Wydłużenie okresu spłaty pożyczki resortowej do 30 lat

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Wydłużenie okresu spłaty pożyczki resortowej do 30 lat

Postprzez Dred » niedziela, 10 lutego 2008, 21:54

30 lat zamiast obecnie max. 10 na spłatę pożyczki mieszkaniowej?

Może niech to będzie pierwszy namacalny sygnał dobrej woli Ministra Sprawiedliwości dla środowiska sędziowskiego.

Moim zdaniem zmiana § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków z dnia 11 kwietnia 2003 r. nie powinna stanowić dla jego autora większego problemu.

Co Wy na to?!
Dred

Postprzez Johnson » niedziela, 10 lutego 2008, 22:13

Powinniśmy tyle zarabiać żeby pożyczki mieszkaniowe nie były konieczne ...
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Dred » niedziela, 10 lutego 2008, 22:18

To jest oczywiste, ale niestety musimy spłacić te już które mamy : resortowe z dolegliwą wysoką ratą z uwagi na zbyt krótki okres spłaty albo długoterminowe ale drogie udzielone przez banki komercyjne.
Dred

Postprzez jakwaw » niedziela, 10 lutego 2008, 23:56

Powiem szczerze, że obecne warunki spłaty pożyczki mieszkaniowej, tego jakoby wielkiego przywileju sędziowskiego - są dla mnie nie do udźwignięcia.
Jestem jak najbardziej za wydłużeniem okresu spłaty, ale obawiam się, że powstanie wtedy zator i na taka pożyczkę będzie się czekało kilka lat. Bo oczywiście na takie pożyczki znajdzie się więcej chętnych niż obecnie, ale w puli będzie tyle co zawsze, ergo - efekt zatkanego k... ubikacji. Kolejny powód do frustracji kiedy po 8 latach od złożenia wniosku dowiem się, że kwota którą otrzymuję starczy na 1/4 zaplanowanej inwestycji.
jakwaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jedziejadzia » poniedziałek, 11 lutego 2008, 00:33

To ja przy okazji spytam: jaką maksymalną kwotę pożyczki przyznaje resort? (jeżeli oczywiście jest taki limit)
jedziejadzia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » poniedziałek, 11 lutego 2008, 00:46

Ograniczeniem jest nasza zdolność kredytowa, która przy 120 ratach wychodzi średnio :lol:
Słyszałem o kwotach 150.000 zł, 200.000 zł... nic nie wiem o górnej granicy.
Pozdrawiam
Dred

Postprzez Dred » czwartek, 6 marca 2008, 13:56

MS rozesłał po sądach projekt zmiany rozporządzenia w którym wydłużono okred spłaty pożyczki resortowej do 25 lat. Wniosek z tego jest taki, że jednak ktoś z MS czyta nasze posty ;-)
Dred

Postprzez Beatka » czwartek, 6 marca 2008, 18:13

Bardzo zabawne. Uzyskanie pożyczki w niektórych apelacjach graniczy z cudem, wymagania są wyższe aniżeli w bankach, niewielu sędziów korzysta z pożyczek, to niech wydłużają choćby do 100 lat. Znam sędziów, którzy nawet nie podjęli starań o uzyskanie pożyczki, bo bariery były nie do przejścia. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno domu czy mieszkania od dewelopera. Znam kamikadze podejmujących się budowy domu przy pomocy pracy rąk członków rodziny. Tacy nie każdą usługę wykażą rachunkami, a te są dosłownie prześwietlane. Taki sposobem nie wykażą wymaganego wkładu własnego i koło się zamyka.
Beatka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » czwartek, 6 marca 2008, 20:38

Z uzasadnienia projektu : "Na marginesie należy zaznaczyć, że ubocznym, ale korzystnym dla wymiaru sprawiedliwości skutkiem wprowadzenia w życie niniejszego projektu będzie silniejszae związanie sędziów ze służbą. Proponowane zmiany mogą więc przyczynić się do stabilizacji kadrowej wielu jednostek organizacyjnych polskiego wymiaru sprawiedliwości."
Dred

Postprzez chaoos » czwartek, 6 marca 2008, 21:52

JedzieJadzia dla Ciebie krótkie info

górna kwota pożyczki mieszkaniowej to 150.000PLN, ale trzeba mieć dwóch poręczycieli, którzy podpiszą weksle i zarabiają minimum 4500PLN miesięcznie

przy pożyczce 100.000PLN wystarczy poręczenie dwóch osób o wynagrodzeniu 4500PLN, nie potrzeb weksli :wink:
chaoos
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez markosciel » czwartek, 6 marca 2008, 22:10

Dred napisał(a):Z uzasadnienia projektu : "Na marginesie należy zaznaczyć, że ubocznym, ale korzystnym dla wymiaru sprawiedliwości skutkiem wprowadzenia w życie niniejszego projektu będzie silniejszae związanie sędziów ze służbą. Proponowane zmiany mogą więc przyczynić się do stabilizacji kadrowej wielu jednostek organizacyjnych polskiego wymiaru sprawiedliwości."

Istotą pańszczyzny było przywiązanie chłopa do ziemi :razz:

To jak nazwać przywiązanie sędziego do wymiaru sprawiedliwości poprzez pożyczkę? :sad:
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jedziejadzia » czwartek, 6 marca 2008, 22:11

chaoos napisał(a):JedzieJadzia dla Ciebie krótkie info

górna kwota pożyczki mieszkaniowej to 150.000PLN, ale trzeba mieć dwóch poręczycieli, którzy podpiszą weksle i zarabiają minimum 4500PLN miesięcznie

przy pożyczce 100.000PLN wystarczy poręczenie dwóch osób o wynagrodzeniu 4500PLN, nie potrzeb weksli :wink:

dzięki chaoosie, ale nie jest to zbyt pocieszające info. nie są to oszałamiające kwoty w Polsce XXI wieku :sad:
jedziejadzia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez chaoos » czwartek, 6 marca 2008, 22:18

pewnie, że nie są

co więcej w większych miastach pewnie nawet za 150.000PLN nie kupisz zbyt dużego mieszkania, a gdzie jeszcze jego wykończenie i urządzenie :neutral:
chaoos
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez luke » czwartek, 6 marca 2008, 22:24

bedziesz miał przynajmniej na ekipę remontową :mrgreen:
luke

Postprzez jedziejadzia » czwartek, 6 marca 2008, 22:33

luke napisał(a):bedziesz miał przynajmniej na ekipę remontową :mrgreen:

chyba ukraińską... :mrgreen:
jedziejadzia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » piątek, 7 marca 2008, 17:42

za mało, nie wystarczy :)
Dred

Postprzez chomik » poniedziałek, 10 marca 2008, 10:12

Jak dotrzeć do tego projektu? jestem w trakcie spłaty pożyczki. Oprocentowanie korzystne, zero prowizji, tylko ten czas - 10 lat. to trochę przygniata finansowo. Nie wiem jak to jest w innych apelacjach, ale w mojej pożyczka ta nie była zbyt trudna do osiągnięcia, z rozmowy którą odbyłem z dyrektorem S.A. wynikało, iż większość wnioskodawców nie legitymuje się własnym wkładem finansowym. Przy czym ten wkład to nie musi być gotówka na rachunku bankowym, lecz np. jak w moim przypadku wartość mieszkania, które sprzedałem i zakupiłem zań grunt. Niestety zdarzają się przypadki wykorzystywania pożyczki na inne cele niż mieszkaniowe. Zgadnijcie na jakie.
chomik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » poniedziałek, 10 marca 2008, 12:39

Mam projekt przed sobą: par. 7 ust. 2 otrzymuje brzmienie "pożyczki udziela się na okres nie dłuższy niż 25 lat" oraz par. 8 ze znaczkiem 1 "na wniosek sędziego strony mogą zmienić warunki umowy pożyczki poprzez zmianę okresu, na jaki pożyczka została udzielona". Te zmiany są najistotniejsze.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez grabka » poniedziałek, 10 marca 2008, 12:58

chomik napisał(a): Niestety zdarzają się przypadki wykorzystywania pożyczki na inne cele niż mieszkaniowe. Zgadnijcie na jakie.

Chyba nie uda mi się zgadnąć, ja wykorzystałabym na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w banku, ale chyba takiej możliwości nie ma ?
grabka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » poniedziałek, 10 marca 2008, 13:47

grabea napisał(a):
chomik napisał(a): Niestety zdarzają się przypadki wykorzystywania pożyczki na inne cele niż mieszkaniowe. Zgadnijcie na jakie.

Chyba nie uda mi się zgadnąć, ja wykorzystałabym na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w banku, ale chyba takiej możliwości nie ma ?

A tak się składa, że jest, ja np. tak zrobiłem, zajrzyj do rozporządzenia w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków: § 2. Pomoc finansowa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziego, zwana dalej "pomocą finansową", może być przyznana z przeznaczeniem na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo poprawę warunków mieszkaniowych, a w szczególności na:
1) budowę albo rozbudowę lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego;
2) uzupełnienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej;
3) kaucję lub opłaty wymagane przy uzyskiwaniu lub zamianie lokalu mieszkalnego;
4) zakup lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo spłatę kredytu zaciągniętego w tym celu.
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez irwin » czwartek, 13 marca 2008, 17:57

Przede wszystkim Witam.

Mam takie pytanie/a
01 gdzie trzeba się zwrócić po ten formularz do pożyczki? do Sądu Apelacyjnego?
02 czy ta oferta nie jest czasem wyższa niż to co obecnie oferują banki ? nie znam się na procentach :mrgreen: ale 3.7% to mniej niż obecna wartość wskaźnika wzrostu cen towarów i usług.
03 z tego co wyczytałem tutaj to maksymalna kwota to 150.000zł - gdzie dokładnie to pisze. tj skąd ta kwota.

pozdr.
irwin

Postprzez romanoza » czwartek, 13 marca 2008, 23:09

W harmonogramie spłaty, który dostałem niedawno procenty do apelacji to 2,8. W PKO BP mam teraz około 7%
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez chaoos » piątek, 14 marca 2008, 00:50

Irwin odnośnie Twoich pytań,

nie ma formularza, wniosek trzeba napisać samemu w pisemku i odnieść sie do kwestii określonych w par. 4 rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków ( Dz.U.03.80.727) - tam też znajdziesz inne warunki

oprocentowanie na pewno jest niższe, ale planowana zmiana rozporzadzenia będzie dodatkowo o tyle korzystniejsza, że da mozliwość spłaty pozyczki przez okres dłuższy niż 10 lat (planowane do 25 lat)

kwota pozyczki i dokładne warunki udzielenia określone są w regulaminie wprowadzonym przez SA, tam należy się zwrócić, chociaż wiem, że zazwyczaj SA przesyłają na początku roku te regulaminy do sądów w podległym okręgu (zapytaj więc w administracji)
chaoos
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez irwin » piątek, 14 marca 2008, 10:04

Ok, dzięki za informacje!
irwin

Postprzez jack » piątek, 14 marca 2008, 20:34

nad opłacalnością tego kredytu nie ma co się nawet zastanawiać - żaden bank nie udzieli kredytu na takich warunkach. Pomijając opłaty dodatkowe np prowizje, ubezpieczenia itp. samo orocentowanie stanowi jedynie prognozowany wskażnik wzrostu cen towarów i usług w przyszłym roku . W 2007 toku oprocentowanie było nawet niższe niż rzeczywisty wskażnik inflacji i ponad dwukrotnie niższe niż oprocentowanie kredytów złotowych w bankach komercyjnych. I taka relacja utrzymuje się z reguły. Można otrzymać powyżej 150.000 zł. Zależy od wartości inwestycji, wkłady własnego, środków posiadanych przez apelację itd.
jack
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Projekty