Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez censor » czwartek, 19 lutego 2009, 11:40

W pewnym sensie rzec można, że pompując w to pieniądze z budżetu (których podobno nie ma, sądząc po stanie naszych płac) odbierają częściowo chleb adwokatom. Ciekawe, jak ci na to zareagują.
censor
VIP
VIP

Postprzez APW » czwartek, 19 lutego 2009, 16:07

Właśnie zauważyłem komunikat MS, w którym można przeczytać m.in:
Podobnie jak w latach ubiegłych, w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości obchody polegać będą na zorganizowaniu akcji informacyjnych dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wobec stosunkowo małego zainteresowania dotychczasową formą pomocy, Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądów i prokuratur z propozycją, aby zrezygnować z dyżurów pełnionych przez pracowników w/w instytucji na rzecz dyżurów pełnionych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, aby mogli zaprezentować swoją działalność.
http://www.ms.gov.pl/aktualnosci.php#akt090218 - początek trzeciego akapitu).

Tak sobie pomyślałem, że ktoś bardzo złośliwy, albo też niedoinformowany, mógłby uznać na podstawie powyższego tekstu, że MS uważa sądy za swoje jednostki organizacyjne, a więc nic innego jak urzędy administracji rządowej.

Należy oczywiście z góry zdementować takie, choćby potencjalne rozumienie komunikatu, ponieważ każdy w MS dokładnie zna konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy publicznej i jej ustrojowe konsekwencje, a powyższy tekst stanowi jedynie co najwyżej pewną niezręczność stylistyczną...
APW
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » piątek, 20 lutego 2009, 01:33

Darkside

Postprzez elew » piątek, 20 lutego 2009, 17:14

sama idea kurczukiad w sądach jest skandaliczna. takich porad jak rząd chce, to powinny udzielać prokuratury, albo biura poselskie.
sąd jest przede wszystkim bezstronny -nie może działać na korzyść lub niekorzyść żadnej ze stron. w sprawach karnych jeżeli nie ma wyroku to oskarżony jest niewinny, a poszkodowany przestępstwem albo świadkiem albo pokrzywdzonym który może ustanowić się oskarżycieliem posiłkowym albo stać się oskarżycielem prywatnym. o tym czy był poszkodowanym zostanie dopiero rozstrzygnięte przez sąd
elew
VIP
VIP

Postprzez Darkside » wtorek, 24 lutego 2009, 01:40

Darkside

Postprzez alutka » wtorek, 24 lutego 2009, 20:55

Dzisiaj mój asystent udzielał porad w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Z jego relacji wiem, iż żadna z osób, które przyszły po poradę nie była pokrzywdzoną przestępstwem - ludzie ci przyszli po poradę w sprawach cywilnych, rodzinnych. Wczoraj było podobnie.
alutka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez espe15 » środa, 25 lutego 2009, 00:03

U nas jest podobnie. Rzadko się zdarza, aby z pytaniami przychodziły ofiary przestępstw. Prawie zawsze są to osoby z problemami z zakresu prawa cywilnego (gł. spadki) i prawa pracy. Cała ta akcja służy chyba tylko temu, żeby ktoś w MS mógł wziąć premię za jej organizację.
espe15
aplikant
aplikant

Postprzez falkenstein » środa, 25 lutego 2009, 00:46

Kiedy ja jeszcze jako aplikant udzielałem takich porad to też trafiły mi sie tylko dwie osoby, które możnaby podciągnąć pod ofiary przestępstw. Jedna ofiara przemocy domowej - dostala namiar na specjalistyczną organizację społeczną - i jedna ofiara niealimentacji. A cała reszta to były ofiary różnych urojonych zbrodni. Był facet, który uważał się za ofiarę zbrodni komunistycznej (wsadzili go na 48 w stanie wojennym za naruszenie godziny milicyjnej). Był też bojownik z kliką w spółdzielni, która w czasie gdy był w szpitalu (ciekawe jakim) obcięła mu jeden pokój z mieszkania, przyłączyła (razem z meblami) do sąsiedniego mieszkania, po czymi sfałszowała przydział żeby zatuszować sprawę. I jeszcze ukradli mu z szuflady prawdziwy przydział na to miejsce wkładając fałszywy. Na sugestie żeby zgłosił sprawę fałszerstwa w prokuraturze odpowiedział ze to nic nie da bo to właśnie prokurator mieszka w tym mieszkaniu do którego nielegalnie przyłączono jego pokój. Była jeszcze babcia, którą sąsiedzi truli w nocy jakimś aparatem który zmontowali nad jej łóżkiem. Na sugestię kolegi żeby przestawiła łóżko w drugi kąt pokoju zerwała się z krzesła i powiedziała że z niej kpimy i zaraz idzie zgłosić skargę. No i zgłosiła ją. Sekretarce prezesa :-)

A tak na serio wydaje mi się że problem z Tygodniem (który skądinąd jest słuszną ideą)wynika z jednej strony z faktu że ludzie nie rozumieja co sie do nich mówi, a z drugiej strony z niskiej kultury prawnej społeczeństwa. W swiadomości wielu ludzi wszelka dziejąca się im krzywda czyni z nich ofiarę przestępstwa. No bo krzywdzenie ludzi jest przestepstwem. Stąd tyle ofiar bezprawia cywilnego zgłasza się po porady. Ale na to nie poradzimy. Tu może pomóc tylko praca u podstaw. nauczanie w szkołach - i to już od szkół podstawowych o systemie prawa, prawach i obowiazkach, organach ochrony prawnej. Jeżeli nauczymy dzieci, one naucza rodziców. No ale skąd wziąc na to pieniądze?
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bladyswit » środa, 25 lutego 2009, 10:20

Wczoraj trafił do mojego Sekretariatu "pokrzywdzony", który w tv usłyszał, że w tym tygodniu sądy za darmo udzielają porad prawnych :evil: :evil: :evil:

został poinformowany, że SĄDY NIE UDZIELAJĄ PORAD PRAWNYCH, a bliższych informacji o akcji organizowanej przez MS może zasięgnąć w sekretariacie prezesa Sądu.
bladyswit
Global Moderator
Global Moderator

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez rjaw » środa, 25 lutego 2009, 17:40

U nas na szczęście dali sobie spokój z akcją (do dziś), a infomacje dla ewentualnie zgłaszających się pokrzywdzonych udzielane są na ogólnych zasadach w punkcie informacyjnym sądu. Można też posiłkować się stroną internetową uruchomioną przez MS. I to uważam, że jest OK.
Natomiast współczuję cywilistom, gdy prokuratorzy zaczną wszystkim wciskać wnioski o przyznanie kompensaty - co, jak mi się obiło o uszy, zamierza nakazać MS

[ Dodano: Wto Lut 02, 2010 8:30 pm ]
No i nowy Tydzień Pomocy (...) w 2010r. Pismo podpisał sam Pan Minister. Dalej mowa w nim o organizacjach pozarządowych, ale gdy pismo "zeszło" na nasz szczebel, już była mowa o dyżurach pracowników w sobotę i niedzielę. Oj, ten PR!!
My zaprosiliśmy organizacje "w godzinach urzędowania" - choć w zeszłym roku nikt nie dał odzewu.
A co u Was?
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bladyswit » wtorek, 16 lutego 2010, 10:06

No i zaczyna się - jak co roku ... :evil: :evil: :evil:

Dostałem pisma, że to ja osobiście mam przyjmować "pokrzywdzonych" w ramach "Tygodnia..." :evil: :evil: :evil:

Właśnie jestem w trakcie pisania odpowiedzi na to pismo. :twisted:
bladyswit
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » wtorek, 16 lutego 2010, 10:11

bladyswit napisał(a):No i zaczyna się - jak co roku ... :evil: :evil: :evil:

Dostałem pisma, że to ja osobiście mam przyjmować "pokrzywdzonych" w ramach "Tygodnia..." :evil: :evil: :evil:

Dziwne :shock: :/: :???: my dostaliśmy pismo, z MS , przez samego ministra podpisane z którego wynika, iż Sąd ma jedynie zapewnić pomieszczenia , ustalić kto i kiedy pomocy udziela, ogłosić o tym w prasie i telewizji , a pomocy mają udzielać "organizacje pozarządowe których celem jest udzielanie pomocy pokrzywdzonym przestępstwami" ...
Darkside

Postprzez censor » wtorek, 16 lutego 2010, 10:15

No to jeszcze "lepiej".
W budynku niezawisłego sądu organizacje prywatne świadczą quasi-pomoc prawną dla wybranych stron postępowania...
:shock:
censor
VIP
VIP

Postprzez Darkside » wtorek, 16 lutego 2010, 10:17

censor napisał(a):No to jeszcze "lepiej".
W budynku niezawisłego sądu organizacje prywatne świadczą quasi-pomoc prawną dla wybranych stron postępowania...
:shock:

Udostępnienie sali rozpraw na tydzień to nic wielkiego, to rozwiązanie w moim odczuciu jest i tak o niebo lepsze od poprzedniego gdy to ja musiałem pokrzywdzonych przyjmować.
Darkside

Postprzez wanam » wtorek, 16 lutego 2010, 11:12

bladyswit napisał(a):No i zaczyna się - jak co roku ... :evil: :evil: :evil:

Niemożliwe :shock: :shock: Wydawało mi się, że obawa przed powszechnym zbojkotowaniem poradnictwa przez sędziów, z powołaniem się na zasady etyki, skutecznie ostudziła zapędy ministerstwa w tym zakresie.
wanam
VIP
VIP

Postprzez bladyswit » wtorek, 16 lutego 2010, 12:30

mam wrażenie, że to dyżurowanie sędziów to jest inicjatywa lokalna ... :evil: :evil:

pismo o odmowie złożyłem.
bladyswit
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » wtorek, 16 lutego 2010, 12:30

bladyswit napisał(a):mam wrażenie, że to dyżurowanie sędziów to jest inicjatywa lokalna ... :evil: :evil:

pismo o odmowie złożyłem.

gratuluję inicjatorów :evil:
Darkside

Postprzez Modern_judge » wtorek, 16 lutego 2010, 14:37

Ja jeszcze nic nie dostałem, ale znając centralne sterowanie w mojej fabryce, na kilka dni przed okaże się kto, kiedy, gdzie, do której itd. Oczywiście odmówię.
Modern_judge

Postprzez falkenstein » wtorek, 16 lutego 2010, 17:59

Moim zdaniem błąd tkwi w samym założeniu "ideologicznym"
Zadaniem sądu nie jest pomoc "pokrzywdzonym". Zadaniem sądu nie jest pomaganie komukolwiek! Sąd ma rozstrzygnąć spór.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » wtorek, 16 lutego 2010, 21:36

Taaaa Ministerstwo Sprawiedliwości i Opieki Społecznej.

Z drugiej strony czym ma się zajmować po utracie prokuratorów... oczywiście poza nami :???:

Ceterum censeo Carthaginem [Ministerstwo Sprawiedliwości] esse delendam
wanam
VIP
VIP

Postprzez amelius » środa, 17 lutego 2010, 13:10

wanam napisał(a):

Wanam, to właśnie tę piękną sentencję powinieneś mieć w syganturce. :wink:
amelius

Postprzez rjaw » środa, 17 lutego 2010, 21:46

Pismo MS zostało u nas zinterpretowane tak, ze w dni robocze mają przyjmowć organizacje (nikt się nie zgłosił), a w sobotę i niedzelę pracownik sądu.
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » czwartek, 18 lutego 2010, 15:56

amelius napisał(a):
wanam napisał(a):

Już się poprawiam. :oops: Zaraz znajdzie się w sygnaturce. A może pod obrazkiem?
wanam
VIP
VIP

Postprzez amelius » czwartek, 18 lutego 2010, 21:02

wanam napisał(a):
amelius napisał(a):
wanam napisał(a):

Już się poprawiam. :oops: Zaraz znajdzie się w sygnaturce. A może pod obrazkiem?

Jak najbardziej, też by pasowało. :grin:

[ Dodano: Czw Lut 18, 2010 8:06 pm ]
rjaw napisał(a):Pismo MS zostało u nas zinterpretowane tak, ze w dni robocze mają przyjmowć organizacje (nikt się nie zgłosił), a w sobotę i niedzelę pracownik sądu.

Powinien być jeszcze ktoś wieczorami i w nocy. No bo jak to tak pokrzywdzonego zostawić bez porady prawnej na noc. :lol:
amelius

Postprzez Adek » piątek, 10 lutego 2012, 18:56

zaczyna się; przyszło pismo, by kuratorzy, asystenci i sedziowie w widocznym i dostępnym miejscu od 20 do 25 lutego pełnili dyżury w godzinach 12-15;
a jak w Polsce :roll:
są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka
Adek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...