Zmiana USP - obniżenie chorobowego

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Zmiana USP - obniżenie chorobowego

Postprzez Dreed » piątek, 21 czerwca 2013, 07:19

W załączniku tekst projektu zmiany USP w zakresie obniżenia do 80% naszych uposażeń za czas choroby. :evil:

Zapraszam do naprawdę merytorycznej dyskusji.
Załączniki
7-020-687-2013.pdf
zmiana USP - chorobowe
(202.44 KiB) Pobrane 151 razy
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Re: Zmiana USP - obniżenie chorobowego

Postprzez Gotka » piątek, 21 czerwca 2013, 08:04

Art. 2. W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 427) w art. 94:
1) § 1 otrzymuje brzmienie:
„§ 1. W okresie nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymuje 80% wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez okres roku.”;
2) po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
„§ 1a. Jeżeli nieobecność sędziego w pracy nastąpiła z powodu:
1) wypadku przy pracy albo w drodze do pracy lub z pracy,
2) choroby przypadającej w okresie ciąży,
3) choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności sędziego,
4) choroby spowodowanej przez inną osobę w wyniku popełnienia przez nią umyślnego czynu niedozwolonego, w związku z wykonywaniem czynności sędziego, stwierdzonego orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ,
5) poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów
– sędzia zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.”;

na razie zafrapował mnie punkt 3 - kto będzie stwierdzał o jaka chorobę chodzi i w jakim trybie?
gdy choruję na nawracające zapalenia krtani i tchawicy, a laryngolog - foniatra twierdzi, ze to ma związek z używaniem głosu na sali, to się kwalifikuje czy nie?
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez falkenstein » piątek, 21 czerwca 2013, 08:07

Wydaje mi się, że jest to po prostu definicja choroby zawodowej.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » piątek, 21 czerwca 2013, 08:29

Mnie się tradycyjnie nie otwiera. A ciekawi mnie uzasadnienie tego projektu.
Bardzo łanie możnaby skonfrontować go z ostatnim orzeczeniem TK w sprawie godzin nadliczbowych.
ropuch

Postprzez EW » piątek, 21 czerwca 2013, 08:54

EW

Postprzez EW » piątek, 21 czerwca 2013, 09:06

polecam lekturę tego rozporządzenia

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0091050869? ... 0091050869

oraz art. 234 i nast. k.p.
EW

Postprzez EW » piątek, 21 czerwca 2013, 09:40

i jeszcze jedno pytanie, które mi się tak nasuwa - poza oczywiście innymi - a ta decyzja to która ma być dostarczona? ta prawomocna, czy nieprawomocna tyszzzzz, wykonalna czy niewykonalna? ja tam się nie znam, ale tam jest napisane że macie 7 dni od daty doręczenia decyzji... bo jak nie dostarczycie to nieusprawiedliwione... nieprawomocnej zatem chyba też... ciekawe....
EW

Postprzez sebus » piątek, 21 czerwca 2013, 11:27

Mnie ciekawi - po przeczytaniu uzasadnienia do projektu - dlaczego nie ma danych jak to jest w Niemczech. I również ciekawe jest dlaczego nie można zrobić tak jak we Francji, Finlandii, Portugalii.
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » piątek, 21 czerwca 2013, 12:45

"UZASADNIENIE
Zasadniczym celem projektowanej ustawy jest zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wynagrodzenia (uposażenia) przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą."
co za hipokryzja, zrównanie sytuacji - jak policjanta nie ma, to chyba za niego ktoś na patrol idzie, nie? a nam do referatu dalej będą wpisywać sprawy
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Johnson » piątek, 21 czerwca 2013, 12:48

Gotka napisał(a):"UZASADNIENIE
Zasadniczym celem projektowanej ustawy jest zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wynagrodzenia (uposażenia) przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą."
co za hipokryzja, zrównanie sytuacji - jak policjanta nie ma, to chyba za niego ktoś na patrol idzie, nie? a nam do referatu dalej będą wpisywać sprawy

Na pewno kolejnym krokiem - tj. ustawą - będzie 80% wynagrodzenia dla posłów i senatorów :twisted:
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez ropuch » piątek, 21 czerwca 2013, 13:28

Słuchajcie mam pytanie czy ktos wie jak kształtują się w tym względzie wynagrodzenia parlamentarzystów, członków rządu i pana prezydenta ?
ropuch

Postprzez Johnson » piątek, 21 czerwca 2013, 13:44

ropuch napisał(a):Słuchajcie mam pytanie czy ktos wie jak kształtują się w tym względzie wynagrodzenia parlamentarzystów, członków rządu i pana prezydenta ?

