Oceny okresowe cd.

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Odp: Oceny okresowe cd.

Postprzez Dreed » wtorek, 4 czerwca 2013, 00:19

A czego nie rozumiesz? Ja już od dłuższego czasu nie wierzę w zbiegi okoliczności.
Prezydent cichutko wspomina o inicjatywie ustawodawczej w sprawie usp i to nie tylko odnośnie sądów. Z chęcią by poszerzył swoje kompetencje, a jest przecież wybrancem narodu, nie członkiem partii.
Dziwnym trafem podpisuje zmianę usp, na którą niestety stowarzyszenie nie reaguje i zaraz dzień później spotkanie w MS w sprawie wzoru tabelki...
Odpada nam zarzut KRS-u przed TK itd.
Mi osobiście to "cuchnie":(

Nie wiem co będzie dalej, ale jeżeli to, nasze środowisko nie obudzi się i nie walnie pięścią w stół, to problem zamrażania wynagrodzeń, czy kolejnej zmiany i powrotu do kwoty bazowej będzie dla nas najmniejszym problemem...

Taptap tapatalk z mojego cuda Galaxy N7100
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Re: Odp: Oceny okresowe cd.

Postprzez EW » wtorek, 4 czerwca 2013, 05:54

Dreed napisał(a):No właśnie... dokładnie na to zwróciłem uwagę.

Przyznam, że nie wiedziałem, że EW pisała o tym...może zgubilo się w gąszczu bzdur związanych z pewnym stowarzyszeniem.:(

Mnie zastanawiają dwie rzeczy. Pierwsza to TK...jestem pewien, że teraz szybko będziemy mieć posiedzenie w sprawie skargi KRS i wynik już znam...
Druga, to właśnie pytanie "kto"? Czyżby szykowala się jakaś zmiana w usp? Może te ciche teksty o inicjatywie Prezydenta?
Bardzo mnie niepokoi każde grzebanie w już uchwalonych ustawach.
Doświadczenie życiowe wskazuje, że pełna szacunku dla obywatela i III władzy ekipa, w białych rękawiczkach, przebije ZZ o dwie głowy..

Taptap tapatalk z mojego cuda Galaxy N7100

Alarmowalam już w trakcie prac w komisji i podkomisji w wątku chyba rownież o asystentach, ale chyba o w innym. Usłyszałam ze jest ok i zostawilam, bo w końcu cytując klasyka w IS nie jestem, a co wiecej nawet sedzia nie jestem...
EW

Re: Oceny okresowe cd.

Postprzez Dreed » wtorek, 4 czerwca 2013, 08:18

@EW

A znalazłabyś mi może coś na ten temat? :oops: To ważny problem, w związku z gotowcem tabelek
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez EW » wtorek, 4 czerwca 2013, 08:32

Co znaczy "znalazła coś" ? Proponuje poprosić o stanowisko KRS do tego projektu, bo było na wniosek posła Dery, ale i treść wystąpienia O zajęcie stanowiska z komisji.
EW

Postprzez EW » wtorek, 4 czerwca 2013, 08:40

Dorzucilabym jeszcze jedna rzecz... Zgodność rozporządzenia z usp... Bo nie chodzi tylko o samo 106e, bo to delegacja do wydania rozporządzenia. Kryteria do oceny muszą wynikać z pozostałych przepisów i pewnych rzeczy jakos nie jestem w stanie wywieźć z usp
EW

Postprzez kzawislak » wtorek, 4 czerwca 2013, 11:12

warto zajrzeć też na bloga EW do "AUTOPOPRAWKI"
kzawislak

Postprzez Joasia » wtorek, 4 czerwca 2013, 23:12

Przemyślałam rzecz i doszłam do wniosków. Niepokojących. Do tego, co wiadome, doszły pewne półsłówka, porozumiewawcze uśmiechy i miny wicemina na tym spotkaniu, urywki zdań -nie do przekazania, raczej atmosfera do wyczucia, taki - sama nie wiem, triumfalizm, cwane samozadowolenie, a przy tym taki respekt, obawa przed RCL... W każdym razie uważam, że MS -jeszcze ubiegły, który był w dość zażyłych relacjach z prezesem TK-dostał cynk z TK, że 106e musi przepaść, i chyba się przejęli, bo RCL wskazywał wcześniej na to samo. To by było jak sądzę przykre dla autorów w MS, taka pierwsza porażka z sędziami przed TK, przecież miało być do zera... Więc wymyślono i przeprowadzono szybką nowelizację - i teraz TK już może umorzyć skargę, bo już nie będzie miał o czym orzekać. Nowy 106e już nie ma uszczegółowienia kryteriów, więc mają nadzieję, że TK go nie ruszy. A że rozporządzenie i tak to uszczegółowienia - to najwyżej rozporządzenie poleci, a usp zostanie. Ale tak sobie myślę, czy nie jest to do ruszenia z powodu blankietowości. Co dalej - nie wiem. Iustitia się obraziła i nie uczestniczy w Forum u prezydenta. Oficjalnie m.in. dlatego, że prezes nie mógł się wypowiadać tak długo, jak by chciał. Nie wiem, czy to bardzo poważne. Może należałoby jednak wznowić kontakty z Kancelarią, prawdopodobnie to stamtąd teraz będą wychodzić następne inicjatywy legislacyjnej dot. sędziów... zastrzegając, że to, o czym piszę, to nie wiedza, tylko przypuszczenia, domysły. Mogę się mylić, ale jednak i na konferencji wskazywało na starania krs i sn wobec prezydenta. Kto nam zostaje, kto by miał inicjatywę ustawodawczą? Zdaje się, że były MS miał poparcie Kancelarii. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest skomplikowana. Ale jednak - ma ktoś pomysł na inną opcję? No bo przecież nie mec. Błaszczyk... Możemy próbować też z innymi zawodami prawniczymi, ale z komornikami trzeba uważać (currenda), adwokatura ostatnio bardzo podzielona, walki frakcyjne jak nie przymierzając w jednym takim stowarzyszeniu... Ja bym jednak była za tym, żeby spróbować u prezydenta.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » wtorek, 4 czerwca 2013, 23:21

To, co obecnie jest absolutnie nieprzyzwoite w tabelce to: nie jest to ocena opisowa tylko 0-1-kowa (z zastrzeżeniami- bez); kryterium oceny jest stabilność orzecznictwo; liczba sesji. W samej ustawie zwrot: w czasie wizytacji- powoduje, że sędziowie są różnicowani: jedni będą oceniani, inni - nie; ponadto oceny będą niereprezentatywne ( u jednego z 4 lat, u kolegi z 4 dni). Nauczyciele oceniają dzieci z klas 1-3 opisowo i jakoś mogą, a wizytatorzy by mieli za dużo roboty, tak? Oceny są niekonstytucyjne, bo władza wykonawcza ocenia sędziów - na co MA ma odpowiedź: wizytatorzy to sędziowie, a zasadność orzeczeń ocenił już sąd odwoławczy, więc wizytatorzy niczego nie ocenia, tylko przytaczą ocenę dokonaną przez sąd.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez adela » wtorek, 4 czerwca 2013, 23:22

Czy Iustitia zgłosiła się do tej sprawy przed TK? Jest dla mnie oczywiste, że powinniśmy!!!
Powyższe uwagi Joasi powinny być koniecznie tam przedstawione.
adela
Moderator
Moderator

