Powstaje centrum obsługi administracyjnej sądownictwa.

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez selena » sobota, 3 marca 2012, 17:52

jakwaw napisał(a): Ponadto pragnę zwrócić uwagę, iż jako podstawę prawną cytowanego zarządzenia ministra wskazano art.16 ust.3 ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z którym Minister kierujący działem administracji rządowej może, w drodze zarządzenia, wskazać, spośród podległych jemu jednostek organizacyjnych lub przez niego nadzorowanych, zamawiającego, który będzie właściwy do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia na rzecz tych jednostek. Tym samym mam poważne wątpliwości czy zarządzenie to zostało wydane zgodnie z delegacją ustawową."

:lol: :lol: :lol:

Ustawa o z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.2007.65.437 j.t.)
w artykule pierwszym czytamy:

Art. 1. Ustawa określa zakres działów administracji rządowej, zwanych dalej "działami", oraz właściwość ministra kierującego danym działem.

w rozdziale drugim artykule piątym czytamy:

Rozdział 2
Klasyfikacja działów administracji rządowej
Art. 5. Ustala się następujące działy:
1) administracja publiczna;
1a) budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa;
2) budżet;
3) finanse publiczne;
4) gospodarka;
5) gospodarka morska;
6) gospodarka wodna;
7) instytucje finansowe;
7a) informatyzacja;
8) (3) członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;
9) kultura i ochrona dziedzictwa narodowego;
10) (4) kultura fizyczna;
11) łączność;
12) (uchylony);
13) nauka;
14) obrona narodowa;
15) oświata i wychowanie;
16) praca;
17) rolnictwo;
18) rozwój wsi;
18a) rozwój regionalny;
18b) rynki rolne;
18c) rybołówstwo;
19) Skarb Państwa;
20) sprawiedliwość;
21) szkolnictwo wyższe;
22) transport;
22a) turystyka;
23) środowisko;
23a) (5) rodzina;
24) sprawy wewnętrzne;
25) wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne;
26) zabezpieczenie społeczne;
27) sprawy zagraniczne;
28) zdrowie.

Zajrzałam do historii zmian art. 16 ust 3.............. zawsze delegacja do wydawania zarządzenia na tej podstawie przysługiwała ministrowi kierującemu działem administracji rządowej.

[ Dodano: Sob Mar 03, 2012 4:55 pm ]
pkt 20 - sprawiedliwość to dział administracji rządowej??????????
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 3 marca 2012, 18:35

Punkt 20 sprzeczny z Konstytucją.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » sobota, 3 marca 2012, 18:43

censor napisał(a):Punkt 20 sprzeczny z Konstytucją.

Nie sprzeczny, jeżeli zgodzimy się z TK, że nadzór członka rządu nad sądownictwem jest z tą Konstytucją zgodny.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez censor » sobota, 3 marca 2012, 19:11

Choccy był zgodny to to nie to samo co "dziali administracji rządowej".

[ Dodano: Sob Mar 03, 2012 6:13 pm ]
Choćby był zgodny to to nie to samo co "dział administracji rządowej".
Musiałem napisał jeszcze raz, bo - qrka - nie ma tu edycji. :(
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez rjaw » sobota, 3 marca 2012, 22:45

falkenstein napisał(a):Jeszcze trochę i będzie Sąd Sejmowy. Jeden dla całej Polski :mrgreen:

Albo może lepiej wyroki wydawać na podstawie sondy SMSowej; a w poważniejszych sprawach - referendum. A operatora wybrać oczywiście w przetargu.
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 4 marca 2012, 00:52

no właśnie co my w tych sądach mamy - parę mebli róznej, zwykle dalekiej histroii (nie mylić z antykami), cieknące karny i nie tylko, no i te materiały biurowe i do tego musi byc dyrektor sądu lub inne super centrum, a kiedyś wystarczała jedna pani gsopodarcza ...
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez censor » niedziela, 4 marca 2012, 11:41

I dlatego widać ze to jest ściema to wprowadzanie dyrektorów i być może wstęp do czegoś więcej. Na dziś widać że chodzi o wprowadzenie do każdego sądu niepodlegających prezesom gumowych uszy ministra.
censor
VIP
VIP

Postprzez rjaw » poniedziałek, 5 marca 2012, 21:22

censor napisał(a):I dlatego widać ze to jest ściema to wprowadzanie dyrektorów i być może wstęp do czegoś więcej. Na dziś widać że chodzi o wprowadzenie do każdego sądu niepodlegających prezesom gumowych uszy ministra.

bo jest niezawisłość (...) i niezależność (...); no niezawisłość jest.
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » poniedziałek, 5 marca 2012, 21:38

censor napisał(a):Choccy był zgodny to to nie to samo co "dziali administracji rządowej".

