Kolejny krok - likwidacja sądów rejonowych!!!

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Kolejny krok - likwidacja sądów rejonowych!!!

Postprzez EW » wtorek, 9 kwietnia 2013, 08:33

Znikną kolejne sądy

http://prawo.rp.pl/artykul/997556-Znikn ... -sady.html

widzę, że niektórym się marzy przyrostek "SSA" zamiast "SSO" w końcu jak nie kijem to pałką zawsze się w polskich realiach sprawdzało... a liniowi z rejonów niech robią te 90% spraw... muszę powiedzieć, że coraz bardziej lubię za to KRS, bo zaczyna mówić i w dodatku mądrymi słowy. Aż prosiłoby się, żeby takie wypowiedzi padały z ust wszystkch.
EW

Postprzez EW » wtorek, 9 kwietnia 2013, 08:58

a swoją drogą jak wypowiedź kowboja ma się do ustawy o okręgach sądowych...
EW

Postprzez Łukasz » wtorek, 9 kwietnia 2013, 09:31

EW napisał(a):a swoją drogą jak wypowiedź kowboja ma się do ustawy o okręgach sądowych...

Bez urazy ale ja związku nie dostrzegam - wypowiedź rozumiem jako generalnie poparcie dla idei spłaszczenia struktury. Nihil novi. Co to ma wspólnego z ustawą o okręgach sądowych, której ideą wiodącą jest to by to parlament, a nie minister tworzył i znosił sądy? Chyba nie sugerujesz, że MS zniesie jeden szczebel sądownictwa rozporządzeniem?

Co zaś się tyczy KRS: moje zdanie jest dużo bardziej ostrożne, a dowodów na to że ostrożność warto by było zachować jest aż nadto. KRS to nie tylko wspaniała postawa sędziów K. Gonery i M. Niezgódki - Medek - np. przed Trybunałem. To jest ta piękniejsza twarz Rady. Niestety jest też twarz zupełnie inna.
Łukasz
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Łukasz » wtorek, 9 kwietnia 2013, 09:38

Majstrowanie przy sądownictwie to odwracanie uwagi od spraw ważnych

http://prawo.rp.pl/artykul/792777,99795 ... cyjne.html
Łukasz
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Łukasz » wtorek, 9 kwietnia 2013, 09:44

Sądy rejonowe znikną, choć nieprędko

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/6 ... redko.html
Łukasz
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez EW » wtorek, 9 kwietnia 2013, 10:04

Łukasz napisał(a):
EW napisał(a):a swoją drogą jak wypowiedź kowboja ma się do ustawy o okręgach sądowych...

Bez urazy ale ja związku nie dostrzegam - wypowiedź rozumiem jako generalnie poparcie dla idei spłaszczenia struktury. Nihil novi. Co to ma wspólnego z ustawą o okręgach sądowych, której ideą wiodącą jest to by to parlament, a nie minister tworzył i znosił sądy? Chyba nie sugerujesz, że MS zniesie jeden szczebel sądownictwa rozporządzeniem?

Co zaś się tyczy KRS: moje zdanie jest dużo bardziej ostrożne, a dowodów na to że ostrożność warto by było zachować jest aż nadto. KRS to nie tylko wspaniała postawa sędziów K. Gonery i M. Niezgódki - Medek - np. przed Trybunałem. To jest ta piękniejsza twarz Rady. Niestety jest też twarz zupełnie inna.

byłabym ostrożna w tym "Chyba nie sugerujesz, że MS zniesie jeden szczebel sądownictwa rozporządzeniem?", bo obawiam się, że niezbadane są umysły ludzkie w departamencie sądów powszechnych i czegoś tam... i może sie okazać, że jednak zniosą rozporządzeniem... bo jak znam życie, to będzie tak: ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i innych ustaw (czytaj kpc, kpk itd), a potem będzie rozporządzenie o zniesieniu sądów, a potem będzie zarządzenie o wydziałach i wydziałach zamiejscowych... w końcu jakby MS zniósł SR, czy SO czy SA (wybrać właściwe) ustawą to by przyznał, że potrzebna ustawa, a zniesienie 79 SR było jednak zmianą ustrojową
EW

Postprzez amelius » wtorek, 9 kwietnia 2013, 10:16

falkenstein napisał(a):Właśnie obawiam się że SN wyda orzeczenie świadom konsekwencji społecznych itd

Powinien być wówczas świadom innych konsekwencji. Że któregoś dnia także po nich w SN przyjdą...
amelius

Postprzez EW » wtorek, 9 kwietnia 2013, 10:21

i jeszcze odnośnie ustawy o okręgach sądowych... czy nie zauważyliście, że pomysł "spłaszczenia struktury" pojawił się w sytuacji kiedy ma dojść do II czytania tej ustawy... i np. przyznanie przez np. kowboja, że powinno dojść do likwidacji jednego "szczebla" uderza w ten projekt? bo jaki jest sens jego uchwalania, jak się planuje wycięcie np. SR za 2 lata a nawet orendownik uważa, że struktura w tym projekcie jest "zbyt rozbudowana"? kolejny argument po stronie JG... i PO aby ta ustawa nie przeszła...
EW

Postprzez falkenstein » wtorek, 9 kwietnia 2013, 10:23

Czy ty maprawde uważasz, że tutaj liczą się jakieś "argumenty"? Argument jest jeden - albo ustawa jest "nasza" albo "ich"
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » wtorek, 9 kwietnia 2013, 10:25

falki - zawsze tak było, ale czym innym jest obrona "ustawa jest nasza", a czym innym obrona "po co wprowadzać ustawę skoro jej twórca i orendownik twierdzi, że struktura w tej ustawie jest zbyt rozbudowana"
EW

Postprzez Włóczykij » wtorek, 9 kwietnia 2013, 23:27

no ale to chyba jest dla wszystkich oczywiste, że zapowiedzi dalszych reorganizacji to odpowiedź na forsowanie projektu obywatelskiegi i przytykanie PSL w nos i dalsze rozgrywki polityczne, a że JG wie, że obie strony cey poltycznej "mu darują" to sobie harcuje
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez dżordan23 » środa, 10 kwietnia 2013, 01:09

...i na cholerę staram się o awans do Okręgu ;) dzięki filozofowi mogę tam się znaleźć i bez zaangażowania...i to ma być usprawniająca pracę reorganizacja...
...nie samym "sędziowaniem" człowiek żyje ;)
dżordan23
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 10 kwietnia 2013, 09:28

dżordan23 napisał(a):...i na cholerę staram się o awans do Okręgu ;)

Ano właśnie na cholerę ? :roll:
ropuch

Postprzez Geralt » środa, 10 kwietnia 2013, 09:34

dżordan23 napisał(a):...i na cholerę staram się o awans do Okręgu ;) dzięki filozofowi mogę tam się znaleźć i bez zaangażowania...i to ma być usprawniająca pracę reorganizacja...

Mam to samo. Ale pocieszę Cię Dżordan, że jak zdążysz zostać SSO prezed reformą to z automatu zostaniesz SSA zapewne, bo zaistnieje potrzeba znacznego wzmocnienia SA, które będą rozpoznawały wszystkie odwołania.
Z tym, że oczywiście będzie to awans jedynie symboliczny, bo tytuł SSO straci na wartości, a nie ma co się łudzić, że warunki finansowe zmienią się w ślad za zmianą tytulatury. :/:
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 10 kwietnia 2013, 09:38

Geralt napisał(a):Z tym, że oczywiście będzie to awans jedynie symboliczny, bo tytuł SSO straci na wartości,

Dzięki Geralt zawsze to miło usłyszeć, że jak zgraja gówniarzy bez cenzurki wizytatora trafi do SO to ten tytuł nie będzie nic warty ...
ropuch

Postprzez Geralt » środa, 10 kwietnia 2013, 09:43

Ropuchu, sam jestem takim gówniarzem, więc nie ma się co unosić, ale to chyba oczywiste, że skoro wszyscy będą SSO, to tytuł ten będzie znaczył w środowisku dokładnie to samo co obecnie SSR. Ja zresztą jestem zwolennikiem zlikwidowania wszystkich hierarchicznych tytułów i pozostawienia jedynie tytułu "sędzia"

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » środa, 10 kwietnia 2013, 09:44

Ropuchu, o awans sędziowie starają się z wielu powodów, niekoniecznie z niskich pobudek. Myślę, że w większości przypadków chodzi o to by orzekać w poważniejszych i ciekawszych, bardziej rozwojowych sprawach, ale także z powodów prestiżowych i znaczeniowo - godnościowych. Niech się zresztą w tej sprawie wypowiedzą ci, którzy awansowali. Gdybym był bardziej ambitny, miał więcej chęci do pracy a mniej do zajmowania się wieloma rzeczami, które na co dzień mnie interesują i pochłaniają czas, to pewnie też bym walczył o awans.
amelius

Postprzez ropuch » środa, 10 kwietnia 2013, 09:51

Geralt napisał(a):Ropuchu, sam jestem takim gówniarzem, więc nie ma się co unosić, ale to chyba oczywiste, że skoro wszyscy będą SSO, to tytuł ten będzie znaczył w środowisku dokładnie to samo co obecnie SSR. Ja zresztą jestem zwolennikiem zlikwidowania wszystkich hierarchicznych tytułów i pozostawienia jedynie tytułu "sędzia"

O unoszeniu nie ma mowy absolutnie <luzik>

Tyle tylko, że dla mnie tytuł SSO, SSR czy SSa nie ma żadnej wartości już teraz i nie do końca jestem przekonany czy na szacunek zasługuje środowisko oceniające ludzi po tytułach, a u nas niestety jest tak zbyt często. Co do reszty Twojego posta to oczywiście zgoda <luzik>
ropuch

Postprzez ropuch » środa, 10 kwietnia 2013, 09:57

amelius napisał(a):Ropuchu, o awans sędziowie starają się z wielu powodów, niekoniecznie z niskich pobudek. Myślę, że w większości przypadków chodzi o to by orzekać w poważniejszych i ciekawszych, bardziej rozwojowych sprawach, ale także z powodów prestiżowych i znaczeniowo - godnościowych. Niech się zresztą w tej sprawie wypowiedzą ci, którzy awansowali. Gdybym był bardziej ambitny, miał więcej chęci do pracy a mniej do zajmowania się wieloma rzeczami, które na co dzień mnie interesują i pochłaniają czas, to pewnie też bym walczył o awans.

No tu się ameliusie róznimy bo jak ja bym chciał walczyć o awanse to bym nie słuchał taty tylko poszedł do wojska. Awansowałbym sobie wtedy średnio co cztery lata, a wraz z gwiazdkami przybywałoby mi godności i prestiżu, a młodszych stawiałbym na baczność i oczekiwał honorów. Dziadowską robotę zwalałbym na młodzych oficerów, a sam zajmowałbym tylko sprawami poważniejszymi i ciekawszymi. Zaraz zaraz .... hm.... czy ja aby na pewno nie jestem w wojsku ?

Ps. jak sobie pomyślę, że w moim wieku miałbym już pewnie podpułkownika i własny batalion zmech. to krew mnie zalewa :roll:
ropuch

Postprzez Geralt » środa, 10 kwietnia 2013, 10:01

Również nie jestem zwolennikiem tytułomanii, ale przecież nie jest to pogląd powszechny. Byłem ostatnio na ZO SA i między np. SSR a SSA to przepaść jest normalnie :/:

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » środa, 10 kwietnia 2013, 10:05

Geralt napisał(a):Również nie jestem zwolennikiem tytułomanii, ale przecież nie jest to pogląd powszechny. Byłem ostatnio na ZO SA i między np. SSR a SSA to przepaść jest normalnie :/:

Między mną - SSR a SSA żadnej przepaści nie ma <mysli> ... no ale to pewno dlatego, że na ZO SA nie bywam :twisted:
i mimo to jestem szczęśliwym człowiekiem :oops:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Gotka » środa, 10 kwietnia 2013, 10:09

ropuch napisał(a):
dżordan23 napisał(a):...i na cholerę staram się o awans do Okręgu ;)

Ano właśnie na cholerę ? :roll:

a dlaczego to ma być coś złego?
i dlaczego twierdzi się tu, że staranie się o ów awans immanentnie musi się wiązać ze służalczością wobec przełożonych oraz utratą niezawisłości sędziowskiej?
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Harry » środa, 10 kwietnia 2013, 10:10

ropuch napisał(a): jak sobie pomyślę, że w moim wieku miałbym już pewnie podpułkownika i własny batalion zmech. to krew mnie zalewa :roll:

no i prawo do emerytury!
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 10 kwietnia 2013, 10:10

A zastanawiałeś się czasem z czego ta przepaść wynika ?

Moim zdaniem z tego, że większość ludzi wśród obu stron uważa, że powinno się "starać i zabiegać". Przy czym jedna strona uważa, że tak trzeba, a druga że jej się to "do cholery należy".
ropuch

Postprzez ropuch » środa, 10 kwietnia 2013, 10:15

Gotka napisał(a):i dlaczego twierdzi się tu, że staranie się o ów awans immanentnie musi się wiązać ze służalczością wobec przełożonych oraz utratą niezawisłości sędziowskiej?

Nie musi ale zbyt często wiąże.

I wszystko zależy od tego jak rozumiemy niezawisłość.

I Gotko prosze Cię ....

Akurat tak się składa, że parę razy w tego typu ... hmmm procedurze miałerm okazję o czym dobrze wiesz uczestniczyć i to w charakterze wybierającego, a nie wybieranego. I powiem tyle ciesz się, że siedziałaś z przodu i nie słyszałaś kometarzy szanownych uczestników. Bo ja momentami czułem się cokolwiek nieswojo, a do wstydliwych jak wiesz nie należę ...
ropuch

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...