Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Nowy SN-opinie i dylematy

Postprzez efa » piątek, 4 września 2020, 18:49

regis napisał(a):Można delegować sędziów do MS(jeśli takie istnieje) lub nie.. Dla jednych to kuriozum dla innych nie

Zapytam tylko jakie(dziś i wczoraj) siły polityczne, w tym opozycja takie cos(by nie było sędziów w Ms) proponowały ????????

odnośnie ostatniego zdania - żadne. Natomiast ja jestem sędzią z przekonania. Uważam, że największe zło w podporządkowaniu sądów politykom zapoczątkowało co najmniej PO, a PiS tylko pociągnęło temat zamieniając białe rękawiczki na ciężki sprzęt budowlany. Nie mam też złudzeń, że przy odwróceniu trendu tzw, opozycja zrobi cokolwiek, aby oddzielić władzę sądowniczą od władzy politycznej.
Dlatego i wczoraj i dzisiaj uważam tak samo. Żadnych sędziów czynnych w organach władzy politycznej.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » piątek, 4 września 2020, 18:57

Więc skoro sama zauważasz że nikt z polityków nie był ani nie jest za likwidacja delegacji sędziów do MS to dalej oni będą a ty i inni będziecie się mieli na co uskarżać <luzik>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » piątek, 4 września 2020, 19:04

regis napisał(a):Więc skoro sama zauważasz że nikt z polityków nie był ani nie jest za likwidacja delegacji sędziów do MS to dalej oni będą a ty i inni będziecie się mieli na co uskarżać <luzik>

nie rozumiem, mój drogi :) na co ja (czy jakieś my) mamy się uskarżać??? Od kiedy jestem na tym forum, raczej (każdego swoje postu nie pamiętam, ale mniej więcej kojarzę swoje poglądy ;) ) byłam przeciwko delegacji sędziów do MS. Mam świadomość, że żadna opcja polityczna nie zechce tego zmienić. Natomiast mam też świadomość, że skoro tak wielu gorliwych sędziów jest aktualnie w MS, to nie da się tego zmienić presją naszego środowiska.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » piątek, 4 września 2020, 19:54

Na temat sędziów delegowanych wylano morze atramentu(w przenośni).. zresztą nie ten wątek..

Nie przypominam sobie jednak przed 2015 ani u ciebie ani w Iustiti takiej "nienawiści" i negacji na temat s. delegowanych..
Były co najwyżej opinie by nie było ich aż tyle lub by ustalić max. czas delegacji lub by członkowie władz I nie byli na delegacji
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » piątek, 4 września 2020, 20:04

regis napisał(a):Na temat sędziów delegowanych wylano morze atramentu(w przenośni).. zresztą nie ten wątek..

Nie przypominam sobie jednak przed 2015 ani u ciebie ani w Iustiti takiej "nienawiści" i negacji na temat s. delegowanych..
Były co najwyżej opinie by nie było ich aż tyle lub by ustalić max. czas delegacji lub by członkowie władz I nie byli na delegacji

Kochanie ;) :-P podaj mi jeden link do mojego postu po 2015 r,. w którym obiektywny czytacz doczytałby się "nienawiści". Albo w którym Ty - subiektywnie zainteresowany - odczytałeś do siebie moją rzekomą nienawiść z uwagi na Twoje delegowanie do MS. Jestem jednak więcej niż pewna, że przed 2015 postulowałam co najmniej zawieszenie w prawach członka IS sędziów delegowanych do MS.
Nie ukrywam - brak szacunku, zwłaszcza do wieloletnich aktywnych forumowiczów - i owszem. Nie szanuję Was jako sędziów. Szanuję jako ludzi. Odnośnie niektórych z Was - czuję tak ogromny zawód, że dusza wyje.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » sobota, 5 września 2020, 11:01

efa napisał(a):
regis napisał(a):Można delegować sędziów do MS(jeśli takie istnieje) lub nie.. Dla jednych to kuriozum dla innych nie

Zapytam tylko jakie(dziś i wczoraj) siły polityczne, w tym opozycja takie cos(by nie było sędziów w Ms) proponowały ????????

odnośnie ostatniego zdania - żadne. Natomiast ja jestem sędzią z przekonania. Uważam, że największe zło w podporządkowaniu sądów politykom zapoczątkowało co najmniej PO, a PiS tylko pociągnęło temat zamieniając białe rękawiczki na ciężki sprzęt budowlany. Nie mam też złudzeń, że przy odwróceniu trendu tzw, opozycja zrobi cokolwiek, aby oddzielić władzę sądowniczą od władzy politycznej.
Dlatego i wczoraj i dzisiaj uważam tak samo. Żadnych sędziów czynnych w organach władzy politycznej.
Generalnie zgoda.

Tylko skoro nikt z polityków nie był, nie jest i nie będzie za likwidacją delegacji jest to temat czysto teoretyczny.

Można co najwyżej postulować zmniejszenie liczby oddelegowanych, których jest stanowczo za dużo w stosunku do realnych potrzeb.

Na marginesie - z mojego wydziału są w MS 2 osoby (na 10 sterów), więc tym bardziej nie mam nic przeciwko temu, żeby liczba delegacji była ograniczona.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Johnson » sobota, 5 września 2020, 16:14

Geralt napisał(a):Tylko skoro nikt z polityków nie był, nie jest i nie będzie za likwidacją delegacji jest to temat czysto teoretyczny.

Czemu teoretyczny. Może tylko trzeba to odpowiednio naświetlić politykom ... tyle miejsca dla rodziny ...
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Geralt » niedziela, 6 września 2020, 10:13

Johnson napisał(a):
Geralt napisał(a):Tylko skoro nikt z polityków nie był, nie jest i nie będzie za likwidacją delegacji jest to temat czysto teoretyczny.

Czemu teoretyczny. Może tylko trzeba to odpowiednio naświetlić politykom ... tyle miejsca dla rodziny ...
Myślisz, że tego nie wiedzą ?

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez regis » niedziela, 6 września 2020, 10:59

Moze jakiś admin wyrzuci część dot. delegacji do odrębnego wątku?
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Postprzez Geralt » poniedziałek, 7 września 2020, 14:39

Zrobione.

A przy okazji - warto przypomnieć stanowisko IS z dawnych lat Złotej Ery Forum:

Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z dnia 18 stycznia 2012 r. w sprawie delegacji sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i jednostek jemu podległych

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” co do zasady dopuszcza możliwość delegowania sędziów do wykonywania czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Rozwiązanie takie wydaje się konieczne z uwagi na to, iż obecnie nadzór administracyjny nad sądami sprawowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” uważa, iż delegacje sędziów powodujące ich odsunięcie od orzekania powinny podlegać następującym ograniczeniom:
1. okres delegacji może wynosić maksymalnie dwa lata (w razie przerw w delegacjach ich okresy powinny ulegać sumowaniu), po którym to okresie winna nastąpić przerwa w delegacjach na czas nie krótszy niż pięć lat;
2. okres delegacji sędziego do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie może być wliczany do stażu, od którego uzależniona jest możliwość awansu do sądu wyższego rzędu;
3. sędzia delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w okresie delegacji nie może awansować do sądu wyższego rzędu bądź do sądu administracyjnego;
4. należy określić maksymalną liczba sędziów, którzy mogą być w jednym czasie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
5. sędziowie delegowani nie powinni być uwzględniani przy ustalaniu obsady poszczególnych sądów, zwłaszcza dla potrzeb statystyki.
Wprowadzenie wskazanych ograniczeń zapobiegnie dalszemu drenażowi kadry sędziowskiej prowadzonemu od lat przez Ministerstwo Sprawiedliwości, którego efektem jest niemal 300 sędziów odsuniętych od wykonywania ich podstawowego obowiązku jakim jest wymierzanie sprawiedliwości.

Co ciekawe, jest to stanowisku zarządu, w którym byli zarówno Łukasz, Regis i Dreed, jak i Jaksa, Kero czy Jarocin... :roll:

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Vilgefortz » poniedziałek, 7 września 2020, 17:12

