Ministerstwo chce mniejszych praw dla sędziów

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Ministerstwo chce mniejszych praw dla sędziów

Postprzez agula » wtorek, 3 kwietnia 2007, 06:50

Ministerstwo sprawiedliwości chce mniejszych praw dla sędziów i prokuratorów
PAP za "Życiem Warszawy"2007-03-26, ostatnia aktualizacja 2007-03-26 06:17
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by czarne owce wśród sędziów i prokuratorów były szybciej pozbawiane ochrony i stawiane przed sądem - dowiedziało się "Życie Warszawy".
Taką czarną owcą jest Krzysztof W., prokurator z Warszawy, złapany w ubiegłym tygodniu na wzięciu 300 tys. zł łapówki za pomoc gangsterowi. Dopóki chroniący go immunitet nie będzie prawomocnie uchylony, prokurator będzie wolny.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w immunitetach prokuratorskich i sędziowskich. Głównie po to, by takie osoby jak Krzysztof W. nie mogły miesiącami być nietykalne. Tyle bowiem trwa czasem uchylanie immunitetów sędziom i prokuratorom.

Dziennik dotarł do szczegółów tych zmian. Ministerstwo chce po pierwsze: skrócenia czasu rozpoznanie wniosku o uchylenie immunitetu.

"Sąd dyscyplinarny pierwszej instancji miałby 14 dni na rozpoznanie wniosku o uchylenie immunitetu. Potem prokurator czy sędzia mógłby w ciągu siedmiu dni złożyć zażalenie. Na jego rozpoznanie sąd drugiej instancji miałby również dwa tygodnie" - wyjaśnia zastępca prokuratora generalnego, odpowiedzialny za przygotowanie propozycji Przemysław Piątek.

Druga zmiana - pisze gazeta - dotyczy najpoważniejszych przestępstw, np. zbrodni. Kiedy prokurator czy sędzia będzie podejrzewany o zbrodnię, można byłoby go aresztować zaraz po uchyleniu immunitetu przez sąd pierwszej instancji.

"Dzisiaj, jeżeli sprawca zostanie zatrzymany na gorącym uczynku i dowody nie budzą wątpliwości, to nie ma możliwości postawienia mu zarzutów ani zastosowania tymczasowego aresztu. Po 48 godzinach taką osobę trzeba wypuścić" - wyjaśnia prok. Piątek.

Jak pomysł ministerstwa oceniają specjaliści? "Są słuszne. Ja poszedłbym dalej: immunitet nie jest glejtem na bezkarność. Powinien służyć posłom, prokuratorom i sędziom jako forma gwarancji swobodnego wykonywania swojej funkcji, a nie temu, by przestępca unikał kary" - mówi karnista z UW prof. Piotr Kruszyński.

Pomysł ministerstwa pozytywnie ocenia też karnista z UMK w Toruniu prof. Marian Filar: "Immunitety muszą być, ale zmiany zmierzające do szybszego rozpatrywania wniosków o ich uchylenie, gdy jest podejrzenie przestępstwa, są uzasadnione" - mówi "Życiu Warszawy".
agula
aplikant
aplikant

Postprzez Sardukar » wtorek, 3 kwietnia 2007, 17:13

Nikt nie chce wypuszczeć na wolnośc przestępców ale nalezy pamiętać, że immunitet ma dawać jako taką gwarancje niezawisłości która w dzisiajszych czasach moze byc zagrożona ręczym sterowaniem z góry. Aczkolwiek spotkałem się już z kilkoma przypadkami gdzie prokurator rugał policjanata który go zatrzymał za przekroczenie pędkości, a policjant musiał grzecznie odpowiedzieć żę pan prokurator niestety nie podleka postepowaniu mandatowemu, to chyba troche nie fair. A aak apropost o ja słyszałem, ale to chyba była dziennikarska plota, że bedą uchylac immunitety w 24 godziny a do tego będa przeznaczone 24 godzinne sądy dyscyplinarne :mrgreen: to by był dopiero przewrót.
Sardukar

Postprzez espanol » wtorek, 17 kwietnia 2007, 22:00

Sardukar napisał(a): słyszałem, ale to chyba była dziennikarska plota, że bedą uchylac immunitety w 24 godziny a do tego będa przeznaczone 24 godzinne sądy dyscyplinarne :mrgreen: to by był dopiero przewrót.

Nie to musi być już tylko dowcip........Załamka :evil:
espanol

Postprzez TEPUS » środa, 25 kwietnia 2007, 23:20

to nie dowcip, ja tez słyszałem (gdzies czytałem : moze w "Wybiórczej") że jest pomysł zeby Sąd Dyscyplianrny był w przeciągu 24 h...
TEPUS
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Powrót do Nowinki z MS...