Zmiana Kodeksu karnego

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Zmiana Kodeksu karnego

Postprzez Epione » czwartek, 23 maja 2013, 14:44

na stronie MS pojawił się projekt ("poglądy Komisji) nowelizacji Kodeksu karnego, autorstwa m. in. prof. A. Zolla:

http://bip.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/kom ... a-karnego/ ... a-karnego/

chętnie poczytam opinie, co by się później móc wymądrzać w realu;)

zaczyna się ciekawie: „§ 1a. Czyn zabroniony pod groźbą kary nie może być przypisany, jeżeli w danych okolicznościach wyczerpanie znamion tego czynu nie było obiektywnie możliwe do przewidzenia."
Epione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Chcę być fanką tego forum;)

Re: Zmiana Kodeksu karnego

Postprzez falkenstein » czwartek, 23 maja 2013, 14:50

ja kiedyś postulowałem żeby wprowadzić zakaz pisania przepisów przez kogokolwiek mającego tytuł naukowy powyżej doktora.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Epione » czwartek, 23 maja 2013, 15:10

nie martw się to już chyba ostatnie dziecko A. Zolla;)
Epione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Odp: Zmiana Kodeksu karnego

Postprzez Dreed » czwartek, 23 maja 2013, 16:25

Ojej... a ja pamiętam ze studiów pierwsze komentarze... wtedy myślałem, że prof. BUCHALA pisze w jakimś innym języku... a teraz ja będę stosował mandarynski:lol:
Chociaż z drugiej strony zawsze szanowalem prof. Zolla

Taptap tapatalk z mojego cuda Galaxy N7100
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez falkenstein » czwartek, 23 maja 2013, 16:40

Taaa... granatowa cegła...
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Epione » czwartek, 23 maja 2013, 20:57

falkenstein napisał(a):Taaa... granatowa cegła...

nie lubisz czytać poematów!?
Epione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » czwartek, 23 maja 2013, 21:00

Ja muszę przyznać że nad tym par. 1a. to rozmyślam od piętnastej i dalej tylko domyślam się o co w nim może chodzić... pewnie po prostu nie dorosłem do tego, aby rozszyfrować profesorską myśl, ale z drugiej strony wydawało mi się że akurat Kodeks karny powinien być w miarę zrozumiały dla prostych ludzi.

Chyba postąpię wbrew sobie i zajrzę do uzasadnienia, żeby zrozumieć przepis.
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » czwartek, 23 maja 2013, 21:00

Buchała był pomarańczowy chyba.... <mysli> <mysli>
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0

Postprzez Epione » czwartek, 23 maja 2013, 21:04

violan napisał(a):

Zolla jest granatowy:)
Epione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Epione » czwartek, 23 maja 2013, 21:05

Morg napisał(a):Ja muszę przyznać że nad tym par. 1a. to rozmyślam od piętnastej i dalej tylko domyślam się o co w nim może chodzić... pewnie po prostu nie dorosłem do tego, aby rozszyfrować profesorską myśl, ale z drugiej strony wydawało mi się że akurat Kodeks karny powinien być w miarę zrozumiały dla prostych ludzi.

Chyba postąpię wbrew sobie i zajrzę do uzasadnienia, żeby zrozumieć przepis.

uzasadnienia póki co nie znalazłam na stronie MS, natomiast może trzeba sięgnąć do "karnego przy kawie";)
Epione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » czwartek, 23 maja 2013, 21:08

No cóż, faktycznie. To nie zajrzę. ;)
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Arwena » czwartek, 23 maja 2013, 21:10

Morg- ale jakie pole do domysłów :roll:
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » czwartek, 23 maja 2013, 21:11

Epione napisał(a):
violan napisał(a):

Zolla jest granatowy:)

Fakt, opasłe tomisto. Jak robiłam aplikacje to katechizmem był pomarańczowy Buchała...brrrrr
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » czwartek, 23 maja 2013, 21:22

Arwena napisał(a):Morg- ale jakie pole do domysłów :roll:

No bo się zastanawiam – żeby popełnić przestępstwo nieumyślne (bo do umyślnych to nie bardzo widzę zastosowanie tego przepisu) trzeba obecnie możliwość popełnienia czynu (a więc wypełnienia znamion) przewidywać lub móc przewidzieć. Jakie novum wprowadza więc projektowany art. 1. par. 1a.?

Widzę oczywiście planowane zmiany w art. 9. i z nimi się ewidentnie projektowany art. 1. par. 1a. wiąże, ale zastanawiam się co dokładnie zmieni w praktyce taka "reorganizacja" w części ogólnej kodeksu.
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Epione » czwartek, 23 maja 2013, 21:32

Morg napisał(a):
Arwena napisał(a):Morg- ale jakie pole do domysłów :roll:

No bo się zastanawiam – żeby popełnić przestępstwo nieumyślne (bo do umyślnych to nie bardzo widzę zastosowanie tego przepisu) trzeba obecnie możliwość popełnienia czynu (a więc wypełnienia znamion) przewidywać lub móc przewidzieć. Jakie novum wprowadza więc projektowany art. 1. par. 1a.?

Widzę oczywiście planowane zmiany w art. 9. i z nimi się ewidentnie projektowany art. 1. par. 1a. wiąże, ale zastanawiam się co dokładnie zmieni w praktyce taka "reorganizacja" w części ogólnej kodeksu.

w kontekście projektowanego art. 9 par. 3 art. 1a nie ma sensu, bo stanowi w pewnym sensie superfluum albo na odwrót, zresztą z obecnie brzmiącego art. 9 par. 2 in fine można chyba wyprowadzić wniosek o treści art. 1a, ale może własnie trzeba poczekać na uzasadnienie...
Epione
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » czwartek, 23 maja 2013, 21:40

Projektowany art. 9. par. 3. mówi o surowszej odpowiedzialności, więc jest odpowiednikiem dzisiejszego 9. par. 3. W projektowanym 9. par. 2. zaś jest tylko mowa o braku zamiaru wypełnienia znamion, więc planowany art. 1. par. 1a. jest jego uzupełnieniem – mówi o przesłankach pozytywnych, a nie tylko negatywnych (mimo że jest ujęty negatywnie – prawdopodobnie po to by utrzymać domniemanie zawinienia).

Tym niemniej zastanawiam się czy ta rewolucja w Kodeksie służy czemuś innemu, niż temu żeby profesorowie zapisali się w historii. I póki co odpowiedzi na to pytanie nie mam.
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez babcia2696 » czwartek, 23 maja 2013, 21:43

Epione napisał(a):... uzasadnienia póki co nie znalazłam na stronie MS, natomiast może trzeba sięgnąć do "karnego przy kawie";)

Proszę bardzo, uzasadnienie oraz projekt po uwzględnieniu uwag /u dołu strony/ ... :cool:

http://bip.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/kom ... -prawnych/

Pozdrawiam.
"Czy jeśli kilka psów wyrywa sobie jedną kość – można mówić o konsumpcji zbiorowej?” (Jacek Wejroch)
"Bene mori praestat quam turpiter vivere – lepiej dobrze umrzeć niż haniebnie żyć." (Tacyt)
"Czasami lepiej siedząc cicho wyglądać na idiotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"
babcia2696
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » czwartek, 23 maja 2013, 22:12

To jest projekt i uzas do zmian w kpk, droga Babciu, a nie w kk. :)

Póki co widzę kilka zmian doktrynalnych – ostateczne przejście na czystą normatywną teorię winy na przykład. Ale jestem ciekaw zdania karników – czy to wszystko będzie miało realny wpływ na wasze orzekanie? A jeśli tak, to jaki?
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez babcia2696 » piątek, 24 maja 2013, 06:33

Morg napisał(a):... To jest projekt i uzas do zmian w kpk, droga Babciu, a nie w kk. :) ...

:oops: :oops: :oops:

Pośpiech i "roztrzepanie" ... :cry: no i wiek oczywiście ... :-P :lol: tyle co skończyłem czytanko, a natknąłem się na posta o braku uzasadnienia i ... klik ... poszło bez zastanowienia ... ;) :oops: :evil:

Przepraszam za zamieszanie ...
<luzik>

Pozdrawiam.
"Czy jeśli kilka psów wyrywa sobie jedną kość – można mówić o konsumpcji zbiorowej?” (Jacek Wejroch)
"Bene mori praestat quam turpiter vivere – lepiej dobrze umrzeć niż haniebnie żyć." (Tacyt)
"Czasami lepiej siedząc cicho wyglądać na idiotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"
babcia2696
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez zeet » środa, 29 maja 2013, 18:45

Generalnie- ręce opadają. Tego nawet komuna by nie wymyśliła.
zeet
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » wtorek, 18 czerwca 2013, 08:35

Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez ropuch » wtorek, 18 czerwca 2013, 08:38

Epione napisał(a):nie martw się to już chyba ostatnie dziecko A. Zolla;)

Mój promotor miał w tym temacie pewne niezwykle trafne określenie ale było od personam i niecenzuralne więc nie zacytuję ;)
ropuch

Postprzez amelius » wtorek, 18 czerwca 2013, 18:46

Wprowadzane zmiany wymuszą na sądzie po pierwsze ustalenie, czy da się obiektywnie powiązać skutek z zachowaniem sprawcy, czy sprawca naruszył reguły ostrożności w postępowaniu z dobrem i stworzył istotne ryzyko, naruszenia dobra.

Problematyka obiektywnego przypisania skutku? To chyba jakiś nowy fetysz panów profesorów z Komisji Kodyfikacyjnej i sędziów SN. Poza tym, to wszytko co mówi Królikowski czyni się w prawidłowej praktyce stosowania przepisów i dokonywania ustaleń co do faktów, sprawstwa i winy.
amelius

Postprzez rudy kot » czwartek, 20 czerwca 2013, 16:03

amelius napisał(a):Wprowadzane zmiany wymuszą na sądzie po pierwsze ustalenie, czy da się obiektywnie powiązać skutek z zachowaniem sprawcy, czy sprawca naruszył reguły ostrożności w postępowaniu z dobrem i stworzył istotne ryzyko, naruszenia dobra.

Problematyka obiektywnego przypisania skutku? To chyba jakiś nowy fetysz panów profesorów z Komisji Kodyfikacyjnej i sędziów SN. Poza tym, to wszytko co mówi Królikowski czyni się w prawidłowej praktyce stosowania przepisów i dokonywania ustaleń co do faktów, sprawstwa i winy.

Dlatego do komisji powinno się wreszcie dopuścić kilku praktyków, ludzi orzekających na I linii.
rudy kot
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Arwena » czwartek, 20 czerwca 2013, 16:42

rudy kot napisał(a):
Dlatego do komisji powinno się wreszcie dopuścić kilku praktyków, ludzi orzekających na I linii.

To wołanie na puszczy...To samo było przy poprzednim kk, profesorowie wiedzą lepiej... :[
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Projekty