Temat delegacji sędziów do MS to fragment szerszego zagadnienia - nadzoru administracyjnego nad sądami i roli MS ramach tegoż nadzoru (roli - jak wiemy od dawna przed 2015r - zgodnej z konstytucją). Trudno sobie wyobrazić, żeby minister, czy jakiś urzędnik inny niż sędzia mieli prawo wglądu do akt sprawy sądowej, w związku ze złożoną skargą administracyjną.
A tych skarg jest masa i nikt nie zdecyduje o likwidacji mechanizmu badania ich zasadności. Dopóki zatem centrala nadzoru adm. nad sądami będzie w MS będą też sędziowie delegowani do MS (i inni sędziowie funkcyjni z nadania de facto MS), bo przy takiej konstrukcji nadzoru inaczej się nie da. Krytyka instytucji sędziego del. do MS jest z tego powodu nieuzasadniona. Jest to tylko nieunikniona emanacja przyjętego w kraju modelu nadzoru, a nie zagadnienie samoistnie istniejące, które można "od tak" wyeliminować bez poważnej, całościowej zmiany systemowej.
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 7 września 2020, 17:49

a gdyby był osławiony nadzór I PSN, to nie będzie nieorzeczników ?
przecież za to idzie krytyka, że nie pracują, bo są w MS
jakoś nie wierzę, że będą siedzieć w SN na nadzorze i równocześnie orzekać mimo bonusów z obstawiania takich stanowisk przez jakąś grupę
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Geralt » poniedziałek, 7 września 2020, 18:46

Vilgefortz napisał(a):Temat delegacji sędziów do MS to fragment szerszego zagadnienia - nadzoru administracyjnego nad sądami i roli MS ramach tegoż nadzoru (roli - jak wiemy od dawna przed 2015r - zgodnej z konstytucją). Trudno sobie wyobrazić, żeby minister, czy jakiś urzędnik inny niż sędzia mieli prawo wglądu do akt sprawy sądowej, w związku ze złożoną skargą administracyjną.
A tych skarg jest masa i nikt nie zdecyduje o likwidacji mechanizmu badania ich zasadności. Dopóki zatem centrala nadzoru adm. nad sądami będzie w MS będą też sędziowie delegowani do MS (i inni sędziowie funkcyjni z nadania de facto MS), bo przy takiej konstrukcji nadzoru inaczej się nie da. Krytyka instytucji sędziego del. do MS jest z tego powodu nieuzasadniona. Jest to tylko nieunikniona emanacja przyjętego w kraju modelu nadzoru, a nie zagadnienie samoistnie istniejące, które można "od tak" wyeliminować bez poważnej, całościowej zmiany systemowej.
Dopóki jest nadzór MS to oczywiście delegacje są konieczne. Ale tylko w tym zakresie, bo w MS sędziowie zajmują się bardzo różnymi działkami, które nie muszą być koniecznie wykonywane przez sędziów.

Dlatego postulat ograniczenia delegacji pod względem ilościowym i czasowym jest słuszny.

Postulat całkowitej likwidacji jest samobójczy.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » poniedziałek, 7 września 2020, 18:47

Włóczykij napisał(a):a gdyby był osławiony nadzór I PSN, to nie będzie nieorzeczników ?
przecież za to idzie krytyka, że nie pracują, bo są w MS
jakoś nie wierzę, że będą siedzieć w SN na nadzorze i równocześnie orzekać mimo bonusów z obstawiania takich stanowisk przez jakąś grupę
Krytyka idzie za to, że są w TYM MS.

Ale w razie nadzoru PPSN też musieliby być delegowani, tylko pod inny adres.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez regis » poniedziałek, 7 września 2020, 19:06

Geralt napisał(a):... Krytyka idzie za to, że są w TYM MS.

I na tym polega problem.. A nie na potrzebie, sensie(lub nie) istnienia instytucji s. delegowanego

Może warto wrócić do tego stanowiska(lub podobnego) jakie wkleił Geralt.gdy i obecny prezes I miał podobne zdanie.. <milczek> . A nie tylko negacji i napasci na s. delegowanych <mysli>?
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » poniedziałek, 7 września 2020, 19:34

Geralt napisał(a):
Ale tylko w tym zakresie, bo w MS sędziowie zajmują się bardzo różnymi działkami, które nie muszą być koniecznie wykonywane przez sędziów.

Dlatego postulat ograniczenia delegacji pod względem ilościowym i czasowym jest słuszny.

Postulat całkowitej likwidacji jest samobójczy.

W departamentach legislacyjnych sedziowie są zapewne najtańsza opcją, więc też w zasadzie wyboru nie ma. W kadrach - do rozważenia, ale tu potrzebne jest dobre rozpoznanie cech kandydata do awansu feudalnego i znajomość systemu od wewnątrz, więc znowu kto inny jak...

Btw, ograniczenia ilościowe przyszłyby się także co do innych kategorii sędziów funkcyjnych, ale to generalnie można sobie bajać do woli.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 7 września 2020, 21:30

regis napisał(a):
Geralt napisał(a):... Krytyka idzie za to, że są w TYM MS.

I na tym polega problem.. A nie na potrzebie, sensie(lub nie) istnienia instytucji s. delegowanego

Może warto wrócić do tego stanowiska(lub podobnego) jakie wkleił Geralt.gdy i obecny prezes I miał podobne zdanie.. <milczek> . A nie tylko negacji i napasci na s. delegowanych <mysli>?

ale to poprzez skład sędziowski, który wszedł z Ł. Piebiakiem rozbity został dotychczasowy układ
"czego więc oczekujecie"
po tekstach na Jakuba widać, kto ma "wyrok" za to, że wsparł burzenie, a to lakmus, że na Piebiaku - gdy coś znowu ożyje z nim - będzie podobnie, zwł. że u niego już po rodzinie były próby szarpnięcia w tekstach medialnych
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez efa » wtorek, 8 września 2020, 00:58

Vilgefortz napisał(a):Temat delegacji sędziów do MS to fragment szerszego zagadnienia - nadzoru administracyjnego nad sądami i roli MS ramach tegoż nadzoru (roli - jak wiemy od dawna przed 2015r - zgodnej z konstytucją). Trudno sobie wyobrazić, żeby minister, czy jakiś urzędnik inny niż sędzia mieli prawo wglądu do akt sprawy sądowej, w związku ze złożoną skargą administracyjną.

Skargi i tak nie należą do kompetencji MS, więc sędzia delegowany co najwyżej podpisuje się pod pismem przekazującym prezesowi skargę zgodnie z właściwością. Jako ciekawostkę podam, że zdarzały się skargi przekazane z MSu po ponad roku od ich wniesienia niezgodnie z właściwością <rotfl>
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » wtorek, 8 września 2020, 07:00

efa napisał(a):

Skargi i tak nie należą do kompetencji MS, więc sędzia delegowany co najwyżej podpisuje się pod pismem przekazującym prezesowi skargę zgodnie z właściwością. Jako ciekawostkę podam, że zdarzały się skargi przekazane z MSu po ponad roku od ich wniesienia niezgodnie z właściwością <rotfl>

Nie napisałem że ms ma kompetencje do rozpoznania skarg tylko że sędzia del ma prawo wglądu do akt w związku z wniesiona skarga. Jak ktoś żąda w skardze wszczęcia dyscyplinarki trudno napisać opinie bez znajomości materiału procesowego
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez forget-me-not » wtorek, 8 września 2020, 19:15

W sądach brakuje rąk do pracy. Tymczasem delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości sędziowie, po otrzymaniu awansu, nie wracają do orzekania. Wolą pracę w resorcie.

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... kanie.html ... kanie.html
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » wtorek, 8 września 2020, 23:15

forget-me-not napisał(a):W sądach brakuje rąk do pracy. Tymczasem delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości sędziowie, po otrzymaniu awansu, nie wracają do orzekania. Wolą pracę w resorcie.

Kolega awansowany do mojego wydziału obiecał publicznie na ZO, że zrezygnuje z delegacji.

Po nominacji zmienił zdanie... :(

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » środa, 9 września 2020, 08:44

Geralt napisał(a):
forget-me-not napisał(a):W sądach brakuje rąk do pracy. Tymczasem delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości sędziowie, po otrzymaniu awansu, nie wracają do orzekania. Wolą pracę w resorcie.

Kolega awansowany do mojego wydziału obiecał publicznie na ZO, że zrezygnuje z delegacji.

Po nominacji zmienił zdanie... :(

Co się czepiacie? Już dawno temu pewien Prezydent zdaje się powiexzial kto nie zmienia poglądów :p
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez censor » czwartek, 29 października 2020, 18:32

efa napisał(a):Żadnych sędziów czynnych w organach władzy politycznej
Co znaczy "w organach"? Nie czepiam się, to wymaga precyzyjnego zdefiniowania w tej dyskusji. Inaczej zejdzie ona na manowce etykietowania.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Poprzednia strona

Powrót do Nowinki z MS...