Kolejny krok - likwidacja sądów rejonowych!!!

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Kolejny krok - likwidacja sądów rejonowych!!!

Postprzez Joasia » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:29

Wiecie co, naprawdę mi się to zaczyna podobać. W naszym okręgu jest pomysł na to, żeby rozdział spraw między wydziałami następował nie wedle quasi właściwości miejscowej (dzielnicami), ale kolejno wg wpływu - na który wydział padnie, ten będzie sądził sprawę - wszystko jedno, czy z Mokotowa czy z Woli, czy z Pruszkowa.
Przecież z sądami rejonowymi można by tak samo: byłyby wydziałami jednego sądu okręgowego - i można by przynajmniej w ramach tego okręgu zapewnić sędziom równomierne obciążenie wpływem. Nie szkodzi, że w różnych budynkach by się to odbywało - teraz tez np. Mokotów mieści się w trzech budynkach, w trzech końcach Warszawy, i nikt nie twierdzi, że jak strona spod Piaseczna musi jechać na rozprawę pod Stare Babice to ma niewłaściwość miejscową.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:29

Ale Gowin powiedział przecież, że nie w tej kadencji. Więc spokojnie. Naprawde moim zdaniem jest szansa zrobic coś sensownego.

A jak sie nie da cóż. Na larum przyjdzie jeszcze czas.

Teraz jest czas na ogólniki. a ogólnik powinien byc właśnie taki :

Likwidacja TK i przeniesienie sądownictwa konstytucyjnego do SN.
Dwie instancje sądów powszechnych.
I wyprowadzenie wykroczeń i uproszcza z sadów zawodowych.
ropuch

Re: Wypowiedzi Gowina

Postprzez karuzelka » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:34

Niestety, ale mam dokładnie podobne podejrzenie, więc nie widzę powodu do zachwytu nad pomysłem likwidacji SR.
Pomysł jest podejrzany i rzucony ogólnikowo bez szczegółów, aby trochę "zamęcić" :(
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:35

Joasiu, w Warszawie to rzeczywiście taki pomysł nie byłby żadnym problemem, bo i tak wszystko dzieje się w granicach jednego miasta. No, do Pruszkowa czy Legionowa też nie jest daleko. Ale na prowincji byłaby mozliwość przerzucenie sędziów o 200km od miejsca zamieszkania. I to już byłby problem. I naprawde nie nalezy wierzyć w dobre intencje obecnego MS. Przecież nie chodzi o to, by docenić (takze finansowo) SSR. Na pewno w szczegółach plan ten okaże się gorszą wersją likwidacji małych SR, tym razem na skalę całego kraju.
Co nie oznacza, że ogólnie pomysł sądownictwa dwuszczeblowego byłby zły, ale w tym wykonajiu będzie zły na pewno.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez falkenstein » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:37

Ja w ogóle uwazam, że sąd odwoławczy powinien byc obsadzany ad hoc. Żeby nie było takich co to od lat sami nie sądzili tylko krytykują innych

nawet znalazłem swoją starą wypowiedź na forum sprzed pięciu lat na ten temat:

"A tak w ogóle to ja mam nawet lepszy pomysł. SR zrobić jedynym sądem I instancji (dawne okręgówki sądzili by starsi sędziowie z dwoma skrzydłowymi), zamiast okręgowego zrobić apelacyjny, obsadzany starszymi sędziami delegowanymi na 1-2 sesje odwoławcze, a z apelacyjnego zrobić kasacyjny. Kasacyjny byłby obsadzany sędziami III stopnia, awansowanymi spośród doświadczonych starszych sędziów i rozpoznawałby kasacje od orzeczeń SO, w tym od wszystkich zmieniających lub uchylających orzeczenia SR."
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:37

Skończyłyby się tzw. plaże i wydziały od harówki, sprawy szłyby kolejno numerami - i super.
Wiecie, że za PRL wszystkie sprawy o zapłatę sądziły rejony? Bo w końcu dlaczego od jakiejś kwoty ma być niby mądtrzej albo ważniej?
Albo dobra osobiste: dlaczego rejon sądzi zadośćuczynienie, ale jak do tego żądają jeszcze przeprosin - to juz musi strasznie mądry okręg?
Oczywiście - pewne ściśle specjalistyczne sprawy można by skierować do szczególnych sądów - jak teraz wynalazki - można by np. wszystkie z prawa autorskiego. Albo wydziały po prostu zrobić do tego - jak gospodarcze.

Ten pomysł pozwoliłby nareszcie równomiernie obciążyć sędziów pracą. Obecnych rejonowych i okręgowych. Obecnych z sądów przeciążonych i mniej obłożonych. Jeśłi nie w skali całego kraju - to przynajmniej w ramach okręgów.

Ktoś napisał, ze to apelacyjne trzeba znieść, a nie rejonowe. A co za różnica, jak się będa nazywały? Chodzi przecież o to, co będą robiły. A że przy okazji nie "zdegraduje" się nikogo, tylko co najwyżej "awansuje" - to co to przeszkadza?

