Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Postprzez arczi » piątek, 14 sierpnia 2020, 15:01

suzana22 napisał(a):
Johnson napisał(a):Ja tam jestem za podwyżkami dla posłów i senatorów., ministrów itd. Oraz pani PAD. Im więcej tym lepiej.

Trafnie spodziewasz się, że na tych podwyżkach w parze z zamrożeniem PIS polegnie.

Mysle jednak ze tak to nie przejdzie..
arczi
VIP
VIP

Re: Spłaszczenie 2020 ?

Postprzez Włóczykij » sobota, 15 sierpnia 2020, 11:11

ossa napisał(a):
arczi napisał(a):To sobie rzetelnie obliczcie kwoty netto i porownajcie.
Tylko bez doliczania ryczaltow za prowadzenie biura, bo to nie wynagrodzenie a wynajęcie biur i zatrudnienie pracowników kosztuje.
Żeby sędziom nikt nie doliczył wyższych poborów na stanie spoczynku.
Nie jestem pewny, czy zamrozenie na rok wynagrodzenia to nadmierny koszt wobec kosztów , ktore poniosly w okresie wirusa inne grupy spoleczne.

Ależ w ogóle o to nie chodzi. Żeby była jasność - jestem za podwyższeniem uposażeń dla parlamentarzystów żeby nie było negatywnej selekcji. Pomysł z pensją dla małżonka prezydenta również uważam za słuszny. To w ogóle nie w tym rzecz.

W 2008 r był kryzys, który dotknął różne grupy społeczne. W Polsce była recesja, która odbiła się na niemal wszystkich. I wówczas protestowaliśmy przed zamrożeniem pensji, pomimo tego.

Przykład podwyżek dla parlamentarzystów wskazuje jednak, że nie ma sytuacji, która w świetle orzeczenia TK uprawnia do zamrożenia waloryzacji (pewnie i tak niewielkiej, bo właśnie w II kwartale gospodarka zwolniła z powodu lock downu).

Tak więc chodzi o zasadę, prawda?

a co to za propaganda co do 2008 r.
o czym Ty piszesz, przecież są archiwa prasy
nawet są tu gdzieś linki, które wklejałam wówczas z informacjami o gospodarce i podstaw do zamrożenia nie było (inna rzecz skąd i dlaczego był odgórny przykaz, by tak zarządzać)
i podkreślę, że do porównania była gospodarka krajowa (bo my inaczej przechodziliśmy tąpnięcie bańki spekulacji bankowych)
ale oczywiście nagonka pod kredyty frankowe była jaka była na tym tle i związane z tym inwestowanie w skali globalnej
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Re: Spłaszczenie 2020 ?

Postprzez Włóczykij » sobota, 15 sierpnia 2020, 11:12

Hammurabi napisał(a):
ossa napisał(a):A skala podwyżek dla polityków jest niebagatelna - prezydent 106%, premier 100%, ministrowie 78%, wiceministrowie 113%, marszałkowie sejmu i senatu 51%, posłowie i senatorowie 58%
Dodając do tego zwiększone subwencje to można śmiało twierdzić, że warunki zamrożenia waloryzacji, określone w orzeczeniu TK nie zostały spełnione

Myślę, że państwo sędziowie Pawłowicz i Piotrowicz mają wystarczająco doświadczenia życiowego by móc stwierdzić, że podwyżki posłom i posłankom, ministrom oraz parze prezydenckiej się po prostu należą, a pozostałej części budżetówki, szczególnie sędziom - nie ;)

nie będę podpowiadać, czego się spodziewałam, skoro pensje liczą się wg bezwględnego wyniku, który jest publikowaną daną statystyczną
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » sobota, 15 sierpnia 2020, 20:37

Hammurabi napisał(a):
ossa napisał(a):A skala podwyżek dla polityków jest niebagatelna - prezydent 106%, premier 100%, ministrowie 78%, wiceministrowie 113%, marszałkowie sejmu i senatu 51%, posłowie i senatorowie 58%
Dodając do tego zwiększone subwencje to można śmiało twierdzić, że warunki zamrożenia waloryzacji, określone w orzeczeniu TK nie zostały spełnione

Myślę, że państwo sędziowie Pawłowicz i Piotrowicz mają wystarczająco doświadczenia życiowego by móc stwierdzić, że podwyżki posłom i posłankom, ministrom oraz parze prezydenckiej się po prostu należą, a pozostałej części budżetówki, szczególnie sędziom - nie ;)
Powiem mało popularnie, ale prezedent, premier i ministrowie zarabiają za mało w stosunku do zakresu odpowiedzialności.

Prezydent czy premier nie powinien zarabiać mniej niż PPSN.

Ale już zarobki posłów to inna sprawa. Co do zasady w ogóle ich być nie powinno. Co najwyżej diety na koszty przejazdu, noclegu i wyżywienia.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez iga » sobota, 15 sierpnia 2020, 22:01

Geralt napisał(a): Ale już zarobki posłów to inna sprawa. Co do zasady w ogóle ich być nie powinno. Co najwyżej diety na koszty przejazdu, noclegu i wyżywienia.

nie mam nic przeciwko podwyżkom ale ostatnimi czasy byłam członkiem komisji wyborczych, i to jest, uwierzcie, porażka, jakie zawody dominują. Inżynierów czy finansistów nie ma prawie wcale. Nie brakuje za to humanistów wszelkiej maści, nie mających pojęcia o liczbach i gospodarce. Te osoby, na rynku pracy może wyciągnęłyby 3000 :/: . Dotyczy to wszystkich ugrupowań.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:22

iga napisał(a):
Geralt napisał(a): Ale już zarobki posłów to inna sprawa. Co do zasady w ogóle ich być nie powinno. Co najwyżej diety na koszty przejazdu, noclegu i wyżywienia.

nie mam nic przeciwko podwyżkom ale ostatnimi czasy byłam członkiem komisji wyborczych, i to jest, uwierzcie, porażka, jakie zawody dominują. Inżynierów czy finansistów nie ma prawie wcale. Nie brakuje za to humanistów wszelkiej maści, nie mających pojęcia o liczbach i gospodarce. Te osoby, na rynku pracy może wyciągnęłyby 3000 :/: . Dotyczy to wszystkich ugrupowań.
To oczywiste. Wystarczy spojrzeć na wykształcenie najwyższych funkcjonariuszy państwa. Obecnie i poprzednio.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:36

ale wobec powyższego

? cenzus majątkowy dla członków parlamentu (kto jest się w stanie sam utrzymać ten niech się utrzyma - owszem społeczeństwo pobogaciło się, ale czy o to chodziło w przekształceniu ustrojowym, by wobec podstawy ich zmiany iść zupełnie a takim kierunku ...

jest problem z tym, co robi poseł, ale raczej zakładamy, że chcemy parlamentu, a więc pozostaje kwestia tego jak go wybierać, by faktycznie była tam okazja do pracy i debaty publicznej

@iga
nauczyciele zarabiają także więcej niż podałaś (jest to zróżnicowane oczywiście, bo niedawno wyszło, że nowo zatrudniony ma mniej niż personel zatrudniony w szkole na innych miejscach pracy, ale ze stażem)
https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacj ... aczki.html

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez arczi » wtorek, 18 sierpnia 2020, 07:53

arczi napisał(a):
suzana22 napisał(a):
Johnson napisał(a):Ja tam jestem za podwyżkami dla posłów i senatorów., ministrów itd. Oraz pani PAD. Im więcej tym lepiej.

Trafnie spodziewasz się, że na tych podwyżkach w parze z zamrożeniem PIS polegnie.

I już po podwyzkach dla R ki <okok>
arczi
VIP
VIP

Postprzez Johnson » wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:49

arczi napisał(a):
arczi napisał(a):
suzana22 napisał(a):

I już po podwyzkach dla R ki <okok>

Jestem rozczarowany.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez krzysieks1975 » piątek, 28 sierpnia 2020, 16:37

Dzisiaj na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy okołobudżetowej na 2021. Projekt zakłada zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce, a specjalne przepisy przewidują, że podstawą wynagrodzenia sędziów (powszechnych, SN i TK) oraz prokuratorów jest wynagrodzenie za II kwartał 2019 roku.
krzysieks1975
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » piątek, 28 sierpnia 2020, 22:56

W takiej sytuacji ekonomicznej państwa i perspektywy zwolnień pracowników w budżetówce trudno argumentować, że nas należy oszczędzić. Sytuacja jest diametralnie różna od zamrożenia z 2011, przyklepanego przez TK po rozpoznaniu wniosku IPSN.
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » piątek, 28 sierpnia 2020, 23:44

rbk napisał(a):W takiej sytuacji ekonomicznej państwa i perspektywy zwolnień pracowników w budżetówce trudno argumentować, że nas należy oszczędzić. Sytuacja jest diametralnie różna od zamrożenia z 2011, przyklepanego przez TK po rozpoznaniu wniosku IPSN.

Nie zgodzę się, że jest diametralnie różna.
Dziś mamy zapowiedzianą kontynuację trzynastych, czternastych emerytur i kupę innych plusów. Czyli środki są, ale zdaniem rządu należą się za coś innego niż ciężka uczciwa praca. Tak jak pisałam - to demoralizujące i społecznie szkodliwe.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:04

Trudno oczekiwać wyłączenia sędziów z zamrożenia całej sfery budżetowej, programy socjalne to jednak inna bajka, one są wszędzie na świecie i nikt nie traktuje ich tam jako rozdawnictwa. Dużym problemem jest natomiast to, że jak się okazuje zysk przedsiębiorcy jest prywatny, a jego strata juz nie. W ramach tarcz gigantyczne środki przekazano moim zdaniem zbyt pochopnie i nieco na oślep. Lepiej było kupić testy na covid i testować ludzi "w opór" zamiast trzymać w kwarantannach. Na jesieni przyjdzie pewnie zapłacić za to rachunek, oby nie...
Ostatnio edytowano sobota, 29 sierpnia 2020, 11:15 przez Vilgefortz, łącznie edytowano 1 raz
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:13

Zakładając że jest jakiś szczególny kryzys (bo przecież i tak od lat jedziemy na minusie, więc to tylko liczby ile rząd pożycza), to normalny człowiek (a państwo winno zachowywać się jak normalny człowiek) najpierw tnie wydatki na extra rzeczy a nie na funkcjonowanie podstawowe.

A co myślcie o projekcie dotyczącym dodatków funkcyjnych, zgodnie z którym PW w wydziałach poniżej 5 sędziów nie będą mieli dodatku funkcyjnego? Ciekawy jestem jaka będzie skala rezygnacji (pewnie nie wszyscy zrezygnują) i kto w tych małych wydziałach będzie robił za PW ?
Johnson
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:20

Johnson napisał(a):
A co myślcie o projekcie dotyczącym dodatków funkcyjnych, zgodnie z którym PW w wydziałach poniżej 5 sędziów nie będą mieli dodatku funkcyjnego? Ciekawy jestem jaka będzie skala rezygnacji (pewnie nie wszyscy zrezygnują) i kto w tych małych wydziałach będzie robił za PW ?

Myślę że ten projekt nie przejdzie. Pw powinni mieć tylko pełny przydział, dodatek za dalsze obowiązki się należy. Dodam, że nie jestem pw, więc teoretycznie moj osąd może być przypadkiem obiektywny ;-)
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:24

Vilgefortz napisał(a):
Johnson napisał(a):

Myślę że ten projekt nie przejdzie..

To się zdziwisz ...

A co do tych obowiązków dodatkowych, to w sumie się zgadzam, z tym ze jak dla mnie obecnie nie jest wystarczająco jasne co robi taki PW. Są różne, różniaste praktyki w sądach.

To z ciekawości ... co u robi Twój PW?
Johnson
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:26

Johnson napisał(a):................

