42a usp

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: 42a usp

Postprzez Włóczykij » piątek, 15 lipca 2022, 13:44

prorator napisał(a):
Włóczykij napisał(a):naprawdę nie czujecie klimatu omawianych instytucji ?
ta nowa regulacja nawiązuje do zwykłej instytucji wniosku o wyłączenie sędziego i tu się szuka analogii

klimat to pojęcie mało prawne, a szukanie analogii do standardowego wyłączenie o tyle wątpliwe, że odnośnie tego wniosku i okoliczności nim objętych jest prekluzja, a odnośnie zwykłego wniosku o wyłączenie żadnej prekluzji zdaje się nie ma

skoro „nie czujesz” systemu intuicyjnie, to doczytaj teorię- o wykładni
trudno rozmawiać z prawnikami bez czucia warsztatu
wszystkie wspomniane przez Ciebie aspekty zostały już poruszone
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Włóczykij » piątek, 15 lipca 2022, 13:51

mathra napisał(a):U nas ze względu na tę prekluzję po długich naradach uznaliśmy, że będziemy pouczać, bo to zawsze może być podstawa do uchyłki....Pewnie i tak za rok czy dwa SN ustali, że trzeba było pouczać, bo jest ta prekluzja...To z tzw. ostrożności procesowej, bo podstawy w przepisach rzeczywiście nie ma (poza 5 kpc)

argumentacja dlaczego tu nie ma tak jak przy terminach środkach zaskarżenia już także został omówiony kontekstem instytucji
faktycznie jednak patrząc na procesualistykę karną, zwł. w stosowaniu sądów - jest duże prawdopodobieństwo sztywnego obligu pouczenia
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez forget-me-not » sobota, 16 lipca 2022, 23:47

Dreed napisał(a):A co ma art 5 do stosowania??? To ma służyć (na marginesie jakoś cywilisci olewają biednych ludzi i ich problemów nie widzą) wyrównywaniu szans w procesie,a nie dawaniu pieniaczom sądowym kolejnych podstaw do obstrukcji procesów.
Przepis jest jasny i klarowny i robienie kolejnych nadinterpretacji i nadwykładni jest niepoważne..

Czy tylko mnie zaintrygował pogrubiony fragment? Skąd takie wnioski?
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rosan » niedziela, 17 lipca 2022, 00:04

też mi się wydało,że Dreed pogrubił,ale to już niedaleko...
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » poniedziałek, 18 lipca 2022, 09:38

Ja nic nie pogrubiałem... Myślę, że to pogrubienie pytającego.
I już odpowiadam- przyjęcia stron są doskonałą okazją do wysnucia takiego wniosku. Biedni ludzie nie radzący sobie z procesem, nie rozumiejący decyzji czy postępowania sądu. I jakoś nie zauważam żeby art. 5 był stosowany, a wręcz przeciwnie.
Oczywiście nie twierdzę, że tak jest u większości czy wszystkich cywilistów ale na pewno jest to bardzo duży odsetek i takie odnoszę wrażenie właśnie po rozmowach z ludźmi. <zalamka>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez rosan » poniedziałek, 18 lipca 2022, 20:58

co racja to racja,cywiliści całkowicie zapomnieli o art.5 kc,ja średnio raz na 30 puszczam na znikomość
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » poniedziałek, 18 lipca 2022, 21:12

Statystyki mówią że uniewinnień jest tylko 2% (1 na 50), wiec coś kłamiesz ;)
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez rosan » poniedziałek, 18 lipca 2022, 21:27

dobrze wiesz,że statystyka jest największym kłamstwem :)
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » wtorek, 19 lipca 2022, 13:37

Dreed napisał(a):Ja nic nie pogrubiałem... Myślę, że to pogrubienie pytającego.
I już odpowiadam- przyjęcia stron są doskonałą okazją do wysnucia takiego wniosku. Biedni ludzie nie radzący sobie z procesem, nie rozumiejący decyzji czy postępowania sądu. I jakoś nie zauważam żeby art. 5 był stosowany, a wręcz przeciwnie.
Oczywiście nie twierdzę, że tak jest u większości czy wszystkich cywilistów ale na pewno jest to bardzo duży odsetek i takie odnoszę wrażenie właśnie po rozmowach z ludźmi. <zalamka>

Ja mam inne spostrzeżenia.

Może 10% skarżypytów przychodzi z czymś zasadnym , najczęściej mniejsze czy większe bezczynności. Ludzie wiedzą że skarga do prezesa daje szybki termi .

Reszta to ludzie którzy dobrze wiedzą dlaczego przegrali i liczą że wizyta będzie jakaś quasi instancją odwoławczą ew darmową poradę.

Moja ulubioną grupą są dłużnicy kwestionujący zajęcie komornicze. Biedni ludzie , nabrali jak głupi zobowiązań i myślą że nie będą musieli oddawać. Biedni ludzie , roszczeniowi i agresywni
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez censor » wtorek, 19 lipca 2022, 22:09

Darkside napisał(a):Ludzie wiedzą że skarga do prezesa daje szybki termi .
i to jest właśnie niedobrze. Bo terminy powinny być - jak się tylko da - jak najszybsze dla wszystkich. A nie tak, że jak ktoś pokornie czeka na termin, to musi niejako "ustąpić miejsca" temu, kto ma większy tupet.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » czwartek, 25 sierpnia 2022, 12:30

ale wprowadzenie przy tej okazji regulacji, że wniosek o wyłączenie wpisuje się osobno do Co ładnie dopełnia obrazek MS ...
takie wyjście z SLPS pod pozorem, że w SLPS ...

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » środa, 21 września 2022, 05:49

i jak zwykle geniusz ustawodawcy, czyli instrukcja ponad wszystko

"§ 106a. Akta sprawy zakłada się dla wniosków o wyłączenie sędziego przekazanych z innego wydziału lub sądu, w pozostałych przypadkach wniosek o wyłączenie sędziego, po zarejestrowaniu w repertorium "Co", dołącza się do właściwych akt sprawy, zamieszczając na ich okładce stosowne oznaczenie.";

a co z Art. 531. § 1.
Niedopuszczalny jest wniosek o wyłączenie sędziego:
1) oparty wyłącznie na okolicznościach związanych z rozstrzygnięciem przez sąd o dowodach;
2) złożony po raz kolejny co do tego samego sędziego z powołaniem tych samych okoliczności.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, pozostawia się w aktach sprawy bez żadnych dalszych czynności. To samo dotyczy pism związanych z jego wniesieniem. O pozostawieniu wniosku i pism związanych z jego wniesieniem zawiadamia się stronę wnoszącą tylko raz - przy złożeniu pierwszego pisma.
§ 3. W przypadku złożenia ustnie wniosku, o którym mowa w § 1, przewodniczący zawiadamia stronę o jego bezskuteczności.

bo przecież ta osławiona praworządność polega na tym, ze dyskusja w sądzie skończy się na poziomie zarządzenia, tak jak przy abuzywnych klauzulach na ustawie o kosztach maksymalnych odsetek mimo kc jako aktu wyższego rzędu
i potem jak zwykle jakiś odkrywca wejdzie na sztandary, bo zada pytanie do tsue, gdyż bez tego nie widzi opcji wykładni ... , dostanie medal etc.

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » środa, 21 września 2022, 06:17

Włóczykij napisał(a):i jak zwykle geniusz ustawodawcy, czyli instrukcja ponad wszystko

"

Może jestem dziwny, ale nie widzę problemu oraz sprzeczności.
Johnson
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » środa, 21 września 2022, 10:17

Johnson napisał(a):
Włóczykij napisał(a):i jak zwykle geniusz ustawodawcy, czyli instrukcja ponad wszystko

"

a u mnie zwaliłby się termin w sprawie, gdzie strona słabo się widzi, więc złożyła skargę na przewlekłość

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » środa, 21 września 2022, 10:30

Włóczykij napisał(a):
Johnson napisał(a):

"

a u mnie zwaliłby się termin w sprawie, gdzie strona słabo się widzi, więc złożyła skargę na przewlekłość

naprawdę nie możesz napisać tak by ktokolwiek zrozumiał ? Jakiś związek przyczynowy tego zdania z innymi ?
Johnson
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » środa, 21 września 2022, 10:44

cywilista wie, choć doświadczenie wskazuje, że ...

Zdynamizowanie postępowania cywilnego nastąpiło m.in. poprzez sankcjonowanie przepisem nadużywania praw procesowych (art. 4 (1) kpc), co w niektórych wypadkach wprost zostało skonkretyzowane jak w art. 53(1) kpc. Przepis ten umożliwia natychmiastową reakcję, czasami na bieżąco na posiedzeniu sąd może go zastosować (co praktyk wie, że jest bezcenne).
Tymczasem nowelizacja zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej na kanwie tzw. testu niezawisłości - wprowadziło jako generalną regułę wpisywanie do repertorium Co wniosków o wyłączenie sędziego.
Ustawa jest wprawdzie aktem wyższego rzędu (zatem bezskuteczne pismo nie powinno być dekretowano do rozpoznania jako sprawa Co), ale doświadczenie wskazuje, że sądy będą przedkładać nad ustawę zarządzenie, co naruszy wyżej wskazany cel ustawowy (a zarazem realizujący aspekt prawa do sądu), jak i założenia nadzoru administracyjnego w zakresie prawidłowego toku urzędowania. W sądach, gdzie w Co orzeka więcej sędziów poza dekretacją czas będzie przedłużało oczekiwania na wyniki losowania. W efekcie art. 53(1) kpc zostanie pogrzebany, zwł. że też pewnie kuleje jego stosowanie ...

oczywiście mogę poszerzać uzasadnienie, ale mnie to osłabia by pisać o oczywistościach i snuć nieustanne dywagacje nad jakimś "ale"

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » środa, 21 września 2022, 10:49

w sytuacji z art. art. 53(1) kpc ja nie wpisuje niczego do co, zadowolona? Można, można .

"Wniosek, o którym mowa w § 1, pozostawia się w aktach sprawy bez żadnych dalszych czynności."
Johnson
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » środa, 21 września 2022, 11:04

Johnson napisał(a):w sytuacji z art. art. 53(1) kpc ja nie wpisuje niczego do co, zadowolona? Można, można .

"Wniosek, o którym mowa w § 1, pozostawia się w aktach sprawy bez żadnych dalszych czynności."

jak już pisałam - dla mnie jest to oczywiste, ale (i o tym także już pisałam)
co więcej, nawet tak zrobiłam (ale rzecz nie polega na tym, by jak w SN ścigać się, kto pierwszy złapie akta...)

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » środa, 21 września 2022, 20:54

Polecam wszystkie książki Ossendowskiego, poza tą podejrzana o plagiat :D
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Poprzednia strona

Powrót do Projekty