Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Postprzez suzana22 » czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:53

A mnie taka refleksja naszła... jak się będzie miało spłaszczenie (a dokładniej mówiąc opór przed nim) do zamrożenia waloryzacji sędziowskich wynagrodzeń? Jedno jest pewne: zamrożenie będzie zgodne z Konstytucją! <blee>

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... iczne.html
suzana22
VIP
VIP

Re: Spłaszczenie 2020 ?

Postprzez ossa » czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:12

suzana22 napisał(a):A mnie taka refleksja naszła... jak się będzie miało spłaszczenie (a dokładniej mówiąc opór przed nim) do zamrożenia waloryzacji sędziowskich wynagrodzeń? Jedno jest pewne: zamrożenie będzie zgodne z Konstytucją! <blee>

No to chyba forum powinno zainicjować DBW albo nawet TBW, czerwone kartki i to wszystko co wówczas robiliśmy.

Zwłaszcza gdy tymczasem złożony został projekt podwyżek uposażeń poselskich
ossa
VIP
VIP

Postprzez arczi » czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:34

ossa napisał(a):
suzana22 napisał(a):A mnie taka refleksja naszła... jak się będzie miało spłaszczenie (a dokładniej mówiąc opór przed nim) do zamrożenia waloryzacji sędziowskich wynagrodzeń? Jedno jest pewne: zamrożenie będzie zgodne z Konstytucją! <blee>

No to chyba forum powinno zainicjować DBW albo nawet TBW, czerwone kartki i to wszystko co wówczas robiliśmy.

Ossko, czy nie zauwazylaś ze proporcje od czasu naszych protestów sie odwrociły?
w 2008 r. seszia SSR zarabial 6-7 tys zl, a parlamentarzysta okolo 11 tys. Teraz SSR zarabia okolo 12 tys zlotych a posek okolo 6500 zl!!.
Przydala by sie refleksja.
arczi
VIP
VIP

Postprzez arczi » czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:34

ossa napisał(a):

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... iczne.html ... iczne.html ... iczne.html ... iczne.html

Ossko, czy nie zauwazylaś ze proporcje od czasu naszych protestów sie odwrociły?
w 2008 r. sedzia SSR zarabial 6-7 tys zl, a parlamentarzysta okolo 11 tys. Teraz SSR zarabia okolo 12 tys zlotych a poseł okolo 6500 zl!!.
arczi
VIP
VIP

Postprzez ossa » czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:25

Ależ chodzi o zasady. Wówczas w ogóle nie było kwestii podwyżek parlamentarzystów. Przytoczyłam to jedynie dlatego, że zdaje się TK orzekł, że można wstrzymać waloryzację jedynie w sytuacji wyjątkowej, gdy stan finansów państwa jest bardzo ciężki i zdaje się musi to dotyczyć całej sfery budżetowej. Skoro stan finansów jest stabilny, pozwala na podwyżki to nie ma podstaw do zamrożenia waloryzacji. Mylę się?
ossa
VIP
VIP

Postprzez ossa » czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:29

Poza tym wysokość uposażenia poselskiego: odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi obecnie 9892,30 zł brutto.

Dieta parlamentarna wynosi 25 proc. uposażenia. Obecnie jest to 2473,08 zł brutto. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 2.280,00 zł, a wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
ossa
VIP
VIP

Postprzez ossa » czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:33

Do tego Posłom przysługuje również ryczałt na prowadzenie biura w terenie w wysokości 12 150 zł brutto miesięcznie. Do tego dochodzą: bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskie prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego; - prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym.
ossa
VIP
VIP

Postprzez forget-me-not » piątek, 14 sierpnia 2020, 01:23

arczi napisał(a):
ossa napisał(a):

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... iczne.html ... iczne.html ... iczne.html ... iczne.html ... iczne.html

w 2008 r. sedzia SSR zarabial 6-7 tys zl, a parlamentarzysta okolo 11 tys. Teraz SSR zarabia okolo 12 tys zlotych a poseł okolo 6500 zl!!.

Może sprecyzujny czy w obu przypadkach mówimy o kwotach brutto czy netto oraz o podstawie wynagrodzenia czy również o dodatkowych składnikach?
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez arczi » piątek, 14 sierpnia 2020, 07:28

To sobie rzetelnie obliczcie kwoty netto i porownajcie.
Tylko bez doliczania ryczaltow za prowadzenie biura, bo to nie wynagrodzenie a wynajęcie biur i zatrudnienie pracowników kosztuje.
Żeby sędziom nikt nie doliczył wyższych poborów na stanie spoczynku.
Nie jestem pewny, czy zamrozenie na rok wynagrodzenia to nadmierny koszt wobec kosztów , ktore poniosly w okresie wirusa inne grupy spoleczne.
arczi
VIP
VIP

Postprzez ossa » piątek, 14 sierpnia 2020, 08:06

arczi napisał(a):To sobie rzetelnie obliczcie kwoty netto i porownajcie.
Tylko bez doliczania ryczaltow za prowadzenie biura, bo to nie wynagrodzenie a wynajęcie biur i zatrudnienie pracowników kosztuje.
Nie jestem pewny, czy zamrozenie na rok wynagrodzenia to nadmierny koszt wobec kosztów , ktore poniosly w okresie wirusa inne grupy spoleczne.

Ależ w ogóle o to nie chodzi. Żeby była jasność - jestem za podwyższeniem uposażeń dla parlamentarzystów żeby nie było negatywnej selekcji. Pomysł z pensją dla małżonka prezydenta również uważam za słuszny. To w ogóle nie w tym rzecz.

W 2008 r był kryzys, który dotknął różne grupy społeczne. W Polsce była recesja, która odbiła się na niemal wszystkich. I wówczas protestowaliśmy przed zamrożeniem pensji, pomimo tego.

Przykład podwyżek dla parlamentarzystów wskazuje jednak, że nie ma sytuacji, która w świetle orzeczenia TK uprawnia do zamrożenia waloryzacji (pewnie i tak niewielkiej, bo właśnie w II kwartale gospodarka zwolniła z powodu lock downu).

Tak więc chodzi o zasadę, prawda?
ossa
VIP
VIP

Postprzez arczi » piątek, 14 sierpnia 2020, 08:12

No to tu o skali problemu...
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ju/res30qy
A pomysł na podwyżki dla parlamentarzystów oczywiście głupi
arczi
VIP
VIP

Postprzez ossa » piątek, 14 sierpnia 2020, 08:21

arczi napisał(a):No to tu o skali problemu...
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ju/res30qy
A pomysł na podwyżki dla parlamentarzystów oczywiście głupi

No więc właśnie
ossa
VIP
VIP

Postprzez Geralt » piątek, 14 sierpnia 2020, 09:18

ossa napisał(a):

Nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy.

Ale jakby coś to ja chętnie. Chyba mam gdzieś jeszcze wzór pozwu od Dreeda... :)

Chociaż po wspomnianym orzeczeniu TK raczej marne szanse...

Swoją drogą - czy znane są już statystyki za 2 kwartał i czy w ogóle jest jakiś wzrost podstawy ??

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez suzana22 » piątek, 14 sierpnia 2020, 10:16

Arczi nie idź tą drogą, bo jest nie do obrony :/: .
W ogóle zamrożenie budżetówki jest nie do obrony w sytuacji takich transferów socjalnych, jakie idą. Sytuacja, gdy ZA PRACĘ państwo człowiekowi nie płaci, jak powinno lecz daje mu jałmużnę w postaci różnych plusów po uważaniu, jest przede wszystkim demoralizująca i społecznie szkodliwa, a na dłuższą metę po prostu niebezpieczna dla państwa.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » piątek, 14 sierpnia 2020, 10:30

Geralt napisał(a):.......

Swoją drogą - czy znane są już statystyki za 2 kwartał i czy w ogóle jest jakiś wzrost podstawy ??

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka

Tak, chociaż niczego nie urywa - II kwartał 5 024,48 zł.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez ossa » piątek, 14 sierpnia 2020, 11:24

W projekcie jeszcze jest podwyższenie subwencji dla partii politycznych wynoszące nawet 10 mln dla największych partii.
No jak nic mlekiem i miodem płyniemy ....
ossa
VIP
VIP

Postprzez arczi » piątek, 14 sierpnia 2020, 11:27

suzana22 napisał(a):

Arczi nie idź tą drogą, bo jest nie do obrony :/: .
W ogóle zamrożenie budżetówki jest nie do obrony w sytuacji takich transferów socjalnych, jakie idą. Sytuacja, gdy ZA PRACĘ państwo człowiekowi nie płaci, jak powinno lecz daje mu jałmużnę w postaci różnych plusów po uważaniu, jest przede wszystkim demoralizująca i społecznie szkodliwa, a na dłuższą metę po prostu niebezpieczna dla państwa.

Tu sie wyjatkowo róznimy ;)
Moja ocena transferów socjalnych zwłaszcza bez kontroli wydatkowania tych srodków budzi i u mnie wiele zastrzeżeń ale stanowi to element polityki prorodzinnej, którą co do zasady popieram.
Inną rzeczą są waloryzacje w budżetówce. Kryzys jest niespodziewany, a budżet trzeba domknąć i raczej lepszym rozwiązaniem jest zamrożenie plac, niż rezygnacja z programów prorodzinnych zwlaszcza, ze duza czesc budzetówki pozostaje zaoewnie beneficjentami programów socjalnych. To oczywiście tylko moje zdanie, a kazdy ma prawo walczyć o swoje wynagrodzenie, niektórzy jednak, np przedsiebiorcy transportu, biur podrózy, restauratorzy nie mają jak.
arczi
VIP
VIP

Spłaszczenie 2020 ?

Postprzez ossa » piątek, 14 sierpnia 2020, 11:36

No ale przecież nie ma zamrożenia w budżetówce. W całej budżetówce. Zamraża się wybiórczo...
A restauratorzy, przedsiębiorcy transportu itp nie mają dzieci?
ossa
VIP
VIP

Postprzez arczi » piątek, 14 sierpnia 2020, 11:49

ossa napisał(a):No ale przecież nie ma zamrożenia w budżetówce. W całej budżetówce. Zamraża się wybiórczo...

Mialem na myśli to, ze straty w dochodach z powodu wirusa dla nich byly ogromne i nadal są, a środki przeznaczone przez Państwo dla nich w firmie tarczy ograniczyly możliwości budżetu.
arczi
VIP
VIP

Postprzez ossa » piątek, 14 sierpnia 2020, 12:03

arczi napisał(a):
ossa napisał(a):No ale przecież nie ma zamrożenia w budżetówce. W całej budżetówce. Zamraża się wybiórczo...

Mialem na myśli to, ze straty w dochodach z powodu wirusa dla nich byly ogromne i nadal są, a środki przeznaczone przez Państwo dla nich w firmie tarczy ograniczyly możliwości budżetu.

Skoro ograniczyły (szkoda, że w okresie hossy nie zabezpieczono budżetu na tego typu sytuacje) to tym bardziej dziwne jest jednoczesne robienie podwyżek w takiej skali dla polityków. To w końcu jak jest z tym budżetem?
ossa
VIP
VIP

Postprzez ossa » piątek, 14 sierpnia 2020, 12:11

A skala podwyżek dla polityków jest niebagatelna - prezydent 106%, premier 100%, ministrowie 78%, wiceministrowie 113%, marszałkowie sejmu i senatu 51%, posłowie i senatorowie 58%
Dodając do tego zwiększone subwencje to można śmiało twierdzić, że warunki zamrożenia waloryzacji, określone w orzeczeniu TK nie zostały spełnione
ossa
VIP
VIP

Postprzez arczi » piątek, 14 sierpnia 2020, 12:49

ossa napisał(a):A skala podwyżek dla polityków jest niebagatelna - prezydent 106%, premier 100%, ministrowie 78%, wiceministrowie 113%, marszałkowie sejmu i senatu 51%, posłowie i senatorowie 58%
Dodając do tego zwiększone subwencje to można śmiało twierdzić, że warunki zamrożenia waloryzacji, określone w orzeczeniu TK nie zostały spełnione

Racja
arczi
VIP
VIP

Re: Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Postprzez Johnson » piątek, 14 sierpnia 2020, 13:31

Ja tam jestem za podwyżkami dla posłów i senatorów., ministrów itd. Oraz pani PAD. Im więcej tym lepiej.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Re: Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Postprzez suzana22 » piątek, 14 sierpnia 2020, 13:34

Johnson napisał(a):Ja tam jestem za podwyżkami dla posłów i senatorów., ministrów itd. Oraz pani PAD. Im więcej tym lepiej.

Trafnie spodziewasz się, że na tych podwyżkach w parze z zamrożeniem PIS polegnie.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Hammurabi » piątek, 14 sierpnia 2020, 13:50

ossa napisał(a):A skala podwyżek dla polityków jest niebagatelna - prezydent 106%, premier 100%, ministrowie 78%, wiceministrowie 113%, marszałkowie sejmu i senatu 51%, posłowie i senatorowie 58%

Myślę, że państwo sędziowie Pawłowicz i Piotrowicz mają wystarczająco doświadczenia życiowego by móc stwierdzić, że podwyżki posłom i posłankom, ministrom oraz parze prezydenckiej się po prostu należą, a pozostałej części budżetówki, szczególnie sędziom - nie ;)
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Następna strona

Powrót do Projekty