Obrazy: 0

Postprzez ropuch » środa, 5 czerwca 2013, 08:25

Tak sobie myślę, że można by zarzucić, iż skoro minister w rozporządzeniu miał określić "wzór arkusza oceny pracy sędziego, w tym podsumowania jej wyników, mając na względzie konieczność sprawnego i rzetelnego dokonania oceny oraz dostosowania metodyki jej przeprowadzania do zakresu analizy pracy sędziego" to sporządzanie oceny w formie tabeli z ocenami w formie "z zastrzeżeniami i bez zastrzeżeń" tego kryterium rzetelności nie spełnia. Minister skupił się bowiem na spełnieniu kryterium sprawności przeprowadzenia oceny czym zupełnie zmarginalizował drugie kryterium. No i ustawa o takim formułowaniu ocen "z zastrzeżeniem" "bez zastrzeżeń" nie wspomina, a to jest forma stopnia.
Ocena powinna być opisowa, wskazująca w czym leży problem sędziego, tak by ten wraz z prezesem mógł się zastanowić jak go usunąć. Suche stwierdzenie "z zastrzeżeniami" w formie tabelki możliwości takiej nie daje.
ropuch

Postprzez EW » środa, 5 czerwca 2013, 08:25

Ja jeszcze chciałam nieśmiało przypomnieć ten wątek:

http://sedziowie.kei.pl/forum/viewtopic ... 6e#p333283 ... 6e#p333283

A w nim stwierdzenie Hajduka o ocenie wyroków... W kontekście tego co pisze Joasia :(
EW

Postprzez amelius » środa, 5 czerwca 2013, 12:18

EW napisał(a):Ja jeszcze chciałam nieśmiało przypomnieć ten wątek:

http://sedziowie.kei.pl/forum/viewtopic ... 6e#p333283 ... 6e#p333283 ... 6e#p333283 ... 6e#p333283

A w nim stwierdzenie Hajduka o ocenie wyroków... W kontekście tego co pisze Joasia :(

Rozmawiałem wczoraj z koleżanką sędzią z jednego z dużych wrocławskich sądów i pytałem, czy jakkolwiek sędziowie z jej sądu, z których część to członkowie IS interesują się ocenami okresowymi i zmianami, które zostały w tym zakresie wprowadzone do usp cytując jej między innymi powyższe słowa Hajduka (na tyle na ile je pamiętałem). Usłyszałem odpowiedź, że nikt o żadnych zmianach nie słyszał, nikt się tym nie interesuje jak również nikt nie myśli o ocenach okresowych, bo na razie się ich nie przeprowadza a jak się zacznie to wówczas każdy będzie się ustawiał, żeby jak najlepiej wypaść a tak w ogóle to dominuje myślenie, że jakoś to przecież będzie a niektórzy to się nawet cieszą z tych ocen okresowych, bo liczą na to, że wypadną lepiej niż inni i to im ułatwi drogę do awansu lub choć by tylko przybliży ich do prezesa. U niektórych sędziów pojawia się myślenie, że choć oceny okresowe są złe i może zagrażają niezawisłości, to i tak nie mają na to żadnego wpływu.
amelius

Postprzez promo » środa, 5 czerwca 2013, 13:00

amelius napisał(a):... jak się zacznie to wówczas każdy będzie się ustawiał, żeby jak najlepiej wypaść a tak w ogóle to dominuje myślenie, że jakoś to przecież będzie a niektórzy to się nawet cieszą z tych ocen okresowych, bo liczą na to, że wypadną lepiej niż inni i to im ułatwi drogę do awansu lub choć by tylko przybliży ich do prezesa. U niektórych sędziów pojawia się myślenie, że choć oceny okresowe są złe i może zagrażają niezawisłości, to i tak nie mają na to żadnego wpływu.

