Pożegnanie ministra Czumy

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Pożegnanie ministra Czumy

Postprzez Iustus » wtorek, 13 października 2009, 21:21

Minister Andrzej Czuma - Podziękowanie i reasumpcja

Po przyjęciu mojej dymisji przez Premiera Donalda Tuska kończy się moje urzędowanie na stanowisku Ministra Sprawiedliwości. Bardzo dziękuję wszystkim moim dotychczasowym podwładnym za wspólną pracę.

Jestem szczęśliwy, że zdołaliśmy wspólnie w czasie mojego urzędowania dokonać kilku istotnych zmian, w zakresie spraw, którymi administruje Minister Sprawiedliwości.

Oto one:

1. Doprowadziliśmy do ustawowego rozdzielenia Prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości; tak więc rozdzielono urząd Prokuratora Generalnego od urzędu Ministra Sprawiedliwości. Rozdzielenie przyczyni się do wzmocnienia apolityczności prokuratury i niezależności prokuratorów w konkretnych sprawach. Urząd Prokuratora Generalnego ma być wyodrębniony ze struktury Ministerstwa Sprawiedliwości. Prokurator Generalny ma być powoływany na sześcioletnią kadencję przez Prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa i Krajowej Rady Prokuratury. Dodatkowym zabezpieczeniem niezależności Prokuratora Generalnego od czynników politycznych będzie zakaz powtórnego pełnienia funkcji. Po raz pierwszy w historii Polski, dostęp do służby prokuratorskiej będzie otwarty dla każdego, kto spełnia określone wymagania i podda się konkursowi. Nowelizacja zwiększy także samodzielność prokuratora prowadzącego śledztwo, gdyż zgodnie ze znowelizowanym art. 8 ustawy o Prokuraturze, nie będzie możliwe wydawanie poleceń dotyczących treści czynności procesowej, czyli przykładowo umorzenia konkretnej sprawy albo przedstawienia określonego zarzutu. W przypadku konieczności interwencji, prokurator bezpośrednio przełożony będzie mógł, na własną odpowiedzialność, zmienić lub uchylić postanowienie podległego prokuratora. Tego rodzaju decyzja będzie zawsze włączana do akt głównych sprawy, co pozwoli na jej kontrolę przez strony oraz sąd.

2. Otworzyliśmy już szeroko dostęp absolwentów wydziałów prawa do aplikacji prawniczych. W wyniku zmian ustawowych (obowiązujących od 25 marca 2009 roku), dnia 19 września odbył się egzamin na aplikacje prawnicze zorganizowany bez dowolnej uznaniowości egzaminatorów, w sposób przejrzysty i uczciwie oceniany. Na otwartą drogę do aplikacji wkroczyło ponad 10 500 absolwentów prawa, co jest absolutnym rekordem. Oto reguły tego egzaminu;
• test liczy 150 pytań,
• pozytywny wynik z egzaminu zapewnia uzyskanie co najmniej 100 punktów., czyli 66 % możliwych do uzyskania punktów,
• jednakowy test na aplikacje adwokacką i radcowską,
• obowiązek publikacji wykazu tytułów aktów prawnych będących podstawą testu – nie później niż 90 dni przed terminem egzaminu.
W Radzie Ministrów dobiegają końca prace nad opracowanym przez nas projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, który zawiera regulacje dotyczące egzaminów II stopnia, czyli już egzaminów zawodowych.
Celem tej regulacji jest wprowadzenie jednolitych kryteriów naboru na wszystkie aplikacje prawnicze poprzez wprowadzenie jednego państwowego egzaminu I stopnia oraz stworzenie absolwentom wyższych studiów prawniczych dwóch równoległych ścieżek dostępu do zawodów prawniczych:
• poprzez aplikacje prawnicze: po zdaniu egzaminu I stopnia, odbyciu aplikacji i zdaniu egzaminu II stopnia (odpowiadającego obecnym egzaminom zawodowym);
• z pominięciem aplikacji, poprzez świadczenie pomocy prawnej: po zdaniu egzaminu I stopnia i co najmniej 5-letnim wykonywaniu czynności prawniczych, a następnie zdaniu państwowego egzaminu prawniczego II stopnia bez konieczności odbycia aplikacji.
Egzamin I stopnia jest adresowany do wszystkich absolwentów wydziałów prawa, jest egzaminem kwalifikującym do odbywania wszystkich aplikacji prawniczych. Uprawnia on do świadczenia pomocy prawnej w ograniczonym zakresie.
Jednolity egzamin prawniczy II stopnia jest egzaminem zawodowym, otwierającym możliwość wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego, notariusza oraz ubiegania się o powołanie na stanowisko asesora prokuratorskiego. Egzamin ten jest skierowany przede wszystkim do osób kończących aplikacje korporacyjne oraz do doradców prawnych z 5 - letnim doświadczeniem zawodowym.