Co do pensji - jeśli każdy sędzia w I instancji będzie miał możliwość dojścia do 7 stawki - to jak dlamnie będzie to duuuży krok naprzód w stosunku do tego, co jest obecnie.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:44

Geralt, ale dlaczego sędziowie mają jeździć po 200 km?
To sprawy należy rozdzielać równo między wydziały, a nie przerzucać sędziów. I w takim wydaniu ten pomysł naprawdę jest OK.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rudy kot » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:47

Geralt napisał(a):Co nie oznacza, że ogólnie pomysł sądownictwa dwuszczeblowego byłby zły, ale w tym wykonaniu będzie zły na pewno.

Ale jakie inne wykonanie jest możliwe? Póki co mamy trójpodział władzy i nic się bez udziału polityków nie zreformuje ;)
rudy kot
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez promo » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:53

falkenstein napisał(a):Ja w ogóle uwazam, że sąd odwoławczy powinien byc obsadzany ad hoc. Żeby nie było takich co to od lat sami nie sądzili tylko krytykują innych

Jako ta odwoławcza, co "nie sądzi" od lat a krytykuje innych:

Sądziłam przez długi czas w sądzie I instancji i bez żadnego problemu mogłabym do niego wrócić, zapewniam, że jeszcze niczego nie zapomniałam... Poza tym w procedurze cywilnej od lat jesteśmy sądem meriti, który rozpoznaje sprawę na nowo, prowadzi postępowanie dowodowe (ostatnio w coraz szerszym zakresie). Ja nie rozumiem co do znaczy "krytykować" innych - najczęściej chwalimy sąd I instancji za prawidłowe ustalenia faktyczne i trafną ocenę dowodów. Czasem zdarza się, że mamy inny pogląd (ale przecież nie znaczy, że zawsze lepszy).
promo

Postprzez ropuch » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:57

promo napisał(a):
Sądziłam przez długi czas w sądzie I instancji i bez żadnego problemu mogłabym do niego wrócić, zapewniam, że jeszcze niczego nie zapomniałam... Poza tym w procedurze cywilnej od lat jesteśmy sądem meriti, który rozpoznaje sprawę na nowo, prowadzi postępowanie dowodowe (ostatnio w coraz szerszym zakresie). Ja nie rozumiem co do znaczy "krytykować" innych - najczęściej chwalimy sąd I instancji za prawidłowe ustalenia faktyczne i trafną ocenę dowodów. Czasem zdarza się, że mamy inny pogląd (ale przecież nie znaczy, że zawsze lepszy).

Oj Promo, bo Ty jestes wśród odwoławczych debeściara. ale nie wszyscy są tacy ;)
ropuch

Postprzez promo » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:59

Ja pisałam poważnie, a Ty sobie żarty robisz...

Czasami marzę, żeby wydawać nieprawomocne wyroki... Stawianie "kropki na i" jest czasami bardzo obciążające...
promo

Re: Wypowiedzi Gowina

Postprzez Yossarian » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:03

ropuch napisał(a): Rzeczywiście powstałby problem wykroczeń i uproszczonego. Ale i ten problem dałoby się rozwiązać.

Ja rozumiem wojnę z Gowinem ale bez przesady.

Wykroczenia mogłyby sądzić trybunały złożone z aplikantów Kssip. Odwołania przysługiwałby do dyrektora szkoły, który przecież jest sędzią. Uproszczone wzieliby refrendarze, a MS wyznaczałby im dzienne normy zarządzeniem.
Yossarian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:05

pomysł sedziego społecznego nie jest Amici curie
EW

Postprzez Vilgefortz » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:09

Promo - no bez przesady. Różnica między komfortem orzekaniem w rejonie a wydziale odwoławczym okręgu jest kolosalna.

Wydaje mi się, że 300 spraw c i ns w referacie odwoławczym jest jednak nie do pomyślenia, a w rejonie owszem... do tego mniej szarpania się z biegłymi, normalny urlop jak się wypisze sędzia "przed" z uzasów, znikome ryzyko złapania przewlekłości... Co do kropki nad "i" - to ona często stawia się z różnych przyczyn także w rejonie.

Żeby nie było - na pewno ciężka pracą zapracowałaś/wałeś na swój awans i co za tym idzie na większy komfort pracy, i tak powinno być. Nie piszmy tylko, że różnicy w orzekaniu tu i tam nie ma.

Pzdr
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:17

promo napisał(a):Ja pisałam poważnie, a Ty sobie żarty robisz...

Czasami marzę, żeby wydawać nieprawomocne wyroki... Stawianie "kropki na i" jest czasami bardzo obciążające...

Wcale sobie żartów nie stroję <luzik>

Ale poza tym to Vilgefortz ma absolutną rację.

Tego sie nawet nie da porównać w żaden sposób. Tu nawet nie chodzi o wagę spraw (bo sa w koncu te same) ale po prostu komfort pracy.
ropuch

Postprzez Yossarian » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:25

Włóczykij napisał(a):Amicis Curie rozważa swój pomysł na sędziego społecznego

To może niech się zwróci do autora tej koncepcji (zaprezentowanej na osds). Myślę, że Waldek chętnie wytłumaczy Panu Błaszczykowi co i jak.
Yossarian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez promo » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:37

ropuch napisał(a):Ale poza tym to Vilgefortz ma absolutną rację.

Tego sie nawet nie da porównać w żaden sposób. Tu nawet nie chodzi o wagę spraw (bo sa w koncu te same) ale po prostu komfort pracy.

Zgadzam się, że wobec braku pensum ilość spraw w referacie sędziego I instancji może być praktycznie nieograniczona i to jest nie do przyjęcia. Kiedyś w I instancji SO miałam nawet 250 spraw, wiem, co to znaczy...
W odwoławczym nie ma referatów i to jest komfort... Nie przeczę...

Moim zdaniem sama wartośći przedmiotu sporu nie przesądza o trudności rozpoznawanej sprawy. W wielu przypadkach wielowątkowy dział spadku jest znacznie bardziej skomplikowany i pracochłonny niż sprawa odszkodowawcza o duże pieniądze.
promo

Postprzez suzana22 » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:41

ropuch napisał(a):Kolejny raz powtarzam : To był NASZ pomysł i nasz postulat więc co się zmieniło ?

Dla mnie nic się nie zmieniło. Jestem za dwuszczeblowym sądownictwem i niezależnie od tego, który z polityków też jest za.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:43

rudy kot napisał(a):Likwidacja Rejonów nie byłaby głupia. Im mniej szczebli w sądach tym mniejszy byłby pęd do kariery, a tym samym większa wewnętrzna niezależność sędziów.

<okok>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez EW » czwartek, 4 kwietnia 2013, 21:00

I w ramach tego komfortu pracy będziecie jeździć jak bedzie potrzeba z wydziału zamiejscowego w Sejnach do Przemysla po drodze zachaczajac o Szczecin, Warszawę, Hrubieszów i co tam sie da... A wszystko w oparciu o podzial czynnosci napisany przez prezesa tego jednego sadu. Wizja piękna rzeczywiście.

Proponuje napisać do Gowina ze chcecie i prosicie.
EW

Postprzez ropuch » czwartek, 4 kwietnia 2013, 21:09

EW, nie popadajmy w skrajności.

Nie sądzę by intencją kogokolwiek było tworzenie jednego okregu dla całego kraju i rzucanie sędziami po całym kraju.

Z resztą tego typu rozwiazanie zmieniloby zupełnie kwestie właściwości miejscowej o czym słusznie pisała Joasia i nie byłoby żadnej potrzeby przenoszenia sędziów bo wystarczałoby przenosić sprawy.
ropuch

Postprzez Geralt » czwartek, 4 kwietnia 2013, 21:09

suzana22 napisał(a):
rudy kot napisał(a):Likwidacja Rejonów nie byłaby głupia. Im mniej szczebli w sądach tym mniejszy byłby pęd do kariery, a tym samym większa wewnętrzna niezależność sędziów.

<okok>

Z pewnością tak. Tylko nie ma co się łudzić, że celem tej hipotetycznej na razie reformy będzie zwiększenie wewnętrznej niezależności sędziów czy w ogóle polepszenie warunków pracy SSR. Cel jest dokładnie przeciwny, bo niwątpliwie chodzić będzie przede wszystkim o mozliwość swobodnego przerzucania sedziów w ramach okręgu, czyli rozszerzenie efektu synergii na wszystkich. Pod pozorem awansu SSR na SSO.
W ramach takiego okręgu jak warszawski to właściwie nie jest problem, podobnie jak dzielenie spraw z całego okręgu wg kolejności, a nie wg terytorium, jak entuzjazmuje się Joasia. W bardziej rozległych okręgach wyglądać to może zdecydowanie gorzej. I dlatego jest to pomysł niebezpieczny.
Dwuszczeblowy model wygląda dobrze jedynie pod warunkiem, że zlikwiduje się szczebel apelacyjny, wszystkie sprawy pójdą do rejonów w I isntancji (mogą być ewentualnie jakieś wyspoecjalizowane wydziały tak jak przy prawie autorskim), a do okręgów w II instancji.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez ropuch » czwartek, 4 kwietnia 2013, 21:17

Geralt napisał(a):Dwuszczeblowy model wygląda dobrze jedynie pod warunkiem, że zlikwiduje się szczebel apelacyjny, wszystkie sprawy pójdą do rejonów w I isntancji (mogą być ewentualnie jakieś wyspoecjalizowane wydziały tak jak przy prawie autorskim), a do okręgów w II instancji.

Ale Geralcie co Ty piszesz.