Projekt zmian w USP z 13.04.09

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Postprzez krysia59 » niedziela, 7 czerwca 2009, 10:07

To ja powiem tak- stuknęło mi 25 lat na stanowisku sędziego z drobna niewielka przerwą na wykonywanie zawodu radcy prawnego ale w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej- młodzi pewnie z tego niewiele pamiętają przedsiębiorstwo państwowe, dyrektor z nadania partii, opiniowanie jakiś głupich umów itp. jak znam życie, parlament w obecnym składzie bez trudu przeforsuje ustawę w kształcie takim jakim zechce plus poprawki niewiele rozumiejących z tego wszystkiego posłów. Wydaje mi się, że należy opracować plany co dalej i przygotowywać się do dalszych akcji protestacyjnych lub innych form protestu gdyż tylko dzięki temu osiągnęliśmy pierwszy etap( matysiak). Pamiętajmy , że niedługo wybory prezydenckie w 2010 a potem parlamentarne, więc czas przemyśleć strategię długoplanową. Pozdrawiam
krysia59
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez zulus » niedziela, 7 czerwca 2009, 10:59

krysia59 napisał(a):To ja powiem tak- stuknęło mi 25 lat na stanowisku sędziego z drobna niewielka przerwą na wykonywanie zawodu radcy prawnego ale w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej- młodzi pewnie z tego niewiele pamiętają przedsiębiorstwo państwowe, dyrektor z nadania partii, opiniowanie jakiś głupich umów itp. jak znam życie, parlament w obecnym składzie bez trudu przeforsuje ustawę w kształcie takim jakim zechce plus poprawki niewiele rozumiejących z tego wszystkiego posłów. Wydaje mi się, że należy opracować plany co dalej i przygotowywać się do dalszych akcji protestacyjnych lub innych form protestu gdyż tylko dzięki temu osiągnęliśmy pierwszy etap( matysiak). Pamiętajmy , że niedługo wybory prezydenckie w 2010 a potem parlamentarne, więc czas przemyśleć strategię długoplanową. Pozdrawiam

Jak ustawa wejdzie w życie to na protesty będzie za późno. Działać trzeba już. Jedyny możliwy sposób to nagłośnienie, że projekt, który z założenia miał zmniejszyć ilość "funkcyjnych", de facto znacznie zwiększy ich ilość, zmniejszy ilość "liniowych" i przyczyni się do wzrostu zaległości. Ponadto taka armia wizytatorów, to wzrost wydatków bo trzeba im przyznać dodatki funkcyjne. O ile argumenty natury ustrojowej do nikogo z "rządzących" nie przemówią, to ten ostatni może nawet trafić do jego ekscelencji JVR. :lol:
zulus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez SRS » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 14:44

M.P. napisał(a):Podzielam wszystkie wątpliwości co do zasadności wprowadzenia okresowych wizytacji. Ktoś,kto twierdzi, że dobrzy nie mają się czego obawiac to może nie wie, albo nie chce wiedziec, że DOBRY WIZYTATOR TO TEN, KTÓRY ZNAJDUJE UCHYBIENIA. Wiem to od osób będącyh aktualnie i dawniej wizytatorami. Że zawsze coś trzeba znaleźc. No chyba, że dotyczy to osby u której własnie nie powinno sisę znaleźc nic złego, bo ma pójśc w górę. Tak to jest, niestety. Oczywiście że po wprowadzeniu tych wizytacji będę bardzo drobiazgowa i założenie jakie mi przyświeca : żeby sprawę załatwi,c sprawiedliwie i zgodnie z przepisami, zmienię na pracę pod poglądy wizytatora, niekoniecznie słuszne :cry:

podzielam wypowiedz M.P.
SRS
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 15:36

krysia59 napisał(a):To ja powiem tak- stuknęło mi 25 lat na stanowisku sędziego z drobna niewielka przerwą na wykonywanie zawodu radcy prawnego ale w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej- młodzi pewnie z tego niewiele pamiętają przedsiębiorstwo państwowe, dyrektor z nadania partii, opiniowanie jakiś głupich umów itp. jak znam życie, parlament w obecnym składzie bez trudu przeforsuje ustawę w kształcie takim jakim zechce plus poprawki niewiele rozumiejących z tego wszystkiego posłów. Wydaje mi się, że należy opracować plany co dalej i przygotowywać się do dalszych akcji protestacyjnych lub innych form protestu gdyż tylko dzięki temu osiągnęliśmy pierwszy etap( matysiak). Pamiętajmy , że niedługo wybory prezydenckie w 2010 a potem parlamentarne, więc czas przemyśleć strategię długoplanową. Pozdrawiam

