Majstrowanie przy stanie spoczynku

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez Darkside » sobota, 19 listopada 2011, 19:21

ależ oni nie zniosą a ograniczą konstytucja gwarantuje stan spoczynku a nie jego wysokość
Darkside

Postprzez okapi » sobota, 19 listopada 2011, 20:10

K.Ierownik napisał(a):[...

Mam wrażenie, że to nie darki czy ja wywołujemy polskie piekło, o którym piszesz. Jeszce raz w żołnierskich słowach:
1. protesty w 2011 ale i poprzednie okazały się nieudane w skali kraju.
2. nie ma sensu wielokrotnie tej samej osobie grozić nienabitym pistoletem, gdy już wcześniej okazało się, że broń nie jest nabita. Tylko wtedy jest sens rozpoczynać nowy protest, gdy jest realna szansa ja jego powodzenie. Na razie takich szans nie ma z powodu braku zainteresowania większości naszego środowiska.
3. to, że Ty protestowałaś nie oznacza, że w całej Polsce protestowali sędziowie w Twoim wieku. Podobnie to, że nie protestowali młodsi sędziowie, których znasz nie oznacza, że młodsi nie protestowali w skali kraju. Nie wiem w jakim wieku byli protestujący ostatnio sędziowie. Wiem natomiast, że statystycznie w okręgach, w których mam rozeznanie największe procentowe poparcie dla ostatnich protestów było w SR, znacznie mniejsze w SO i śladowe w SA. To są fakty i nie ma co się co do nich spierać, jeśli nasza rozmowa ma prowadzić do jakichś konkluzji.

zgadzam sie z kierownikiem ,tak właśnie to wygladało :cry:
prtotest wóczas gdy jest masowy i dotkliwy
lub mało masowy ale równie dotkliwy
pewnie nie mamy na to teraz szans i właśnie rząd wie o tym lekceważąc nas
zwłaszzca ze w istocie nie wiadomo co z tym stanem spoczynku-zabiorą -nie zabiora ,obniżą ? o ile ? czy bedzie to dotyczyć nowo powoływanych sedziów czy też obecnych?
dopiero wówczas zobaczymy czy środowisko sie ruszy? :roll:
okapi

Postprzez censor » sobota, 19 listopada 2011, 20:12

K.Ierownik napisał(a):Widzę też różnicę między napisaniem 2 listów a zorganizowaniem powszechnego protestu sędziów
O jakie listy chodzi i dlaczego są one podane jako przykład (w domyśle) czegoś nieistotnego, bądź niewymagającego wysiłku?

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 7:16 pm ]
Darkside napisał(a):argumenty personalne możesz sobie oszczędzić kompletnie mnie nie znasz i dziwię się że tak doświadczony sędzia wypowiada takie sądy na podstawie jednego wpisu.
niee @Darkside
Jeśli userka o nicku M.P. zdecydowała się ujawnić swój wiek, co akurat kobietom w tym wieku nieczęsto (a i niechętnie) się zdarza, to ja na Twoim miejscu nieco innym tonem bym prowadził dialog.

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 7:18 pm ]
mefisto napisał(a):mysląc perspektywicznie (podobnie jak Dark i chyba wielu innych) od 4 lat zbieram kase na godne zycie po przejsciu w stan spoczynku
Dość ciężko to robić mając rodzinę na utrzymaniu.

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 7:23 pm ]
suzana22 napisał(a):
K.Ierownik napisał(a):Za to chętnie zaprotestuję na apel sędziów z MS, SA, SN, KRS i TK. Prowadźcie nas na barykady.
O za takim apelem ja też pójdę jak w dym. Za apelami lekceważonych rejonków (jak ja sama) nie.
Jak to rozumieć, te "rejonki"? Że gdyby protest organizowali sędziowie rejonowi, to nie weźmiesz udziału?

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 7:25 pm ]
Darkside napisał(a):oni nie zniosą a ograniczą konstytucja gwarantuje stan spoczynku a nie jego wysokość
Poprzez art.178 ust.2 także wysokość, ale to norma blankietowa.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez rosan » sobota, 19 listopada 2011, 20:31

moi drodzy,ten wątek jest pozbawiony perspektyw :oops:
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez K.Ierownik » sobota, 19 listopada 2011, 21:15

rosan napisał(a):moi drodzy,ten wątek jest pozbawiony perspektyw :oops:

Czyli zupełnie tak samo jak obecnie protesty. <bezradny>
K.Ierownik

Postprzez K.Ierownik » sobota, 19 listopada 2011, 21:17

censor napisał(a):
K.Ierownik napisał(a):Widzę też różnicę między napisaniem 2 listów a zorganizowaniem powszechnego protestu sędziów
O jakie listy chodzi i dlaczego są one podane jako przykład (w domyśle) czegoś nieistotnego, bądź niewymagającego wysiłku?

Nie ja zacząłem wątek listów. Wszystko jest w dyskusji wyżej. Najpierw zapoznaj się a potem pytaj. <luzik>
K.Ierownik

Postprzez censor » sobota, 19 listopada 2011, 21:22

K.Ierownik napisał(a):Wszystko jest w dyskusji wyżej. Najpierw zapoznaj się a potem pytaj
Toż właśnie tak zrobiłem zanim zapytałem i nadal nie wiem.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez K.Ierownik » sobota, 19 listopada 2011, 21:29

ruda napisał(a):w tym tygodniu byłam pod wrażeniem dwóch listów/publikacji -naszego Kowboja i Waldka Żurka .... można jednym głosem? można!!!

Do tego się odnosiłem. Miałem na myśli, to napisanie tych dwóch listów niewiele niestety nas posuwa do przodu w dziele zmontowania powszechnego protestu sędziów. Listy się pisze znacznie łatwiej niż organizuje protest. Ja natomiast wierzę w skuteczność protestów a nie listów.
K.Ierownik

Postprzez krysia59 » sobota, 19 listopada 2011, 21:36

Ja też pracuję 30 lat i w pełni popieram Darka, dopóki do tych którzy kontestowali wszelkie formy protestu uważając je za śmieszne lub niegodne nie dotrze jaki mamy mieć status i jak bardzo władza nie chce się z nami liczyć nie dotrze groza sytuacji tak długo nie mamy co liczyć na solidarność środowiska. I wiem że nie było intencją darka obrażanie kogokolwiek, gdyż ci zaangażowani wywodzą się zarówno z SSO SSA i SSR i tyle. I zarówno wielu niezaangażowanych to SSR SO i SA.
krysia59
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez maria » sobota, 19 listopada 2011, 22:04

Jeżeli żont obniży stan spoczynku do 50 %, to może się okazać, że SR oraz niektórzy SO dostaną w stanie spoczynku tyle samo, ile dostaliby normalnej emerytury. Różnica tylko taka,że w stanie spoczynku nie można dorabiać a na normalnej emeryturze można. Poza tym, póki co, emerytura dla kobiet jest w wieku 60 lat a stan spoczynku w wieku 65 lat. :roll:
maria

Postprzez mefisto » sobota, 19 listopada 2011, 22:58

Censorze - tez mam rodzine na utrzymaniu i musze jakos dac rade odlozyc kilka groszy na "stare lata"
mefisto

Postprzez scorpio1122 » sobota, 19 listopada 2011, 23:02

Pamiętam jak w 2008 roku część sędziów rozpoczęła walkę o wyższe (godne) wynagrodzenia. Plany były ambitne. Cztery "średnie krajowe".

Udało się wywalczyć tylko dwie plus (co bardzo istotne) stały, obiektywny mechanizm powodujący automatyczną waloryzację. Były plany i zapowiedzi (także ministra sprawiedliwości) że w 2010 roku dostaniemy 2,5 średniej krajowej.

Dziś mamy koniec 2011 roku. Minęły trzy lata. Życie posunęło się do przodu. Jest jednak jedna grupa zawodowa, która cały czas się cofa. Tak. To my sędziowie - trzecia władza. Już nie walczymy o cztery średnie krajowe, nawet nie walczymy o mnoznik 2,1. A o co walczymy? By nie zmniejszono nam mnożników do 1,98 a w dalszej perespektywie do 0,99 średniej krajowej. Chcą nam zabrać (zmniejszyć) stan spoczynku. Zastanawiamy się jak go bronić.

Powiem tak. Niech zabierają. I stan spoczynku i trzynastki, niech zlikwidują też 100% płatne chprobowe. Niech wezmą w pakiecie też immunitety. Skoro jesteśmy tak słabym i niestety śmiesznym w swoich protestach środowiskiem to niech zabiorą. Trudno. Takie życie. Ze słabymi nik się nie liczy.

Miłej nocy.

Szkoda tylko, że wielu sędziów nie skorzystało z tego ,że w 2008 roku wystarczyło pogrozić palcem (masowe dni bez wokand) i tupnąć nogą (bojkot komisji wyborcztch). Dziś nie ekscytowalibyśmy się tym co powiedział premier w expose. Bo o sędziach nie wspomniałby nawet słowem.
scorpio1122

Postprzez rosan » sobota, 19 listopada 2011, 23:06

jaki sens ma takie pisanie?
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 19 listopada 2011, 23:17

mefisto napisał(a):Censorze - tez mam rodzine na utrzymaniu i musze jakos dac rade odlozyc kilka groszy na "stare lata"
Trudno się zbywać w takich sprawach. Moje obserwacje są jednak takie, że wiele zależy od tego, jak duża jest rodzina, ile zarabia współmałżonek, czy i ile pomagają rodzice lub teściowie - albo odwrotnie: może niektórzy z nas muszą pomagać rodzicom lub teściom? :?
censor
VIP
VIP

Postprzez wanam » sobota, 19 listopada 2011, 23:35

rosan napisał(a):jaki sens ma takie pisanie?

pozwala odreagować

to jest jak kamień w bucie, cały czas uwiera, gorzki posmak w ustach, szum w uszach,
ale może należy zmierzyć się z prawdą, że świat zawsze zmieniały jednostki, nie masy... i nie ma co oglądać się na bierne masy... liczyć na liczne poparcie, czy też oglądać się na sytych pozornych liderów, tych których nie wybraliśmy i którzy są oderwani od rzeczywistości, już zapomnieli

dla mnie istotne jest zamrożenie waloryzacji, odebranie stanu spoczynku i inne negatywne działania żontu... to jest taktyka salami, o której niedawno pisałem... sprawdza się moja prognoza

nie mamy co liczyć na masowość [strajki dlatego wymyślono okupacyjne, bo większość co najwyżej deklarowała, że weźmie w nich udział, na dole w kopalni okupowało po kilkadziesiąt osób]

ale nie możemy poddawać się nastrojom na zasadzie niech teraz się ruszą pałacowi, bo mają za swoje... oni się nie ruszą, znajdą sobie nowe posadki w MS, KRS, nowych wielkich wydziałach wizytacyjnych, wystawią wam ocenki okresowe - w nich żadne zmiany faktycznie nie uderzają

KRS wyda kolejną ważną uchwałę, niech uchwali, że chwała mu za to, że uchwala - odniesie podobny skutek, będzie poszanowany

jestem potwornym egoistą - działam w interesie własnym, swojej żony, która też jest sędzią, swoich przyjaciół sędziów, tych którzy działają ramię w ramię ze mną - reszta niech się wyżywi sama, skorzystają, ja tam nikomu nigdy niczego nie żałowałem, ale umiem liczyć - więc liczę na siebie i od dawna nie mam żadnych wątpliwości

działania jeśli chwycą, będą indywidualne, jednostkowe - to co nam zostaje to wykorzystać naszą przewagę, to że nas nie doceniają, to że jesteśmy prawniczą elitą - droga prawna jest jedynym wyjściem, wykorzystywanie ich błędów, a błędów popełniają mnóstwo, na co wskazuje funkcjonowanie strony "stop psuciu prawa"

poziomki wskazały drogę, dlatego im wiernie kibicuję, sam jako poziomka nie mogłem wykorzystać tej drogi
wanam
VIP
VIP

Postprzez iga » sobota, 19 listopada 2011, 23:48

Obserwując co się dzieje od jakiegoś czasu zaczęłam zasądzać adwokatom wielokrotność najniższej stawki. Wreszcie dojrzałam do tego, że jak się adwokat napracuje - to mu się po prostu należy. Dawniej co prawda też tak uważałam ale były nieformalne zalecenia - bo budżet itp. ale tyle pieniędzy się marnuje - np. na te kamery na salach. A dobry adwokat naprawdę pomoże usprawnić proces, pozbiera dokumenety...to o wiele przydatniejsze niż to całe nagrywanie. Dlatego myślę, że jeszcze jesteśmy w stanie kształtować naszą sądową rzeczywistość.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Pacta ......

Postprzez Kynas » niedziela, 20 listopada 2011, 00:03

17 lat temu podpisałem z moim Państwem umowę. Złożyłem ślubowanie i go dotrzymuję. Zamiast tego Państwo złożyło mi obietnicę, że jeżeli ja wywiążę się, otrzymam rekompensatę za rzetelnie spełnioną służbę.
Dzisiaj jeden człowiek, z nieznanych mi pobudek, w imieniu tego samego Państwa mówi, że ta umowa go nie obchodzi. Pytam więc, czy żyję i pełnię służbę w tym samym Państwie?
Ostatnio edytowano niedziela, 20 listopada 2011, 00:08 przez Kynas, łącznie edytowano 1 raz
Kynas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » niedziela, 20 listopada 2011, 00:42

niezależnie od podziałów kto może i powinien tym razem zainicjować ewnentualne akcje to chyba zgodni jesteśmy co do tego że "majstrowanie przy stanie spoczynku" dotyczy wszystkich sędziów (prędzej czy później), że jest kolejnym dowodem na lekceważenie środowiska i świadczy o naszej słabości :?

rozumiem stanowisko Darksida, K.ierownika ale też zingera i M.P., bo jak słusznie wskazała uposażenie w stanie spoczynku sędziów SA i SN pozwalało będzie im godnie przeżyć (tym bardziej że najczęściej będą oni prowadzić jeszcze wykłady tu i tam ) a przed stanem spoczynku zapewne mogą sobie więcej odłożyć - zatem z dużą dozą ostrożności podchodzę do twierdzenia iż można na Nich liczyć jako inicjatorów akcji :roll:
w najgorszej sytuacji będą natomiast sędziowie, którzy w stan spoczynku przejdą jako SSR i chyba tutaj się zgodzimy że Ci sędziowie w dużej mierze to tacy, którzy ciężko do końca pracują, mają małe możliwości awansu (np. małe ośrodki i są bez właściwego układu) i Oni właśnie protestowali wcześniej z pozostałymi (czasem dlatego nie awansowali)

ja bym teraz bardziej wierzyła w zwiększone poparcie sędziów SO i w tym upatruje nadzieję jako niepoprawna optymistka :cool:
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez Mikołaj » niedziela, 20 listopada 2011, 11:28

Ja bym jednak nie panikował. Przecież emerytura (stan spoczynku), to prawo nabyte. Nabytej emerytury nie można już obniżyć. Obniżenie stanu spoczynku spowodowałoby, że kto może odchodziłby w ten stan. Jest naprawdę wielu sędziów, którzy nabyli już formalnie uprawnienia (do "normalnego", ale i wcześniejszego stanu spoczynku), ale nadal pracują. Rozumiem, że sądy okręgowe i apelacyjne zapchają sobie wakaty bardzo szybko delegacjami z sądów niższej instancji, ale rejony takiej możliwości nie mają. Powołanie nowego SSR, to obecnie ok. rok czasu. Nie wyobrażam sobie w jakim stanie sądownictwo znalazłoby się przez ten rok. Poza tym sędziowie TK również przechodzą w stan spoczynku. :lol: Tylko, czy Pan filozof ma tego świadomość?
Mikołaj
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Greebo » niedziela, 20 listopada 2011, 12:12

Mikołaj napisał(a):Przecież emerytura (stan spoczynku), to prawo nabyte. Nabytej emerytury nie można już obniżyć.
Parafrazując kawał który czytałem chyba w temacie Dowcipy: "ja to wiem, Ty to wiesz, ale kto wie co ustali Trybunał Konstytucyjny?" Z tego co pamiętam "precedens" jest.
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » niedziela, 20 listopada 2011, 16:47

Mikołaj napisał(a):Tylko, czy Pan filozof ma tego świadomość?
Karty rozdaje Pan historyk.
censor
VIP
VIP

Postprzez okapi » niedziela, 20 listopada 2011, 17:11

scorpio1122 napisał(a):Pamiętam jak w 2008 roku część sędziów rozpoczęła walkę o wyższe (godne) wynagrodzenia. Plany były ambitne. Cztery "średnie krajowe".

Udało się wywalczyć tylko dwie plus (co bardzo istotne) stały, obiektywny mechanizm powodujący automatyczną waloryzację. Były plany i zapowiedzi (także ministra sprawiedliwości) że w 2010 roku dostaniemy 2,5 średniej krajowej.

Dziś mamy koniec 2011 roku. Minęły trzy lata. Życie posunęło się do przodu. Jest jednak jedna grupa zawodowa, która cały czas się cofa. Tak. To my sędziowie - trzecia władza. Już nie walczymy o cztery średnie krajowe, nawet nie walczymy o mnożnik 2,1. A o co walczymy? By nie zmniejszono nam mnożników do 1,98 a w dalszej perspektywie do 0,99 średniej krajowej. Chcą nam zabrać (zmniejszyć) stan spoczynku. Zastanawiamy się jak go bronić.

Powiem tak. Niech zabierają. I stan spoczynku i trzynastki, niech zlikwidują też 100% płatne chorobowe. Niech wezmą w pakiecie też immunitety. Skoro jesteśmy tak słabym i niestety śmiesznym w swoich protestach środowiskiem to niech zabiorą. Trudno. Takie życie. Ze słabymi nikt się nie liczy.

Miłej nocy.

Szkoda tylko, że wielu sędziów nie skorzystało z tego ,że w 2008 roku wystarczyło pogrozić palcem (masowe dni bez wokand) i tupnąć nogą (bojkot komisji wyborcztch). Dziś nie ekscytowalibyśmy się tym co powiedział premier w expose. Bo o sędziach nie wspomniałby nawet słowem.

ładnie scorpio napisał
i wanam potem i inni ... już dawno mówiłem ze ze słabymi nikt się nie liczy ... padło to a propos tego ze po odejściu IK nie będą z nami rozmawiać, że nowy prezes oszołom, my oszołomy etc
już wówczas mówiłem, że będą ... rozmawiać gdy poczują nasza siłę ...zagrożenie
tymczasem z protestu na protest szliśmy w dół
już niedawno gdy pojawiły się głosy o planach zamrożenia waloryzacji (tylko) pisałem że to za mało by wzruszyć ludzi
że dopiero stan spoczynku, "13" etc może nas zmobilizują
smutne że do tego dochodzi ..że zaczyna być to realne..
jakiekolwiek protesty muszą być po prostu skuteczne=dotkliwe
jak moi przedmówcy zauważyli nie koniecznie muszą być masowe ( na dół w kopalni schodzi gastra strajkujących na nie kilka tysięcy <luzik> )
taka sytuacja pojawiła się w aspekcie komisji wyborczych..ale co wówczas..etos..nie można..innym nie zależało albo zależało(by być) z innych powodów :cool: i co
mamy ? to na co sami sobie "zasłużyliśmy" :cry: :cry: :cry:
czy uda się to teraz zmienić???naprawdę nie wiem <uoee>

[ Dodano: Nie Lis 20, 2011 4:12 pm ]
przepraszam z a błędy..nie ma opcji "edytuj" :cry: :oops:

poprawione-mod.
Ostatnio edytowano niedziela, 20 listopada 2011, 19:13 przez okapi, łącznie edytowano 2 razy
okapi

Postprzez Mikołaj » niedziela, 20 listopada 2011, 17:15

Najlepsze w tym, co powiedział w "ekspoze" nasz primus inter pares, jest to, że zmiany w emeryturach nie dotkną pracujących policjantów. On to podkreślił. Mało tego dostaną to, czego my powinniśmy dostać od stycznia 2012 r. Tymczasem w stosunku do nas, pimus nic nie wspomniał, że zmiany mają dot. nowo mianowanych sędziów. Oj czuję w kościach, gdyby rzeczywiście coś takiego uchwalili, to wreszcie jest szansa na radykalne protesty.

[ Dodano: Nie Lis 20, 2011 4:33 pm ]
Jak pomyślę, to znam naprawdę dużo sędziów, którzy mogą odejść w stan spoczynku z dnia na dzień. Pomyślcie, że to dotyczy również WSA, NSA i SN. I to wszystko stałoby się w jednej chwili. Prawdziwy armagedon - nie mogę się doczekać, bo może to jest jedyne wyjście z sytuacji, żeby ten nasz cały system się po prostu zawalił. Przy obecnej możliwości odwołań od decyzji KRS przy procedurze nominacyjnej, to ten armagedon będzie naprawdę długo trwał. A co po nim otrzymamy - za jednym razem sporo asystentów i referendarzy jako sędziów. Z drugiej strony już widzę te masowe "konkursy" i przepychanki na stanowiska sędziów SSO, SSA, WSA, NSA. <rotfl>
Mikołaj
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Żagiel » niedziela, 20 listopada 2011, 17:46

Mikołaj napisał(a):Ja bym jednak nie panikował. Przecież emerytura (stan spoczynku), to prawo nabyte. Nabytej emerytury nie można już obniżyć. Obniżenie stanu spoczynku spowodowałoby, że kto może odchodziłby w ten stan. Jest naprawdę wielu sędziów, którzy nabyli już formalnie uprawnienia (do "normalnego", ale i wcześniejszego stanu spoczynku), ale nadal pracują. Rozumiem, że sądy okręgowe i apelacyjne zapchają sobie wakaty bardzo szybko delegacjami z sądów niższej instancji, ale rejony takiej możliwości nie mają. Powołanie nowego SSR, to obecnie ok. rok czasu. Nie wyobrażam sobie w jakim stanie sądownictwo znalazłoby się przez ten rok. Poza tym sędziowie TK również przechodzą w stan spoczynku. :lol: Tylko, czy Pan filozof ma tego świadomość?

Nie był bym takim optymistą. W naszej historii mamy już przykład obniżenia wysokości emerytur. w latach 90-tych były obniżone do 90 procent.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Mikołaj » niedziela, 20 listopada 2011, 18:01

Wysokość (kwota) stanu spoczynku nie jest prawem nabytym. Jest nim natomiast sposób obliczania wysokości tj. 75% wynagrodzenia.
Mikołaj
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...