Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Delegowanie sędziów do MS i KSSiP

Postprzez Geralt » czwartek, 6 lipca 2017, 12:17

regis napisał(a):wówczas chyba Ł.Piebiak był w zarządzie Iustiti i przedstawiał stanowisko stowarzyszenia a teraz nie jest (o ile jest w ogóle w I.)

a jak ma sie to cytowane stanowisko do tego :

Uchwała nr 7

XXII Zwyczajnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” w Mszczonowie

z dnia 2 kwietnia 2017 r.

...... Zwracamy się też do wszystkich sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości o powrót do orzekania, które jest podstawową powinnością sędziowską wobec społeczeństwa. Jako sędziowie musimy być świadomi, że nasza obecna postawa będzie zapisana na kartach historii.

czyli w 2012 stowarzyszenie dopuszczało delegacje (pod pewnymi warunkami) a teraz już NIE ?
może ktoś mi wytłumaczy dlaczego ?

To już muszą wyjaśnić obecne władze IS. Nie zrobią tego jednak, bo są tu w zasadzie nieobecne i trzeba ich szukać (z różnym skutkiem) na innych forach.

Warto przypomnieć, że niegdyś IS złożyła wniosek o dsycyplinarkę wobc s. W.Hajduka, ale katowicki rzecznik nie znalazł podstaw do wszczęcia, a obecnie z tego samego SA w Katowicach padł wniosek o dyscypliarki dla (wszystkich 200?) delegowanych.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » czwartek, 6 lipca 2017, 12:22

Volver napisał(a):
amelius napisał(a):
Joasia napisał(a):To proste. Dla TEGO rządu zdaniem obecnych władz IS co do zasady pracować nie wolno. Dla innych - co do zasady można.
Polityka, panie, polityka. :(

To czysta manipulacja z Twojej strony.

Raczej jest to skrót myślowy, oddający ducha, którym przeniknięta jest część członków Stowarzyszenia, wpływająca realnie na sposób jego działania od "zmiany warty" we władzach Iustitii , gdzie silnie zaakcentowano, wprawdzie w uchwale nr 6 odnoszącej się do kwestii TK stanowisko Stowarzyszenia oraz na którym przyjęto postawę wyczekiwania wobec zamiarów refomatorskich , przedstawionych przez przedstawiciela MSu, wiceministra Ł.Piebiaka.Jestem wrogiem uogólnień, chociaż zdarzało mi się i zdarza uogólniać.ale ta tendencja sceptycyzmu, obaw i lęków po części prowadzi do tego,że można dopatrywać się w tezie Joasi pewnej słuszności.Z drugiej strony jest dla mnie naturalne odczucie ,że z politykami tego czy tamtego rządu straszliwie trudno było i jest kooperować w sprawach sądownictwa.Dla mnie to trwające od 10 lat? zwarcie i wymiana ciosów z której rzadko coś dobrego dla nas wynika.Jednakże , moim zdaniem, przegapiono i utracono chwilę w której można było zacząć współpracę, a nawet zamarkować ją.Argumenty że tamci wykorzystaliby to medialnie , które padały jako argument by nie kooperować- dzisiaj mnie śmieszą.Przepolitykowano.
Owszem, ktoś powie "mądry Polak po szkodzie", ale było i tak że na tym Forum powtarzano, wystopujcie, nie tak emocjonalnie.Można było swoje robić, ale nie tak ostentacyjnie.Gdyby Kongres Sedziów zrobiono tak jak Kongres Prawników nie byłoby tej szkody któ ra wtedy powstałą.I nadal rzutuje na to co się dzieje.
Mozna udawać że "nic się nie stało" ale obiektywnie stało się.Można było inaczej ale przeważyła grupa rozżalonych tymże działo się tak jak się nie działo do tej pory(aczkolwiek działo się tylko w białych rekawiczkach)

W życiu piękne są tylko chwile... ta chwila minęła niestety bezpowrotnie...

Oczywiście już przed Kongresem były ostrzeżenia, czym się taka formuła może skończyć, ale nikt nie chciał i co gorsza nadal nie chce słuchać... :/:

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » czwartek, 6 lipca 2017, 13:15

Volver napisał(a):.Argumenty że tamci wykorzystaliby to medialnie , które padały jako argument by nie kooperować- dzisiaj mnie śmieszą.Przepolitykowano.
Owszem, ktoś powie "mądry Polak po szkodzie", ale było i tak że na tym Forum powtarzano, wystopujcie, nie tak emocjonalnie.Można było swoje robić, ale nie tak ostentacyjnie.Gdyby Kongres Sedziów zrobiono tak jak Kongres Prawników nie byłoby tej szkody któ ra wtedy powstałą.I nadal rzutuje na to co się dzieje.

Sorry ale mnie tak samo śmieszą argumenty w stylu "bo kongres".
Kongres to, Kongres tamto ... Gdyby MS chciał przeprowadzić reformę w akceptowalnym kształcie to by ją zwyczajnie przeprowadził. Choćby po to, żeby pokazać jak bardzo uczestnicy Kongresu się mylą i jak niesłusznie jest krytykowany.
A że jak chce to potrafi to wszyscy widzimy na co dzień.
Ale nie przeprowadził ...
ropuch

Postprzez kzawislak » czwartek, 6 lipca 2017, 14:23

Geralt, a właściwie dlaczego Zarząd ma coś wyjaśniać?Nie wiem czy zwrociles uwagę, że dyskutujecie o uchwale Zebrania Delegatów.....
A poza tym w swoich publikacjach jakoś dostrzegasz różnicę pomiędzy tym co dotychczas wychodziło z MS a tym co wychodzi teraz. Może tu należy szukać odpowiedzi....
kzawislak

Postprzez Volver » czwartek, 6 lipca 2017, 14:53

ropuch napisał(a):
Volver napisał(a):.Argumenty że tamci wykorzystaliby to medialnie , które padały jako argument by nie kooperować- dzisiaj mnie śmieszą.Przepolitykowano.

Sorry ale mnie tak samo śmieszą argumenty w stylu "bo kongres".
Kongres to, Kongres tamto ... Gdyby MS chciał przeprowadzić reformę w akceptowalnym kształcie to by ją zwyczajnie przeprowadził. Choćby po to, żeby pokazać jak bardzo uczestnicy Kongresu się mylą i jak niesłusznie jest krytykowany.
A że jak chce to potrafi to wszyscy widzimy na co dzień.
Ale nie przeprowadził ...

Nie ma tu wspólnej platformy argumentacji.Bo Kongres nie dał nic-był pomyłką , był niedopracowany bo się spieszono i źle go zrobiono medialnie.Posłużył jako forma manifestacji w obronie czegoś co było i wadliwe i nie do obrony. nam jako sedziom-poza próbą budowy solidarności sędziowskiej - czego nigdy nie będzie - dopóki nie stworzy się jednolitego sędziego powszechnego, przeciwko której to opcji niektórzy ze strachem przemawiali w płomiennym sprzeciwie na naszym zebraniu Iustitii,że cytuję ":zacznie się jeszcze gorsza nierówność w środowisku , bo po prowadzą to ...sędziowie,a poza tym że jest niebezpieczeństwo nie powołania na taki urząd sędziego powszechnego- sędziów niewygodnych", nam sędziom szeregowym liniowym nie dął nic.

MS , nie przeprowadzi nic w "akceptowalnym kształcie", bo sami nie wiemy jako sędziowie , co akceptujemy.Bo nie stać nas na refleksję.Np.TK...dlaczego teraz dyskutuje się o Izbie Konstytucyjnej Sądu Najwyższego?Trzeba było prędzej taka propozycje wystawić zamiast walczyć ramię w ramię z opozycja o taki TK, jaki był?Zamiast iść "na zwarcie" trzeba było rozmawiać, rozmawiać i jeszcze się rozmawiać (wtedy pojawiają się pomysły akceptowalne przez wszystkich ,jeżeli posługiwać się tym pojęciem akceptacji) a nie unosić pychą, wobec tych którzy są jeszcze bardziej pyszni i nie muszą się z niczym liczyć. i nie mówię tu o sędziach w MSie , a o politykach rządzących danym urzędem.A już najmniej z naszymi minutowymi wystąpieniami będą się liczyć na takich Kongresach. Bo głosu na Kongresach zwyczajny sędzia i na Kongresie dostał tyle, że pożal się Boże.Dlaczego nie zaczyna sie takiego Kongresu od nich? czyż mędrcy nie powinni zabierac głosu na końcu, porządkować rozdzielać i ukierunkowywać???
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez regis » czwartek, 6 lipca 2017, 18:51