To zasmucające, że tylko u niektórych sędziów "pojawia się" myślenie, że oceny okresowe zagrażają niezawisłości... Ten projekt od samego początku budził przecież zastrzeżenia....
promo

Postprzez Volver » środa, 5 czerwca 2013, 13:33

jesteśmy pod tym względem jak w tym przysłowiu,o szewcu i butach
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez efa » środa, 5 czerwca 2013, 17:27

a gdyby tak tuż przed wizytacją poprzerzucać sędziów z wydziałów sądu okupującego do wydziałów sądu okupowanego? i na odwrót? <wysmiewacz>
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » środa, 5 czerwca 2013, 21:19

amelius napisał(a):
EW napisał(a):Ja jeszcze chciałam nieśmiało przypomnieć ten wątek:

http://sedziowie.kei.pl/forum/viewtopic ... 6e#p333283 ... 6e#p333283 ... 6e#p333283 ... 6e#p333283 ... 6e#p333283

Rozmawiałem wczoraj z koleżanką sędzią z jednego z dużych wrocławskich sądów i pytałem, czy jakkolwiek sędziowie z jej sądu, z których część to członkowie IS interesują się ocenami okresowymi i zmianami, które zostały w tym zakresie wprowadzone do usp cytując jej między innymi powyższe słowa Hajduka (na tyle na ile je pamiętałem). Usłyszałem odpowiedź, że nikt o żadnych zmianach nie słyszał, nikt się tym nie interesuje jak również nikt nie myśli o ocenach okresowych, bo na razie się ich nie przeprowadza a jak się zacznie to wówczas każdy będzie się ustawiał, żeby jak najlepiej wypaść a tak w ogóle to dominuje myślenie, że jakoś to przecież będzie a niektórzy to się nawet cieszą z tych ocen okresowych, bo liczą na to, że wypadną lepiej niż inni i to im ułatwi drogę do awansu lub choć by tylko przybliży ich do prezesa. U niektórych sędziów pojawia się myślenie, że choć oceny okresowe są złe i może zagrażają niezawisłości, to i tak nie mają na to żadnego wpływu.

Takie myślenie można było już zauważyć od kiedy pojawił się pomysł ocen. Niestety.....
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » wtorek, 18 czerwca 2013, 19:40

Ponieważ całkowicie przypadkowo - na korytarzu od jednego z sędziów - członków Zespołu - dowiedziałam się o kolejnym spotkaniu Zespołu w MS w sprawie ocen sędziów, a spotkanie to odbyło się dzisiaj - to chciałam zapytać, czy ktoś wie, czy Iustitia oddelegowała kogoś jako obserwatora na to spotkanie?
Czy ta osoba mogłaby napisać krótko, co ustalono na tym spotkaniu, jaki miało ono przebieg?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Mira » wtorek, 18 czerwca 2013, 20:55

niestety chyba nikogo nie było :(
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 18 czerwca 2013, 21:00

szkoda ...
ropuch

Postprzez Mira » wtorek, 18 czerwca 2013, 21:15

nie było żadnego zawiadomienia, ani biura IS ani zarządu IS.
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 18 czerwca 2013, 21:32

Mira napisał(a):nie było żadnego zawiadomienia, ani biura IS ani zarządu IS.

Spoko Mira, przeciez nie będziemy sie tutaj atakowac personalnie <luzik>
ropuch

Postprzez suzana22 » wtorek, 18 czerwca 2013, 21:36

ropuch napisał(a):

Spoko Mira, przeciez nie będziemy sie tutaj atakowac personalnie <luzik>

EW prawdopodobnie wiedziała <luzik>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Joasia » wtorek, 18 czerwca 2013, 22:00

Nie sądzę, by EW to wiedziała. O poprzednim spotkaniu dowiedziała się ode mnie. Jakby wiedziała, to by dała znać - choćby w formie uszczypliwego zapytania na Forum, czemu nikt się tam nie wybiera.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Pudlonka » wtorek, 18 czerwca 2013, 22:11

Bardzo dużo niedookreslonych i o cennych kryteriów ... Ze tak wrócę do tematu, ale teraz juz wiem dlaczego liczba pism tzw nadzorczych rośnie, biedni my, biedne lasy ... Może ekolodzy sie do nas przyłącza - im wilno sie przykuć do czegokolwiek
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez Geralt » wtorek, 18 czerwca 2013, 22:17

Istotnie, nie było. :/:
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...