Stan spoczynku

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Stan spoczynku

Postprzez aj111 » wtorek, 14 lutego 2012, 20:29

Mamy już projekt zmiany USP:
W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U.
Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.13)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 69:
a) § 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 67 roku życia,
art. 24 ust.1a pkt 61-84 i ust. 1b oraz art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r.
Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.14)), zwanej dalej „ustawą o emeryturach i rentach
z FUS”, stosuje się odpowiednio, chyba że nie później niż na sześć miesięcy przed
ukończeniem tego wieku oświadczy Ministrowi Sprawiedliwości wolę dalszego
zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze
względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach
określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie.”,
b) po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:
„ 2a. Przepis § 2 stosuje się do sędziego, który wymagane warunki spełnił do dnia
31 grudnia 2017 r.”;

Może należałoby zająć jakieś stanowisko w sprawie. Jeszcze kilka dni temu mówiono, że stan spoczynku w stosunku do obecnych sędziów będzie na dotychczasowych zasadach.
A tu szykują nam niespodziankę
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » wtorek, 14 lutego 2012, 21:39

mówiłam juz, 67 lat będzie uchwalone tylko dla nas, reszta spali opony i powybija szyby i będzie git :evil:
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez beta » wtorek, 14 lutego 2012, 21:42

Jest jeszcze odniesienie do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych... czy to nie sa przepisy o stopniowym przedłużaniu wieku emerytalnego :?:
beta
Moderator
Moderator

Postprzez wanam » wtorek, 14 lutego 2012, 23:07

dla mnie bez różnicy... jeszcze 10 lat protestów i sfiksuję... będę wtedy przyjemnie czas spędzał łykając nowe generacje psychotropów i jeżdżąc do sanatoriów

niech sobie żont policzy, co mu się bardziej opłaca
wanam
VIP
VIP

Postprzez censor » wtorek, 14 lutego 2012, 23:36

Żont zakłada, że za psychotropy i sanatoria będziesz sobie płacił sam.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez wanam » wtorek, 14 lutego 2012, 23:48

censor napisał(a):Żont zakłada, że za psychotropy i sanatoria będziesz sobie płacił sam.

jak będę łykał piguły to będę se na zwolnieniu i żont będzie mi jeszcze pensyjkę płacił i odszkodowanie za mobbing
wanam
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » wtorek, 14 lutego 2012, 23:56

wanam napisał(a):
censor napisał(a):Żont zakłada, że za psychotropy i sanatoria będziesz sobie płacił sam.

jak będę łykał piguły to będę se na zwolnieniu i żont będzie mi jeszcze pensyjkę płacił i odszkodowanie za mobbing

A tak na poważnie, to po prostu trzeba bardzo dbać o swe zdrowie, cały czas pieczołowicie gromadzić dokumentację z wszelakich schorzeń i leczeń i starannie pielęgnować stosunek lekarz-pacjent :cool:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez censor » środa, 15 lutego 2012, 01:36

wanam napisał(a):żont będzie mi jeszcze pensyjkę płacił i odszkodowanie za mobbing
Nie bo oddalą powództwo
Do tego czasu terror wywołany ocenami okresowymi, dowolnymi przenosinami sędziów po Polsce na skinięcie-palcem-ministra będą tak daleko posunięte że sami się nie poznamy
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez verwolf » środa, 15 lutego 2012, 10:30

Sądząc po "spójnej" polityce informacyjnej rządu, <lol> jutro okaże się, że służymy w służbie Narodu dożywotnio: aż nie padniemy w todze na sali rozpraw.
verwolf

Postprzez M.P. » środa, 15 lutego 2012, 17:57

Pisałam już, że jesteśmy wyjęci spod prawa, taka grupa zawdowa, z którą można zrobic wszystko. Załamka. Myślałam, że zostało mi 4 lata, a tu sześc :[

[ Dodano: Sro Lut 15, 2012 5:06 pm ]
A ponadto: dlaczego mam zjmowac etat młodej , zdolnej, osobie która powinna zacząc staż zawodowy. W ogóle nie rozumiem sensu przedłużania wieku emerytalnego w kraju wysokiego bezrobocia wśród młodych absolwentów. Oczywiście chodzi o to aby jak najkrócej pobierac emeryturę, jednak kto na te emerytury będzie pracowac :?:
M.P.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » środa, 15 lutego 2012, 19:05

M.P. napisał(a):nie rozumiem sensu przedłużania wieku emerytalnego w kraju wysokiego bezrobocia wśród młodych absolwentów. Oczywiście chodzi o to aby jak najkrócej pobierac emeryturę, jednak kto na te emerytury będzie pracowac
No i dobrze i logicznie myślisz
przecież to nie jest żadne panaceum to co oni proponują
wydłużyć wiek aktywności zawodowej starszym żeby sobie zarobili na emerytury
Ale przez ten czas bezrobocie wzrośnie wśród młodzieży
To jest tylko dostosowywanie się na siłę do tego co idzie z Zachodu bo chcą być w zgodzie z tym co jest w innych państwach Unii
Nie żyjemy po raz pierwszy w czasach, w których realnym ośrodkiem decyzyjnym jest szeroko rozumiana międzynarodówka
A na emerytury nie ma lekarstwa jak się roz.......ło gospodarkę i ponad 20 lat drwiło z tradycyjnych wartości i rodziny
censor
VIP
VIP

Postprzez rosan » środa, 15 lutego 2012, 20:22

ludkowie mili,przecież oni zakładają ,że dzieci nie będzie
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » czwartek, 16 lutego 2012, 00:26

Nie tak dawno ( pod koniec ubiegłego roku ) minister filozof powiedział, że średnia przeżywalność sędziego w stanie spoczynku wynosi 2-3 lata.....
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez Gotka » czwartek, 16 lutego 2012, 08:52

M.P. napisał(a):Załamka. Myślałam, że zostało mi 4 lata, a tu sześc

to jest załamka? raczej pikuś, czyli Pan pikuś
ja myśłam, że zostało mi 16 lat, a teraz się z tego zrobilo 28
nie mam szans doczekać raczej
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez romanoza » czwartek, 16 lutego 2012, 09:06

bzyk napisał(a):Właśnie dlatego powinniśmy mieć to "na papierze" i wykorzystać w zbliżającej się szybko medialnej kampanii "flekowania" nas.

że sędziowie z reguły przekraczają ten pułap wieku, gdyż z wyliczeń przedstawionych przez ministra sprawiedliwości wynika, że przeciętny czas życia sędziego emeryta wynosi 4 lata, a więc przeciętnie sędziowie nie dożywają 70 lat.
To minister Kubicki podczas uchwalania stanu spoczynku.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez anya » czwartek, 16 lutego 2012, 09:50

Ale niestety jakoś ten fakt nie może się przebić. Wszędzie gdzie piszą o wydłużeniu czasu pracy mowa jest tylko o możliwości przejścia w stan spoczynku w wieku 55 i 60 lat. Nikt nie mówi że normalny nasz "wiek emerytalny" dla obu płci to 65 lat a i tak większośc pracuje (a przynajmniej do tej pory pracowała) dlużej.
anya
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » czwartek, 16 lutego 2012, 11:39

M.P. napisał(a): Załamka. Myślałam, że zostało mi 4 lata, a tu sześc :[

jeśli piszesz, że cztery - to policz sobie czy w 2017 r nie będziesz miała skończone 55 lat i 25 lat służby - wtedy w każdym czasie będziesz mogła przejść w stan spoczynku na wniosek - bo w projekcie jest zapisane, że nie nie dotyczy to osób, które uzyskają to uprawnienie do 2017r ( zresztą sprawdż dokładnie, ale tak coś zapamiętałam)

skutek tych "reform" będzie taki, że Ci sędziowie, których stan zdrowia będzie szwankował - ale nie na tyle by kwalifikował ich do przejścia w stan spoczynku (i tym samym zwolnienia miejsca komuś młodszemu) - będą chodzić na zwolnienia lekarskie. Wszak nikt nie jest głupi by dać się zajeździć. Ucierpią na tym jedynie strony, które już żywcem nie doczekają się na wyroki. Szczególnie dotkliwe może to być dla osób aresztowanych na długie miesiące w sprawach o ciężkie przestępstwa - wszak sędziowie w podeszłym wieku orzekają głównie w sądach okręgowych i wyżej. Władza ma gdzieś, że z możliwości wcześniejszego przejścia w stan spoczynku korzystali dotychczas nieliczni - Ci którzy naprawdę musieli. Ważniejszy od interesu społeczeństwa jest PR , na dodatek szkodliwy. Uważam, że KRS powinna zaskarżyć do TK projektowaną zmianę. Dla dobra ludzi.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez katelra » czwartek, 16 lutego 2012, 11:59