Czy to jeszcze dyskusja na temat wątku?
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » piątek, 7 lipca 2017, 14:01

kzawislak napisał(a):Geralt, a właściwie dlaczego Zarząd ma coś wyjaśniać?Nie wiem czy zwrociles uwagę, że dyskutujecie o uchwale Zebrania Delegatów.....

Cóż... zwykle członkowie aktualnego zarządu mają coś wspólnego z projektami uchwał ZD i ich ostatecznym kształtem. Jeśli tym razem było inaczej i zgodnie z obecną modą wszystko szło na żywioł, a projekt zgłosił anonimowy delegat, to faktycznie zarząd nic nie musi wyjaśniać.... Jak wiadomo, nie było mnie przy tym, więc nie wiem.

kzawislak napisał(a): A poza tym w swoich publikacjach jakoś dostrzegasz różnicę pomiędzy tym co dotychczas wychodziło z MS a tym co wychodzi teraz. Może tu należy szukać odpowiedzi....

Nie przeczę, że obecne projekty MS są dalej idące i są w sumie groźniejsze od dotychczasowych. Problem w tym, że stanowisko osób obecnie władających było jakie było już zanim pojawiły sie jakiekolwiek projekty.

Decyzja o pójściu na zwarcie (prawdopodobnie zgubna dla sądownictwa) była dla obecnych władz oczywistością od kwietnia 2016 r. Jeszcze zanim pojawił się pierwszy (wówczas ostro krytykowany, obecnie w dużym stopniu chwalony) projekt KRS.

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kzawislak » piątek, 7 lipca 2017, 15:35

Geralt napisał(a):
kzawislak napisał(a):Geralt, a właściwie dlaczego Zarząd ma coś wyjaśniać?Nie wiem czy zwrociles uwagę, że dyskutujecie o uchwale Zebrania Delegatów.....

Cóż... zwykle członkowie aktualnego zarządu mają coś wspólnego z projektami uchwał ZD i ich ostatecznym kształtem. Jeśli tym razem było inaczej i zgodnie z obecną modą wszystko szło na żywioł, a projekt zgłosił anonimowy delegat, to faktycznie zarząd nic nie musi wyjaśniać.... Jak wiadomo, nie było mnie przy tym, więc nie wiem.

Wyniki głosowania wskazują na to, że projekt uchwały (czyjego by nie był autorstwa) znalazł poparcie nie tylko zwolenników Zarządu IS. Z tego co pamiętam, znalazł poparcie niemal wszystkich obecnych.

Geralt napisał(a):Nie przeczę, że obecne projekty MS są dalej idące i są w sumie groźniejsze od dotychczasowych. Problem w tym, że stanowisko osób obecnie władających było jakie było już zanim pojawiły sie jakiekolwiek projekty.
Decyzja o pójściu na zwarcie (prawdopodobnie zgubna dla sądownictwa) była dla obecnych władz oczywistością od kwietnia 2016 r. Jeszcze zanim pojawił się pierwszy (wówczas ostro krytykowany, obecnie w dużym stopniu chwalony) projekt KRS.

Pytałeś co takiego się stało, że obecny Zarząd IS nie popiera delegacji do MS. Zdziwiło mnie to zdziwienie, stąd moja podpowiedź.
Reszta ... to historia, której źródeł należy szukać w uważnej lekturze programu wyborczego, który jest aktualnie konsekwentnie realizowany.
kzawislak

Postprzez Dreed » piątek, 7 lipca 2017, 15:43

Hmmm, a ja jestem przekonany, że za dużą wagę Kasiu przykładasz czystości i racjonalności.
Polityka zawsze ma bardzo daleko do takiego myślenia jak Twoje.
A co do programu i jego konsekwentnej realizacji to już zdecydowanie się mylisz. Oczywiście, że do każdej tezy da się dorobić uzasadnienie lub znaleźć usprawnienie. Bo porażka zawsze jest sierotą...