3. Opracowaliśmy nowelizację prawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która pozostawia karalność posiadania każdej ilości narkotyków, lecz pozwala prokuratorowi odstąpić od ścigania osoby pierwszy raz przyłapanej na posiadaniu narkotyków, jeżeli pomoże ona w schwytaniu handlarzy narkotyków. Ich bowiem uważamy za najgroźniejszych sprawców szerzenia się narkomanii. W stosunku do „handlarzy śmiercią” proponujemy zaostrzyć kary zarówno w dolnej, jak i górnej granicy. Postulat tej nowelizacji został już zaakceptowany przez Radę Ministrów i będzie niebawem przesłany do Sejmu.

4. Wprowadziliśmy w życie, dotrzymując terminów ustawowych (czyli od 1 września 2009 r.), System Dozoru Elektronicznego (SDE), który wprowadza nową formę odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. SDE umożliwi kontrolę wykonywania kary pozbawienia wolności przez skazanych poza zakładem karnym, polegającej na przestrzeganiu przez skazanych obowiązków nałożonych przez sądy penitencjarne pozostawania w wyznaczonym czasie w określonym miejscu przebywania. SDE obejmie skazanych na 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz skazanych na 12 miesięcy pozbawienia wolności, którzy odbyli połowę kary. Jak na razie, maksymalny czas bycia objętym Systemem Dozoru Elektronicznego to 6 miesięcy.

Polska Służba Więzienna w maju 2009 r. otrzymała „Kryształową Wagę Wymiaru Sprawiedliwości”, pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Dyrekcję Generalną Wymiaru Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej oraz Dyrekcję Praw Człowieka i Spraw Prawnych Rady Europy. Prowadzony od kilku lat w Polsce projekt „Wolontariat skazanych w Polsce”, to nowatorska forma współpracy więźniów z hospicjami i domami pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, polegająca na zatrudnianiu osób pozbawionych wolności jako wolontariuszy niosących pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Obecnie ok. 600 więźniów uczestniczy w tym projekcie, zaś dzięki funduszom pozyskanych z Unii Europejskiej, więźniowie szkoleni są według programu, który daje im pełne przygotowanie do zawodu pielęgniarza.

5. Projekt reform ustroju sądów powszechnych został kilka miesięcy temu przekazany do zaopiniowania sędziom wszystkich polskich sądów powszechnych. Otrzymaliśmy pomad 300 opinii sędziów z całej Polski. Kilka dni temu skierowałem go do uzgodnień międzyresortowych. Założeniem projektu jest przede wszystkim zagwarantowanie równego dostępu do służby sędziowskiej wszystkim odpowiednio wykwalifikowanym prawnikom tak, aby jak najlepsi trafiali do tego zawodu. Projekt między innymi zmierza też do wprowadzenia systemu menedżerskiego w zarządzaniu sądami, okresowych ocen pracy sędziów oraz nowej struktury sądownictwa.

6. Wprowadziliśmy w życie nowy model aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Trwająca 12 miesięcy aplikacja ogólna w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i w Lublinie ma przygotować do zajmowania stanowisk referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora. Pierwsze zajęcia mają rozpocząć się już w połowie listopada 2009 r.

Bardzo dziękuje wszystkim pracownikom Ministerstwa Sprawiedliwości za współpracę. Mojemu następcy, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, życzę dobrych prac nad porządkowaniem i rozwojem polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Życzę Wam wszystkim: Szczęść Boże.

Andrzej Czuma
13 października 2009 r.


http://www.ms.gov.pl/aktualnosci.php#akt091013
Iustus
 

Postprzez demokryt » wtorek, 13 października 2009, 21:41

Piękne, prawda?
Cichojta, ścierwy, bo ano sąd idzie!
W.S. Reymont "Chłopi"
Avatar użytkownika
demokryt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 868
Dołączył(a): niedziela, 8 czerwca 2008, 23:26
Lokalizacja: SR Szczecin-PiZ

Postprzez Dreed » wtorek, 13 października 2009, 21:43

demokryt napisał(a):Piękne, prawda?


