"Sprawy dla urzędników sądowych"

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

"Sprawy dla urzędników sądowych"

Postprzez Greebo » środa, 18 stycznia 2012, 22:23

Witam, tak na kanwie ostatniego tematu który z poszukiwania biegłego na praktykę współpracy na linii "jedynka-dwójka" oraz tego artykułu
http://nawokandzie.ms.gov.pl/dobre-prak ... w-sadowych
mam pytanie o praktykę w Waszych sądach.

1) Czy Waszym zdaniem urzędnicy mogą podpisywać pisma do instytucji o nadesłanie informacji czy dokumentów lub do innych sądów o nadesłanie odpisów orzeczeń? Szczerze mówiąc nie jestem przekonany.

2) Czy w podrozdziale "Pomoc sekretarzy sądowych" chodzi o to, by wydawać kserokopie bez zarządzenia czy tylko dzielić pocztę na wymagającą czytania oraz niewymagającą czytania?

[ Dodano: Sro Sty 18, 2012 9:24 pm ]
I znowu mi zjadło jeden wyraz w zdaniu, eh. Można edit prosić? A jakie słowo i gdzie ;)
Ostatnio edytowano środa, 18 stycznia 2012, 22:29 przez Greebo, łącznie edytowano 1 raz
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » czwartek, 19 stycznia 2012, 08:55

Greebo napisał(a):Czy Waszym zdaniem urzędnicy mogą podpisywać pisma do instytucji o nadesłanie informacji czy dokumentów lub do innych sądów o nadesłanie odpisów orzeczeń? Szczerze mówiąc nie jestem przekonany.

nie wiem czy mogą wedle przepisów ale u mnie podpisują i te wnioski są załatwiane przez inne instytucje. do nas też wpływają takie pisma z innych miejscowości, które załatwiamy
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez kam » czwartek, 19 stycznia 2012, 12:02

Greebo napisał(a):1) Czy Waszym zdaniem urzędnicy mogą podpisywać pisma do instytucji o nadesłanie informacji czy dokumentów lub do innych sądów o nadesłanie odpisów orzeczeń? Szczerze mówiąc nie jestem przekonany.

mogą z upoważnienia kierownika sekretariatu - par.9 instrukcji

[ Dodano: Czw Sty 19, 2012 11:14 am ]
co zresztą wynika z artykułu

a czy są sądy, w których sekretariat samodzielnie wydaje stronom kserokopie i odpisy?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 19 stycznia 2012, 12:30

U nas kserokopie i fotokopie wydaje samodzielnie pani, która obsługuje interesantów. Było do niedawna tak, że po zgodę na każdą xero musiała przychodzić do dyżurnego, ale udało się nam to zmienić. Skoro może samodzielnie dawać akta do oglądania, a oglądacz może samodzielnie w ramach oglądania robić fotki - to co za różnica, czy robi fotkę czy xetrówkę? Tyle że za xero płaci złocisza, a za fotkę nic. Czyli decydujące jest tu uprawnienie do wglądu do akt - a to samodzielna decyzja pani sekretarki. Tylko gdy ma wątpliwości - to wtedy przychodzi zapytać sędziego dyżurnego.

Także odpisy - wydaje sam sekretariat; tylko jak odpisy ze stwierdzeniem prawomocności - to dają do podpisu. Natomiast tytuły wykonawcze - zawsze za pisemną zgodą sędziego referenta (tzn. dopiero po takim zarządzeniu żeby wydać tytuł - sekretariat przygotowuje odpis z pieczątką klauzulową i daje do podpisu).
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » czwartek, 19 stycznia 2012, 12:42

chodziło mi nie o bezpośrednią obsługę interesanta, a o załatwianie wpływających pism

tak się też zastanawiam - z czego wynika, że to sędzia ma podpisać stwierdzenie prawomocności na orzeczeniu?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 19 stycznia 2012, 12:44

Z treści pieczątki stwierdzającej prawomocność. Jest na niej napis "sędzia" i kropeczki. A treść pieczątki wynika z przepisów o biurowości.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » czwartek, 19 stycznia 2012, 12:50

a jakieś konkrety odnośnie przepisów o biurowości? bo obawiam się, że te przepisy, to raczej praktyka, a raczej powtarzany od lat wzór pieczątki
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 19 stycznia 2012, 12:55

OK, ale wieczorem.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Powrót do Nowinki z MS...