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Geralt » piątek, 7 lipca 2017, 15:49

kzawislak napisał(a):Pytałeś co takiego się stało, że obecny Zarząd IS nie popiera delegacji do MS. Zdziwiło mnie to zdziwienie, stąd moja podpowiedź.
Reszta ... to historia, której źródeł należy szukać w uważnej lekturze programu wyborczego, który jest aktualnie konsekwentnie realizowany.

Cóż... moim zdaniem jeśli chodzi o ZZ nie było żadnego konretnego programu, a dokładniej - były możliwe różne opcje... co wyraźnie przecież widac po pierwszym projekcie KRS i korzystnych założeniach USP, które zostały odłożone gdzieś do lamusa.

Można to było inaczej rozegrać niż frontalne starcie, które nic pozytywnego przynieść nie może. Wybrano inaczej. Trudno, czasu się już nie cofnie, a straconych szans nie przywróci. Szkoda tylko, że nie widać żadnej refleksji...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » piątek, 7 lipca 2017, 15:53

Geralt napisał(a):
Cóż... moim zdaniem jeśli chodzi o ZZ nie było żadnego konretnego programu, a dokładniej - były możliwe różne opcje... co wyraźnie przecież widac po pierwszym projekcie KRS i korzystnych założeniach USP, które zostały odłożone gdzieś do lamusa.

Można to było inaczej rozegrać niż frontalne starcie, które nic pozytywnego przynieść nie może. Wybrano inaczej. Trudno, czasu się już nie cofnie, a straconych szans nie przywróci. Szkoda tylko, że nie widać żadnej refleksji...

Dzisiaj jestem z Geraltem wyjątkowo, aż niepokojąco zgodny :)

"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Geralt » piątek, 7 lipca 2017, 16:12

Dreed napisał(a):
Geralt napisał(a):

Dzisiaj jestem z Geraltem wyjątkowo, aż niepokojąco zgodny :)

Dodam jeszcze, że koledzy z obecnych władz oczywiście znaleźli sposób na obejście tego kłopotliwego dla nich tematu w postaci pierwszych pozytywnych (i wycofanych) projektów, uznając je za podpuchę...

Czyli w sumie - jak się fakty nie zgadzają z teorią to tym gorzej dla faktów. :-P

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kzawislak » piątek, 7 lipca 2017, 17:37

Cóż, odnoszę wrażenie że to ktoś inny ma problem z interpretacją faktów. Przynajmniej w tym miejscu :cool:
kzawislak

Postprzez Włóczykij » piątek, 7 lipca 2017, 22:37

kzawislak napisał(a):
Geralt napisał(a):

Wyniki głosowania wskazują na to, że projekt uchwały (czyjego by nie był autorstwa) znalazł poparcie nie tylko zwolenników Zarządu IS. Z tego co pamiętam, znalazł poparcie niemal wszystkich obecnych.

Geralt napisał(a):Nie przeczę, że obecne projekty MS są dalej idące i są w sumie groźniejsze od dotychczasowych. Problem w tym, że stanowisko osób obecnie władających było jakie było już zanim pojawiły sie jakiekolwiek projekty.

Pytałeś co takiego się stało, że obecny Zarząd IS nie popiera delegacji do MS. Zdziwiło mnie to zdziwienie, stąd moja podpowiedź.

Kasia nie używaj argumentu większości do ostatnich zebrań. Takie minimum, Chociaż przemilczmy.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Joasia » sobota, 8 lipca 2017, 12:44

ropuch napisał(a):
Joasia napisał(a):To proste. Dla TEGO rządu zdaniem obecnych władz IS co do zasady pracować nie wolno. Dla innych - co do zasady można.

hmmm... życie w ogóle jest łatwiejsze kiedy jest ... proste <mysli>

proste pytania ... proste odpowiedzi ... proste rozwiązania ... :/:

Prawda?
Jak coś od NICH pochodzi - to jest złe i nie da się przyznać, że cokolwiek jest dobre. Jak w wywiadach Krystiana, na przykład.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » sobota, 8 lipca 2017, 12:46

amelius napisał(a):

Nie. To proste opisanie naszej rzeczywistości. Niestety.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » sobota, 8 lipca 2017, 12:54

Włóczykij napisał(a):
kzawislak napisał(a):
Geralt napisał(a):

Kasia nie używaj argumentu większości do ostatnich zebrań. Takie minimum, Chociaż przemilczmy.

Przyłączam się do apelu Włóczki. Akurat na te kwestie w naszym środowisku - spuśćmy zasłonę miłosierdzia, że tak powiem Twainem. :(
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » sobota, 8 lipca 2017, 13:10

Joasia napisał(a):
amelius napisał(a):

tu także przychylam Joasi
to jest widoczne dla zwykłego obserwatora
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez amelius » sobota, 8 lipca 2017, 22:37

Joasia napisał(a):
amelius napisał(a):

To jest opisanie rzeczywistości przez Ciebie, twoja percepcja tej rzeczywistości. Nie jest uniwersalna a wręcz przeciwnie - jest skażona subiektywizmem.
amelius

Postprzez Joasia » sobota, 8 lipca 2017, 23:36

Ba, czyż jest wśród nas ktoś subiektywizmem nie skażony?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » niedziela, 9 lipca 2017, 09:35

Joasia napisał(a):Ba, czyż jest wśród nas ktoś subiektywizmem nie skażony?

Trafna uwaga..wszyscy przedstawiamy swój punkt widzenia i albo ktoś go inne podziela albo nie..im więcej osób go podziela tym bliżej do "obiektywności"...
A wracając do wątku..zamiast walki i domagania się usunięcia(rezygnacji) sędziów delegowanych zaproponować ucywilizowanie delegacji -czas-miejsce-gorny pułap i jak pisał chyba Volver rozmawiać..i jeszcze raz rozmawiać..nawet jeśli dużo dzieli.. może da się choć w kilku sprawach osiągnąć porozumienie??
Jak geralt..nie ma prostych recept ani czarne-biale...
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » niedziela, 9 lipca 2017, 11:33

regis napisał(a):
Joasia napisał(a):Ba, czyż jest wśród nas ktoś subiektywizmem nie skażony?

Trafna uwaga..wszyscy przedstawiamy swój punkt widzenia i albo ktoś go inne podziela albo nie..im więcej osób go podziela tym bliżej do "obiektywności"...
A wracając do wątku..zamiast walki i domagania się usunięcia(rezygnacji) sędziów delegowanych zaproponować ucywilizowanie delegacji -czas-miejsce-gorny pułap i jak pisał chyba Volver rozmawiać..i jeszcze raz rozmawiać..nawet jeśli dużo dzieli.. może da się choć w kilku sprawach osiągnąć porozumienie??
Jak geralt..nie ma prostych recept ani czarne-biale...

Ale czarno-białe postrzeganie jest dużo prostsze i przyjemniejsze...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » niedziela, 9 lipca 2017, 12:43

Tyle że mylne i do niczego nie prowadzi..tzn jest pewnie z 10% spraw czarno-białych ale reszta to odcienie szarości..
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » poniedziałek, 10 lipca 2017, 08:08

Joasia napisał(a):
ropuch napisał(a):

hmmm... życie w ogóle jest łatwiejsze kiedy jest ... proste <mysli>

proste pytania ... proste odpowiedzi ... proste rozwiązania ... :/:

Prawda?
Jak coś od NICH pochodzi - to jest złe i nie da się przyznać, że cokolwiek jest dobre. Jak w wywiadach Krystiana, na przykład.

Tyle, że to Twoja opinia, a żadne fakty.

A Krystian wyraża swoja opinię. To, że On uznaje jakieś rozwiązanie za złe, a Ty za dobre to świadczy o uprawianiu polityki ? Bo jak dla mnie to po prostu różnica zdań i tyle.
ropuch

Postprzez ropuch » poniedziałek, 10 lipca 2017, 08:09

Joasia napisał(a):
amelius napisał(a):

no właśnie ... proste ... albo raczej drastycznie uproszczone ...
ropuch

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...