A wcześniej, także w 2010 roku ważniesze z naszego punktu widzenia wybory samorządowe. Ale do tego czasu wszystko może się stać.
amelius

Postprzez Dreed » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 17:58

Moi drodzy - WYPEŁNIAMY ANKIETY I JE PRZESYŁAMY !!!!!!!!!!!! Czasu już jest niewiele

P.S.
Kolejne zbiorcze opracowanie, które zostało już przesłane do IS. Gorąco dziękuję za przedstawiane propozycje, a w szczególności naszym dwóm koleżankom, które w pocie czoła je zbierały i stworzyły coś, co wygląda w końcu jak opinia... Zapraszam do zapoznania się i dalszej dyskusji.
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Haze » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 21:14

dzisiaj wysłałem 47 radomskich ankiet priorytetem. Wiecej nie dało się zebrać
Haze
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » wtorek, 9 czerwca 2009, 00:27

Dred

Postprzez AQUA » niedziela, 14 czerwca 2009, 11:54

http://www.krs.pl/admin/files/100592.pdf

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Opolskiego z dnia 18 maja 2009r.
AQUA
VIP
VIP

Postprzez Dreed » wtorek, 16 czerwca 2009, 08:57

Finalne opracowanie opinii w sprawie projektu zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych !!!!!!!!!

Gorąco dziękuję wszystkim użytkownikom forum za włożoną pracę i składane propozycje.

Zapraszam do pobierania i analizowania.

http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/dload.ph ... file&id=55
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez Darkside » wtorek, 16 czerwca 2009, 11:57

KRS o projekcie zmian w USP

http://www.krs.pl/admin/files/100958.pdf
Darkside

Postprzez censor » czwartek, 18 czerwca 2009, 08:31

Dreed napisał(a):http://www.rp.pl/artykul/4,321529_Sedziowie_zglosza__swoje_pomysly.html

Cytat:
– Nie mamy zastrzeżeń do samej idei oceny – dodaje sędzia Przymusiński – ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
:shock:
Hm... A mnie się wydawało, sądząc po dyskusji na forum, że będzie stanowcze „nie”.
Chyba że to co mówi kolega Jarocin wyszło z ankiet, i dlatego jako rzecznik jest zobowiązany do przedstawienia takiego stanowiska... Ale wierzyć się nie chce. Gdyby jednak tak było, to ja jestem w pewnym sensie przerażony: chodzi o to, że władza wykonawcza stopniowo przekracza kolejne bariery w kładzeniu na nas łapy, bariery, których przekraczać nie powinna, których przekraczanie nie jest uzasadnione potrzebami praktyki, i bierze co chce... Na tej samej zasadzie przegraliśmy „Duraczówkę” - rzecz bez sensu, która przyniesie tyle szkód sądownictwu...
Jakoś tak się chyba dzieje że ICH presja jest na tyle silna, że po jakimś czasie, choćbyśmy czuli że coś jest bez sensu, zaczyna się w nas odzywać jakieś alter ego: a może jednak ONI mają rację? I tak stopniowo biorą co chcą.
Ocenom trzeba powiedzieć nie. Po przekroczeniu tego Rubikonu nic nie będzie już takie samo. Podobnie jak ze szkoleniem adeptów zawodu, co odpuściliśmy. A za Rubikonem będą rzucane przez NICH kolejne kości. Bo zobaczą, że idzie jak po maśle.
censor
VIP
VIP

Postprzez Dred » czwartek, 18 czerwca 2009, 08:37

Pewnie Rzecznikowi chodziło o obecnie funkcjonujące oceny sędziów awansujących z SR do SO itd. ...
Dred

Postprzez censor » czwartek, 18 czerwca 2009, 08:40

Dred napisał(a):Pewnie Rzecznikowi chodziło o obecnie funkcjonujące oceny sędziów awansujących z SR do SO itd. ...

No wątpię... Kontekst artykułu jest jednoznacznie taki, że chodzi o oceny, które proponuje aktualnie MS!

[ Dodano: Czw Cze 18, 2009 8:54 am ]

Z innej beczki: wygląda to efektownie, ale dla mnie to jest jakiś Orwell i jego Rok 1984, który głównie obróci się przeciwko sędziom. Pieniaczom radość, mediom zysk.
http://wiadomosci.onet.pl/1992055,11,item.html
Dlaczego np. w USA nawet nie można fotografować na sali? Bo tam jest zaufanie do sędziego. A u nas sędzia to domniemany matacz, jeszcze wspólnie i w porozumieniu z protokolantem. :evil:
Dlaczego nie nagrywać przesłuchań na Policji? Albo w prokuraturze? Przecież tam są tacy kryształowi przesłuchujący! Dlaczego tam takich nowinek nie wprowadzać? No bo nie można kwestionować zaufania do tych funkcjonariuszy publicznych, np. do dziewiętnastoletniego posterunkowego, co dopiero przyjętego do służby po szkole średniej. Co innego sędzia: taaa.... temu to trzeba patrzeć na ręce. :evil:

[ Dodano: Czw Cze 18, 2009 9:13 am ]
I jeszcze jedno co do ocen. Jeśli mają być, to po co my się spieramy w innym wątku o to, kto ma reprezentować Iustitię w rozmowach z MS? Jeśli oceny mają być, to nich idą na rozmowy państwo Irena K. i Waldemar Ż. oraz Wiktor P. W takim wypadku to naprawdę merytorycznie nie ma znaczenia, a o stronę formalną szkoda się spierać. :evil:
censor
VIP
VIP

Postprzez violan » czwartek, 18 czerwca 2009, 09:25

Nie chcę siać defetyzmu ale zaczyna mnie już ogarniać rezygnacja, zwątpienie i wk..... :evil:
Niedobrze mi się robi na to wszystko co się wokół sądownictwa dzieje. Beznadzieja :sad:
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0

Postprzez gilgamesz » czwartek, 18 czerwca 2009, 09:27

censor napisał(a):No wątpię... Kontekst artykułu jest jednoznacznie taki, że chodzi o oceny, które proponuje aktualnie MS!

Censor, zastanów się:
czy jest możliwy system ocen proponowany przez MS bez zwiększenia liczby wizytatorów?

To jest zarazem odpowiedź na twoje wątpliwości co do stanowiska Rzecznika I.

Ps. uważam, że dobrze to rozgrywamy, jeśli powiemy, że nie chcemy żadnych ocen pracy sędziów to nas zjedzą. Chcemy więc ocen, ale nie w takiej formie jak MS proponuje.
gilgamesz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » czwartek, 18 czerwca 2009, 10:12

A niech nas zjedzą. A co tam. I tak nas skutecznie stopniowo podgryzają. Może nas to akurat różni, ale ja uważam - i chyba wielu forumowiczów tak tu pisało - że ocenom mówimy zdecydowane nie. To jest kwestia zasadnicza, dlaczego po całej prodeurze nominacyjnej i po powołaniu go do pełnienia urzędu sędzia ma być nadal na permanentnej asesurze, a także mówiliśmy, jakie są potencjalne niebezpieczeństwa związane z dalszym przykręcaniem śruby, jeśli pozwolimy przekroczyć Rubikon. Więc jednak szańce na brzegach i wałach Rubikonu.
censor
VIP
VIP

Postprzez gilgamesz » czwartek, 18 czerwca 2009, 10:14

censor napisał(a):A niech nas zjedzą. A co tam. I tak nas skutecznie stopniowo podgryzają. Może nas to akurat różni, ale ja uważam - i chyba wielu forumowiczów tak tu pisało - że ocenom mówimy zdecydowane nie. To jest kwestia zasadnicza, dlaczego po całej prodeurze nominacyjnej i po powołaniu go do pełnienia urzędu sędzia ma być nadal na permanentnej asesurze, a także mówiliśmy, jakie są potencjalne niebezpieczeństwa związane z dalszym przykręcaniem śruby, jeśli pozwolimy przekroczyć Rubikon. Więc jednak szańce na brzegach i wałach Rubikonu.

Piszesz tak, jakby teraz ocen nie było...
gilgamesz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jarocin » czwartek, 18 czerwca 2009, 10:26

censor napisał(a):
Dreed napisał(a):http://www.rp.pl/artykul/4,321529_Sedziowie_zglosza__swoje_pomysly.html

Cytat:
– Nie mamy zastrzeżeń do samej idei oceny – dodaje sędzia Przymusiński – ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
:shock:
Hm... A mnie się wydawało, sądząc po dyskusji na forum, że będzie stanowcze „nie”.
Chyba że to co mówi kolega Jarocin wyszło z ankiet, i dlatego jako rzecznik jest zobowiązany do przedstawienia takiego stanowiska...

Przyjmuję słowa krytyki censor, ale się z nimi nie zgadzam.

Po pierwsze trudno mówić o jakimś kontekście artykułu, który ma kilkanaście zdań. Rozmowa z dziennikarzem trwa 5-10 minut, a do artykułu wpada jedno zdanie.

Zastanówmy się nad zdaniem "nie mamy zastrzeżeń do samej idei oceny?" - czy nie jesteśmy oceniani teraz? Czy w związku z naszym postulatem stworzenia czytelnej drogi awansu nie będzie trzeba stworzyć też czytelnych zasad oceny konkurujących o to samo stanowisko w SO sędziów? Jak wybrać jednego kandydata spośród 10, jeśli nie przez ich ocenę?

To nie ma jednak nic wspólnego z proponowanym w projekcie systemem, gdzie ma być każdemu wystawiane świadectwo przez wizytatora z jego okręgu. Przekaz medialny przy okazji negocjacji nie powinien w czasie trwania rozmów antagonizować stron, bo chcemy porozmawiać z MS merytorycznie, o tych właśnie szczegółach, które powodują, że większość z nas te oceny odrzuciła. Rozmowy się nie zakończyły, trwają nadal i mamy nadzieję, że będą realne. Nie oczekujcie więc do czasu zakończenia rozmów "ostrych" komunikatów, bo to uniemożliwi konstruktywną pracę. Uważam, że w sytuacji, gdy dostaliśmy zaproszenie do rozmów należy powstrzymać się z ostrą krytyką do czasu zakończenia rozmów.
jarocin

Postprzez censor » czwartek, 18 czerwca 2009, 10:45

Uważam, że Twoja odpowiedź wyjaśniła dostatecznie motywy Twojej wypowiedzi dla prasy i za posta dziękuję.
Ale w takim wypadku – proponuję - mówmy wprost, że status quo jest wystarczające, że sędzia jest i tak wystarczająco na cenzurowanym, mówmy o istniejących w obecnym pusp wytykach prezesowskich i drugoinstancyjnych, doskonalmy co najwyżej i precyzujmy kryteria awansowania.
censor
VIP
VIP

Postprzez censor » czwartek, 18 czerwca 2009, 10:47

Jest wystarczajaco dużo i o to właśnie chodzi, że jeszcze im mało i chcą wprowadzić nowe i na nowych zasadach.
censor
VIP
VIP

Postprzez adela » czwartek, 18 czerwca 2009, 11:02

Zdania co do ocen są bardzo podzielone. Dla wszystkich jednakże jest oczywiste, że w takim kształcie jak proponuje MS oceny nie mogą się ostać. Te szczegóły, w których tkwi diabeł są nie do przyjęcia. Ale, jeżeli okaże się, że przed ocenami nie uciekniemy, to czy nie jest warto zawalczyć o to, aby po pierwsze były one jak najbardziej zobiektywizowane (czyli dokonywane przez wizytatorów spoza okręgu) i np. miały przełożenie na awans? Jeżeli mają być jasne kryteria awansu, to od czegoś trzeba zacząć. Rację jednak w pełni ma censor co do tego, że takie oceny jak proponuje MS będą dla nas porażką.
adela
Moderator
Moderator

Postprzez censor » czwartek, 18 czerwca 2009, 12:08

adela napisał(a):Ale, jeżeli okaże się, że przed ocenami nie uciekniemy

W pierwszej kolejności należy walczyć o to, żeby uciec, i używać wszystkich możliwych sposobów i argumentów, a takich Ci na forum dostatek.
censor
VIP
VIP

Re: Projekt zmian w USP z 13.04.09

Postprzez Dreed » piątek, 23 listopada 2012, 13:46

test test szybkiej odpowiedzi
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez falkenstein » piątek, 23 listopada 2012, 13:47

szybko szybko szybko odpowiadam
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez TGC » piątek, 23 listopada 2012, 13:48

Drugi drugi
TGC
VIP
VIP