Postępowanie dyscyplinarne - plany

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Piszą o nas w kwietniu

Postprzez kzawislak » wtorek, 5 kwietnia 2016, 09:51

Dreed napisał(a):http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/933157,w-skladach-dyscyplinarnych-sedziow-zasiada-lawnicy.html

Wiceminister objął funkcję w MS po tym, jak opublikowano jego wypowiedź o przychylnym stanowisku co do pomysłu zmian postępowania dyscyplinarnego w kierunku, jaki wynika z powyższego artykułu. Propozycja zespołu pracującego w MS nie jest zatem – jak się sugeruje – kompromisem, a ceną jaką trzeba było zapłacić za tekę wiceministra. Szkoda, że jeszcze w sobotę, podczas zebrania wyborczego, Wiceminister nie pamiętał szczegółów o których wypowiada się publicznie dwa dni później :( . Może gdybyśmy mieli taką wiedzę zapadłyby uchwały odnoszące się do tych propozycji. No ale skoro nie zapadły, to chyba Zarząd IS powinien zdystansować się do tych pomysłów, jeżeli nie chcemy aby w świat poszło, ze sędziowie popierają takie zmiany.
Warto też zwrócić się do MS z pytaniem w jakich innych krajach europejskich w postepowaniach dyscyplinarnych występuje „czynnik ludowy”. Chciałabym wiedzieć z kogo czerpiemy przykład.
kzawislak

Postprzez andrzej74 » wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:06

z krajów na "H" ;)
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez sebus » wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:21

andrzej74 napisał(a):z krajów na "H" ;)

Raczej z Mołdawii, na co wskazuje artykuł z GP:

" ...Co ciekawe, nic przeciwko wprowadzeniu czynnika społecznego do sądów dyscyplinarnych dla sędziów nie ma Komisja Wenecka. Wydała ona wspólnie z Dyrekcją Generalną Praw Człowieka i Rządów Prawa Rady Europy oraz Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opinię na temat projektu mołdawskiej ustawy o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów (opinia nr 755/2014)... "
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kzawislak » wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:22

no, ale czy tylko w Mołdawii, czy jest takich krajów więcej
bo jak mam być szczera, to bardziej jestem ciekawa tego, czy któryś z krajów Europy Zachodniej ma podobne rozwiązania
kzawislak

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:40

Sprawdziłam Francję, Hiszpanię, Włochy, Niemcy, Austrię, Portugalię i tam są składy bez ławników.
Co do zasady rolę sądów dyscyplinarnych dla sędziów pełnią organy ustanowione konstytucją, złożone przede wszystkim z sędziów zawodowych i czasami z udziałem uznanych prawników.
Jak się wydaje w krajach skandynawskich nie funkcjonuje odrębne sądownictwo dyscyplinarne dla sędziów. W Belgii i Holandii chyba też nie.
Ale po co nam wzorce państw o długiej tradycji demokratycznej, wzorujmy się na Mołdawii.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 kwietnia 2016, 12:37 przez magdam, łącznie edytowano 1 raz
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez rbk » wtorek, 5 kwietnia 2016, 11:22

Magdam kontestuje opinię Komisji Weneckiej... a może ci uznani prawnicy to ich ławnicy.
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » wtorek, 5 kwietnia 2016, 11:27

kzawislak napisał(a):
Dreed napisał(a):http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/933157,w-skladach-dyscyplinarnych-sedziow-zasiada-lawnicy.html

Wiceminister objął funkcję w MS po tym, jak opublikowano jego wypowiedź o przychylnym stanowisku co do pomysłu zmian postępowania dyscyplinarnego w kierunku, jaki wynika z powyższego artykułu. Propozycja zespołu pracującego w MS nie jest zatem – jak się sugeruje – kompromisem, a ceną jaką trzeba było zapłacić za tekę wiceministra. Szkoda, że jeszcze w sobotę, podczas zebrania wyborczego, Wiceminister nie pamiętał szczegółów o których wypowiada się publicznie dwa dni później :( . Może gdybyśmy mieli taką wiedzę zapadłyby uchwały odnoszące się do tych propozycji. No ale skoro nie zapadły, to chyba Zarząd IS powinien zdystansować się do tych pomysłów, jeżeli nie chcemy aby w świat poszło, ze sędziowie popierają takie zmiany.
Warto też zwrócić się do MS z pytaniem w jakich innych krajach europejskich w postepowaniach dyscyplinarnych występuje „czynnik ludowy”. Chciałabym wiedzieć z kogo czerpiemy przykład.

Błędna ocena....całkowicie. To wszystko jest skutkiem działań najwyższych "pałacowych" władz sądowniczych. :|
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kzawislak » wtorek, 5 kwietnia 2016, 11:28

Nie wyczytałam, aby magdam kontestowała opinię KW :shock:

podjęła się jedynie - jak sie okazało bezskutecznych - poszukiwań "czynnika ludowego" w państwach Europy Zachodniej

czyli to prawda rbk, że wpatrujemy się w ustrój sądownictwa mołdawskiego? a jeżeli tak, to dlaczego właśnie tego?
naprawdę jestem ciekawa

rbk napisał(a):Błędna ocena....całkowicie. To wszystko jest skutkiem działań najwyższych "pałacowych" władz sądowniczych. :|

czyli?
na naszym ZD przedstawiciel KRS raczej krytykował tę zmianę w odwrocie od kolegi z IS w MS
wnioski wyciągam z tego co widzę i wiem
jak masz jakieś inne informacje, to je przekaż
kzawislak

Postprzez Michał 007 » wtorek, 5 kwietnia 2016, 11:35

temat "afery" w SN ?
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez kzawislak » wtorek, 5 kwietnia 2016, 11:36

i żeby nie być gołosłowną
o tym artykule wcześniej wspominałam:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... dziow.html

a po jego lekturze mam jeszcze pytanie, czy rzeczywiście tych ławników miałby powoływać Prezydent?
kzawislak

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 12:22

rbk napisał(a):Magdam kontestuje opinię Komisji Weneckiej... a może ci uznani prawnicy to ich ławnicy.

Nie. Ławnik, to niezawodowy członek składu orzekającego (sądu), stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. Istotny jest też sposób wybierania ławników - przez władze samorządowe spośród członków społeczeństwa, (czyli każdy może być ławnikiem).

Specyfika postępowania dyscyplinarnego w większości krajów zachodnich polega na tym, że funkcję tą pełnią organy ustanowione w konstytucji, które nie są sądami, jednak osób wchodzących w skład tych organów nie sposób nazwać ławnikami. Natomiast tam gdzie rolę tą pełnia sądy nie udało mi się znaleźć składów ławniczych.

Na przykład:

Włochy - rolę tą pełni Wysoka Rada Sądownictwa (II Coniglio Superiore delia Magistratura). Składa się ona z 33 członków, z których 3 w jej skład wchodzi z urzędu, są to: Prezydent Republiki, Pierwszy Prezes Sądu Kasacyjnego i Prokurator Generalny Sądu Kasacyjnego. Z 30 członków wybieralnych 20 jest wybieranych z wszystkich sadów powszechnych metodą proporcjonalną (jest to reprezentacja demokratyczna sędziów), 10 natomiast jest wybieranych przez parlament na posiedzeniu wspólnym spośród profesorów prawa i adwokatów z piętnastoletnią praktyką. Do kompetencji Rady należy też przyjmowanie zarządzeń dyscyplinarnych. Ustabilizowana i wysoka pozycja sędziów jest konieczna w celu zagwarantowania niezależności orzekania. Dlatego rząd nie ma innej możliwości, jak tylko w trybie przewidzianym w art. 107 konstytucji wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przy czym decyzję w przedmiotowej sprawie wydaje Rada. Postępowanie dyscyplinarne toczy się przed specjalnym sądem dyscyplinarnym funkcjonującym w ramach Rady. Sąd dyscyplinarny składa się z z 6 członków: wiceprzewodniczącego Rady, jako przewodniczącego sądu i 5 sędziów wybranych spośród członków Rady.

Francja - rolę tą pełni Najwyższa Rada Korpusu Urzędników Sądowych (Conseil supérieur de la magistrature) Składowi właściwemu dla sędziów (magistrats du siège) przewodniczy pierwszy prezes Sądu Kasacyjnego. Skład obejmuje ponadto pięciu sędziów i jednego prokuratora, członka Rady Stanu wyznaczonego przez tę ostatnią, jednego adwokata oraz sześć wykwalifikowanych osób, które nie reprezentują ani parlamentu, ani sądownictwa powszechnego, ani sądownictwa administracyjnego, z tym, że Prezydent Republiki Francuskiej, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego i przewodniczący Senatu wyznaczają po dwie wykwalifikowane osoby.

Austria - sędzia, który dopuści się przewinienia służbowego, odpowiada przed sądem dyscyplinarnym utworzonym przy wyższym sądzie krajowym lub Sądzie Najwyższym. W składzie sądu dyscyplinarnego zasiadają wyłącznie sędziowie zawodowi (sąd dyscyplinarny jest również właściwy w sprawach o naruszenie obowiązków służbowych prokuratorów).

Hiszpania - organem uprawnionym do zastosowania przepisów dyscyplinarnych dotyczących naruszenia obowiązków zawodowych przez sędziów jest Rada Generalna Sądownictwa jest niezależnym organem konstytucyjnym, złożonym z sędziów i innych prawników. Rada Generalna Sądownictwa jest organem kolegialnym składzie dwudziestu członków mianowanych przez króla, wybieranych przez Parlament (Kongresie i Senacie) z pomiędzy sędziów i prawników o uznanej kompetencji.

Chyba widać wyraźną różnicę pomiędzy tym, co chce nam zafundować MS, a sądownictwem dyscyplinarnym w innych krajach europejskich.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:07 przez magdam, łącznie edytowano 4 razy
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Michał 007 » wtorek, 5 kwietnia 2016, 12:35

Patrzcie w tej Francji tylko 14 osób zajmuje się dyscyplinarkami...u Nas by nie wyrobili :roll:
Pewnie nie mają wytyków a katalog deliktów dyscyplinarnych musi być bardzo wąski
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 12:35

@magdam

Chyba odrobinkę za bardzo kazuistycznie podchodzisz do sformułowania ławnik.
W mojej ocenie to jedynym krajem z tych co podałaś,w którym nie ma czynnika społecznego jest Austria. :)
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 12:48

Warto też zauważyć, że w Mołdawii ławników dyscyplinarnych ma wybierać, w drodze konkursu, ichnia KRS, która – jak widzę - składa się z trzech profesorów, Prokuratora Generalnego (niezależnego od rządu, wybieranego przez radę prokuratorów i powoływanego przez Prezydenta), Ministra Sprawiedliwości oraz siedmiu sędziów. Na cały więc, dwunastoosobowy, skład mamy jednego polityka. Jaki u nas jest skład KRS wszyscy wiemy.

No i ławników jednak wybiera u nas nie KRS, a rady gmin, składające się z polityków nie w jednej dwunastej (jak mołdawska KRS), nie nawet w niecałej jednej trzeciej (jak nasza KRS), a w stu procentach.
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 12:57

@Dreed
W taki razie czy uważasz, że np. prawnicy wchodzący w skład TK, którzy nie są sędziami zawodowymi, to ławnicy?
Chyba jest istotna różnica pomiędzy składem zawodowym (w rozumieniu: złożonym z prawników) sądu, czy organu prowadzącego postępowanie dyscyplinarne, a składem z tzw. czynnikiem ludowym. Czym innym jest też udział czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości - a taka jest geneza powstania instytucji ławnika, a czym innym ich udział w sądach dyscyplinarnych.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:08 przez magdam, łącznie edytowano 3 razy
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:00

Przepraszam, poprawka, nie KRS, a komisja konkursowa w której mają znaleźć się przedstawiciele KRS. Jednak, jak zauważa Komisja Wenecka:
54. As mentioned above, the organisation of a competition to choose the civil society representatives on the Disciplinary Board is to be welcomed. However, it would be desirable that the criteria for selection of candidates as well as the mechanism for the appointment and functioning of the Commission which is intended to select candidates be specified in the law itself rather than in a regulation. Furthermore, it should be made clear that the Minister’s function in appointing these persons is a formal one and that the appointment is carried out in accordance with the recommendations of the Commission which selects candidates.