Co do parlamentarzystów art. 25 i następne ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Posłowie w ogóle nie chorują [tzn. nie przewidziano w ustawie takiej możliwości] ;)
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez ropuch » piątek, 21 czerwca 2013, 13:52

Wychodzina to, że premier i prezydent też ;)
ropuch

Postprzez promo » piątek, 21 czerwca 2013, 13:59

USTAWA z dnia 9 maja 1996 r.o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.2011.7.29 - tekst jednolity)
Art. 25. 1. Posłom i senatorom w okresie sprawowania mandatu, licząc od pierwszego posiedzenia Sejmu lub Senatu, przysługuje uposażenie poselskie lub senatorskie, zwane dalej "uposażeniem", wypłacane miesięcznie, także za niepełne miesiące sprawowania mandatu.
2. Uposażenie odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

W ustawie nie wyczytałam nic o wysokości uposażenia na czas choroby...

edit Johnson mnie wyprzedził... :D
promo

Postprzez Oklahoma » piątek, 21 czerwca 2013, 18:30

Problem polega na tym w tym zrównaniu wszystkich zawodów, że mimo naszej choroby, chyba że rzeczywiście jest długotrwała, nikt nie zmniejsza naszych obowiązków. Nie ma wstrzymania wpływu (ale może inaczej jest w sądach odwoławczych).
My potem musimy "odrabiać" zwolnienie lekarskie, czego zwykle nie ma w innych zawodach...

Ale ponieważ niektórzy sędziowie faktycznie tych zwolnień nadużywają, ja osobiście wolę by to wynagrodzenie zostało obcięte. Myślę, że takie "uderzenie po kieszeni" może zmusić osoby nadużywające L-4 do powrotu do pracy, a przynajmniej się nad tym powrotem zastanowią. Moim zdaniem nie powinno być tak żeby opłacało się chorować.
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Oklahoma » piątek, 21 czerwca 2013, 18:34

Martwi minie jedna rzecz w postaci określonej w projekcie "choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora". Oznaczałoby to bowiem, ze jeżeli kogoś boli kręgosłup, albo gardło, a na bóle kręgosłupa sędziowie narzekają już po kilku latach pracy, to nadal opłaca mu się być chorym....
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » piątek, 21 czerwca 2013, 19:32

Oklahoma napisał(a):Ale ponieważ niektórzy sędziowie faktycznie tych zwolnień nadużywają, ja osobiście wolę by to wynagrodzenie zostało obcięte. Myślę, że takie "uderzenie po kieszeni" może zmusić osoby nadużywające L-4 do powrotu do pracy, a przynajmniej się nad tym powrotem zastanowią. Moim zdaniem nie powinno być tak żeby opłacało się chorować.

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Co to znaczy, że sędziowie nadużywają zwolnień??? Albo są to legalne zwolnienia albo nie. Jeśli nie, to należy na właściwie zareagować i wszcząć postępowanie dyscyplinarne a także ewentualnie karne wobec takiego sędziego i go ukarać. Nie może to natomiast dotykać sędziów uczciwie korzystających ze zwolnień, bo jest delikatnie mówiąc, wylewanie dziecka z kąpielą. Nie możemy się na to zgadzać w najmniejszym stopniu podobnie jak na oceny okresowe! Przecież to jest niszczenie naszej ustrojowej pozycji! Politykom rządzącej partii służy tylko do pokazania jak rzekomo dążą do równości obywateli a w rzeczywistości ratują spadające sondaże i usiłują w prymitywny sposób utrzymywać się przy władzy.
amelius

Postprzez Geralt » piątek, 21 czerwca 2013, 19:41

Pozostaje kwestia: co po roku zwolnienia, jeśli brak urlopu dla poratowania i stanu spoczynku?
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Oklahoma » piątek, 21 czerwca 2013, 19:46

Jasne Ameliusie. Tylko weź pod uwagę jedną rzecz, że niektórzy sędziowie chodzą do pracy z bólem kręgosłupa a potem np. chodzą po pracy na masaże, basen i zabiegi rehabilitacyjne i nie korzystają z należącego się im zwolnienia lekarskiego bo .... np. nie chcą mieć zaległości.
A są i tacy, którzy w tym czasie korzystają z absolutnie należnego im np. miesięcznego L-4 i w tym czasie pozostali sędziowie zastępują ich na sesjach.
Chyba jest różnica. Może obcięcie wynagrodzenia jednak skłoniłoby tych drugich do nie korzystania ze zwolnienia lekarskiego, jeżeli mogą sobie poradzić bez tego zwolnienia i nie jest ono absolutnie niezbędne.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » piątek, 21 czerwca 2013, 20:19

Oklahoma, muszę powiedzieć, że dawno mnie tak niczyja wypowiedz nie zaskoczyła, żeby nie powiedzieć, nie zszokowała....

Należę do tych sędziów, którzy bardzo mało korzystają ze zwolnień i jak tylko się da i człowiek nie pada kompletnie chodzą do pracy, ostatnio tak chodząc z do pracy z przeziębieniem, a po południu odlegując swoje- bo co drugi dzien wokanda, taka na full, jakies paskudy powyznaczane, co to człowiek się modli, żeby wreszcie skonczyc- dorobiłam się 2 tygodniowego zapalenia oskrzeli.

I dlatego Twój pomysł, by standardem było chodzenie do pracy z bólem, a po południu leczenie dorażne dolegliwosci, by następnego dnia przyjsc z bólem i utrwalać, jest dla mnie porażający i pomysł, by takie zachowanie "wymuszać" na sędziach obniżaniem im wynagrodzenia. Na pewno przemyślałaś, co piszesz ?
już zupełnie pomijam kwestie tego, do jakiego stanu można w ten sposób kręgosłup doprowadzić finalnie, ale żeby oczekiwać przychodzenie do pracy z bólem, na prochach ( gdy nasz rodzaj pracy jest modelowo dla kręgosłupa obciążający ) i potem doleczanie tego po godzinach pracy ???!!!
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » piątek, 21 czerwca 2013, 20:21

Co prawda Konstytucja jest niestety za mało postępowa, w związku z czym nie mogą orzekać komputery, ale zapewne właśnie dlatego dąży się do tego aby orzekały roboty.
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » piątek, 21 czerwca 2013, 20:32

Oklahoma napisał(a):Jasne Ameliusie. Tylko weź pod uwagę jedną rzecz, że niektórzy sędziowie chodzą do pracy z bólem kręgosłupa a potem np. chodzą po pracy na masaże, basen i zabiegi rehabilitacyjne i nie korzystają z należącego się im zwolnienia lekarskiego bo .... np. nie chcą mieć zaległości.
A są i tacy, którzy w tym czasie korzystają z absolutnie należnego im np. miesięcznego L-4 i w tym czasie pozostali sędziowie zastępują ich na sesjach.
Chyba jest różnica. Może obcięcie wynagrodzenia jednak skłoniłoby tych drugich do nie korzystania ze zwolnienia lekarskiego, jeżeli mogą sobie poradzić bez tego zwolnienia i nie jest ono absolutnie niezbędne.

Ja po raz kolejny napisze, ze nie rozumiem pojęcia "nadużywania zwolnienia lekarskiego", tak samo jak nie rozumiem "opłaca się być na zwolnieniu". I po raz kolejny napiszę, że jeśli ktoś widzi owo "nadużywanie", ma rzetelne podstawy by ponad wszelką wątpliwość uznać zwolnienie za "lewe" to powinien podjąć odpowiednie działania wobec takiej "nadużywającej" osoby. Ze skutkiem dyscyplinarnym a dla lekarza karnym. Jeśli widzi takie przypadki a nie działa to nie ma żadnego prawa wysuwać twierdzeń o "lewiźnie zwolnienia" czy "nadużywaniu". Jeśli ktoś chory przychodzi do pracy to nie jest to powód do dumy i porównywania siebie z innymi chorującymi jak bohatera.

Kwestia zaległości to sprawa odrębna i to ona powinna być uregulowana a nie "odstraszanie" od chorowania poprzez zmniejszenie wynagrodzenia. Swoją drogą tu nie chodzi o żadne oszczędności tylko zwyczajne przystawienie do pionu i dalsze zurzędniczanie.

Czyżby już sędziowie uwierzyli w zasadność działań MS-u?
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez Arwena » piątek, 21 czerwca 2013, 21:05

Ja- na temat lewych zwolnień i osób ich nadużywających - mogę coś powiedzieć. Mam od półtora roku taką osobę w wydziale. Piszę to z pełną odpowiedzialnością tzn.że są to strategiczne zwolnienia -i uwierz mi violan- wcale nie jest łatwo takie zwolnienie podważyć. Jednak to, że sa takie osoby w żaden sposób nie uzasadnia obniżenia nam wynagrodzenia za czas choroby ! to jest po prostu świństwo ! to proszę w tym czasie wstrzymać mi wpływ i uznać istnienie godzin nadliczbowych - skoro ma to być zrównanie praw :evil: i piszę to jako osoba, która ma non stop kłopoty z krtanią i której laryngolog wieszczy jeszcze 5 -10 lat pracy w zawodzie. I dodam, że ja do niedawna i tak miałam zwolnienia 80 % bo moje dzieci chorowały.

Więc Oklahmomo-takie myślenie to błąd! Uderzy we wszystkich. A lewusa, który kryje się przed dyscyplinarką na zwolnieniu to nie skłoni do rezygnacji ...
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Oklahoma » piątek, 21 czerwca 2013, 22:00

Po pierwsze prawo kontrolowania zasadności zwolnienia lekarskiego ma tylko pracodawca - czyli prezes sądu, który nie zawsze chce to robić. Po drugie zgadzam się z Arweną, że takie zwolnienia naprawdę trudno zakwestionować, tym bardziej, że po iluś latach pracy każdy może być już jakoś chory.

Tyle, że jedni chorują duuuuużo dłużej od innych i z o wiele bardziej błahych powodów. I tych Arwena słusznie nazywa leserami. Kto miał taki przypadek w swoim sądzie wie o czym mówię.

Poza tym co ma wspólnego zmniejszenie wynagrodzenia za okres, kiedy się faktycznie nie świadczy pracy z godnością naszego zawodu. Po prostu uważam, że nie tędy droga. Trzeba generalnie podnieść nasze uposażenia, ale to nie znaczy, ze musimy otrzymać je w takiej samej wysokości w czasie zwolnienia lekarskiego. Jak możecie przeczytać w uzasadnieniu projektu w Niemczech sędziowie w czasie choroby nie otrzymują dodatku orzeczniczego. Nie sądzę by sędziowie niemieccy uważali by to uchybiało ich godności, ani by czyniło z nich urzędników.

Po prostu przy tych wszystkich atakach na sądy i pozostałych działaniach MS, które faktycznie obniżają rangę sędziów i prowadzą do ich zurzędniczenia, ten skądinąd tym razem moim zdaniem racjonalny pomysł tego MS również traktujecie jako uchybienie naszej godności.
Ostatnio edytowano piątek, 21 czerwca 2013, 22:02 przez Oklahoma, łącznie edytowano 1 raz
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » piątek, 21 czerwca 2013, 22:01

a ja chciałem powiedzieć, że wracaja stare dobre czasy bo zgadzam się z anpod i Violan ;)
ropuch

Następna strona

Powrót do Projekty