Piekne

A my czekajmy potulnie jak baranki, na drugie spotkanie IS w ramach konsultacji nad usp... :evil:
Avatar użytkownika
Dreed
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 8336
Obrazy: 7
Obrazy: 7
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 23:58
Lokalizacja: SSR Jarosław
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez K.Ierownik » wtorek, 13 października 2009, 22:02

Dreed napisał(a):
demokryt napisał(a):Piękne, prawda?


Piekne

A my czekajmy potulnie jak baranki, na drugie spotkanie IS w ramach konsultacji nad usp... :evil:

Chciałeś chyba powiedzieć "barany". :mrgreen:
K.Ierownik
 

Postprzez brzdąc » wtorek, 13 października 2009, 22:24

Ale i tak piknie jest, hej !!!
brzdąc
 

Postprzez wanam » środa, 14 października 2009, 10:09

Zastanawiałem się, czy przerobić przemówienie to na kabaret, ale samo w sobie jest wystarczająco śmieszne.
Zapomniał dodać, iż wszystkie opinie sędziów odnośnie do zmian usp były negatywne.
Avatar użytkownika
wanam
VIP
VIP
 
Posty: 4540
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 22:19
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez art_60 » środa, 14 października 2009, 13:09

Nie doceniałem jednak siły przebicia Pana Andrzeja Czumy. Jego pożegnalne przemówienie zdaje się sugerować, że gdyby nie on, to nie doprowadzono by do rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. I taki to skuteczny polityk, tak nagle odchodzi ze stanowiska. Jaka szkoda :mrgreen:
Avatar użytkownika
art_60
VIP
VIP
 
Posty: 1445
Dołączył(a): środa, 30 stycznia 2008, 11:26
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez need » czwartek, 15 października 2009, 18:31

problem z tym ze Thai Thai wykorzystal odejscie Dżumy i pchnał projekt usp do RCL w ktorego uzasadnieniu napisano:

"1) w systemie organów samorządu sędziowskiego:
- pozostawiono dotychczas funkcjonujące zgromadzenia ogólne sędziów okręgu, pozostawiając w zasadzie dotychczasowe rozwiązania odnoszące się do funkcjonowania tych zgromadzeń, zmieniono jednak dotychczasowe ograniczenie liczebności członków zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu – przyjmując, że jeżeli liczba członków zgromadzenia ogólnego miałaby przekraczać 120, zadania zgromadzenia wykonują zgromadzenia przedstawicieli sędziów okręgu (przyjęta liczba 120 członków odpowiada regulacjom dotyczącym zgromadzenia ogólnego sędziów apelacji);
- jednocześnie zrezygnowano z formy głosowania na listy; członkowie zgromadzenia ogólnego sędziów apelacji (bądź zgromadzenia przedstawicieli sędziów apelacji) spośród sędziów sądów okręgowych i rejonowych, jak również członkowie kolegium sądu okręgowego, będą wybierani przez zgromadzenia ogólne sędziów okręgu, tworzone na obszarze danej apelacji, w drodze głosowania przeprowadzanego na dotychczasowych zasadach.
2) w zakresie nadzoru nad działalnością administracyjną sądów:
- zmieniono treść art. 8 u.s.p., w którym pojawia się pojęcie działalności administracyjnej sądów, będącej przedmiotem nadzoru administracyjnego (m.in.) Ministra Sprawiedliwości, zaliczając do niej zagadnienia organizacji sądownictwa oraz czynności sądów niewkraczające w dziedzinę, w której sędziowie są niezawiśli: przyjęto, że działalność administracyjna sądów w znaczeniu ścisłym, polegająca na zapewnieniu odpowiednich warunków funkcjonowania sądu i wykonywania przez sąd jego podstawowych zadań, jako obszar kompetencji dyrektora sądu, podlega nadzorowi Ministra Sprawiedliwości (projektowany art. 8 pkt 1 i art. 9 u.s.p.), natomiast działalność administracyjna, polegająca na zapewnieniu właściwego toku wewnętrznego urzędowania sądu, bezpośrednio związanego z wykonywaniem podstawowych zadań, podlega wewnętrznemu nadzorowi służbowemu prezesów sądów oraz zewnętrznemu nadzorowi Ministra Sprawiedliwości (projektowany art. 8 pkt 2 i art. 9a u.s.p.);
- jednocześnie ograniczono uprawnienia Ministra Sprawiedliwości, które mogą być podejmowane w ramach zewnętrznego nadzoru administracyjnego, do analizy rocznych informacji o działalności sądów, ustalania kierunków wewnętrznego nadzoru administracyjnego, wykonywanego przez prezesów sądów apelacyjnych oraz kontroli wykonywania obowiązków nadzorczych przez tychże prezesów i wydawanie w tym zakresie stosownych zarządzeń; dopiero w razie stwierdzenia istotnych uchybień w działalności administracyjnej sądu bądź niewykonania przez prezesa sądu apelacyjnego wydanych zarządzeń, Minister Sprawiedliwości będzie mógł zarządzić przeprowadzenie lustracji sądu albo wydziału sądu lub lustracji działalności nadzorczej prezesa sądu;
- zgodnie z przyjętymi założeniami wzmocniono rolę prezesów sądów apelacyjnych, którzy odpowiedzialni będą za sprawowanie wewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów, działających na obszarze apelacji (zadaniem prezesa sądu apelacyjnego będzie ustalanie kierunków wewnętrznego nadzoru administracyjnego na obszarze apelacji, koordynowanie czynności nadzorczych i kontrola wykonywania obowiązków nadzorczych przez prezesów sądów oraz wydawanie w tym zakresie stosownych zarządzeń);
- przywrócono wizytację sądu i wydziału sądu, wprowadzając jednocześnie modyfikację sposobu dokonywania okresowych ocen pracy sędziów, które będą one dokonywane przy przeprowadzaniu wizytacji poszczególnych wydziałów sądów; w związku z przyjęciem takiego rozwiązania wprowadzono jednolity tryb powoływania funkcji wizytatora, rezygnując z ograniczenia liczby kadencji przy powierzaniu tej funkcji.
Ponadto uwzględniając zgłaszane uwagi lub sugestie:
3) w zakresie struktury organizacyjnej sądów powszechnych:
- wprowadzono możliwość rozpoznawania spraw gospodarczych oraz spraw z zakresu prawa pracy przez wydziały cywilne w sądach rejonowych (w konsekwencji wprowadzając możliwość rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy przez wydziały cywilne sądów okręgowych).
4) w zakresie organów sądów:
- zrezygnowano z kadencyjności dyrektora sądu, wprowadzono możliwość przyznania (przez Ministra Sprawiedliwości) dyrektorowi sądu dodatku specjalnego – w razie okresowego zwiększenia obowiązków lub zadań;
5) w zakresie oceny kwalifikacji kandydatów do objęcia stanowisk sędziowskich:
- zrezygnowano z przyjętego ograniczenia (do trzech lat) okresu, z którego może pochodzić materiał przedstawiany przez kandydata do oceny, przy zgłoszeniu swojej kandydatury do objęcia stanowiska sędziowskiego; w konsekwencji zrezygnowano z odrębnej regulacji w zakresie reguł oceny kandydujących sędziów, którzy w okresie bezpośrednio poprzedzającym zgłoszenie byli delegowani do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości, jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także delegowani do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa w ramach współpracy międzynarodowej (analogicznie rozwiązania przyjęto w przypadku kandydujących do objęcia stanowiska sędziowskiego prokuratorów, referendarzy sądowych i asystentów sędziego);
- do składu Komisji Konkursowej wprowadzono przedstawiciela Sądu Najwyższego;
- uregulowano kwestie związane z zapewnieniem organizacyjno-biurowej obsługi prac Komisji;
6) w zakresie statusu sędziego:
- wyłączono obowiązek odbycia, po objęciu pierwszego stanowiska sędziowskiego, szkolenia z zakresu metodyki pracy sędziego w przypadku sędziów, którzy ukończyli aplikację sędziowską" i dalej: "Propozycje odstąpienia od proponowanego nowego podziału zadań pomiędzy prezesem sądu a dyrektorem sądu oraz wprowadzenia okresowych ocen pracy sędziów nie mogły zostać uwzględnione. Zgłaszający uwagi oczekiwali bowiem w istocie całkowitej rezygnacji z projektowanych w tym zakresie rozwiązań."
need
 

Postprzez iga » czwartek, 15 października 2009, 19:51

gdzie można przezytać sam projekt?

na stronie RCL nie mogę znaleść
Ostatnio edytowano czwartek, 15 października 2009, 20:13 przez iga, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iga
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 14001
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 23:58
Lokalizacja: Kraków

Postprzez iga » czwartek, 15 października 2009, 20:13

need napisał(a): 5) w zakresie oceny kwalifikacji kandydatów do objęcia stanowisk sędziowskich:
- zrezygnowano z przyjętego ograniczenia (do trzech lat) okresu, z którego może pochodzić materiał przedstawiany przez kandydata do oceny, przy zgłoszeniu swojej kandydatury do objęcia stanowiska sędziowskiego;


jakiś okres, taki sam dla wszystkich , musi być określony, nie można z niego w ogóle rezygnować - w przeciwnym wypadku jedni będą oceniani z ostatniego roku a inni z całego okresu orzekania - w zalezności od tego co się komu bardziej opłaca
Avatar użytkownika
iga
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 14001
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 23:58
Lokalizacja: Kraków

Postprzez TGC » wtorek, 11 października 2011, 00:00

Ostateczne pożegnanie:
Wyniki wyborów. Czuma przegrał z innymi kandydatami PO
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... atami.html
:Andrzej Czuma, mimo, że startował z "szóstki" na liście PO w Warszawie, nie będzie posłem. Zagłosowało na niego zaledwie 2,3 tys. wyborców.
Były minister spraw sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska przyciągnął sympatię jedynie 0,24 proc. wyborców ze stolicy. Wszyscy znajdujący się przed nim politycy Platformy zdobyli zdecydowanie więcej głosów. Jednak wielu kandydatów z dalszych miejsc wyprzedziło Czumę.
Więcej głosów zdobyli znajdujący się bezpośrednio za nim Ligia Krajewska i Marcin Święcicki, a także Roman Kosecki, Alicja Dąbrowska, Michał Szczerba, Ewa Czeszejko-Sochacka, a także startujący z ostatniego miejsca Leszek Jastrzębski."
Avatar użytkownika
TGC
VIP
VIP
 
Posty: 1561
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 03:21
Lokalizacja: SO Warszawa

Postprzez Dred » wtorek, 11 października 2011, 08:20

niech odpoczywa...
Dred
 

Postprzez Yossarian » wtorek, 11 października 2011, 08:24

... do czasu aż dostanie etat w MS
Avatar użytkownika
Yossarian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 353
Dołączył(a): czwartek, 25 października 2007, 09:52
Lokalizacja: TJE

Postprzez censor » wtorek, 11 października 2011, 15:44

Wypadł z łask, bo dowodził komisją, która uznała, że nie było nacisków ze strony polityków na prokuratorów w latach 2005-7.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP
 
Posty: 9407
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Postprzez TGC » wtorek, 11 października 2011, 17:57

censor napisał(a):Wypadł z łask, bo dowodził komisją, która uznała, że nie było nacisków ze strony polityków na prokuratorów w latach 2005-7.

Z łask wyborców. To oni na niego tak słabiutko głosowali.
(poprawione-mod.)
Ostatnio edytowano wtorek, 11 października 2011, 20:39 przez TGC, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
TGC
VIP
VIP
 
Posty: 1561
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 03:21
Lokalizacja: SO Warszawa

Postprzez censor » wtorek, 11 października 2011, 18:35

Jak by się "spisał" (wiadomo jak), daliby go wysoko na liście. To ma znaczenie.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP
 
Posty: 9407
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Postprzez amelius » wtorek, 11 października 2011, 19:06

censor napisał(a):Jak by się "spisał" (wiadomo jak), daliby go wysoko na liście. To ma znaczenie.

Niekoniecznie. Fedak była "jedynką" a nie weszła.
amelius
 

Postprzez art_60 » wtorek, 11 października 2011, 21:23

Przypadkowo zapewne, ale jak trafnie nazwano w artykule nasz ukochany resort ,,ministerstwo spraw sprawiedliwości". Może powinno się wprowadzić taką nazwę urzędowo? Żeby nie sugerować nieadekwatną nazwą, tak zwanemu społeczeństwu, że to MS jest od wymierzania sprawiedliwości, a sądy są tylko władzą wykonawczą władzy wykonawczej jak to się dzieje obecnie :?:
Najgorsze niewolnictwo zaczyna się wtedy, gdy niewolnik polubi swoje kajdany.
Avatar użytkownika
art_60
VIP
VIP
 
Posty: 1445
Dołączył(a): środa, 30 stycznia 2008, 11:26
Lokalizacja: Podlasie


Powrót do Nowinki z MS...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron