Projekt ustawy o asesurze

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Projekt ustawy o asesurze

Postprzez jarocin » wtorek, 18 lutego 2014, 17:07

Tu możemy dyskutować o projekcie przywrócenia asesury. Udało mi się go uzyskać z MS, więc zacznijmy dyskusję.
Na pierwszy rzut oka zastanawiam się czemu ma służyć art. 133c par. 1 pkt 3 usp - może wszyscy będą odbywać praktyki w MS zanim zostaną asesorami ???
Załączniki
1. zmiana usp.asesorzy.01.07.2013.pdf
(391.81 KiB) Pobrane 219 razy
jarocin

Re: Projekt ustawy o asesurze

Postprzez inger » wtorek, 18 lutego 2014, 17:43

art. 56 par 2a pkt 1/ - MS przekształca w asesorskie co drugie zwolnione stanowisko sędziowskie.

wg kolejności zwalniania?
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » wtorek, 18 lutego 2014, 20:05

jarocin napisał(a):zastanawiam się czemu ma służyć art. 133c par. 1 pkt 3 usp - może wszyscy będą odbywać praktyki w MS zanim zostaną asesorami ???
Wystraszyłeś mnie na serio, więc zerknąłem do powołanego przez Ciebie przepisu:
Na stanowisko asesora sądowego może być powołany ten, kto spełnia warunki, o których mowa w art. 61 § 1 pkt 1 – 4, a ponadto (...) łącznie przez okres co najmniej 18 miesięcy wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej, stosowaniem lub tworzeniem prawa.
niee
Ja bym tak daleko idących wniosków nie wysnuwał.
Lepiej im w ogóle czegoś takiego nie podpowiadać, bo jeszcze to podchwycą i wprowadzą do projektu, te praktyki w eMeSie. Gdyby tak zrobili, to odpowiedź na pytanie, czemu miałoby to służyć, byłaby prosta: tresurze polityczno-ideologicznej.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez richter » środa, 19 lutego 2014, 14:35

ale po co nazywać go asesorem? ludziom się to kojarzy z asystentem. nazwijmy go sędzią, powołujmy go na czas określony, a jak się sprawdzi, to na stałe.
richter
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez marciano » środa, 19 lutego 2014, 17:03

richter napisał(a):ale po co nazywać go asesorem? ludziom się to kojarzy z asystentem. nazwijmy go sędzią, powołujmy go na czas określony, a jak się sprawdzi, to na stałe.

I tak dobrze że w ramach sięgania do tradycji nie nazwali tego podsędkiem ;)
marciano
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » środa, 19 lutego 2014, 18:18

Ja byłbym za podsędkiem.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » środa, 19 lutego 2014, 19:25

:-P
bzyk napisał(a):Podsędek miałby się do sędziego jak podpiwek do piwa?

podpiwek smaczny i co ważniejsze praktycznie bez alkoholu
wanam
VIP
VIP

Postprzez wanam » środa, 19 lutego 2014, 19:27

relacja podsędek - sędzia sugeruje zatem nabieranie doświadczenia i mocy
wanam
VIP
VIP

Postprzez violan » środa, 19 lutego 2014, 19:29

wanam napisał(a):relacja podsędek - sędzia sugeruje zatem nabieranie doświadczenia i mocy

Albo półsędek ( bo jeszcze nie pełny sędzia ) jak półgęsek. Albo przedsędek... <mysli>
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez totep » środa, 19 lutego 2014, 19:59

bzyk napisał(a):Czyli słodycz i mętność podpiwka ma się przemienić w gorycz i klarowność piwa?

Coś w tym jest <luzik>
totep
Moderator
Moderator

Postprzez abak » środa, 19 lutego 2014, 20:02

No i mnie w tej ustawie nie ma i gitra.... osoba ze starym egzaminem asesorem sądowym nie zostanie, lubię nasze Państwo coraz bardziej, żałuję że w swoim czasie nie malowałem kominów dzisiaj byłbym premierem
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez censor » środa, 19 lutego 2014, 20:12

abak napisał(a):osoba ze starym egzaminem asesorem sądowym nie zostanie
Abaku, kiedyś to pewnie wpadnie do opiniowania. Nie mogę przeceniać swoich możliwości, ale postaram się to "zausterkować".
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Re: Odp: Projekt ustawy o asesurze

Postprzez romanoza » środa, 19 lutego 2014, 20:14

Kiedyś z tego co pamiętam byli viceprokuratorzy.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez falkenstein » środa, 19 lutego 2014, 20:20

i nadporucznicy
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » środa, 19 lutego 2014, 20:44

a w emesie podszyszkownicy...
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Michał44 » piątek, 21 lutego 2014, 10:30

Swego czasu asesor miał obowiązek orzekać również jako delegowany do składów trójkowych w II instancji. To była świetna szkoła dla raczkujących sędziów. Mogli podpatrzeć styl pracy sędziów i asesorów w innych, często podobnych sprawach oraz poobserwować pracę nad sprawą sędziów z okręgu. Z drugiej strony sędziowie okręgowi zapoznawali się z takim delikwentem i mogli ocenić jego (jej) sposób rozumowania, niezależność poglądów, ale i podatność na naciski etc. To później dawało więcej danych do głosowania na zgromadzeniach.
Myślę, że odejście od tego typu delegacji w ramach doskonalenia zawodowego asesorów nie było dobrym pomysłem.
Michał44
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » piątek, 21 lutego 2014, 10:48

A ja myślę, że dobrym. Delegowanie do sądu wyższego rzędu jest – w ogólności – dla sędziego (tego już mianowanego) pewnego rodzaju wyróżnieniem i nie każdy takie zaproszenie otrzymuje (różnie to bywa, czasami są rozsyłane informacje do sądów niższego rzędu o możliwości zgłaszania się na delegacje, i tak potem opiniuje kandydatury kolegium). Nie sądzę też, żeby asesor będący w składzie "trójkowym" w instancji odwoławczej specjalnie "wychylał się" ze swoimi odmiennymi poglądami na sprawy, gdyby wyczuł, że je ma odmienne w stosunku do pozostałych członków składu orzekającego. Raczej będzie siedział jak mysz pod miotłą, nie wiedząc, czy mu to pomoże czy zaszkodzi. Bo asesor głównie myśli o jednym: dostać nominację. I nie jest to żadna ujma, że tak myśli. To naturalne.
censor
VIP
VIP

Postprzez inger » piątek, 21 lutego 2014, 11:41

Taka tylko uwaga, ze proces nominacji na asesora będzie tak samo dlugi jak na sędziego. Z tego punktu widzenia nie ma co się tak ekscytować powrotem asesora, bo podstawowa funkcja i zaleta asesora z przeszłości - szybkie rzucenie wydajnej siły roboczej tam gdzie się pali - odpada.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » piątek, 21 lutego 2014, 11:53

inger napisał(a):podstawowa funkcja i zaleta asesora z przeszłości - szybkie rzucenie wydajnej siły roboczej tam gdzie się pali

A ja myślałem że sędziom chodzi przede wszystkim o lepszy sposób weryfikacji umiejętności kandydata… :roll:

Mojego komentarza natomiast tyle, że w uzasadnieniu projektu ustawy przywracającej – w zmienionym kształcie – instytucję usuniętą z porządku prawnego przez Trybunał Konstytucyjny chciałbym zobaczyć przede wszystkim wyczerpującą argumentację dlaczego zgłaszany projekt jest zgodny z Konstytucją. Tu zaś odniesiono się do tego nader skąpo.
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez inger » piątek, 21 lutego 2014, 12:22

Pisałam wyraźnie tylko o jednym punkcie widzenia, o jednym aspekcie sprawy. O tym, o czym się myśli i co się wspomina, a nie wypada mówić głośno ;)
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » piątek, 21 lutego 2014, 13:31

Morg napisał(a):w uzasadnieniu projektu ustawy przywracającej – w zmienionym kształcie – instytucję usuniętą z porządku prawnego przez Trybunał Konstytucyjny chciałbym zobaczyć przede wszystkim wyczerpującą argumentację dlaczego zgłaszany projekt jest zgodny z Konstytucją. Tu zaś odniesiono się do tego nader skąpo.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Asesorów mianował Ziobro. Natomiast wszystko to co w materii sądownictwa wymyśli PO jest ex lege zgodne z Konstytucją.
censor
VIP
VIP

Postprzez Orlando » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 13:13

Druk sejmowy nr 2299
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/Przebi ... sp?nr=2299
Na razie ten link nie działa, ale wkrótce chyba powinien.
A do rzeczy. Ja nie rozumiem następujących spraw:
1. Jak ma być niezawisły asesor, który ma 5 lat na to żeby sobie zasłużyć na nominację i jeśli w tym czasie narazi się komuś, to po upływie okresu mianowania musi szukać nowej pracy.
2. TK w uzasadnieniu wyroku z 2007 roku napisał wyraźnie, że przesłanką usprawiedliwiającą powierzenie asesorowi czynności z zakresu wymiaru sprawiedliwości nie może być dokształcanie czy też sprawdzanie kandydata na sędziego. Projektodawca najwyraźniej zignorował to.
3. Z orzeczenia wynika raczej, że taką usprawiedliwiającą przyczyną może być odciążenie sędziów, bo TK dopuścił orzekanie przez asesorów w sprawach drobniejszych. W tym kontekście nie rozumiem dlaczego projekt wyklucza tylko tymczasowe aresztowanie i sprawy upadłościowe. Czy te sprawy są naprawdę gatunkowo cięższe od pozbawienia władzy rodzicielskiej? Albo np. uzgodnienia treści kw? Albo skazania na - dajmy na to - 5 lat tiurmy?
"To do our work, we all have to read a mass of papers. Nearly all of them are far too long. This wastes time, while energy has to be spent in looking for the essential points." (W. Churchill, Brevity. Memorandum by the Prime Minister, 9-08-1940)
Orlando
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 14:30

censor napisał(a):
Morg napisał(a):w uzasadnieniu projektu ustawy przywracającej – w zmienionym kształcie – instytucję usuniętą z porządku prawnego przez Trybunał Konstytucyjny chciałbym zobaczyć przede wszystkim wyczerpującą argumentację dlaczego zgłaszany projekt jest zgodny z Konstytucją. Tu zaś odniesiono się do tego nader skąpo.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Asesorów mianował Ziobro. Natomiast wszystko to co w materii sądownictwa wymyśli PO jest ex lege zgodne z Konstytucją.

przychylam Censorowi
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez marciano » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 15:57

O ile pamiętam TK zakwestionował wówczas sam tryb powoływania asesora (przez ministra) a nie zanegował dopuszczalności istnienia takiego stanowiska z nominacją na czas określony. To sejm wówczas trochę nadgorliwie wywalił całkowicie asesora z systemu. Co nie zmienia faktu, iż Censor ma rację, toż rząd nie ukrywa, a wręcz się sam chwali że ma przyjazny TK ;)
marciano
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez gelo.p » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 16:36

W uzasadnieniu projektu jest napisane, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołując asesorów sądowych będzie działał z wykorzystaniem prerogatywy, o której mowa w art. 144 ust. 3 pkt 17 Konstytucji RP. Bardzo ciekawe, bo w punkcie tym jest mowa tylko o sędziach.
Więc kompetencja Prezydenta o powołaniu asesorów podlega kontrasygnacie Prezesa Rady Ministrów ,czyli jakie to uniezależnienie od władzy wykonawczej...zamiana Ministra Sprawiedliwości przy poprzedniej asesurze zakwestionowanej przez TK na Prezesa Rady Ministrów.
grzegorz piotr
gelo.p
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Projekty