Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Postprzez Dreed » piątek, 2 marca 2007, 14:19

cytat:

W dniach 22 lutego - 1 marca br. po raz kolejny obchodzony jest w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Sieć pomocy ofiarom przestępstw". Obecnie trwają prace międzyresortowego powołanego przez Prezesa Rady Ministrów Zespołu ds. Opracowania Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw. Prace te mają m.in. doprowadzić do powstania systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem tak, aby ofiara na każdym etapie po zdarzeniu była objęta stosownym wsparciem, przez różnego rodzaju podmioty.

Jedną z form obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw są zorganizowane przede wszystkim w sądach rejonowych dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów czy aplikantów kuratorskich. Wyznaczone osoby udzielają w miarę możliwości szczegółowych informacji odnośnie regulacji prawnych oraz praw osób pokrzywdzonych przestępstwem. W roku bieżącym zwrócono jednak uwagę, aby Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw nie był dodatkową możliwością uzyskania bezpłatnej porady prawnej. Dlatego też w trakcie dyżurów wyznaczone osoby udzielają porad i wyjaśnień jedynie osobom pokrzywdzonym, a nie wszystkim zainteresowanym, którzy będą chcieli dowiedzieć się np. o toku swojej sprawy.

I bardzo ładnie, medialnie....... :evil: :evil: Jak zwykle siedziałem i czekalem na kolejnych szukających darmowych porad prawnych z cywilnego...... :evil: Tak się zastanawiam, kiedy szanowne ministerstwo zauważy, że na 100 osób łążących i denerwujących i pędzących na skargę do prezesa, że nie udzielono im pomocy, zaledwie 1-2 faktycznie może być potencjalną osobą pokrzywdzoną w sprawie karnej....Na przyszły rok będę na urlopie....... :wink:
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez TEPUS » sobota, 3 marca 2007, 16:08

Pranoja.. zwłaszcza, że często zgłaszają się oskarżeni, którzy uwazaja ze sa pokrzywdzonymi w sprawie prowadzonej przez innego sędziego (asesora). No i co takiemu podradzić? Zeby sie poddał karze? :wink:
TEPUS
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez espanol » sobota, 3 marca 2007, 20:10

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Dokładnie jest tak jak piszesz TEPUS. Sam również miałem swojego skazanego, który przyszedł do mnie się radzić jak może "obalić" (jak określił mój wyrok i do kogo napisać skargę, gdyż go skrzywdziłem..... Troszeczkę mina mu zrzedła jak mnie zobaczył, ale i tak poszedł na mnie na skargę do prezesa........ :wink:
espanol

trzeba z tymi dyzurami koniecznie skończyć

Postprzez Tomasz L » wtorek, 23 grudnia 2008, 23:37

trzeba z tymi dyzurami koniecznie skończyć
Tomasz L

Postprzez Darkside » środa, 24 grudnia 2008, 15:35

Ja w tym roku odmawiam udziału
Darkside

Postprzez okapi » środa, 24 grudnia 2008, 19:52

ja juz od 2 lat delikatnie wykazywałem że to nie ma sensu..ale Ms i tak swoje wie..naszymi rekoma.. :cry:
okapi

Postprzez dorota » czwartek, 25 grudnia 2008, 11:28

W sumie to można by było to akcję MS przekuć na akcję pomocy sędziom. W końcu znaczna, jeśli nie wszyscy, jesteśmy ofiarami przestępstw pracowniczych, w szczególności dotyczących nieprzestrzegania czasu pracy :twisted:
dorota
Junior admin
Junior admin

Postprzez wanam » piątek, 26 grudnia 2008, 02:33

Już gdzieś na ten temat pisałem. Sędzia nie udziela porad prawnych. Udział w tygodniu dobroci dla ... jest sprzeczny z par. 21 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów.
wanam
VIP
VIP

Postprzez zgredmen » piątek, 26 grudnia 2008, 13:32

chromolę (jak śpiewa Waglewski), w tym roku odmawiam udziału.
zgredmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anya » sobota, 27 grudnia 2008, 01:30

Ja chyba też odmówię powołując się na zasady etyki zawodowej. Tym bardziej, że jak dotąd wszystkie baranki jakie się pojawiały chciały wyłudzić bezpłatną poradę prawną (bo w telewizji i radiu tak mówili :evil: ) , będąc jedynie ofiarami własnej pazerności i oszczędzania na fachowcu a nie jakiegokolwiek przestępstwa. Ciekawe przy tym co zrobi MS jak odmówią wszyscy(pewno poza funkcyjnymi :evil: ).
anya
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magda,n » sobota, 27 grudnia 2008, 11:46

U nas nie ma tego problemu , bo wszyscy sędziowie odmówili udziału w tych dyżurach. W tamtym roku wzięli aplikantów sądowych.
magda,n
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Modern_judge » niedziela, 28 grudnia 2008, 16:54

Uważam, że powinniśmy wszyscy odmówić udziału w TPOP. Po pierwsze (wzgląd etyczny, a raczej deontologiczny), par 10 Zasad brzmi: "Sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności (w tym bezstronności obiektywnej - przyp. M.J. :roll: ". Par 21: "Sędzia nie może świadczyć usług prawniczych." Po drugie (wzgląd utylitarny), i tak nie zyskamy w oczach społeczeństwa ani szacunku, ani odrobiny zrozumienia. Po trzecie (wzgląd zawodowy), jesteśmy przeciążeni pracą, to chyba powszechnie wiadomo, udzielanie porad prawnych powinno być dokonywane przez profesjonalnych prawników. Po czwarte (wzgląd sytuacyjny), dobrze wpisałoby się to w historię naszych protestów. I tak na marginesie, bardzo proszę, jeśli już sędziowie, to ci z Ministerstwa, niech nasze bardziej doświadczone koleżanki i koledzy zostaną "delegowani" do poszczególnych sądów celem udziału w TPOP.
Pozdrawiam
M.J.
Modern_judge

Postprzez Alicja » niedziela, 28 grudnia 2008, 19:06

Ja również zamierzam odmówić udziału w TPOP z powodów etycznych i innych o których napisał M J. Przyznaje , że zostałam dopiero uświadomiona przez nasze forum, że mogę odmówić udziału i bardzo żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam. No cóż lepiej późno niż wcale. :oops:
Jeśli ktoś z Was ma wzór takiego pisma do Prezesa o odmowie to bardzo proszę, niech je zapoda.
Alicja

Postprzez rjaw » środa, 21 stycznia 2009, 11:33

Ciekawe, czy nowe kierownictwo resortu ponowi akcję w 09r. Ale to medialne - więc chyba tak.
A może jakaś wymiana myśli w tym względzie...
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » środa, 21 stycznia 2009, 11:40

Odmawiamy, ponieważ zgodnie z zakazem wynikającym ze Zbioru Etyki nie możemy udzielać porad prawnych.
Dred

Postprzez wanam » środa, 21 stycznia 2009, 12:38

Przydałoby się jakieś oświadczenie Iustitii poprzedzające akację, odwołujące się do naszego kodekstu etyki, a następnie mała akcja monitowania KRS o próbie skłonienia nas do udziału w tygodniu dobroci dla ...
Odmawiam udziału od kilku lat, podobnie jak wielu sędziów w kraju, ale bez nagłośnienia nie będzię odmowa miała większych skutków.
A i
odmowa udziału w tygodniu pomocy dla pokrzywdzonych= odmowa udziału w komisjach.
Tu odmowa - tu odmowa, skojarzenia nasuwają się same. Próba generalna całopolska przed wyborami do europarlamentu.
wanam
VIP
VIP

Postprzez demokryt » środa, 21 stycznia 2009, 15:04

rjaw napisał(a):Ciekawe, czy nowe kierownictwo resortu ponowi akcję w 09r. Ale to medialne - więc chyba tak.
A może jakaś wymiana myśli w tym względzie...

Raczej nie ponowi - będzie się bało naszej odmowy.
Cichojta, ścierwy, bo ano sąd idzie!
W.S. Reymont "Chłopi"
demokryt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » środa, 21 stycznia 2009, 15:23

Ponowi. Raz wyszła akcja, drugi i trzeci... Poza tym są jeszcze proki, u nich akcja jest przeprowadzana równolegle i trzeba coś przeciwstawić sprawie Olewników.
Zdziwią się w momencie, gdy odmówimy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
wanam
VIP
VIP

Postprzez wanam » środa, 21 stycznia 2009, 16:34

Ale teraz praktycznie już nie ma aplikantów, z asystentami raczej krucho i trzeba by im płacić nadgodziny. Poza tym był sędzia konsultant, którego nie powinno być.
wanam
VIP
VIP

Postprzez rosan » niedziela, 1 lutego 2009, 14:15

co do bojkotu dni pomocy pokrzywdzonym,to ministerstwo zgrabnie unika bojkotu i sugeruje by pomagały organizacje pozarządowe,którym można udostępniać pomieszczenia w sądzie-tak w oficjalnym piśmie z końcówki tygodnia
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez AQUA » niedziela, 1 lutego 2009, 15:05

W takim razie nie ma powodu, aby tydzień pomocy pokrzywdzonym odbywał się w budynkach sądowych.
AQUA
VIP
VIP

Postprzez wanam » niedziela, 1 lutego 2009, 20:27

rosan napisał(a):co do bojkotu dni pomocy pokrzywdzonym,to ministerstwo zgrabnie unika bojkotu i sugeruje by pomagały organizacje pozarządowe,którym można udostępniać pomieszczenia w sądzie-tak w oficjalnym piśmie z końcówki tygodnia

Jeżeli ministerstwo zrezygnowało z pomysłu tygodnia pomocy pokrzywdzonym w sądach świadczy to o tym, iż:

1 dokładnie czytają nasze forum,

2. są przekonani, iż nasze akcje są skuteczne.

Wniosek: trzeba pismakom sprzedać temat - "ministerstwo wycofuje się z tygodnia pomocy pokrzywdzonym" :mrgreen: MiniCzumie to się nie spodoba.
wanam
VIP
VIP

Postprzez uksc » niedziela, 1 lutego 2009, 20:41

wanam napisał(a):
Wniosek: trzeba pismakom sprzedać temat - "ministerstwo wycofuje się z tygodnia pomocy pokrzywdzonym" :mrgreen: MiniCzumie to się nie spodoba.

jest wielu dziennikarzy, którzy piszą o środowisku sędziowskim w sposób przychylny i wyważony takie wypowiedzi nie są na ani właściwe, ani nam nie pomagają :sad:
uksc
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Jarosiński » poniedziałek, 2 lutego 2009, 13:49

rosan napisał(a):co do bojkotu dni pomocy pokrzywdzonym,to ministerstwo zgrabnie unika bojkotu i sugeruje by pomagały organizacje pozarządowe,którym można udostępniać pomieszczenia w sądzie-tak w oficjalnym piśmie z końcówki tygodnia

U nas w ubiegłym roku było tak samo; sędziowie nie pełnili dyżurów a w holu głównym usytuowany był punkt informacyjny pewnego stowarzyszenia; czyli nihil novi sub sole
Jarosiński

Postprzez wanam » czwartek, 5 lutego 2009, 22:03

okapi napisał(a):ale juz MS przyłąło wytyczne by robiły to organizacje pozarządowe a sądy tylko udzieliły wsparcia... :lol:

Poniżej wklejam linki do stron, które informują, w tym oficjalne strony sądów, iż sędziowie w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw będą udzielać pomocy tj. porad prawnych.

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu
http://bip.zetorzeszow.eu/sotarnobrzeg/ ... resc-352-3

Szczecin
http://www.mmszczecin.pl/2908/2008/03/1 ... anged=true

Wynik krótkiego googlowania
Ostatnio edytowano czwartek, 5 lutego 2009, 22:06 przez wanam, łącznie edytowano 1 raz
wanam
VIP
VIP

Następna strona

Powrót do Nowinki z MS...