Generalnie to też budżetowe oszczędności :/: . (Jednak znam pewnego przewodniczącego, któryna tej zmianie finansowo lekko zyskałby <luzik> )
A kto będzie robił za przewodniczącego, gdy nikt z wydziału nie będzie chciał być przewodniczącym?
To proste: albo będzie polecenie służbowe, żeby ktoś jeden konkretny tym przewodniczącym został (z tym niższym wpływem), albo będzie polecenie służbowe do wszystkich sędziów wydziału - obowiązki przewodniczącego będą wykonywać rotacyjnie (za darmo i bez niższego wpływu). Już są wydziały, gdzie tak się funkcjonuje...
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Johnson » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:30

suzana22 napisał(a):To proste: albo będzie polecenie służbowe, żeby ktoś jeden konkretny tym przewodniczącym został (z tym niższym wpływem),

A jakieś podstawy prawne ? Jest w :Polsce zalegalizowane niewolnictwo :) ?

I jak to mówią z niewolnika, nie ma pracownika.

Choć w sumie przecież rejestracji może dokonać kierownik sekretariatu. Do czego w ogóle jest potrzebny PW ??
Johnson
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:41

Johnson napisał(a):Zakładając że jest jakiś szczególny kryzys (bo przecież i tak od lat jedziemy na minusie, więc to tylko liczby ile rząd pożycza), to normalny człowiek (a państwo winno zachowywać się jak normalny człowiek) najpierw tnie wydatki na extra rzeczy a nie na funkcjonowanie podstawowe.

Analogia panstwo- człowiek jest chybiona, gdyż człowiek nie ma legalnej możliwości emisji pieniądza.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » sobota, 29 sierpnia 2020, 11:43

Johnson napisał(a):

Pocztę. Od x lat pisze, że to może robić kierownik. Co do zasady mi funkcja pw nie wadzi - ot forma awansu poziomego, powszechna w budżetówce. Nie jestem też zwolennikiem zabierania pieniędzy za prace, komukolwiek. Od "piniędzy nie ma i nie będzie" byli już specjaliści...
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez forget-me-not » sobota, 29 sierpnia 2020, 13:55

Vilgefortz napisał(a):
Johnson napisał(a):

Pocztę. Od x lat pisze, że to może robić kierownik. Co do zasady mi funkcja pw nie wadzi - ot forma awansu poziomego, powszechna w budżetówce. Nie jestem też zwolennikiem zabierania pieniędzy za prace, komukolwiek. Od "piniędzy nie ma i nie będzie" byli już specjaliści...

Co to znaczy "robi pocztę"? U nas pisma co do zasady są podkładane od razu referentom. PW brakuje pozwy/wnioski (ale i tak sprawdzam i czasem są konieczne kolejne wezwania). Potem robię już wszystko. Z mojego punktu widzenia PW jest zbędny, zwłaszcza od kiedy międzyinstancyjne poszło wyżej. Większą korzyścią byłby cały wpływ na orzecznika.
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » sobota, 29 sierpnia 2020, 14:05

forget-me-not napisał(a):
Co to znaczy "robi pocztę"? U nas pisma co do zasady są podkładane od razu referentom. PW brakuje pozwy/wnioski (ale i tak sprawdzam i czasem są konieczne kolejne wezwania).

Poczta to także sprawy nowe, co wymaga przydziału do rep. i nadania symbolu. To nie są czynności skomplikowane, ale zajmują czas. Pw może i jest zbędny, ale wywalamy go wtedy systemowo. Zabranie dodatku w małych wydziałach jest natomiast całkowicie bez sensu (powtórzę, że nie jestem pw). Ile się oszczędzi w skali kraju - 5 mln rocznie? Przy 200 mld wydanych na tarcze?
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez arczi » sobota, 29 sierpnia 2020, 15:57

Vilgefortz napisał(a):Trudno oczekiwać wyłączenia sędziów z zamrożenia całej sfery budżetowej, programy socjalne to jednak inna bajka, one są wszędzie na świecie i nikt nie traktuje ich tam jako rozdawnictwa. Dużym problemem jest natomiast to, że jak się okazuje zysk przedsiębiorcy jest prywatny, a jego strata juz nie. W ramach tarcz gigantyczne środki przekazano moim zdaniem zbyt pochopnie i nieco na oślep. Lepiej było kupić testy na covid i testować ludzi "w opór" zamiast trzymać w kwarantannach. Na jesieni przyjdzie pewnie zapłacić za to rachunek, oby nie...

Przypomnę tylko, ze tarcza nie dawała żadnego zysku pracodawcom, a placilo Częsciowo za utrzymywanie miejsc pracy pracownikom, którzy idąc na bezrobocie też obciążali by SP.
Rząd wiec, moim zdaniem, slusznie zdecydował, ze lepiej zainwestować, by biznesy nie upadły i takze pracodawca nie zasilił bezrobotnych i miał z czego zaplacić wierzycielom. Moglby powstać lancuszek upadlosci o bezpowrotnie SP stracil by na stale dochody z podatków.
arczi
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » sobota, 29 sierpnia 2020, 17:16

arczi napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):Trudno oczekiwać wyłączenia sędziów z zamrożenia całej sfery budżetowej, programy socjalne to jednak inna bajka, one są wszędzie na świecie i nikt nie traktuje ich tam jako rozdawnictwa. Dużym problemem jest natomiast to, że jak się okazuje zysk przedsiębiorcy jest prywatny, a jego strata juz nie. W ramach tarcz gigantyczne środki przekazano moim zdaniem zbyt pochopnie i nieco na oślep. Lepiej było kupić testy na covid i testować ludzi "w opór" zamiast trzymać w kwarantannach. Na jesieni przyjdzie pewnie zapłacić za to rachunek, oby nie...

Przypomnę tylko, ze tarcza nie dawała żadnego zysku pracodawcom, a placilo Częsciowo za utrzymywanie miejsc pracy pracownikom, którzy idąc na bezrobocie też obciążali by SP.
Rząd wiec, moim zdaniem, slusznie zdecydował, ze lepiej zainwestować, by biznesy nie upadły i takze pracodawca nie zasilił bezrobotnych i miał z czego zaplacić wierzycielom. Moglby powstać lancuszek upadlosci o bezpowrotnie SP stracil by na stale dochody z podatków.

Nie jestem zwolennikiem neoliberalnego komunizmu. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z ryzykiem związanym z prowadzoną działalnością. Firmy (ich wlasciciele) powinny w pierwszej kolejnosci sięgnąć do własnych rezerw, które były, a potem dopiero mieć mozliwosc preferencyjnej pożyczki od Państwa. A tak to kupa ludzi zrobiła interesy życia (np. właściciele kantorów walut). Wielu pracodawców wzięło też kasę na te miejsca pracy i szybciutko zwinelo zagle. Tych pieniedzy nie da się praktycznie odzyskać. W każdym razie moim zdaniem teraz nie wypada po prostu robić dziadowskich oszczędności na sferze budzetowej. Nazwijmy to naukowo ratowaniem popytu (który jest chyba nie mniej ważny niż miejsca pracy) i do przodu :-)
Ostatnio edytowano sobota, 29 sierpnia 2020, 17:37 przez Vilgefortz, łącznie edytowano 1 raz
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » sobota, 29 sierpnia 2020, 17:36

Vilgefortz napisał(a):
arczi napisał(a):

Nie jestem zwolennikiem neoliberalnego komunizmu. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z ryzykiem związanym z prowadzoną działalnością. Firmy (ich wlasciciele) powinny w pierwszej kolejnosci sięgnąć do własnych rezerw, które były, a potem dopiero mieć mozliwosc preferencyjnej pożyczki od Państwa. A tak to kupa ludzi zrobiła interesy życia (np. właściciele kantorów walut). Wielu pracodawców wzięło też kasę na te miejsca pracy i szybciutko zwinelo zagle. Tych pieniedzy nie da się praktycznie odzyskać.
Są osoby które założyły działalność, wzięły kasę z tarczy i zakończyły działalność.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty