projekt zmian w kpk

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: projekt zmian w kpk

Postprzez bebek4 » czwartek, 3 października 2013, 11:55

W sprawie śp. Płonki problem nie dotyczył niefrasobliwości policji ale w zasadzie celowego dwukrotnego przesłuchania jej pod nieobecność obrońcy, podczas którego przyznała się do zabójstwa pomimo, iż leczyła się zarówno odwykowo, jak i psychiatrycznie od kilkunastu lat, co oświadczyła zaraz po zatrzymaniu i pomimo tego nikt nawet nie próbował jej go wyznaczyć. A akurat tego dnia syndrom miała zdaje się umiarkowany:) Ale to przecież klasyka przesłuchań w takich sprawach, "jak powiesz jak było to ci kupimy 2 piwa", kto z nas tego nie słyszał. A jak się już raz zaprotokołuje to konsekwencje są łatwe do przewidzenia. Inna sprawa to sposób w jaki SN obszedł się ze sprawą po orzeczeniu Trybunału
bebek4
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kropek » czwartek, 3 października 2013, 12:41

A co zrobił SN (poza tym, że wznowił i przekazał do ponownego rozpoznania) ? - nie znalazłem w bazie orzeczeń SNu.
Znam sprawę tylko z opisu w wyroku ETPC. Tym gorzej, jeżeli policja wiedziała, że leczyła się także psychiatrycznie, ale Trybunał nie rozważał naruszenia w kontekście braku obrony obligatoryjnej. Natomiast stwierdził: W czasie pierwszego przesłuchania przez policję (...) wyznała, że w dniu poprzedzającym zatrzymanie spożyła znaczne ilości alkoholu (zob. pkt 6 i 12 powyżej). Te okoliczności wyraźnie wskazują, że skarżąca była w trudnej sytuacji w czasie przesłuchania, co władze powinny były wziąć pod uwagę w czasie jej przesłuchiwania, w szczególności przy informowaniu jej o prawie do skorzystania z pomocy obrońcy. A że klasyka ? To jeszcze nie znaczy, że słuszna.
kropek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bebek4 » czwartek, 3 października 2013, 17:05

Wiem co stwierdził Trybunał bo byłem w składzie, ma się to nijak do wywodów SN, który napisał że przy ponownym rozpoznaniu mamy pominąć wszystkie obarczone naruszeniem czynności czyli zaproponował legalną teorię dowodów zamiast nakazać ocenę tychże w świetle stwierdzonego naruszenia. Po przeczytaniu tego wskazania zastanawialiśmy się ilu naszych przyznających się oskarżonych zostało przesłuchanych prawidłowo:)
bebek4
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 3 października 2013, 19:16

Wiem co stwierdził Trybunał bo byłem w składzie,

Wow, Bebek, aż mi mowę odjęło:)
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bebek4 » czwartek, 3 października 2013, 21:33

Oby Ci do rana przeszło:) no chyba że urlop masz
bebek4
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » piątek, 4 października 2013, 08:36

Joasia napisał(a):
Wiem co stwierdził Trybunał bo byłem w składzie,

Wow, Bebek, aż mi mowę odjęło:)

Mnie nie odjęło, bo Bebek tu nie od dziś źródłem pierwszorzędnej wiedzy jest, ale zawsze to miło dowiedzieć się, że się czasem pisuje w lepszym towarzystwie ;)
suzana22
VIP
VIP

Postprzez bebek4 » piątek, 4 października 2013, 11:14

Chyba posłużyłem się daleko idącym skrótem, w składzie rozpoznającym sprawę po orzeczeniu Trybunału:)
bebek4
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » piątek, 4 października 2013, 11:17

bebek4 napisał(a):Chyba posłużyłem się daleko idącym skrótem, w składzie rozpoznającym sprawę po orzeczeniu Trybunału:)

Czyli towarzystwo pierwsza klasa :D
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Oklahoma » poniedziałek, 14 października 2013, 18:49

Apelacja oczywiście bezzasadna zniknie z procedury karnej
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/7 ... arnej.html
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kropek » sobota, 19 października 2013, 10:02

http://m.onet.pl/wiadomosci/kraj,lfq7z
Prezydent podpisał nowelizacje kpk.
kropek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Oklahoma » piątek, 15 listopada 2013, 18:57

Sprawy karne także będą nagrywane. Rejestrowanie rozprawy będzie obowiązkowe, jeśli sala sądowa będzie miała odpowiedni sprzęt. Takich zmian w procedurze karnej chce Senat.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/7 ... ywane.html
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » piątek, 15 listopada 2013, 19:20

Oklahoma napisał(a):Sprawy karne także będą nagrywane. Rejestrowanie rozprawy będzie obowiązkowe, jeśli sala sądowa będzie miała odpowiedni sprzęt. Takich zmian w procedurze karnej chce Senat.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/7 ... ywane.html

Acha, czyli do reszty chcą rozłożyć sądownictwo, ciekawe, który kolega senatorów ma do zbycia duże ilości niepotrzebnego sprzętu, bo to jedyne racjonalne wyjaśnienie tej ewidentnej głupoty. Niestety nie ma co owijać w bawełnę, więce powtórzę jeszcze raz: Ewidentnej głupoty, która będzie być może już ostatnim gwoździem do trumny sądów powszechnych, bo rozłoży te sądy na łopatki. Poraża wprost brak wyobraźni tzw. wybrańców narodu, a właściwie zachodzi podejrzenie, że znowu zamieszało w swoim stylu MInisterstwo Sprawiedliwości, które, gdy ta durnota wejdzie w życie, będzie mówiło: To nie my, to Senat.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Poprzednia strona

Powrót do Projekty