Nie rozumiem tu czegoś, jaki 2017r. ? A zasada praw nabytych nie obowiązuje w tym kraju? Przecież prawem nabytym jest w moim i innych przypadkach prawo wynikajace z obowiązujacego usp, prawo do wcześniejszego złożenia wniosku o stan spoczynku..Ja na przykład zamierzam z niego skorzystać jak tylko urzeczywistnią się wskazane w ustawie przesłanki. Wydaje mi się, ze prawo to nabyłam z chwilą mianowania...
katelra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez aj111 » czwartek, 16 lutego 2012, 12:20

katelra napisał(a):Nie rozumiem tu czegoś, jaki 2017r. ? A zasada praw nabytych nie obowiązuje w tym kraju? Przecież prawem nabytym jest w moim i innych przypadkach prawo wynikajace z obowiązujacego usp, prawo do wcześniejszego złożenia wniosku o stan spoczynku..Ja na przykład zamierzam z niego skorzystać jak tylko urzeczywistnią się wskazane w ustawie przesłanki. Wydaje mi się, ze prawo to nabyłam z chwilą mianowania...

Nie wiem czy jest to dobry argument. Dla mnie nabycie prawa wiąże się z możliwością realizacji tego prawa. Ale możemy przecież czuć się oszukani, skoro przy wyborze zawodu kierowaliśmy się możliwością przejścia w stan spoczynku, który pod koniec naszej kariery zawodowej nam go zniosą.
Wydaje mi się, że można podnieść nierówność prawa.To rozwiązanie jest niekonstytucyjne. Bo skoro kolega nabędzie prawo do wcześniejszego stanu spoczynku w 2017, to będzie mógł z tego prawa skorzystać. Inni natomiast po tym okresie muszą już pracować 12 lat dłużej niż ten kolega. Zacznijmy o tym mówić, bo gdzie tu równość.
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » czwartek, 16 lutego 2012, 12:31

aj111 napisał(a):Bo skoro kolega nabędzie prawo do wcześniejszego stanu spoczynku w 2017, to będzie mógł z tego prawa skorzystać. Inni natomiast po tym okresie muszą już pracować 12 lat dłużej niż ten kolega.
No chyba jednak nie, bo kolega przejdzie w stan spoczynku w wieku 60 lat a Ty 67 lat.
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez anpod » czwartek, 16 lutego 2012, 12:39

chyba, ze to koleżanka ;-) bo aj111 jest koleżanką :)
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » czwartek, 16 lutego 2012, 13:11

anpod napisał(a):chyba, ze to koleżanka ;-) bo aj111 jest koleżanką :)

Powinno się tu wprowadzić zakaz posiadania nicków wprowadzających w błąd co do płci ;)
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez romanoza » czwartek, 16 lutego 2012, 13:19

No ale aj pisała o koledze, który może przejść w stan spoczynku wcześniej, jeżeli kolega to w wieku 60 lat a aj po wydłużeniu w wieku 67 lat, tak mi się wydaje :roll:
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez katelra » czwartek, 16 lutego 2012, 13:19

ok, wiek emerytalny = stan spoczynku (67) ale możliwość złożenia wniosku o wczesniejszy stan spoczynku jest przywilejem nabytym z chwilą nominacji i proponowane rozwiązanie jest niekonstytucyjne. Ale kto z rządzących tym krajem by się tym przejmował?
katelra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez aj111 » czwartek, 16 lutego 2012, 15:57

Tak mówiłam o koleżance, przepraszam najmocniej. Bez względu czy kolega, czy koleżanka, to i tak będzie to niesprawiedliwe.

[ Dodano: Czw Lut 16, 2012 2:59 pm ]
katelra napisał(a):ok, wiek emerytalny = stan spoczynku (67) ale możliwość złożenia wniosku o wczesniejszy stan spoczynku jest przywilejem nabytym z chwilą nominacji i proponowane rozwiązanie jest niekonstytucyjne. Ale kto z rządzących tym krajem by się tym przejmował?

Zgadzam się z tym w całej rozciągłości i należy to nagłaśniać.

[ Dodano: Czw Lut 16, 2012 3:01 pm ]
Przecież zmiana miała dotyczyć nowych przychodzących do służby. A tu nagle magiczny rok 2017 się pojawił.
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Projekty