Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez jarocin » środa, 31 października 2012, 16:05

przesłałem do członków zespołu ustrojowego kilka dni temu, na razie nikt nie zgłosił mi uwag
jarocin

Postprzez EW » środa, 31 października 2012, 19:18

a czy ja mogę moje uwagi??

1. teraz będą dwie święte delegacje - do emesu i KSSiP, które jako jedyne mają mieć 3 okres wypowiedzenia... jednym słowem nawet jak odwołają to przez 3 miechy dodatki będą płacone - jakoś nie znajduję jaki to ważny społecznie powód jest takiego zachowania zwłaszcza w kontekście odwołania z delegacji w sądzie w każdym czasie, czyli z dnia na dzień
2. powoływanie do Rady według własnego widzimisię, a może jednak jakiś konkursik by się przydał?? czyli sobie wskażemy znajomego królika i usz i każdy będzie mógł nam naskoczyć...

przepraszam za język, ale to co widzę ostatnio wyprowadza mnie z równowagi co odbija się na kulturze języka, choć i tak się powstrzymuję od niecenzuralnych słów
Ostatnio edytowano środa, 31 października 2012, 22:30 przez EW, łącznie edytowano 1 raz
EW

Postprzez TEZ » czwartek, 1 listopada 2012, 11:14

Z analizy (pobieżnej) uzasadnienia projektu wynika, iż nie zmieni sie to, co kluczowe: podporządkowanie Szkoły MS-owi. W dalszym ciagu MS będzie miał decydujacy wpływ na programy szkolenia i powołanie dyrektora. To bardzo osłabia KRS i nie odpowiada standardom międzynarodowym. Troche zaskakujące, że Rada sie nie upomina o te kompetencje... A może sie upomina, tylko ja o tym nie wiem :cool:
TEZ

Re: Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Postprzez jak2006 » piątek, 8 kwietnia 2016, 10:58

Mam nadzieję, że Pan Sędzia Piebiak dopilnuje, żeby jego postulaty zostały zrealizowane w nowym usp
Postprzez Łukasz » 25 sty 2012, o 14:08

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” uważa, iż delegacje sędziów powodujące ich odsunięcie od orzekania powinny podlegać następującym ograniczeniom:
1. okres delegacji może wynosić maksymalnie dwa lata (w razie przerw w delegacjach ich okresy powinny ulegać sumowaniu), po którym to okresie winna nastąpić przerwa w delegacjach na czas nie krótszy niż pięć lat;
2. okres delegacji sędziego do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie może być wliczany do stażu, od którego uzależniona jest możliwość awansu do sądu wyższego rzędu;
3. sędzia delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w okresie delegacji nie może awansować do sądu wyższego rzędu bądź do sądu administracyjnego;
4. należy określić maksymalną liczba sędziów, którzy mogą być w jednym czasie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
5. sędziowie delegowani nie powinni być uwzględniani przy ustalaniu obsady poszczególnych sądów, zwłaszcza dla potrzeb statystyki.
Wprowadzenie wskazanych ograniczeń zapobiegnie dalszemu drenażowi kadry sędziowskiej prowadzonemu od lat przez Ministerstwo Sprawiedliwości, którego efektem jest niemal 300 sędziów odsuniętych od wykonywania ich podstawowego obowiązku jakim jest wymierzanie sprawiedliwości.
Łukasz
jak2006
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » piątek, 8 kwietnia 2016, 17:49

Wspaniale, że to przytoczyłeś. Jeśli o mnie chodzi, nadal uważam, że jakiekolwiek stałe delegacje do władzy wykonawczej powinny się łączyć ze zrzeczeniem się urzędu - z zagwarantowanym prawem powrotu na urząd po zakończeniu okresu delegacji; analogicznie jak to wygląda gdy sędziowie zostają posłami.
Jednak te powyższe postulaty Łukasza - to jest absolutne minimum.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jak2006 » piątek, 8 kwietnia 2016, 21:40

Również mam nadzieję, że to absolutne minimum prezentowane przez S. Piebiaka, nie tylko na forum, ale i w prasie (np. http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/5 ... czone.html ... czone.html ) zostanie zrealizowane. Ma w tym zakresie pełną rację, a w chwili obecnej, mając moziwość, powinien realizować swoje główne postulaty. Podległym pracownikom MS (delegowanym sedziom) powiniem przypomnieć te oczywiste dla Niego zasady.
jak2006
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » sobota, 9 kwietnia 2016, 09:30

to jest bardzo istotna kwestia wobec zapowiedzi godzenia się przez MS ze zmniejszeniem korpusu sędziowskiego
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez jak2006 » piątek, 19 maja 2017, 10:38

Czas mija, a żadnych zmian, jak nie było tak nie ma (przepraszam teraz będą delegacje do KP i MSZ). Tak na marginesie, to chyba s. Piebiakowi, jak się zsumuje poprzednią delegację, okres dwuletni już minął. No cóż punkt widzenia zależy od punku siedzenia, smutne...
jak2006
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » piątek, 19 maja 2017, 12:28

jak2006 napisał(a):Czas mija, a żadnych zmian, jak nie było tak nie ma (przepraszam teraz będą delegacje do KP i MSZ). Tak na marginesie, to chyba s. Piebiakowi, jak się zsumuje poprzednią delegację, okres dwuletni już minął. No cóż punkt widzenia zależy od punku siedzenia, smutne...

Nie sądzę, aby należało te okresy kumulować... ale tak czy inaczej postulowany okres dwuletni upływa najpóźniej jesienią 2017... :-P

Natomiast warto zwrócić uwagę, że dominują sędziowie ze stażem w MS kilku lub nawet kilkunastoletnim (np. kilka osób z moich stron) i dziwię się, że do tej pory nic się z tym nie robi. A etaty wiszą.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » piątek, 19 maja 2017, 12:45

ja też się dziwię, że niektórzy nie wracają, a są tam od ... od bardzo dawna np, od 2007-8 roku... najwidoczniej są tam niezastąpieni ;)
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » piątek, 19 maja 2017, 12:58

tak długo jak istnieje nadzór MS nad sadami udział w MSie sędziów uważam za racjonalny (oczywiście osobna i indywidualna rzecz każdego co tam zrobi)
ale zgadzam się że powinno być :
- ich mniej (nie wiem ilu ale 150 to dużo-tak koło 100 to max)
-w departamentach (nadzór,wykonanie,może trochę legislacja?) gdzie są niezbędni a nie jak popadnie
-powinna być sztywna/odrębna pula na etaty w mS tak by nie cierpiały na tym sądy
-powinien istnieć max czas delegacji ,może w zależności od stanowiska(?) może 5 lat(?)

tymczasem jest :
-ok 150 sędziów i nie zawsze tam gdzie muszą
-są i tacy co po kilkanaście lat a nawet >20 są i mają się dobrze..tylko czy to jeszcze sędziowie? :?: :oops:

jest teraz złe nastawienie do MS mimo tego że jak słyszę jest tam część sędziów co chcą lub próbują coś sensownego zrobić..poza może pojedynczymi wypadkami(nie chce wierzyć by jakiś sędzia nawet delegowany świadomie działał na rzecz "złego" sądownictwa..) reszta ma po prostu "wygodną posadkę i z tego się cieszy a im dłużej tym większa obawa przed powrotem do sądu

więc może nie wylewać dziecka z kąpielą- apele by wrócić do orzekania czy przypominanie delegowanym o etyce czy wręcz obciachu bycia w mS
ale wskazać by było (jak musi) w mS X sędziów-w konkretnych miejscach i z max. czasem delegowania
to polecam tym co jada na kongres
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » piątek, 19 maja 2017, 14:06

Ditto. Bardzo rozsądne postulaty, Regisie.

