nowe stawki adwokackie

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: nowe stawki adwokackie

Postprzez jaspers » piątek, 13 maja 2016, 23:49

inger napisał(a):Dlaczego? Byle nie przekroczyło 4 czy 6 x minimalnej.

Nakaz z weksla na milion. Składam weksel, deklarację i umowę z powodem na kwotę - powiedzmy, żeby nie być pazernym- razy trzy minimalna. Zasądzisz?
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem:)

Postprzez inger » piątek, 13 maja 2016, 23:58

Tu nakład pracy jeszcze. I nie mnie pytać o tak szalone kwoty ;) Chodzi mi o sprawy gdy nakład jest oczywiście większy niż te 600 czy 1200 a spisu nie ma - tu było pytanie do kolegów - dlaczego nie x2 x4?
(mi się nawet zdarzało x6, i to bez wyraźnego wniosku strony, przy ustaleniach ojcostwa i roszczeniach z tym związanych)
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaspers » sobota, 14 maja 2016, 00:09

inger napisał(a):Tu nakład pracy jeszcze. I nie mnie pytać o tak szalone kwoty ;) Chodzi mi o sprawy gdy nakład jest oczywiście większy niż te 600 czy 1200 a spisu nie ma - tu było pytanie do kolegów - dlaczego nie x2 x4?
(mi się nawet zdarzało x6, i to bez wyraźnego wniosku strony, przy ustaleniach ojcostwa i roszczeniach z tym związanych)

Masz rację, ja od zawsze mówię: oderwać wynagrodzenie pełnomocników od wps, nie udtalać stawek podstawowych w sprawach niemajątkowych, itd. Sędzia powinien być również pd tego, żeby ocenić pracę pełnomocnika i wyrazić to w postanowieniu o kosztach. Niestety wtedy uzasadnienie orzeczenia o kosztach musiałoby mieć więcej niż trzy linijki.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem:)

Postprzez inger » sobota, 14 maja 2016, 00:23

Ale ale - my nie wiemy (jeśli nie mamy małżonka pełnomocnika, a i wtedy to może też nie ;) jakie są realne stawki rynkowe.
Przykładając do wynagrodzenia sędziego i dzieląc przez ilość spraw kończonych na miesiąc i ilość napisanych w tych i innych sprawach orzeczeń i uzasadnień to nijak stawka rynkowa nie wyjdzie.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » sobota, 14 maja 2016, 07:35

inger napisał(a):Tu nakład pracy jeszcze. I nie mnie pytać o tak szalone kwoty ;) Chodzi mi o sprawy gdy nakład jest oczywiście większy niż te 600 czy 1200 a spisu nie ma - tu było pytanie do kolegów - dlaczego nie x2 x4?

Ostatnio się dowiedziałem, że to orzeczenie ponad żądanie.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » sobota, 14 maja 2016, 10:23

Żartujesz :shock:
Przecież standardowo wnoszą o wynagrodzenie wg norm przepisanych - czyli do 6 stawek jesteś w granicach żądania :shock:

Owszem, jest jedna kancelaria masowa, która nie zauważyła zmiany przepisów a wnosi o wynagrodzenie podając kwotę - i żąda mniej niż należne jej minimum. To wtedy owszem, dajemy tyle, ile chce, żeby właśnie nie ponad żądanie. Ciekawe, kiedy się połapią ;)

Ale w typowym wypadku??? Napisz, proszę, na PW, kto taki genialny. Tak dla zaspokojenia próżnej ciekawości.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » sobota, 14 maja 2016, 20:42

według mnie ani stawki adwokackie ani opłaty nie powinny być liczone od wartości przedmiotu sporu - jeśli sprawa jest prosta i do załatwienia na jednej rozprawie, to są one po prostu za wysokie.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Karsa » czwartek, 19 maja 2016, 23:49

Johnson napisał(a):
Karsa napisał(a):Rozumiem, że dla mecenasów z urzędu jakiś cennik wypada ustalić, ale w pozostałym zakresie podstawą do zasądzenia powinien być rachunek za usługę. Jak to jest, że wezwanie sms dłużnika za 10 zł podpada pod klauzule abuzywne kilka tysięcy wynagrodzenia dla mecenasa już nie?

Właśnie dlatego żeby dla jednego sędziego 10000 zł było przesadą a dla innego nie, to warto jakiś taryfikator ustalić.

W tych klauzulach abuzywnych nie chodzi o samą wysokość opłat, ale raczej o oderwanie ich od rzeczywistych kosztów ponoszonych przez pobierających opłaty. Podstawą do zasądzenia wynagrodzenia mecenasa powinien być realnie ponoszony koszt a taryfikatory powinny być dla pełnomocników z urzędu. Swoją drogą, jak to jest, że sąd nakaz zapłaty może wydać za 7,5 zł a mecenas za pozew w tej sprawie dostaje 270 zł?
Karsa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: SSR

Postprzez Joasia » poniedziałek, 23 maja 2016, 12:40

Bo im wyższa kwota, tym większą odpowiedzialność materialną wobec klienta ponosi pełnomocnik?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Karsa » wtorek, 24 maja 2016, 01:47

Jeśli od odpowiedzialności zależałaby wysokość stawki wynagrodzenia to do sumy obowiązkowego OC stawki by były liniowe. Mam wrażenie, że cała ta regulacja jest pozbawiona głębszego uzasadnienia. Może w 2003 to jakoś jeszcze było logiczne, ale z tym jak dziś wygląda procedura i rynek nie ma wiele wspólnego.
Karsa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: SSR

Poprzednia strona

Powrót do Nowinki z MS...