[ Dodano: Sob Mar 03, 2012 6:13 pm ]
Choćby był zgodny to to nie to samo co "dział administracji rządowej".
Musiałem napisał jeszcze raz, bo - qrka - nie ma tu edycji. :(

dawno temu pisałem już, że należy skarżyć tę ustawę do TK bo stwarza domniemanie kompetencji MS, tam gdzie tego rodzaju domniemanie działać nie może
wanam
VIP
VIP

Postprzez jakwaw » piątek, 9 marca 2012, 10:10

Oto odpowiedź na moje pismo z Sądu Apelacyjnego:

"Zamówieniem publicznym jest zakup wszelkich usług, dostaw i robót budowlanych gdzie płatnikiem jest podmiot publiczny wskazany w ustawie Pzp. Definicja zamówienia publicznego zawarta w ustawie wyraźnie precyzuje, iż są to wszelkie umowy odpłatne zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje czy wartość zamówienia jest poniżej czy powyżej kwoty 14tys. Euro, gdyż każda przysłowiowa złotówka jest wydawana na zamówienie publiczne. Ustawa Pzp określa szczególne wytyczne do udzielania zamówień o wartości powyżej 14 tys. Euro. Zarządzenie MS w par.3 zobowiązuje wszystkie jednostki do nabywania wymienionych w par.2 zarządzenia towarów i usług od wykonawców wybranych przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. W treści zarządzenia nie ma informacji, aby jednostki zobligowane do jego stosowania zwolnione były z obowiązku centralnego planowania zamówień jeżeli wartość takiego zamówienia w poszczególnej jednostce nie przekracza kwot progowych. Par.6 zarządzenia wskazuje na jedyną przesłankę pozwalającą na odstąpienie od jego stosowania (klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne okoliczności) "

Papier do drukarek i tonery kończą się. Idziemy grać w karty.
jakwaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » piątek, 9 marca 2012, 14:01

Nie odnieśli się do zgodności z delegacją ustawową?
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jakwaw » piątek, 9 marca 2012, 14:04

Ta odpowiedź przyszła w takiej formie jak ją zacytowałem. No, gdzieżby urzędnik SA będzie oceniał prawidłowość działania swojego superszefa. Szef ma zawsze rację.
jakwaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rjaw » piątek, 9 marca 2012, 22:53

Dziś się dowiedziałem, że takie zamówienia centralne robili swego czasu Włosi. Okazało się to korupcjogenne i wbrew intencjom znacznie droższe od dotychczasowego systemu. Nie tylko przez zwiąkszenie biurokracji, ale i przez fakt, że do takich przetargów centralnych stają tylko wielcy gracze. A wywóz śmieci itp i tak zamówią u lokalnego dostawcy - więc i on i oni będą musieli zarobić. A nawet osławiony papier mali lokalni dystrybutorzy oferują bardzo tanio. I są elastyczni z dostawami. Założę się, że także osławiony papier z dostawy centralnej będzie miał wyższą cenę od dotąd przez nas płaconej.
Włosi od tego odeszli - ale my musimy przećwiczyć sami. Za to będą notki prasowe o oszczędnościach - i oby nie było później takich jak dziś o zamówieniach na szczytach władzy.
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez buszmen » piątek, 9 marca 2012, 22:59

rjaw napisał(a):Założę się, że także osławiony papier z dostawy centralnej będzie miał wyższą cenę od dotąd przez nas płaconej.

Jest to także zwiazane z kosztami transportu, gdyż na każde zlecenie trzeba dowieźć towar. A nawet największy dostawca nie ma magazynów w całej Polsce a nie będzie dostarczał tak jak mu pasuje tylko zgodnie z zamówieniem.
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » piątek, 9 marca 2012, 23:07

Jestem zmuszony iśc tylko jednym zdaniem pod prąd... ;)

Podczas ostatniej rozmowy z pewnym panem z MS dowiedziałem się jakie są rozbieżności w tzw. wydatkach na jednego pracownika na materiały biurowe itd.
Byłem zszokowany, że najniżej było 256 złotych w skali roku, a najwyżej .... chyba 2300 złotych. Oczywiście rozbicie było na okręgi.

To miał być argument przemawiający za tym centrum. Wszystkie Wasze wypowiedzi obnażają głupotę tego rozwiązania, ale z drugiej strony to chyba nie powinno być takich różnic pomiędzy sądami :oops:
Ja osobiście wyznaczyłbym jakiś dolny - górny pułap i już. Nie ma potrzeby kombinować z jakimś centrum.
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez falkenstein » sobota, 10 marca 2012, 00:18

Ja proponowałbym natomiast kieszonkowe dla kierownika sekretariatu. Bez konieczności brania rachunków, szczegółowego rozliczania itp. Ale długopisy, tusz i spinacze mają być.

I jestem pewien, że te pieniądze byłyby znacznie lepiej wydawane, bo kupowano by tylko to, co jest potrzebne. Ja na przykład mam 10-letni zapas kwadratowych karteczek do notowania, za to notatniki z kartkami do pisania zarządzeń kupuję sam, bo ktoś zamówił takie z dziurami do skoroszytu. I wstyd. Kiedyś przyszły tez takie kolorowe gumki, co to pękały jak się je próbowało założyć na akta, a po jakimś czasie dosłownie się rozpływały. Mamy tez chyba spory zapas wkładów do ołówków mechanicznych, których nikt nie używa, nie ma natomiast temperówek do normalnych ołówków. Dlugopisy kupiono żelowe starczające na dwa dni pracy, natomiast nie było szans na atrament w żadnej postaci. To wszystko są zmarnowane pieniądze.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez okapi » sobota, 10 marca 2012, 17:28

absurd polega na tym ze So zbierają zapotrzebowanie w rejonach potem zbiorczo idzie to do apelacji krakowskiej i potem wraca tą samą drogą i jeszcze trzeba za to płacić..pomijając czas oczekiwania i biurokrację czy da sie tak pooszczędzać ? moze tylko jakim kosztem-nie prościej jak pisał dred nałozyć jakies limity?
a co do zakupów centralnych tez ? bo niby :roll: mozna większa ilosc kupić z wiekszym upustem ale wiele mieliśmy juz nietrafionych zakupów centralnych(komputery,auta etc)
okapi

Postprzez buszmen » sobota, 10 marca 2012, 22:28

Dreed napisał(a):Podczas ostatniej rozmowy z pewnym panem z MS dowiedziałem się jakie są rozbieżności w tzw. wydatkach na jednego pracownika na materiały biurowe itd.
Byłem zszokowany, że najniżej było 256 złotych w skali roku, a najwyżej .... chyba 2300 złotych. Oczywiście rozbicie było na okręgi.

To jest tylko statystyczne wyliczenie - bez interpretacji w jakim sądzie i jakim wydziale pracuje dany pracownik to nic nie znaczy a jest tylko i wyłącznie argumentem na to aby wprowadzić centralne zamówienia. I nie sądzę aby miało to związek z ceną np. za ryzę papieru czy tez toner a raczej z ilością użytych materiałów biurowych.
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » sobota, 10 marca 2012, 23:20

Jak wydział tłucze dziesiątki tysięcy nakazów to ewidentnie będzie miał wyższe koszty.
A wszelka centralizacja jest zła. Bo ewentualne korzyści mogą nie pokryć strat wynikających z kupowania nieprzydatnych rzeczy.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » sobota, 10 marca 2012, 23:22

falkenstein napisał(a):Jak wydział tłucze dziesiątki tysięcy nakazów to ewidentnie będzie miał wyższe koszty.
A wszelka centralizacja jest zła. Bo ewentualne korzyści mogą nie pokryć strat wynikających z kupowania nieprzydatnych rzeczy.

to sa tak oczywiste oczywistości, że dziwię się w MS ich nie znają. Może MS mieści się na innej planecie ? <mysli>
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Volver » niedziela, 11 marca 2012, 01:03

kazanna napisał(a):o sa tak oczywiste oczywistości, że dziwię się w MS ich nie znają. Może MS mieści się na innej planecie

jaki pan taki kram
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez rjaw » poniedziałek, 12 marca 2012, 22:24

Z tego co wiem budżety od wielu lat musiały być planowane tak, że do wykonania zaszłorocznego dodawało się tylko założony odgórnie procent. Premiowało to zatem sądy które miały we wcześniejszych okresach zawyżoną podstawę. Oszczędność, lub rozrzutność nie ma żadnego zanaczenia. A środki trzeba wydać do końca roku budżetowego, co w wielu sytuacjach może prowadzić do zakupów nieracjonalnych. U nas np. taki sam budżet ma sąd średni i mały (mowa o wielkości wpływu większego o 100%) i nie ma kto tego skorygować. Więc wszystkie statstyczne analizy z poziomu centralnego są bez żadnego znaczenia poznawczego.

I choć to nie ten wątek powiem, że tak samo rozstrzelone są wynagrodzenia urzędników na takich samych stanowiskach. I nijak to się ma do obciążenia - a urzędnicy także są bardzo nierówno obciążeni pracą.
rjaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » poniedziałek, 12 marca 2012, 22:59

Dzisiaj miałem okazję skorzystać z dobrodziejstwa centralizacji zakupów. Złożyłem wniosek o pen-driva, który po zaopiniowaniu zostanie przesłany do Krakowa <rotfl> <rotfl> <rotfl>
Ciekawe, kiedy doczekam się tego drogocennego sprzętu :evil:
Do tej pory tego typu zamówienia były realizowane przez informatyka w ciągu 1 dnia :/:
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez selena » poniedziałek, 12 marca 2012, 23:11

Geralt napisał(a):Dzisiaj miałem okazję skorzystać z dobrodziejstwa centralizacji zakupów. Złożyłem wniosek o pen-driva, który po zaopiniowaniu zostanie przesłany do Krakowa <rotfl> <rotfl> <rotfl>
Ciekawe, kiedy doczekam się tego drogocennego sprzętu :evil:
Do tej pory tego typu zamówienia były realizowane przez informatyka w ciągu 1 dnia :/:

Kraków tylko wskazuje gdzie macie kupić pen-driva.
Kraków wyłania dostawców towarów i usług. A zakupy jednostka robi sobie sama.
Problem w tym, że Kraków jest jeszcze bardzo daleko w lesie i nie prędko wkaże, gdzie mamy kupować.
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » poniedziałek, 12 marca 2012, 23:11

A minie zepsuła się pieczątka... czy to znaczy, że jestem na pół roku zwolniony od podpisywania?
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...