Ponadto od decyzji w I instancji ma przysługiwać apelacja do KRS właśnie, gdzie już żadnego czynnika społecznego nie ma (poza jednym Ministrem). Tymczasem o czynniku społecznym w SN (który właśnie rozpatruje przecież m.in. sprawy dyscyplinarne w II instancji) to nasza władza głośno perorowała.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:07 przez Morg, łącznie edytowano 1 raz
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:07

Morg napisał(a):Przepraszam, poprawka, nie KRS, a komisja konkursowa w której mają znaleźć się przedstawiciele KRS. Jednak, jak zauważa Komisja Wenecka:
54. As mentioned above, the organisation of a competition to choose the civil society representatives on the Disciplinary Board is to be welcomed. However, it would be desirable that the criteria for selection of candidates as well as the mechanism for the appointment and functioning of the Commission which is intended to select candidates be specified in the law itself rather than in a regulation. Furthermore, it should be made clear that the Minister’s function in appointing these persons is a formal one and that the appointment is carried out in accordance with the recommendations of the Commission which selects candidates.

No właśnie... ;p

@magdam
Ja oczywiście widzę różnicę w formie wyboru. MI chodzi o to, ze skupiasz się za bardzo na samym sformułowaniu "ławnik". A skąd wiesz, ze tak to będzie się nazywać, czy w ogóle w tej formie to będzie, kto będzie wybierał? Jak nazwiemy ich "światłymi prawnikami" to już będzie inaczej?
A jeżeli przyjmiemy wybór jak w formie obecnej np. do TK - to jaki to będzie wybór? Chyba nie muszę nikomu przypominać postów na FD w tym zakresie, czy jaka była ocena... <luzik>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez rbk » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:08

Michał 007 napisał(a):temat "afery" w SN ?

Między innymi. :|

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:09

Ja nie widzę problemu z czynnikiem społecznym jako takim, ale widzę problem jeśli wybierać ten czynnik będą politycy - niezależnie czy samorządowi, czy centralni. Przecież jeśli rada gminy będzie miała możliwość wybierania członków do sądów dyscyplinarnych... mało to jest spraw lokalnych polityków w sądach? Naprawdę chcemy uzależnić los sędziów od tych ludzi?
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postępowanie dyscyplinarne - plany

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:15

@dreed

Wielokrotnie pisałam, że chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób i z pośród jakiego gremium mieliby być powoływani tzw. ławnicy do sądów dyscyplinarnych. Niezależnie od tego uważam, że taki element w sądach dyscyplinarnych jest absolutnie zbędny, nie znajduję dla tego pomysłu żadnego uzasadnienia.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:18

Morg napisał(a):Ja nie widzę problemu z czynnikiem społecznym jako takim, ale widzę problem jeśli wybierać ten czynnik będą politycy - niezależnie czy samorządowi, czy centralni. Przecież jeśli rada gminy będzie miała możliwość wybierania członków do sądów dyscyplinarnych... mało to jest spraw lokalnych polityków w sądach? Naprawdę chcemy uzależnić los sędziów od tych ludzi?

Czy dobrze Cię Morg zrozumiałem - zgadzasz się z tezą, ze większy problem, a co za tym idzie nacisk, powinno się kłaść na sposób wyboru niż na sam problem "czynnika społecznego"?
Bo, jeżeli tak, to po 5 godzinach "bezproduktywnych narzekań", mamy jeden z pierwszych konstruktywnych wniosków.

Odpowiadając na Twoje pytanie - Nie, nie chcemy oddawać w ręce lokalnych kacyków, losu sędziów. Musimy za to zadbać o to, żeby nie tracić energii nad samym faktem instytucji lecz jej potencjalne i ewentualne "ucywilizowanie".
I to moja opinia, bez stanowiska Zarządu IS. Zarząd IS w tym zakresie jeszcze nie zajął stanowiska. ;)
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:24

Tak, uważam że sposób wyboru owych ławników jest ważniejszy od pytania czy oni będą, czy nie. Nie spodziewam się natomiast po naszych politykach w tej kwestii niczego dobrego. Jakieś uzasadnienie dla tego widzę (pewien sposób społecznej kontroli, poprawa wizerunku, szansa na złamanie krążącej powszechnie mądrości o tym że „kruk krukowi oka nie wykole”), ale nie jestem pewny że w/w zyski przewyższą koszty tego rozwiązania. Bo z czysto judykacyjnego punktu widzenia faktycznie nie bardzo widzę, co pozytywnego czynnik społeczny może wnieść do orzekania. Normalnie jest to doświadczenie życiowe, spojrzenie z zewnątrz – ale w wielu sprawach dyscyplinarnych bardziej potrzebne jest raczej dobre zrozumienie charakteru służby sędziowskiej (nie we wszystkich, bo są i takie które dotyczą sfery życia prywatnego, ale nie mam pojęcia jak się tu układają proporcje, podejrzewam jednak że takie sprawy to zdecydowana mniejszość).
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:24

magdam napisał(a):@dreed

Wielokrotnie pisałam, że chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób i z pośród jakiego gremium mieliby być powoływani tzw. ławnicy do sądów dyscyplinarnych. Niezależnie od tego uważam, że taki element w sądach dyscyplinarnych jest absolutnie zbędny, nie znajduję dla tego pomysłu żadnego uzasadnienia.

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Co ciekawe, nic przeciwko wprowadzeniu czynnika społecznego do sądów dyscyplinarnych dla sędziów nie ma Komisja Wenecka. Wydała ona wspólnie z Dyrekcją Generalną Praw Człowieka i Rządów Prawa Rady Europy oraz Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opinię na temat projektu mołdawskiej ustawy o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów (opinia nr 755/2014). W tym kraju planowano wprowadzenie zasady, zgodnie z którą sędziowie mieliby być sądzeni dyscyplinarnie przez sąd w składzie pięciu sędziów zawodowych i czterech przedstawicieli społeczeństwa. Oceniając ten projekt, organizacje uznały nawet, że mieszany skład jest pożądany i może pomóc w zapewnianiu większej przejrzystości postępowań, zwiększyć zaangażowanie społeczeństwa w tego typu sprawy, a także uniknąć zarzutu o korporacjonizm.
KW i OBWE w swojej opinii także stawiają pewne warunki, jakie muszą być spełnione przy wprowadzaniu czynnika społecznego do sądownictwa dyscyplinarnego sędziów. Chodzi o to, aby ławnicy mieli zapewnioną ochronę przed naciskami ze strony polityków czy też władzy wykonawczej, a ich wybór był transparentny na tyle, aby nie budził żadnych zastrzeżeń.

Wydaje się, ze trzeba mocno się zagłębić, żeby w tym co na czerwono, widzieć jedyny przekaz <luzik>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:36

Dodam jeszcze że za ważne uważam, aby ławnicy stanowili mniejszość składu, aby Minister Sprawiedliwości, ani żadny inny czynnik polityczny, czy społeczny, nie mógł wszczynać postępowań dyscyplinarnych, a także aby sąd rozpatrujący sprawę w II instancji był w pełni zawodowy. W takiej konfiguracji ławnicy nie będą szkodliwi. Ich pomocność w rozpatrywaniu spraw jednak dalej pozostaje moim zdaniem mocno wątpliwa...
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Graffi » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:48

Obawiam się, że jako pierwsi na tych lawnikow zgłoszą się wszelkiej maści pieniacze i pokrzywdzeni przez wymiar... i daje Wam gwarancję, że to co się dzieje w toku sprawy będą komentować szeroko i maksymalnie negatywnie
Graffi
Moderator
Moderator

Następna strona

Powrót do Nowinki z MS...