Majstrowanie przy stanie spoczynku

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez suzana22 » wtorek, 22 listopada 2011, 22:05

Joasia napisał(a):Po przemyśleniu - jestem za. To pierwszy od dawna realny pomysł, który może chwycić i w dodatku jest naprawdę sensowny.

Sensowny i sprawiedliwy, nie da się ukryć, że bardzo racjonalny i sprawiedliwy :twisted:

Ale rejonku do takich sprawiedliwych postulatów nawet rejonowi nie dorośli; bo wszyscy po cichutku liczą, że przecież w końcu ktoś ich doceni i wdrapią się choćby to pięterko wyżej ;)
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Harry » wtorek, 22 listopada 2011, 22:14

Co do ukrytych planów ministerstwa dążenia do zmniejszenia liczby sędziów, to o ile się nie mylę, w budżecie na 2012 rok są przewidziane środki na 25 nowych etatów sędziowskich, z tego co pamiętam głównie w W-awie.
Ostatnio edytowano wtorek, 22 listopada 2011, 23:21 przez Harry, łącznie edytowano 1 raz
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rejonik » wtorek, 22 listopada 2011, 22:28

Cieszę się, że niezależnie od padających głosów, to udało mi się pobudzić dyskusję.

Ale nie zmienia to faktu, że jeżeli będziemy nadal tak działać, jak działamy i nie padnie hasło właśnie od sędziów wyższych instancji o "zamknięciu sądów", to we wrzesniu 2012 pożegnamy się ze stanem spoczynku. :evil:

Ludzie - czy Wy nie zauważyliście, że już dzisiaj, na pierwszym posiedzeniu rząd przyjął zamrożenie Waszych wynagrodzeń? Nawet nie padło jedno hasło o masowym protescie - siedzimy jak myszki pod miotłą i cieszymy się, że jeszcze nie obniżyli nam pensji.
Przepraszam za mocne słowa, ale jesteśmy żałośni :cry:

I co? Mają daleko w nosie Wasze apele, protesty słowne i uchwały SN i TK. Bawcie się dalej w jałowe dyskusje. I zamiast mnie opiniować za pomysł, to powinniśmy mieć tutaj dziesiatki oburzonych głosów właśnie sędziów żyjących etosem i ich nawoływania do działań.

Z tego co widzę forum ma archiwum wszystkich postów - zajrzyjcie na mnie za rok, jak już będzie nowa kwota bazowa, stan spoczynku na poziomie 50%.
I będzie on właśnie wynosił 50%.

I dlatego jeżeli nie wstrzaśnie się sędziami z SA itd. to sami jesteśmy sobie winni. Gratuluję
Ostatnio edytowano wtorek, 22 listopada 2011, 23:23 przez rejonik, łącznie edytowano 1 raz
rejonik

Postprzez ruda » wtorek, 22 listopada 2011, 22:42

Darkside błagam ! jacy antagoniści? nie za mocno? wiem ,że masz inne doswiadczenia ,ale nie generalizuj !

Nie odkryję pewno Ameryki, ale naszym problemem jest brak komunikacji. Nie dotyczy to tych ponad 4000 sedziów bywających na forum,ale pozostałych. IS ma TV, pocztę, ale to też w większości forumowi ludzie. Znaczna liczba sędziów, czasami z przyczyn prozaicznych (niechęć do netu, sprawy rodzinne) po prostu nie wie , co się im szykuje....

dlatego starajmy się do nich dotrzeć. Czasami przy okazji zgromadzeń zagadać, rozdać informacje. To działa...
Ale nie obrażajmy ich , bo rózne przyczyny stoją za ich "bezczynnością".

To IS nas reprezentuje. dlatego liczba jej członków winna się podwoić...to na początek totepie!

[ Dodano: Wto Lis 22, 2011 9:47 pm ]
Rejonik? co znaczy Waszych uchwał ,protestów ....Waszych wynagrodzeń ( nie Twoich?)...

I dlaczego wstrząsać sędziami z S.A ??? Może raczej porozmawiać z kolegami z wyższej instancji? może nawet spytać o radę....
ruda
VIP
VIP

Postprzez romanoza » wtorek, 22 listopada 2011, 23:01

ruda napisał(a):Znaczna liczba sędziów, czasami z przyczyn prozaicznych (niechęć do netu, sprawy rodzinne) po prostu nie wie , co się im szykuje....
A jeszcze bardziej znaczna wie, bo się im mówi, drukuje, wręcza. Każdy ma własne doświadczenia, ale u mnie wszyscy wiedzieli o dniach bez wokandy, bojkocie komisji wyborczych, listach. To o czym wcześniej było pisane, najbardziej zmęczyło akwizytorstwo. 100 razy cmoknąć klamkę, bo kogoś nie było, później spotkać szanowną Koleżankę przypadkiem, poprosić żeby przyszła podpisać list i usłyszeć, że jak przyniosę to podpisze. Żeby się dowiedzieć, że ktoś nie podpisze listu, bo nie. Żeby się dowiedzieć o sobie kilku rzeczy wypowiedzianych mocno podniesionym głosem na zebraniu. I dużo tutaj jeszcze rzeczy można napisać, ale po co. Kończąc napiszę, że ani DBW, ani bojkot ani list nie miały 100% frekwencji. Prawda jest taka, że dotychczasowe protesty nie wyszły, ponieważ większość osób nie chciała, a nie nie wiedziała.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » wtorek, 22 listopada 2011, 23:40

ruda napisał(a):Darkside błagam ! jacy antagoniści? nie za mocno? wiem ,że masz inne doswiadczenia ,ale nie generalizuj !

Nie odkryję pewno Ameryki, ale naszym problemem jest brak komunikacji. Nie dotyczy to tych ponad 4000 sedziów bywających na forum,ale pozostałych. IS ma TV, pocztę, ale to też w większości forumowi ludzie. Znaczna liczba sędziów, czasami z przyczyn prozaicznych (niechęć do netu, sprawy rodzinne) po prostu nie wie , co się im szykuje....

dlatego starajmy się do nich dotrzeć. Czasami przy okazji zgromadzeń zagadać, rozdać informacje. To działa...
Ale nie obrażajmy ich , bo rózne przyczyny stoją za ich "bezczynnością".

To IS nas reprezentuje. dlatego liczba jej członków winna się podwoić...to na początek totepie!
.

to ja się pytam jak nazwać ludzi którzy wiedząc o tym że jest dzień bez wokandy z premedytacją wyznaczają sobie po jednej sprawie ? To nie brak komunikacji a brak woli ...
Darkside

Postprzez violan » wtorek, 22 listopada 2011, 23:43

Jessu LUDZIE!!!!!!!!!
Dajcie już z tym spokój!!!!!!

Co niby ma z tej dyskusji wynikać? Że brak solidarności? To oczywista oczywistość i trzeba przełknąć tę żabę. Trudno.
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0

Postprzez Darkside » środa, 23 listopada 2011, 00:00

racja ;) daję spokój w sumie i tak nie mam moralnego prawa protestować :twisted:
Darkside

Postprzez Michał 007 » środa, 23 listopada 2011, 00:07

rejonik napisał(a):Ludzie - czy Wy nie zauważyliście, że już dzisiaj, na pierwszym posiedzeniu rząd przyjął zamrożenie Waszych wynagrodzeń? Nawet nie padło jedno hasło o masowym proteście - siedzimy jak myszki pod miotłą i cieszymy się, że jeszcze nie obniżyli nam pensji.
Przepraszam za mocne słowa, ale jesteśmy żałośni :cry:

I co? Mają daleko w nosie Wasze apele, protesty słowne i uchwały SN i TK. Bawcie się dalej w jałowe dyskusje. I zamiast mnie opiniować za pomysł, to powinniśmy mieć tutaj dziesiątki oburzonych głosów właśnie sędziów żyjących etosem i ich nawoływania do działań.
I dlatego jeżeli nie wstrząśnie się sędziami z SA itd. to sami jesteśmy sobie winni. Gratuluję

lata ciężkiej naszej pracy od 2008r. nie doprowadziły do masowości protestów głównie na skutek działań kontrujących ze strony samych sędziów i w tym nie tylko nadzorców pilnie służących MS-owi, ta część nie jest zdolna do niczego- indywidualiści jeśli chodzi o podejście do protestów zasłaniające się jednocześnie posłuszne trybiki w fabryce statystyki

czy ma się ktoś spalić na sali... też by mało kto zauważył!!! :/:
tak jako ogół jesteśmy sobie sami winni, to co się dzieje to konsekwencja biernej postawy przez poprzednie lata, wcale mnie nie zaskakuje i kilku zapaleńców przy najlepszych chęciach tego nie zmieni,
wiem bo próbowałem,ruszyło się może 1/3 mojego sądu, reszta dalej udaje , że ich to nie dotyczy i chętnie uczestniczy w wyścigu szczurów albo chce mieć święty spokój, bo on nie ma czasu, bo dzieci, dom itp.

o tych na górze w mojej apelacji z małymi wyjątkami to już nie chce mi się wspominać... jakby w innym świecie żyli , jakby im coś podawali... nic nie dociera, może zagłosują za jakimś sprzeciwem ale żeby coś zrobić... charakterologicznie niezdolni do niczego, dostaliby 500 zł za pracę i tak by było OK , więc nie sądzę ,że groźba zabrania stanu spoczynku do czegokolwiek ich zmobilizuje

przykro mi to mówić, ale obecnie w protest masowy, a tym samym sens jego organizowania na chwilę obecną nie wierzę :|

[ Dodano: Wto Lis 22, 2011 11:10 pm ]
kurczę błędów narobiłem a nie ma edit. sorry
Ostatnio edytowano środa, 23 listopada 2011, 09:23 przez Michał 007, łącznie edytowano 3 razy
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez wlodekmik » środa, 23 listopada 2011, 00:22

Co do protestów, to uważam, że jedynie taki który objąłby całe środowisko od Sn do Rejonów i byłby bardziej radykalny niż poprzednie mógłby wpłynąć na decyzję pozostałych władz. W obecnym stanie bez poparcie w mediach możemy równie dobrze się oflagować na rozprawach. Smutne...
wlodekmik

Postprzez violan » środa, 23 listopada 2011, 00:28

wlodekmik napisał(a):jedynie taki który objąłby całe środowisko od Sn do Rejonów i byłby bardziej radykalny niż poprzednie

To też oczywista oczywistość. Jest taki? Jest na taki pomysł?
Jeśli nie mamy pomysłu na takie WIELKIE BABAM to nie ma co gadać. A nie mamy, póki co.....Jedno co mamy to dużo do powiedzenia, pomiędzy sobą....I pospierać się..I powytykać....

Sorry, gorycz ze mnie wyłazi..... :evil:
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wlodekmik » środa, 23 listopada 2011, 00:32

Ja pomysł mam. Patrz: Węgry. Ale z moich sondaży (skromnych) to jeszcze zbyt rewolucyjne.
wlodekmik

Postprzez Żagiel » środa, 23 listopada 2011, 10:38

http://www.rp.pl/artykul/344732,758750- ... o-ZUS.html

"Wszystko wskazuje jednak na to, że nie obejmą sędziów i prokuratorów, którzy już dziś pracują. Gdyby rząd chciał odebrać im ich uprawnienia, musiałby najpierw odprowadzić do ZUS miliardy złotych."

Co tam te parę miliardów dorzucić do długu Państwa, czy ZUS, kiedy można ogłosić spektakularny sukces w walce z kastą uprzywilejowanych.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez fidelio » środa, 23 listopada 2011, 12:12

Uważam, że zmian w stanie spoczynku mimo wszystko nie będzie, a jak będą, to znaczy, że już można wszystko (może już można :) ). Po pierwsze, co zawiera podlinkowany wyżej artykuł, sędziowie objęci nowym systemem musieliby otrzymywać wyższe wynagrodzenie brutto, aby było z czego pobierać składkę. Dopuszczenie do sytuacji, w której sędziowie na tym samym szczeblu i o tym samym stażu zarabiają różnie jest niedopuszczalne i niekonstytucyjne (do czego by doszło, gdyby składkę pobierać od aktualnych wynagrodzeń brutto). Zatem suma sumarum oszczędność żadna.
Pan premier, rzucając swobodnie z sejmowej mównicy swoje zapowiedzi, oczywiście zapomina, że stan spoczynku jest rozwiązaniem systemowym, które czemuść służy. Ciekawe co powie pan premier na sytuację, w której sędzia przechodzący jutro na emeryturę, dzisiaj wymierza oskarżonemu karę a jutro, już na emeryturze, u oskarżonego się zatrudnia. Takie teoretyczne sytuacje można mnożyć. Chyba że po zmianie Konstytucji i USP bliżej niedookreślonymi ustawami OkołoJakimiśTam wprowadzi się zasadę, że sędzia mimo że na emeryturze, to nadal pracować gdzie indziej nie może. Świat stanąłby na głowie. Ale może stanie, kto wie.
fidelio
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rosan » środa, 23 listopada 2011, 14:04

a wtedy będziemy walczyć o likwidację stanu spoczynku :mrgreen:
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » środa, 23 listopada 2011, 18:02

rosan napisał(a):a wtedy będziemy walczyć o likwidację stanu spoczynku :mrgreen:

Oczywiście, że tak.
Gdy stan spoczynku = 40% wynagrodzenia plus zakazy wszystkie z nim związane, to emerytura z ZUS-u zdecydowanie lepiej się kalkuluje.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez bruno » środa, 23 listopada 2011, 18:38

suzana22 napisał(a):
rosan napisał(a):a wtedy będziemy walczyć o likwidację stanu spoczynku :mrgreen:

Oczywiście, że tak.
Gdy stan spoczynku = 40% wynagrodzenia plus zakazy wszystkie z nim związane, to emerytura z ZUS-u zdecydowanie lepiej się kalkuluje.

i jak człowiek można browara pod sklepem łyknąć :lol:
bruno
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » środa, 23 listopada 2011, 18:43

ludzka napisał(a): Natomiast na obniżenie wysokości poborów w stanie spoczynku pozwolić sobie jak najbardziej mogą.

TK wypowiedział się w 2000 że wynagrodzenia sędziów nie powinny być obniżane w drodze normatywnej. Wydaje mi się, że taka sama zasada powinna obowiązywać co do stanu spoczynku, bo sędzia orzekający musi mieć pewność, że ma zagwarantowaną godną starość. To jest element gwarancji niezawisłości.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez jarocin » środa, 23 listopada 2011, 21:40

Zgadzam się z poglądem z innego wątku - wynagrodzenie w stanie spoczynku to powinno być 100%, nie wynika z Konstytucji, że może być niższe :mrgreen:
jarocin

Postprzez suzana22 » środa, 23 listopada 2011, 23:07

jarocin napisał(a):Zgadzam się z poglądem z innego wątku - wynagrodzenie w stanie spoczynku to powinno być 100%, nie wynika z Konstytucji, że może być niższe :mrgreen:

Ale dlaczego :mrgreen: ?
Powinno być: :evil: <mysli>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Morg » środa, 23 listopada 2011, 23:12

jarocin napisał(a):Zgadzam się z poglądem z innego wątku - wynagrodzenie w stanie spoczynku to powinno być 100%, nie wynika z Konstytucji, że może być niższe :mrgreen:

Hm, a art. 178 ust. 2 mówiący o wynagrodzeniu odpowiadającemu godności urzędu i zakresowi obowiązków? <mysli>
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kali » czwartek, 24 listopada 2011, 00:07

Morg napisał(a): godności urzędu

A jaka godność takie uposażenie.Walczmy więc o godność!
Ostatnio edytowano czwartek, 24 listopada 2011, 00:23 przez kali, łącznie edytowano 1 raz
kali
aplikant
aplikant

Postprzez Joasia » czwartek, 24 listopada 2011, 01:01

A ja jednak pozostanę przy zdaniu, że idea Rejonika jest dobra. Stan spoczynku powinien być jednakowy dla wszystkich sędziów powszechnych - a jego wysokość powinna być godna, czyli odpowiadać podstawowemu wynagrodzeniu sędziego rejonowego - które też musi być godne. System obecny jest nienormalny a jego jedynym efektem jest podział między sędziami na pałace i roboli. Nie chcę nikomu nic zabierać. Chciałabym, żeby sędziowie byli sędziami i żeby zarabiali godnie - i orzekając, i w stanie spoczynku.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » czwartek, 24 listopada 2011, 01:09

Tak myślę sobie, że zarząd IS mógłby zwrócić się w trybie dostępu do informacji publicznej do Ministerstwa Sprawiedliwości o podanie danych dotyczących kilku istotnych, jak mi się wydaje, kwestii, jak np. wiek i staż pracy osób przechodzących w stan spoczynku, liczba aktualnych sędziów w stanie spoczynku...
Może jeszcze ktoś podrzuci zagadnienia po to, żeby przygotować się merytorycznie do dalszych działań, informowania mediów, argumentów do ewentualnych skarg konstytucyjnych czy innych.
Dodatkowo można byłoby zwrócić się do MSWiA o analogiczne dane dotyczące policjantów, po to, żeby pokazać różnice w naszych "przywilejach" tym bardziej, że dla mediów jesteśmy wrzucani do jednego worka.

[ Dodano: Czw Lis 24, 2011 12:13 am ]
Joasia napisał(a):A ja jednak pozostanę przy zdaniu, że idea Rejonika jest dobra. Stan spoczynku powinien być jednakowy dla wszystkich sędziów powszechnych - a jego wysokość powinna być godna, czyli odpowiadać podstawowemu wynagrodzeniu sędziego rejonowego - które też musi być godne. System obecny jest nienormalny a jego jedynym efektem jest podział między sędziami na pałace i roboli. Nie chcę nikomu nic zabierać. Chciałabym, żeby sędziowie byli sędziami i żeby zarabiali godnie - i orzekając, i w stanie spoczynku.

Jesteś idealistką Joasiu.... naprawdę sądzisz, że ustawodawca podwyższy do kilku średnich uposażenie sędziów, żeby było godne... działania władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz żądza naszej krwi w społeczeństwie jest tak duża, że nie ma o tym mowy. Równajmy więc w lepszych czasach i to w górę, a nie w dół stan spoczynku...
beta
Moderator
Moderator

Postprzez Volver » czwartek, 24 listopada 2011, 01:34

Joasia napisał(a):A ja jednak pozostanę przy zdaniu, że idea Rejonika jest dobra. Stan spoczynku powinien być jednakowy dla wszystkich sędziów powszechnych - a jego wysokość powinna być godna, czyli odpowiadać podstawowemu wynagrodzeniu sędziego rejonowego - które też musi być godne.

nasze wynagrodzenie musi być GODNE.bo wszyscy jesteśmy sędziami,beta.

jednak idea rejonika jest inna,Joasiu-on chce uzyskać solidarność środowiska poprzez zagrożenie(ciekawe jak) sędziom okręgowym,apelacyjnym, sądu najwyższego -uposażeniem w stanie spoczynku w stawce sędziego rejonowego.

ja z kolei uważam,że to jest dobry argument w dyskusji z sędzią sądu okręgowego czy apelacyjnego,który nie solidaryzuje się z sędziami rejonowymi: czy chciałby pracować za te pieniądze i w takich jak często,gęsto,my warunkach.Pomijam już fakt, że sami sędziowie rejonowi z sobą się nie solidaryzują.

generalnie-jednak na teraz-niema sensu się "dzielić". trzeba po prostu pójść i pogadać:jak to mawiał jaruzleski :-P w stanie wojennym : "jak Polak z Polakiem"

[ Dodano: Czw Lis 24, 2011 12:35 am ]
tak sędzia z sędzią--i to jak najszybciej,drogie oddziały!Iustiti. ;)
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...