Majstrowanie przy stanie spoczynku

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez bruno » poniedziałek, 21 listopada 2011, 08:58

ja jeszcze raz nawiąze do zmiany zasad wynagradzania m.in. żołnierzy za Suchockiej - kiedy do żolnierzy na emeryturze którzy mieli ustalone prawo do lepszej - żolnierskiej waloryzacji włozono do jednej kupy (czy wora) z innymi ,a TK pod szyldem sprawiedliwości społecznej uznał to za zgodne z K.- poczytajcie Wyrok TK 4/99 z 20.12.1999 ,Lex nr39237
Ostatnio edytowano poniedziałek, 21 listopada 2011, 09:10 przez bruno, łącznie edytowano 1 raz
bruno
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » poniedziałek, 21 listopada 2011, 09:25

iga napisał(a):Trzeba było protestować przed wyborami, wtedy pokazać siłę. Trzeba było masowo poprzeć prokuratorów - zorganizowali dwie akcje.
Otóż to i nie wiem, skąd pretensje do Darkside, podpadł w swoim okręgu komu się tylko dało, a teraz pewnie ma do tych którym podpadł iść i przekonywać ich, że teraz będzie działał bardziej w ich interesie, niż poprzednio. Ktoś już to napisał wcześniej, apelacje i okręgi są różne, o czym nasz Dreed może powiedzieć najlepiej
efa napisał(a):Więc tak prozaiczna sprawa, jak ograniczenie stanu spoczynku o kilkadziesiąt procent nie zmieni ich zdania na ten temat.
Jeżeli dla kogoś ethos był sprawą najważniejszą, to wydaje mi się, że nie powinny istnieć rzeczy, które mogłyby wpłynąć na zmianę poglądów w tym przedmiocie.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez suzana22 » poniedziałek, 21 listopada 2011, 09:50

iga napisał(a):
beta napisał(a): Swoją drogą koleżanka mi mówiła, że w SA już 10 sędziów szykuje się w stan spoczynku... jesli w SO tez tak będzie, to powstanie tzw. szybka ścieżka awansowa :cool:

z której skorzystają "znajomi królika" i ci którzy nie prostestowali <luzik>
tak więc , jak piszą na forach - spokojnie dopijam trzecią kawę

<lol> <lol> <lol> szybka ścieżka awansowa.... <lol>
a to dobre <lol> na pewno wielu sędziów to zachęciłoby, pytanie tylko do czego by to zachęciło... w Krakowie na pewno nie do akcji protestacyjnej <luzik>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Darkside » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:07

Pretensje do mnie mogą być uzasadnione z tego powodu, że moja pierwsza wypowiedź w tym temacie była skrótem myślowym, powinienem był przewidzieć, że tak zostanie odczytana i wstrzymać się z jej napisaniem do czasu dotarcia do miejsca zamieszkania i napisania tego jak należy. Na moje szczęście K.ierownik tego dnia siedział sporo na forum i moją niefortunną wypowiedź wyprostował, za co mu w stosownym czasie podziękuję <piwo>.

Nie wiem czy Premier Tusk istotnie chce coś majstrować przy stanie spoczynku a jeżeli tak to nie ulega wątpliwości, że zmiany te najbardziej uderzą w tę część środowiska która była nam najbardziej nieprzychylna. Przez dłuższy czas liczyłem na to, że to spowoduje przyłączenie się tej grupy do ewentualnych protestów.

Obecnie uważam jednak, że to nie my powinniśmy organizować/ogłaszać protest, z prostego powodu, nie ma żadnych gwarancji na to, że nasi dotychczasowi oponenci do takiej akcji protestacyjnej się przyłączą. Gdy przychodzi co do czego niektórych odwaga szybko opuszcza. Nieformalne rozmowy to tylko nieformalne rozmowy, jakby co można nie pamiętać o tym, że się rozmawiało albo zmienić zdanie. Wtedy przy 5-10 % zaangażowaniu środowiska po raz kolejny tylko się ośmieszymy. Moim zdaniem nasze zaangażowanie się jest jak najbardziej możliwe, jednak tylko w formie przyłączenia się do odgórnej inicjatywy/apelu. Jeszcze raz powtarzam, bez sensu jest angażowanie się w akcję skazaną na porażkę, bez sensu jest protestowanie gdy nie ma szans na szersze poparcie środowiska. Dla samego sportu nie ma sensu nadstawiać łba na razy.
Darkside

Postprzez Darkside » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:08

suzana22 napisał(a):
iga napisał(a):
beta napisał(a): Swoją drogą koleżanka mi mówiła, że w SA już 10 sędziów szykuje się w stan spoczynku... jesli w SO tez tak będzie, to powstanie tzw. szybka ścieżka awansowa :cool:

z której skorzystają "znajomi królika" i ci którzy nie prostestowali <luzik>
tak więc , jak piszą na forach - spokojnie dopijam trzecią kawę

<lol> <lol> <lol> szybka ścieżka awansowa.... <lol>
a to dobre <lol> na pewno wielu sędziów to zachęciłoby, pytanie tylko do czego by to zachęciło... w Krakowie na pewno nie do akcji protestacyjnej <luzik>
nie tylko w grodzie Kraka :-P
Darkside

Postprzez iga » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:22

trzeba myśleć o skardze do TK - teraz pora na "godne" metody :lol:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:23 przez iga, łącznie edytowano 1 raz
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez amelius » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:22

iga napisał(a):W chwili obecnej nie widzę widokow na ich powodzenie nie tylko z powodu niskiego poparcia w środowisku. Bo być może byłoby teraz większe. Ale jest po wyborach. Rząd ma 4 lata świętego spokoju, stabilną koalicję i brak opozycji, która mogłaby odebrać mu władzę. I to jest przyczyna dla której rząd może robić co chce. A wszelkie protesty tym razem nie tylko nic by nie dały ale i pewnie skończyłyby się ścięciem kilku zbyt gorących głów. Trzeba wiedzieć kiedy protestować. Trzeba było protestować przed wyborami, wtedy pokazać siłę. Trzeba było masowo poprzeć prokuratorów - zorganizowali dwie akcje.
Teraz jest PO ptokach <luzik>

Obiema rękami się pod tym podpisuję. Podobnie jak pod słowami Darksida i Efy.

A sędziowie zbliżający się do stanu spoczynku, którzy nagle doznali poczucia zagrożenia niech protest organizują a nie tylko liczą na to, że ewentualnie będzie można go poprzeć. Wówczas także chętnie się przyłączę.
amelius

Postprzez zziajany » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:24

Tak jak to zwykle bywa, jeżeli władza się nami interesuje to tylko z powodów propagandowych. W powszechnym przekonaniu mamy takie same "przywileje" jak agent Tomek czy dwaj eks prokuratorzy krajowi. Tymczasem ja chciałbym takich zasad przechodzenia w stan spoczynku, czy emeryturę ( nazwa mi nie robi różnicy) jakie proponuje się na przyszłość służbom mundurowym

http://wyborcza.pl/1,75478,9384446,Mund ... iatce.html

zwłaszcza to by mi odpowiadało :

Aby osoby już służące w policji czy armii przyjęły nowy system, eksperci proponują zachęty finansowe. Dziś maksymalna emerytura mundurowych to 75 proc. ostatniej pensji. Aby ją dostać, trzeba pracować 28,5 roku. Po zmianie można by dostawać 85 proc. pensji, ale trzeba by pracować 35 lat.

Co byście powiedzieli na taką akcję aby domagać się zrównania naszych "przywilejów" z tymi, które mają być wynikiem kompromisu z służbami mundurowymi?
zziajany
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:26

amelius napisał(a):A sędziowie zbliżający się do stanu spoczynku, którzy nagle doznali poczucia zagrożenia niech protest organizują a nie tylko liczą na to, że ewentualnie będzie można go poprzeć. Wówczas także chętnie się przyłączę.
z naciskiem na słowo "ewentualnie". dla jasności jestem przekonany, że na userów takich jak chociażby M.P. można liczyć, skoro protestowała to protestować będzie, natomiast nie wiem czy można liczyć grupę "ethosową", dlatego jeżeli im zależy niech rozniecają ogień - trudno byłoby im się wycofać z tego co sami by ogłosili - wtedy się przyłączymy.
Darkside

Postprzez iga » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:35

Darkside napisał(a): natomiast nie wiem czy można liczyć grupę "ethosową", dlatego jeżeli im zależy niech rozniecają ogień - trudno byłoby im się wycofać z tego co sami by ogłosili - wtedy się przyłączymy.

przede wszystkim trudno im będzie wycofać się z tego co dotychczas głosili - o etosie etc. <nono> w związku z czym akcji protestacyjnych nie będzie, bo ani my ich nie będziemy organizować ani góra. Dalsza rozmowa o protestach nie ma sensu.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:40

iga napisał(a):
przede wszystkim trudno im będzie wycofać się z tego co dotychczas głosili - o etosie etc.
<nono> w związku z czym akcji protestacyjnych nie będzie, bo ani my ich nie będziemy organizować ani góra. Dalsza rozmowa o protestach nie ma sensu.
nie do końca, czytałaś wywiad z Górskim, zawsze mogą pójść w tą mańkę, że Rząd zerwał układ / kompromis czy jak tam to zwać co do naliczania wynagrodzeń, zrywa obietnice dane przy obejmowaniu urzędu w związku z czym dla ratowania niezawisłości nie ma innej opcji (chociaż średnio w to wierzę)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 21 listopada 2011, 11:01 przez Darkside, łącznie edytowano 1 raz
Darkside

Postprzez amelius » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:45

iga napisał(a): związku z czym akcji protestacyjnych nie będzie, bo ani my ich nie będziemy organizować ani góra. Dalsza rozmowa o protestach nie ma sensu.

Pełna zgoda. Kiedy lekarze organizowali protest, który w końcu okazał się na tyle skuteczny, że dzisiaj lekarze na zarobki nie narzekają, to także akcje protestacyjne nie były organizowane przez kierowników klinik, dyrektorów szpitali i profesorów akademii medycznych. Tacy ludzie są do tego organicznie niezdolni. To przekracza ich wyobrażenie o świecie. W dzisiejszym wywiadzie dla "Rzepy" sędzia Górski mówi jak zawsze słuszne rzeczy ale nadal z tego nic nie wynika, w związku z czym władza polityczna nie musi się jego słowami w ogóle przejmować. Wszyscy zgadzają się ze sobą a będzie nadal tak jak jest .
amelius

Postprzez iga » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:45

istnieje różnica pomiędzy tym, że oni po cichu liczą na to, że coś zorganizujemy a oni co najwyżej wspaniałomyślnie nie wyciągną konsekwencji :> - a tym, że sami coś w tym kierunku zrobią
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:55

iga napisał(a):istnieje różnica pomiędzy tym, że oni po cichu liczą na to, że coś zorganizujemy a oni co najwyżej wspaniałomyślnie nie wyciągną konsekwencji :> - a tym, że sami coś w tym kierunku zrobią
nie da się ukryć, ich sprawa może się po cichu przeliczą ;) w każdym razie ja cierpliwie czekam na sygnał i w myśl zasady "umiesz liczyć licz na siebie" od dłuższego czasu liczę na siebie i organizuję sobie "starość" dopóki jestem młody.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 21 listopada 2011, 11:02 przez Darkside, łącznie edytowano 1 raz
Darkside

Postprzez kzawislak » poniedziałek, 21 listopada 2011, 10:59

Darkside napisał(a): (chociaż średnio w to wierzę)

No właśnie. Pomiędzy krytyką zamierzeń Rządu, czy nawet oburzeniem ;) a akceptacją protestów jest jednak zasadnicza różnica. Nie mówiąc już o apelowaniu o poparcie akcji protestacyjnych, czy ich zorganizowaniu.
Wprawdzie nie ma co się ekscytować … ale zawsze można pomarzyć ;) Wiec jeżeli by tak się zdarzyło, że padnie gdzieś z góry pytanie o to, czy pomożemy - to pewnie pomożemy :cool:

ps. podpisuję się pod tym, co wczoraj iga napisała do "anonymusów"
Ostatnio edytowano środa, 23 listopada 2011, 10:18 przez kzawislak, łącznie edytowano 2 razy
kzawislak

Postprzez zulus » poniedziałek, 21 listopada 2011, 16:52

Najlepszą formą obrony jest atak. Są kraje, gdzie stan spoczynku wynosi 100% - USA czy Szwajcaria (w Szwajcarii urząd sędziego jest kadencyjny; po zakończeniu kadencji - analogicznie jak w przypadku polskiego TK - sędzia otrzymuje dożywotnią 100% pensję). We Włoszech, wiem to od sędziego, który był u nas na wymianie, przynajmniej przed kryzysem, wynagrodzenie takie wynosiło 90%. Domagajmy się wyższego stanu spoczynku. Polski sędzia jako jeden z nielicznych nie ma norm czasu pracy. Załatwia najwięcej spraw. Przecież to nie jest nasza wina, że jest ich tak dużo (z uwagi na kognicję oraz szczególne cechy charakteru polskiego społeczeństwa). A w ogóle to kto ma prowadzić co do ewentualnego zniesienia lub ograniczenia stanu spoczynku prace legislacyjne? MS? Zwróćmy się do Premiera o udzielnie informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznych jakie są założenia tej "reformy", kogo obejmie, na czym ma polegać, co Rząd chce przez nią osiagnąć.

[ Dodano: Pon Lis 21, 2011 3:54 pm ]
Oczywiscie chodziło mi o to, że sędziowie TK po zakoczeniu kadencji przechdzą w stan spoczynku, a nie że wynosi on 100%.
zulus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez M.P. » poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:10

Miałam zamiar już się nie odzywac, ale obrażanie się nie w moim stylu. Podtrzymuję to co napisałam, że (niestety)stan spoczynku dotyczy wszystkich i starych i młodych, bo przysługuje także ze względu na stan zdrowia. Oczywiście życzę wszystkim długich lat życia w pełnym zdrowiu :>
Nie namawiałam nikogo do wszczęcia akcji protestaacyjnej ( bo jakiej) ale potraktowania zamrożenia i zmiany sposobu przeliczania wynagrodzeń z jednoczesnym zamiarem obniżenia wynagrodzenia sędziego w stanie spoczynku jako naruszenia praw III władzy, uderzenia w sądownictwo nie tyle dla oszczędności, co z niechęci (totalnej) do naszego środowiska i przekonania, że społeczeństwo to zaakceptuje.
Popieram podjęcie próby zainteresowania (kiedyś też to proponowałam, jako były dziennikarz regionalnego tygodnika) dziennikarzy napisaniem reprtażu o pracy sędziów w rejonie.
Dzisiejszy wywiad z sędziąGórskim - ciekawy, ale on także na pytanie A. Lukaszewicz w którym powiedziała o licznych przywilejach, nie zaprotestował, nie powiedział jakie to "przywileje" (czas pracy, zwiększanie obowiązków przy zmniejszaniu kadry pomocniczej?). Dlatego warto punktowac takie sformułowania, bo utrwalają w społeczeństwie przekonanie o ogromnych apanażach sędziów.
Mimo wieku nie mogę skorzystac z wcześniejszego stanu spoczynku, bo brak mi odpowiedniego stażu pracy naa stanowisku sędziego (skorzystałabym chocby jutro). Dowiedziałam się dzisiaj, że większośc osób w moim wieku, lub ci którzy korzystaja z przedłużenia w S.O. i S.A. ma zamiar odjeśc. Doprowadzi to prawdopodobnie do likwidacji i SO i SA ( plan sędziego Petryny),a pozostali pójdą na 100 procentowy stan spoczynku.
Takie są realia :idea:
M.P.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:16

M.P. napisał(a):Doprowadzi to prawdopodobnie do likwidacji i SO i SA ( plan sędziego Petryny),a pozostali pójdą na 100 procentowy stan spoczynku.

Tego bym nie wymyśliła :!: :shock: :roll: :twisted:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Darkside » poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:32

no to niech odchodzą skoro wolą wywiesić białą flagę niż odważyć się na konfrontację z dwu-władzą :/: może na ich miejsce przyjdą ludzie którzy nie będą się tak panicznie bali :?:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:35 przez Darkside, łącznie edytowano 1 raz
Darkside

Postprzez marciano » poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:33

Czasem mam wrażenie, że ten system całkowicie musi się zawalić, aby cokolwiek się zmieniło. Więc byłby jakiś plus takiej sytuacji.
marciano
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bruno » poniedziałek, 21 listopada 2011, 19:06

marciano napisał(a):Czasem mam wrażenie, że ten system całkowicie musi się zawalić, aby cokolwiek się zmieniło. Więc byłby jakiś plus takiej sytuacji.

jeszce za wcześnie na runięcie tego całego b...u, musiłoby nie rok a ze 3 lata nie być waloryzacji, stan spozcynku obniżono by do 40 % - moze wtedy...
bruno
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cezary » poniedziałek, 21 listopada 2011, 19:39

całkiem niedawno, usłyszałem z ust osoby będacej na spotkaniu w MS-ie, że docelowym planem Ministerstwa jest zmniejszenie liczby sędziów do 5 tysięcy... , z poczatku traktowałem to jako żart, ale po ostatnich doniesieniach zweryfikowałem swoje poglądy i może rzeczywiscie coś jest na rzeczy z tym "planem Petryny" to o czym napisaław swoim poście M.P.

Dodano: Pon Lis 21, 2011 6:40 pm
liczby sędziów czynnych zawodowo, przepraszam nie dopisałem, ale nie ma edycji
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez M.P. » poniedziałek, 21 listopada 2011, 19:49

Miałam na myśli S.O. Krosno i S.A. w Rzeszowie, nie wszystkie okręgi i apelacje. Aczkolwiek eksodus uprawnionych do stanu spoczynku może sporo namieszac także w tych nie przewidzianych do likwidacji sądach.
M.P.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez krysia59 » poniedziałek, 21 listopada 2011, 19:54

System się tak łatwo nie zawali gdyż na nasze miejsca już czekają młodzi z KSSiP-u którzy jak znam życie i młodych z którymi pracuję mają cokolwiek inna filozofię wykonywania zawodu, wielu z nich po kilku latach odejdzie do zawodu radcy, adwokata lub notariusza. A rządzący po raz kolejny powiedzą no cóż pomyliliśmy się albo i tego nie powiedzą. Eh, z łezką w oku wspominam Cimoszewicza i jego język pełen kultury. Mimo, że wywodził się z lewicy co dla mnie nie jest problemem o sędziach zawsze mówił z szacunkiem. Myślę, że wiele złego zrobiły też media utrwalając zły wizerunek sądów i sędziów zaś politykom niezmiernie się to podobało, dobrze bowiem mieć chłopca do bicia zamiast rzetelnie dyskutować. Marzą mi się ostre i zdecydowane protesty w bardzo radykalnej formie, ale pewnie nie przejdą.
krysia59
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » poniedziałek, 21 listopada 2011, 20:20

jeszcze nie czekają, zdaje się żę są na półmetku? pierwsi absolwenci chyba w 2013 ? oczywiście zgadzam sie z teza , że wbrew temu , co nam sie wydaje, krach nie nastąpi w ilości chętnych do wykonywania tego zawodu, natomiast będzie to totalny krach w jakości. I myślę, że o to chodzi.
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...