Stan spoczynku

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Postprzez iga » czwartek, 16 lutego 2012, 17:09

chciałabym dodać - bo nie chcę być źle zrozumiana - że u nas problem polega na tym, że nie ma czegoś takiego jak częściowa niezdolność do pracy. Tylko albo się jest zdolnym do pracy całkowicie albo nie. Co więc mają zrobić sędziowie których zdolność do pracy stała się ograniczona? Nie kwalifikują się do stanu spoczynku ale nie są już też w pełni sprawni, zdolni do pracy na pełnych obrotach. Dotychczas mogli przejeść w stan spoczynku po 25 latach pracy,na własną prośbę. A teraz co - mają się zrzec urzędu? Na razie jesteśmy w miarę młodzi i zdrowi - ale problem się na pewno pojawi. Nie wiem dlaczego problem się bagatelizuje. Tak jak sami piszą w gazetach - to jest marginalny odsetek sędziów. Więc tym bardziej taka możliwośc powinna być utrzymana. W przeciwnym razie sypną się zwolnienia lekarskie i zaczną się zatory w sądach. I to wyłącznie dlatego, że rzekomy "przywilej" kogoś w oczy kole.
Ostatnio edytowano czwartek, 16 lutego 2012, 17:12 przez iga, łącznie edytowano 3 razy
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez censor » czwartek, 16 lutego 2012, 17:09

romanoza napisał(a):To minister Kubicki podczas uchwalania stanu spoczynku
I tzw. TAMCI, tak dziś odżegnywani od czci, nie bali się na ministra sprawiedliwości powołać sędziego Sądu Najwyższego. :|
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Kubicki
Tylko porównać nie tylko z obecnym ministrem, ale i poprzednimi dwoma z tej samej ekipy (AC, KK). :evil:

[ Dodano: Czw Lut 16, 2012 4:12 pm ]
katelra napisał(a):Przecież prawem nabytym jest w moim i innych przypadkach prawo wynikajace z obowiązujacego usp, prawo do wcześniejszego złożenia wniosku o stan spoczynku
To chyba tylko tzw. ekspektatywa, niestety. Ale niech się wypowiedzą cywiliści i "pracusie".

[ Dodano: Czw Lut 16, 2012 4:15 pm ]
katelra napisał(a):Ja na przykład zamierzam z niego skorzystać jak tylko urzeczywistnią się wskazane w ustawie przesłanki.
No to właśnie wtedy będzie prawo nabyte, jak w ten stan przejdziesz (to go "nabędziesz").
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez M.P. » czwartek, 16 lutego 2012, 17:25

Co do moich wyliczeń: mam bez mała 61 lat, przepracowałam 40 lat, w tym 18 w sądzie- 2 lata na stanowisku asesora, pozostałe - SR, wcześniej 22 lata w lokalnym tygodniku. Te wcześniejsze 22 lata po prostu przepadły. Może jestem jedynym "przypadkiem", ale nie przypuszczam, bo w pierwszej połowie lat dziewięcdziesiątych (za Cimoszewicza) "sypnęło"etatami i mogli (nie było karencji) dostac się na asesurę ci, którym się wcześniej nie udało.
M.P.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez M.A.E. » czwartek, 16 lutego 2012, 18:10

iga napisał(a):chciałabym dodać - bo nie chcę być źle zrozumiana - że u nas problem polega na tym, że nie ma czegoś takiego jak częściowa niezdolność do pracy. Tylko albo się jest zdolnym do pracy całkowicie albo nie. Co więc mają zrobić sędziowie których zdolność do pracy stała się ograniczona? Nie kwalifikują się do stanu spoczynku ale nie są już też w pełni sprawni, zdolni do pracy na pełnych obrotach. Dotychczas mogli przejeść w stan spoczynku po 25 latach pracy,na własną prośbę. A teraz co - mają się zrzec urzędu? Na razie jesteśmy w miarę młodzi i zdrowi - ale problem się na pewno pojawi. Nie wiem dlaczego problem się bagatelizuje. Tak jak sami piszą w gazetach - to jest marginalny odsetek sędziów. Więc tym bardziej taka możliwośc powinna być utrzymana. W przeciwnym razie sypną się zwolnienia lekarskie i zaczną się zatory w sądach. I to wyłącznie dlatego, że rzekomy "przywilej" kogoś w oczy kole.

wg. projektu zostaje art 70 usp - niezdolność do pełnienia obowiązków sędziego( chyba, że coś się zmieniło i nie zauważyłam)

Art. 70.

§ 1. Sędziego przenosi się w stan spoczynku na jego wniosek albo na wniosek właściwego
kolegium sądu, jeżeli z powodu choroby lub utraty sił uznany został przez lekarza orzecznika
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego.
§ 2. Z żądaniem przeniesienia w stan spoczynku oraz zbadania niezdolności do pełnienia
obowiązków przez sędziego i wydania orzeczenia może wystąpić zainteresowany sędzia lub
właściwe kolegium sądu. W przypadku sędziego pełniącego funkcję prezesa sądu okręgowego i
apelacyjnego z wnioskiem może wystąpić także Minister Sprawiedliwości.
§ 3. Orzeczenie w sprawie trwałej niezdolności do pełnienia obowiązków sędziego, o którym
mowa w § 1 i 2, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych doręcza zainteresowanemu
sędziemu oraz odpowiednio prezesowi sądu okręgowego albo apelacyjnego, a w przypadku
sędziego pełniącego funkcję prezesa sądu okręgowego albo apelacyjnego orzeczenie doręcza
się także Ministrowi Sprawiedliwości.
§ 4. Koszty badania i wydania orzeczenia pokrywa Skarb Państwa
M.A.E.

Postprzez karuzelka » czwartek, 16 lutego 2012, 18:46

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/stra ... nie-sadowe

Strasburg: ustawodawca nie może interweniować w toczące się postępowanie sądowe
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » czwartek, 16 lutego 2012, 20:38

M.A.E. napisał(a):wg. projektu zostaje art 70 usp - niezdolność do pełnienia obowiązków sędziego( chyba, że coś się zmieniło i nie zauważyłam)

mnie chodzi o sytuacje gdy dana osoba jest zdolna do pracy sędziego, ale z powodu pewnych osobistych uwarunkowań zdrowotnych, w takich warunkach jak nasze, pracować nie powinna. Przykład pani sędzi z Poznania wybitnie to pokazuje. Ryzyko takich zdarzeń rośnie przy tym w przypadku osob starszych. A nie sądzę by lekarz ZUS wysyłał w stan spoczynku każdego sędziego tylko dlatego, że ma nadciśnienie.
Dlatego uważam, że sędziom powinno się pozostawić wybór czy po osiągnięciu odpowiedniego wieku chcą dalej pracować (większość i tak zostanie z uwagi na finanse) czy chce zachować zdrowie/życie i przejść w stan spoczynku.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez witoldw1 » czwartek, 16 lutego 2012, 20:46

karuzelka napisał(a):http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/strasburg-ustawodawca-nie-moze-interweniowac-w-toczace-sie-postepowanie-sadowe

Strasburg: ustawodawca nie może interweniować w toczące się postępowanie sądowe

Kłania się sprawa FOZZ i zmiana przepisów o przedawnieniu ,przeprowadzona pod tą sprawę ,czego nawet nikt nie ukrywał. Tyle że zdaniem naszych sądów wszystko było ok. :oops:
witoldw1
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez karuzelka » czwartek, 16 lutego 2012, 21:19

No, bo nasze sądy nowelę musiały zastosować.
Raczej pech, że do Strasburga to nie dotarło.
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez M.A.E. » czwartek, 16 lutego 2012, 21:55

iga napisał(a):Dlatego uważam, że sędziom powinno się pozostawić wybór czy po osiągnięciu odpowiedniego wieku chcą dalej pracować (większość i tak zostanie z uwagi na finanse) czy chce zachować zdrowie/życie i przejść w stan spoczynku.

to oczywiście!!!!! możliwość powinna pozostać bez żadnych wątpliwości , szczególnie, że nawet MS podkreśla, że sędziowie rzadko z tego korzystają

wrzuciłam przepis w nawiązaniu do orzekania o niezdolności do pracy, art 70 przewiduje " trwałą niezdolność do pełnienia obowiązków sędziego", to korzystniejsze dla nas niż w systemie powszechnym
M.A.E.

Postprzez walenty » czwartek, 16 lutego 2012, 22:48

M.A.E. napisał(a):
iga napisał(a):Dlatego uważam, że sędziom powinno się pozostawić wybór czy po osiągnięciu odpowiedniego wieku chcą dalej pracować (większość i tak zostanie z uwagi na finanse) czy chce zachować zdrowie/życie i przejść w stan spoczynku.

to oczywiście!!!!! możliwość powinna pozostać bez żadnych wątpliwości , szczególnie, że nawet MS podkreśla, że sędziowie rzadko z tego korzystają

Dla mnie to też oczywiste, ale przecież minister musi się czymś wykazać. Niestety, ale odnoszę takie wrażenie, że sędziowie się już z tym pogodzili.
walenty

Postprzez Włóczykij » czwartek, 16 lutego 2012, 23:19

Igo ten problem, który poruszasz jest ważki, bardzo i wiem o czym piszesz...
Moi znajomi z naszej branży już jakiś czas temu zwrócili uwagę na starzenie się środowiska. Nie m ateraz jednak tak reguralnego dopływu do zawodu i jednak ta kadra poszła w wiek po latach wcześniejszych naborów i właśnei to też by było do wniosków na najbliższy zjazd, że jest taki problem, że mówi się o przyspieszeniu, a tu jest problem starzenia się zasobu ...No i wracamy do kwestii rozpoznania tego zasobu (spis powszechny :) ). A może sami zrobimy w połaczeniu z referendum ?
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez aj111 » czwartek, 16 lutego 2012, 23:23

Uważam, że zmianą przepisu sami sprawią, że sędziowie w 2017r. masowa z tego przepisu skorzystają. Gdyby nic nie mieszali z przepisu skorzystaliby tylko nieliczni - potrzebujący, tak jak to bywa w dotychczasowej praktyce.
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » czwartek, 16 lutego 2012, 23:30

Włóczykij napisał(a):Moi znajomi z naszej branży już jakiś czas temu zwrócili uwagę na starzenie się środowiska.

Jak dla mnie to nie ma w tym nic złego, że środowisko się starzeje w swej tzw. masie. Czekam aż przytłaczającej większości z nas wiek i zdrowie nie pozwoli na stachanowszczyznę, bo wtedy będzie można normalnie i godnie pracować.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez ujw » czwartek, 16 lutego 2012, 23:59

aj111 napisał(a):Uważam, że zmianą przepisu sami sprawią, że sędziowie w 2017r. masowa z tego przepisu skorzystają. Gdyby nic nie mieszali z przepisu skorzystaliby tylko nieliczni - potrzebujący, tak jak to bywa w dotychczasowej praktyce.

I zrobi się miejsce dla absolwentów Szkoły. Przypadek?
ujw

Postprzez Gotka » piątek, 17 lutego 2012, 09:48

ujw napisał(a):I zrobi się miejsce dla absolwentów Szkoły. Przypadek?

to w rejonach
a po tych co pójdą w stan spoczynku z SO i SA będą miejsca dla Krewnych i Znajomych Królika
i git
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez ujw » piątek, 17 lutego 2012, 11:43

Gotka napisał(a):

to w rejonach
a po tych co pójdą w stan spoczynku z SO i SA będą miejsca dla Krewnych i Znajomych Królika
i git

Bo to takie puzzle są ;)
ujw

Postprzez aj111 » piątek, 17 lutego 2012, 13:25

Gotka napisał(a):

to w rejonach
i git

Ja takich układów nie potrafię pojąć. Zawsze wydawało mi się, że sędzia ma stosować sprawiedliwość i w takim błędnym przekonaniu tkwiłam. Wystarczyło, że kilka razy wystąpiłam przed ZO o awans i oczy mi się otworzyły. Nie potrafię tego pojąć.
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez karuzelka » sobota, 18 lutego 2012, 01:39

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytur ... zycia.html

Tylko mundurowi i górnicy nie będą pracowali do 67. roku życia
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Petrus » sobota, 18 lutego 2012, 03:01

moja sekretarka mówi coś na temat togi jako munduru...
Petrus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem Patriotą

Postprzez Jarosiński » wtorek, 13 marca 2012, 14:50

Jarosiński

Postprzez ziggy » wtorek, 13 marca 2012, 16:41

aj111 napisał(a): Wystarczyło, że kilka razy wystąpiłam przed ZO o awans i oczy mi się otworzyły.

spróbuj jeszcze raz,słyszałem od kolegów , że KRS jest ukierunkowany przychylnie na tego rodzaju zgłoszenia na stanowisko sędziego okręgowego,jeśli masz pozytywne osiągnięcia,w co nie wątpię
ziggy

Postprzez kowboj » wtorek, 13 marca 2012, 22:47

Dziś projekt przyszedł do IS do zaopiniowania.
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez violan » środa, 14 marca 2012, 00:10

kowboj napisał(a):Dziś projekt przyszedł do IS do zaopiniowania.

Gdzie można TO znaleźć?
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez aj111 » środa, 14 marca 2012, 06:52

kowboj napisał(a):Dziś projekt przyszedł do IS do zaopiniowania.

To może napiszesz jak z tym naszym stanem spoczynku.
Na stronie KRS
http://www.krs.pl/main2.php?mnu=2&node=oper&view=3819
jest zestawienie tabelaryczne, z którego wynika, jak sędziowie korzystają z tego przywileju.
Jest to bardzo dobre zestawienie za argumentem utrzymania nam tego stanu spoczynku na dotychczasowych zasadach.
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » środa, 14 marca 2012, 09:55

do kompletu przydałoby się też zestawienie ilu sędziów pracowało powyżej 65 roku życia.
Ale w tej sprawie nie o argumenty merytoryczne chodzi....
nich sie społeczeństwo cieszy....
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty