały zaplanowane wydatki na wynagrodzenia na utworzenie 100 dodatkowych etatów asystentów sędziego od dnia 1 kwietnia 2008 r.

W odpowiedzi na pytanie w sprawie zwiększenia wynagrodzeń asystentów sędziego zauważam - w odniesieniu do poziomu wynagrodzeń asystentów sędziego w 2008 r. - że zgodnie z zasadami przyjętymi dla całej państwowej sfery budżetowej ulegnie on zwiększeniu o 2,3% od dnia 1 stycznia 2008 r. w ramach tzw. podwyżki inflacyjnej.

Rozważenie i ustalenie ewentualnego podwyższenia wynagrodzeń asystentów sędziego będzie możliwe po przyjęciu przez Sejm RP projektu ustawy budżetowej na 2008 r.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Jacek Czaja
Warszawa, dnia 28 grudnia 2007 r."

O jakiej podwyżce inflacyjnej tu jest mowa? Jestem asystentem i moja podwyżka ( tak jak większości innych pracowników) wynikła jedynie z obniżenia składki rentowej od 1 stycznia 2008 roku ale przecież nie jest to podwyżka inflacyjna bo wynagrodzenie asystenta kształtuje rozporządz. wykonawcze a tam są sztywne widełki wynagrodzeń asystentó w zależności od szczebla sądu w którym asystent jest zatrudniony i niestety dla asystentów poza te widełki nie istnieje możliwość podniesienia wyn.zas.

Swoją drogą zapraszam do lektury odpowiedzi na tą interpelację bo dotyczy ona nie tylko asystentów ale i sędziów oraz asesorów - http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf

Dodano: Sro Mar 19, 2008 1:00 pm
wystarczy w rubryce Nr sprawy wpisac "120"

Dodano: Pią Mar 21, 2008 8:34 am
Zauważyłem też na stronach Sejmu, ze w dniu 13 marca 2008 roku zostałą złozona kolejna interpelacja nr 2019 dotycząca planowanych zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych dotyczących instytucji asystentów sędziów
Avatar użytkownika
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 812
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 09:36
Lokalizacja: Piękna
Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez jaro123 » czwartek, 27 marca 2008, 23:35

Co do odpowiedzi na interpelacje, to ministerstwo nabrało wody w usta. W zasadzie nad czymś pracują, ale nie wiadomo, kiedy projekt będzie skierowany do Sejmu, no i oczywiście kiedy Sejm to uchwali. Trochę moim zdaniem cynicznie brzmi stwierdzenie, iż jest rezerwą dla wymiaru sprawioedliwości będą przedstawiciele innych zawodów prawniczych, tak jak gdyby zawody te szczególnie garnęły się do sądownictwa. Już to widzę. Tak więc moim zdaniem zapaść sądów będzie, i dopiero wtedy przyjdzie opamiętanie.
jaro123
VIP
VIP
 
Posty: 5486
Dołączył(a): niedziela, 21 października 2007, 16:02
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez makus_ » środa, 9 kwietnia 2008, 18:53

z podwyżką inflacyjną chodzi zapewne o to, że Minister Sprawiedliwości wyda nowe rozporządzenie o wysokości wynagrodzenia asystentów sędziów - nie wiadomo kiedy to zrobi, ale z wyrównaniem od początku roku - przygotuj się na nagły dopływ gotówki - za każdy miesiąc możesz, przy pełnym etacie, dostać 60-80 zł, zależnie od szczebla sądu, w którym pracujesz

żeby nie było wątpliwości - to jest kwota brutto...
makus_
 

Następna strona

Powrót do Nowinki z MS...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość