Strona 1 z 4

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

PostNapisane: piątek, 2 marca 2007, 14:19
przez Dreed
cytat:

W dniach 22 lutego - 1 marca br. po raz kolejny obchodzony jest w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Sieć pomocy ofiarom przestępstw". Obecnie trwają prace międzyresortowego powołanego przez Prezesa Rady Ministrów Zespołu ds. Opracowania Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw. Prace te mają m.in. doprowadzić do powstania systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem tak, aby ofiara na każdym etapie po zdarzeniu była objęta stosownym wsparciem, przez różnego rodzaju podmioty.

Jedną z form obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw są zorganizowane przede wszystkim w sądach rejonowych dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów czy aplikantów kuratorskich. Wyznaczone osoby udzielają w miarę możliwości szczegółowych informacji odnośnie regulacji prawnych oraz praw osób pokrzywdzonych przestępstwem. W roku bieżącym zwrócono jednak uwagę, aby Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw nie był dodatkową możliwością uzyskania bezpłatnej porady prawnej. Dlatego też w trakcie dyżurów wyznaczone osoby udzielają porad i wyjaśnień jedynie osobom pokrzywdzonym, a nie wszystkim zainteresowanym, którzy będą chcieli dowiedzieć się np. o toku swojej sprawy.


I bardzo ładnie, medialnie....... :evil: :evil: Jak zwykle siedziałem i czekalem na kolejnych szukających darmowych porad prawnych z cywilnego...... :evil: Tak się zastanawiam, kiedy szanowne ministerstwo zauważy, że na 100 osób łążących i denerwujących i pędzących na skargę do prezesa, że nie udzielono im pomocy, zaledwie 1-2 faktycznie może być potencjalną osobą pokrzywdzoną w sprawie karnej....Na przyszły rok będę na urlopie....... :wink:

PostNapisane: sobota, 3 marca 2007, 16:08
przez TEPUS
Pranoja.. zwłaszcza, że często zgłaszają się oskarżeni, którzy uwazaja ze sa pokrzywdzonymi w sprawie prowadzonej przez innego sędziego (asesora). No i co takiemu podradzić? Zeby sie poddał karze? :wink:

PostNapisane: sobota, 3 marca 2007, 20:10
przez espanol
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Dokładnie jest tak jak piszesz TEPUS. Sam również miałem swojego skazanego, który przyszedł do mnie się radzić jak może "obalić" (jak określił mój wyrok i do kogo napisać skargę, gdyż go skrzywdziłem..... Troszeczkę mina mu zrzedła jak mnie zobaczył, ale i tak poszedł na mnie na skargę do prezesa........ :wink:

trzeba z tymi dyzurami koniecznie skończyć

PostNapisane: wtorek, 23 grudnia 2008, 23:37
przez Tomasz L
trzeba z tymi dyzurami koniecznie skończyć

PostNapisane: środa, 24 grudnia 2008, 15:35
przez Darkside
Ja w tym roku odmawiam udziału

PostNapisane: środa, 24 grudnia 2008, 19:52
przez okapi
ja juz od 2 lat delikatnie wykazywałem że to nie ma sensu..ale Ms i tak swoje wie..naszymi rekoma.. :cry:

PostNapisane: czwartek, 25 grudnia 2008, 11:28
przez dorota
W sumie to można by było to akcję MS przekuć na akcję pomocy sędziom. W końcu znaczna, jeśli nie wszyscy, jesteśmy ofiarami przestępstw pracowniczych, w szczególności dotyczących nieprzestrzegania czasu pracy :twisted:

PostNapisane: piątek, 26 grudnia 2008, 02:33
przez wanam
Już gdzieś na ten temat pisałem. Sędzia nie udziela porad prawnych. Udział w tygodniu dobroci dla ... jest sprzeczny z par. 21 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów.

PostNapisane: piątek, 26 grudnia 2008, 13:32
przez zgredmen
chromolę (jak śpiewa Waglewski), w tym roku odmawiam udziału.

PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2008, 01:30
przez anya
Ja chyba też odmówię powołując się na zasady etyki zawodowej. Tym bardziej, że jak dotąd wszystkie baranki jakie się pojawiały chciały wyłudzić bezpłatną poradę prawną (bo w telewizji i radiu tak mówili :evil: ) , będąc jedynie ofiarami własnej pazerności i oszczędzania na fachowcu a nie jakiegokolwiek przestępstwa. Ciekawe przy tym co zrobi MS jak odmówią wszyscy(pewno poza funkcyjnymi :evil: ).

PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2008, 11:46
przez magda,n
U nas nie ma tego problemu , bo wszyscy sędziowie odmówili udziału w tych dyżurach. W tamtym roku wzięli aplikantów sądowych.

PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2008, 16:54
przez Modern_judge
Uważam, że powinniśmy wszyscy odmówić udziału w TPOP. Po pierwsze (wzgląd etyczny, a raczej deontologiczny), par 10 Zasad brzmi: "Sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności (w tym bezstronności obiektywnej - przyp. M.J. :roll: ". Par 21: "Sędzia nie może świadczyć usług prawniczych." Po drugie (wzgląd utylitarny), i tak nie zyskamy w oczach społeczeństwa ani szacunku, ani odrobiny zrozumienia. Po trzecie (wzgląd zawodowy), jesteśmy przeciążeni pracą, to chyba powszechnie wiadomo, udzielanie porad prawnych powinno być dokonywane przez profesjonalnych prawników. Po czwarte (wzgląd sytuacyjny), dobrze wpisałoby się to w historię naszych protestów. I tak na marginesie, bardzo proszę, jeśli już sędziowie, to ci z Ministerstwa, niech nasze bardziej doświadczone koleżanki i koledzy zostaną "delegowani" do poszczególnych sądów celem udziału w TPOP.
Pozdrawiam
M.J.

PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2008, 19:06
przez Alicja
Ja również zamierzam odmówić udziału w TPOP z powodów etycznych i innych o których napisał M J. Przyznaje , że zostałam dopiero uświadomiona przez nasze forum, że mogę odmówić udziału i bardzo żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam. No cóż lepiej późno niż wcale. :oops:
Jeśli ktoś z Was ma wzór takiego pisma do Prezesa o odmowie to bardzo proszę, niech je zapoda.

PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009, 11:33
przez rjaw
Ciekawe, czy nowe kierownictwo resortu ponowi akcję w 09r. Ale to medialne - więc chyba tak.
A może jakaś wymiana myśli w tym względzie...

PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009, 11:40
przez Dred
Odmawiamy, ponieważ zgodnie z zakazem wynikającym ze Zbioru Etyki nie możemy udzielać porad prawnych.

PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009, 12:38
przez wanam
Przydałoby się jakieś oświadczenie Iustitii poprzedzające akację, odwołujące się do naszego kodekstu etyki, a następnie mała akcja monitowania KRS o próbie skłonienia nas do udziału w tygodniu dobroci dla ...
Odmawiam udziału od kilku lat, podobnie jak wielu sędziów w kraju, ale bez nagłośnienia nie będzię odmowa miała większych skutków.
A i
odmowa udziału w tygodniu pomocy dla pokrzywdzonych= odmowa udziału w komisjach.
Tu odmowa - tu odmowa, skojarzenia nasuwają się same. Próba generalna całopolska przed wyborami do europarlamentu.

PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009, 15:04
przez demokryt
rjaw napisał(a):Ciekawe, czy nowe kierownictwo resortu ponowi akcję w 09r. Ale to medialne - więc chyba tak.
A może jakaś wymiana myśli w tym względzie...


Raczej nie ponowi - będzie się bało naszej odmowy.

PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009, 15:23
przez wanam
Ponowi. Raz wyszła akcja, drugi i trzeci... Poza tym są jeszcze proki, u nich akcja jest przeprowadzana równolegle i trzeba coś przeciwstawić sprawie Olewników.
Zdziwią się w momencie, gdy odmówimy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009, 16:34
przez wanam
Ale teraz praktycznie już nie ma aplikantów, z asystentami raczej krucho i trzeba by im płacić nadgodziny. Poza tym był sędzia konsultant, którego nie powinno być.

PostNapisane: niedziela, 1 lutego 2009, 14:15
przez rosan
co do bojkotu dni pomocy pokrzywdzonym,to ministerstwo zgrabnie unika bojkotu i sugeruje by pomagały organizacje pozarządowe,którym można udostępniać pomieszczenia w sądzie-tak w oficjalnym piśmie z końcówki tygodnia

PostNapisane: niedziela, 1 lutego 2009, 15:05
przez AQUA
W takim razie nie ma powodu, aby tydzień pomocy pokrzywdzonym odbywał się w budynkach sądowych.

PostNapisane: niedziela, 1 lutego 2009, 20:27
przez wanam
rosan napisał(a):co do bojkotu dni pomocy pokrzywdzonym,to ministerstwo zgrabnie unika bojkotu i sugeruje by pomagały organizacje pozarządowe,którym można udostępniać pomieszczenia w sądzie-tak w oficjalnym piśmie z końcówki tygodnia


Jeżeli ministerstwo zrezygnowało z pomysłu tygodnia pomocy pokrzywdzonym w sądach świadczy to o tym, iż:

1 dokładnie czytają nasze forum,

2. są przekonani, iż nasze akcje są skuteczne.

Wniosek: trzeba pismakom sprzedać temat - "ministerstwo wycofuje się z tygodnia pomocy pokrzywdzonym" :mrgreen: MiniCzumie to się nie spodoba.

PostNapisane: niedziela, 1 lutego 2009, 20:41
przez uksc
wanam napisał(a):
Wniosek: trzeba pismakom sprzedać temat - "ministerstwo wycofuje się z tygodnia pomocy pokrzywdzonym" :mrgreen: MiniCzumie to się nie spodoba.


jest wielu dziennikarzy, którzy piszą o środowisku sędziowskim w sposób przychylny i wyważony takie wypowiedzi nie są na ani właściwe, ani nam nie pomagają :sad:

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2009, 13:49
przez Jarosiński
rosan napisał(a):co do bojkotu dni pomocy pokrzywdzonym,to ministerstwo zgrabnie unika bojkotu i sugeruje by pomagały organizacje pozarządowe,którym można udostępniać pomieszczenia w sądzie-tak w oficjalnym piśmie z końcówki tygodnia

U nas w ubiegłym roku było tak samo; sędziowie nie pełnili dyżurów a w holu głównym usytuowany był punkt informacyjny pewnego stowarzyszenia; czyli nihil novi sub sole

PostNapisane: czwartek, 5 lutego 2009, 22:03
przez wanam
okapi napisał(a):ale juz MS przyłąło wytyczne by robiły to organizacje pozarządowe a sądy tylko udzieliły wsparcia... :lol:


Poniżej wklejam linki do stron, które informują, w tym oficjalne strony sądów, iż sędziowie w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw będą udzielać pomocy tj. porad prawnych.

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu
http://bip.zetorzeszow.eu/sotarnobrzeg/ ... resc-352-3

Szczecin
http://www.mmszczecin.pl/2908/2008/03/1 ... anged=true

Wynik krótkiego googlowania