Ropuchu, będziesz na Kongresie? Może Ty je zgłosisz?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » piątek, 19 maja 2017, 14:17

Do tego, w ramach jawności, upubliczniona lista sędziów z miejscem i okresem delegacji.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » piątek, 19 maja 2017, 16:01

Właśnie. Zwłaszcza tych co to jeszcze jak na aplikacji byłam, to już tam byli zasiedziani...
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » piątek, 19 maja 2017, 16:04

kam napisał(a):Do tego, w ramach jawności, upubliczniona lista sędziów z miejscem i okresem delegacji.

Mnie by to wcale nie przeszkadzało

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez andrzej74 » piątek, 19 maja 2017, 16:09

kam napisał(a):Do tego, w ramach jawności, upubliczniona lista sędziów z miejscem i okresem delegacji.

Popieram
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » piątek, 19 maja 2017, 16:13

I jeszcze likwidacja dodatków do wynagrodzenia. Nie mąją żadnego uzasadnienia.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » piątek, 19 maja 2017, 20:28

To akurat przesada..jeśli tak to i innym funkcyjny..tylko wówczas nikt na nic się nie zglosi
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » piątek, 19 maja 2017, 22:47

I wszyscy zaczną orzekać.
A obróbkę wpływu da się refom.
Bajka, nie? Chciałabym, by tak kiedyś było...
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » sobota, 20 maja 2017, 07:21

regis napisał(a):To akurat przesada..jeśli tak to i innym funkcyjny..tylko wówczas nikt na nic się nie zglosi

Inni funkcyjni dostają dodatek za zwiększony zakres obowiązków. W przypadku delegowania do MS takiego nie ma.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » sobota, 20 maja 2017, 10:23

A za straty moralne :lol: ?
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jak2006 » wtorek, 4 lipca 2017, 11:36

jak2006
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » wtorek, 4 lipca 2017, 12:04

jak2006 napisał(a):http://judge2017.blox.pl/2017/06/Siedzac-okrakiem.html

Brawo wy! :? Okrakiem niewygodnie i nieelegancko ale opłacalnie. Takie to poświęcenie.....
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0

Postprzez regis » wtorek, 4 lipca 2017, 12:19

Tekst bardzo jednostronny..mam wielu znajomych w MS i wiem ze jest ciut inaczej o czym niżej

- dodatki ..no nikt za ta samą pensje nie pójdzie do pracy gdzie jest rozłąka z rodziną ,dojazdy i wiele innych
-czas pracy -w MS jest 8.15-16.15 a często trzeba zostawać po godzinach i jest to i wymagane i przestrzegane podczas gdy sędzia ma czas nienormowany i wiem że w wielu sądach jak nie ma sesji to w ogóle nie przychodzi do sądu..
-to że nie może sądzić to wynik TK a nie wymysł /niechęć sędziów delegowanych
-zasadą jest że idzie się na delegację dopiero gdy pokończy się swoje istotne, zaczęte sprawy ,nie idzie sie do MS z dnia na dzień na ogól jest kilka mcy na zakończenie (sprawy karne)

nie jestem ani zwolennikiem delegacji ani ich przeciwnikiem..uważam to za "konieczność" :( tak długo jak MS ma nadzór nad sądami..ale opowiadałem się za kadencyjnością (np 5 lat) czy zmniejszeniem ilości sędziów w mS czy stworzenia puli na delegacje by nie obciążały sądu

ALE

ok,wyrzućmy sędziów z MS..wtedy zobaczycie co zrobią nam w MS gdy ich nie będzie a tylko "zwykli urzędnicy" .. <stres>
nie mówię że wszyscy sędziowie w mS są cacy ale oceniajmy ich indywidualnie a nie że siedzą okrakiem czyli są źli już z założenia :?
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » wtorek, 4 lipca 2017, 17:25

Czyli uważasz, że "sądzenie" w MSie przez kilkanaście lat jest ok?
"-czas pracy -w MS jest 8.15-16.15 a często trzeba zostawać po godzinach i jest to i wymagane i przestrzegane podczas gdy sędzia ma czas nienormowany i wiem że w wielu sądach jak nie ma sesji to w ogóle nie przychodzi do sądu.." - chyba żartujesz :shock: :shock:
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...