Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Postprzez Łukasz » środa, 25 stycznia 2012, 15:08

19 stycznia b.r. miała miejsce w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka konferencja i dyskusja nt. delegowania sędziów do MS i KSSiP w związku z publikacją raportu HFPCz w tej sprawie.

W dyskusji oprócz moderatorów (dr Adam Bodnar, Artur Pietryka i Dawid Sześciło - wszyscy z HFPCz oraz sędzia prof. Jacek Widło - PW z e-sądu) ze strony sądowej i ministerialnej wzięli udział sędziowie: SSN A. Górski (Przewodniczący KRS), K. Gonera (członek KRS), SSA B. Godlewska - Michalak (rzecznik prasowy KRS), SNSA I. Kamińska (Themis) i ja (Iustitia) oraz wiceminister sędzia G. Wałejko. Korespondenyjnie głos w dyskusji zabrał sędzia T. Kałużny (PSR w Białymstolu).

Na stronie HFPCz nie ma jeszcze materiału z tej konferencji ale jest szereg innych materiałów tzn.

raport:
http://www.hfhrpol.waw.pl/legislacja/im ... tyczne.pdf

Dane statystyczne z MS:
http://www.hfhrpol.waw.pl/legislacja/im ... owiedz.pdf

List PSR T. Kałużnego:
http://www.hfhrpol.waw.pl/legislacja/im ... lystok.pdf

Inne:
http://www.hfhr.pl/raport-delegowanie-s ... raktyczne/
http://www.hfhrpol.waw.pl/legislacja/ (tu np. linki do dyskusji prasowych).

Podczas konferencji przedstawiłem stanowisko SSP Iustitia odnośnie tego zagadnienia. http://www.iustitia.pl/content/view/796/257/

Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z dnia 18 stycznia 2012 r. w sprawie delegacji sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i jednostek jemu podległych

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” co do zasady dopuszcza możliwość delegowania sędziów do wykonywania czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Rozwiązanie takie wydaje się konieczne z uwagi na to, iż obecnie nadzór administracyjny nad sądami sprawowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” uważa, iż delegacje sędziów powodujące ich odsunięcie od orzekania powinny podlegać następującym ograniczeniom:
1. okres delegacji może wynosić maksymalnie dwa lata (w razie przerw w delegacjach ich okresy powinny ulegać sumowaniu), po którym to okresie winna nastąpić przerwa w delegacjach na czas nie krótszy niż pięć lat;
2. okres delegacji sędziego do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie może być wliczany do stażu, od którego uzależniona jest możliwość awansu do sądu wyższego rzędu;
3. sędzia delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w okresie delegacji nie może awansować do sądu wyższego rzędu bądź do sądu administracyjnego;
4. należy określić maksymalną liczba sędziów, którzy mogą być w jednym czasie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
5. sędziowie delegowani nie powinni być uwzględniani przy ustalaniu obsady poszczególnych sądów, zwłaszcza dla potrzeb statystyki.
Wprowadzenie wskazanych ograniczeń zapobiegnie dalszemu drenażowi kadry sędziowskiej prowadzonemu od lat przez Ministerstwo Sprawiedliwości, którego efektem jest niemal 300 sędziów odsuniętych od wykonywania ich podstawowego obowiązku jakim jest wymierzanie sprawiedliwości.
Łukasz
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Dred » środa, 25 stycznia 2012, 21:17

....albo w drugą stronę

"W planach ministerstwa jest też oddelegowanie do pracy w dużych sądach w Warszawie niektórych sędziów, którzy obecnie pracują w resorcie. Zostaną oni zastąpieni w ministerstwie przez urzędników służby cywilnej."

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/5 ... owane.html
Dred

Postprzez suzana22 » środa, 25 stycznia 2012, 23:13

Dred napisał(a):....albo w drugą stronę

"W planach ministerstwa jest też oddelegowanie do pracy w dużych sądach w Warszawie niektórych sędziów, którzy obecnie pracują w resorcie. Zostaną oni zastąpieni w ministerstwie przez urzędników służby cywilnej."

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/5 ... owane.html

A to się urzędnicy MS-u ucieszą z takiej delegacji :mrgreen: :mrgreen: Idę o zakład, że większość z nich w odpowiedzi na taką propozycję poczuje się w moralnym obowiązku wrócić do sądu macierzystego, by pomóc przeciążonym kolegom :lol:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez jasiu » czwartek, 26 stycznia 2012, 23:13

Ciekawe po co sędziowie w departamencie kadr, do sprawdzania stażu , przygotowywania delegacji itp. wystarczy osoba która się nazywa personalna to tak jakby w szpitalu w kadrach sprawy załatwiał lekarz, w banku wyszkolony ekonomista, w szkole nauczyciel itp.
jasiu
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez Adek » poniedziałek, 7 maja 2012, 17:55

a ja dzisiaj otrzymałem z MS odezwę zagraniczną o wykonanie grzywny podpisaną przez sędziego delegowanego;
zastanawiałem się dłuższy czas dlaczego do nas :roll:
miejscowosć zamieszkania- nie ma takiej wsi u nas
oznaczenie kodowe- kujawsko pomorskie a ja z mazowieckiego
i naraz mam <radocha> miejscowosć od kodu pocztowego o takiej samej nazwie jest u nas jak i w kujawsko pomorskim;
ale nadal nie wiem czym się kierowali :cry: przesyłając do nas :roll:
są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka
Adek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Adek » wtorek, 8 maja 2012, 18:07

są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka
Adek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez okapi » środa, 9 maja 2012, 08:26

już lecę... <rotfl>
a podobno mieli ograniczać liczbę sędziów w MS ??
okapi

Postprzez Włóczykij » środa, 9 maja 2012, 19:39

no ale ten specjalista od konstytucyjnego jest do zastnowienia
(zarówno co do potrzeby, jak i obsadzenia :-D )
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez need » czwartek, 10 maja 2012, 00:54

to ciekawe po co jest służba cywilna... <mysli> ja bym poszła jako specjalista w konstytucyjnym ale na szczęście lub nie nie spełniam kryterium :roll:
need

Postprzez selena » piątek, 13 lipca 2012, 10:54

jeżeli sędziowie muszą .........tak bardzo długo.............. pracować w ministerstwie..po klika lat............i są tam tak bardzo niezbędni.................. to aby nie blokować etatów orzeczniczych w sądach

to...............do usp niech zostanie wprowadzona konstrukcja "przenoszenia sędziów w stan urzędniczy" , quasi stan spoczynku .

Niech są etaty w Ministerstwie sędziów w stanie urzędniczym, niech ich wynagrodzenie obciąża budżety ministerstwa.
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez need » piątek, 13 lipca 2012, 14:46

selena napisał(a):jeżeli sędziowie muszą .........tak bardzo długo.............. pracować w ministerstwie..po klika lat............i są tam tak bardzo niezbędni.................. to aby nie blokować etatów orzeczniczych w sądach

to...............do usp niech zostanie wprowadzona konstrukcja "przenoszenia sędziów w stan urzędniczy" , quasi stan spoczynku .

Niech są etaty w Ministerstwie sędziów w stanie urzędniczym, niech ich wynagrodzenie obciąża budżety ministerstwa.

jestem za bo nie wyobrażam sobie ich powrót do żadnego sądu
need

Postprzez art_60 » piątek, 13 lipca 2012, 14:54

need napisał(a):
selena napisał(a):jeżeli sędziowie muszą .........tak bardzo długo.............. pracować w ministerstwie..po klika lat............i są tam tak bardzo niezbędni.................. to aby nie blokować etatów orzeczniczych w sądach

oni pewnie też :mrgreen:
Najgorsze niewolnictwo zaczyna się wtedy, gdy niewolnik polubi swoje kajdany.
art_60
VIP
VIP

Postprzez need » piątek, 13 lipca 2012, 14:57

art_60 napisał(a):
need napisał(a):

oooo przepraszam jeden sobie wyobraził i był popłoch w sądzie do którego dostał delegację... wiem, bo uciekłam z niego na samą myśl, że mógłby być moim sędzią :mrgreen: (na szczęście dostałam sie na aplikację <radocha> )
need

Postprzez cin » piątek, 13 lipca 2012, 15:23

art_60 napisał(a):
need napisał(a):

Ja sobie wyobrażam, a nawet zamierzam :-P
cin
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez art_60 » piątek, 13 lipca 2012, 16:03

cin napisał(a):
art_60 napisał(a):
need napisał(a):

Ja sobie wyobrażam, a nawet zamierzam :-P
wyjatek potwierdza regułę :-P
Najgorsze niewolnictwo zaczyna się wtedy, gdy niewolnik polubi swoje kajdany.
art_60
VIP
VIP

Postprzez cin » piątek, 13 lipca 2012, 19:39

Znam tą zasadę, ale tak się składa, że nie jestem wyjątkiem ... :oops: Jest nas więcej :lol:
cin
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hakoss » piątek, 13 lipca 2012, 22:02

ZUCHY
Hakoss
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Łukasz » sobota, 14 lipca 2012, 00:11

cin napisał(a):Znam tą zasadę, ale tak się składa, że nie jestem wyjątkiem ... :oops: Jest nas więcej :lol:

Przy okazji od razu delegujcie się do Warszawy - finansowo nie będzie wielkiej straty (ach ten dodatek wizytatora ;) ),a tu przyda się każda para łapek do pracy. Do tego jest już jeden dobry przykład - i to z samej góry emesiu <radocha>
Łukasz
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez need » sobota, 14 lipca 2012, 00:41

Łukasz napisał(a):
cin napisał(a):Znam tą zasadę, ale tak się składa, że nie jestem wyjątkiem ... :oops: Jest nas więcej :lol:

Przy okazji od razu delegujcie się do Warszawy - finansowo nie będzie wielkiej straty (ach ten dodatek wizytatora ;) ),a tu przyda się każda para łapek do pracy. Do tego jest już jeden dobry przykład - i to z samej góry emesiu <radocha>

ten przykład kosztował sądownictwo 2 stójkowych na obstawie i opóźnienia w rozpoznaniu spraw kilkumiesieczne wobec uprzedniego przyjęcia pewnej kategorii spraw... 2 pilnowało żeby jeden nie naraził się na wytyk... niespójności orzeczniczej...
need

Postprzez cin » sobota, 14 lipca 2012, 10:10

Łukasz napisał(a):

Dlaczego margines decyduje o Waszym postrzeganiu, podejściu itd. ?

Wiem o tym, że takie przypadki miały miejsce i z pewnością będą miały, co świadczy (nie najlepiej) o jakości naszego środowiska...
Są też tacy, którzy sobie nie wyobrażają odejścia z MS i są w stanie zrobić wszystko (dosłownie), żeby do tego nie doszło... No bo jak się siedzi w MS przez 30 lat, to się nie pamięta czy najpierw zakłada się togę, czy łańcuch...
Ale są też tacy (Zuchy, jak nawał Hakoss), którzy są w MS tymczasowo i po jakimś czasie wracają na linię (wbrew Waszemu mniemaniu nie są to wyjątki).

Nie jest zatem uzasadnione uogólnienie, które jednakowo "nazywa" wszystkich delegowanych.
cin
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Łukasz » sobota, 14 lipca 2012, 17:20

cin napisał(a):
Łukasz napisał(a):

Dlaczego margines decyduje o Waszym postrzeganiu, podejściu itd. ?

Wiem o tym, że takie przypadki miały miejsce i z pewnością będą miały, co świadczy (nie najlepiej) o jakości naszego środowiska...
Są też tacy, którzy sobie nie wyobrażają odejścia z MS i są w stanie zrobić wszystko (dosłownie), żeby do tego nie doszło... No bo jak się siedzi w MS przez 30 lat, to się nie pamięta czy najpierw zakłada się togę, czy łańcuch...
Ale są też tacy (Zuchy, jak nawał Hakoss), którzy są w MS tymczasowo i po jakimś czasie wracają na linię (wbrew Waszemu mniemaniu nie są to wyjątki).

Nie jest zatem uzasadnione uogólnienie, które jednakowo "nazywa" wszystkich delegowanych.

Cin, nie bierz tego do siebie. Nigdy nie uogólniam bo wiem jak różni ludzi i za jak różnych powodów trafili do MS, jak również z jak różnych powodów tam pozostają. Im więcej normalnych tam, tym lepiej dla reszty - przynajmniej do czasu dopóki MS będzie supernadzorcą. Zabrzmiało złośliwie ale ta złośliwość była skierowana zupełnie nie wobec Ciebie i innych ZUCHÓW ;)
Łukasz
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Hakoss » sobota, 14 lipca 2012, 23:01

MS to w ogóle nie jest miejsce dla sędziów. Niezależnie od powodów dla których się tam znaleźli.
Hakoss
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cin » niedziela, 15 lipca 2012, 11:36

A ja się zgadzam z Łukaszem...
I nie wziąłem niczego do siebie <luzik> :mrgreen:
cin
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez need » niedziela, 15 lipca 2012, 12:49

a ja uważam, że MS powinien być obsadzony co do zasady służbą cywilną i jedynie stworzony departament kontroli zarządczej w sądownictwie, w którym będą w ilości niewielkiej sędziowie (nie ci co są w emesie od zawsze) tylko w systemie rotacyjnym, by pilnowali alby kontrola zarządcza emesu nie dotykała działalności orzeczniczej i by stopowała wszystkie nieprawidłowości... niestety jest inaczej
need

Postprzez amelius » niedziela, 15 lipca 2012, 13:16

Hakoss napisał(a):MS to w ogóle nie jest miejsce dla sędziów. Niezależnie od powodów dla których się tam znaleźli.

Tak jest.
amelius

Następna strona

Powrót do Nowinki z MS...