Projekt ustawy o asesurze

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Projekt ustawy o asesurze

Postprzez Zenobiusz » środa, 31 grudnia 2014, 18:36

SteveHardin napisał(a):Szybka lektura projektu przekonuje, że idą zmiany na gorsze. Jestem na aplikacji ogólnej i poważnie się zastanawiam nad tym, w co się ładuję. Nie obejmie mnie staż referendarski, więc po ewentualnym zdanym egzaminie sędziowskim musiałbym szukać zatrudnienia jako asystent sędziego... Wymóg 18 miesięcy wykonywania "czynności wymagających wiedzy prawniczej" w odniesieniu do osób po aplikacji jest absurdalny, skoro takiej wiedzy wymaga samo jej odbywanie. Mam za sobą 9 miesięcy stażu w kancelarii które na pewno nie będą uwzględniane i 3 miesiące jako asystent. Jednocześnie po zniesieniu stażu referendarskiego nie mam gwarancji zatrudnienia choćby jako asystent. Cóż to za system, w którym osoba po zdanym egzaminie sędziowskim ma sobie sama szukać pracę? Dodam, że zostać asesorem nie będzie pewnie łatwiej niż obecnie zostać sędzią, bo etaty się cudownie nie rozmnożą

W praktyce etatów asystenckich zwalnia się tyle, że z zatrudnieniem na tym stanowisku nie powinno być problemu. Gorzej z etatami referendarskimi.
Zenobiusz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez SteveHardin » wtorek, 6 stycznia 2015, 13:18

Harry napisał(a):
SteveHardin napisał(a): Cóż to za system, w którym osoba po zdanym egzaminie sędziowskim ma sobie sama szukać pracę?

Nic dziwnego, bo każdy kto ukończył starą aplikację był w takiej sytuacji.

Teraz po odbyciu aplikacji ogólnej mam zagwarantowane zatrudnienie jako asystent, a po aplikacji sędziowskiej już nie. Nie żeby było nie wiadomo jak trudno zostać asystentem, ale brak tu elementarnej logiki.
Właściwością umysłów ograniczonych jest przypisywanie ciasnoty duchowej wyłącznie innym osobom.
Jack London - "Martin Eden"
SteveHardin
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: karnista z zamiłowania

Postprzez zawadiaka » czwartek, 26 lutego 2015, 23:31

SteveHardin napisał(a):Szybka lektura projektu przekonuje, że idą zmiany na gorsze. Jestem na aplikacji ogólnej i poważnie się zastanawiam nad tym, w co się ładuję. Nie obejmie mnie staż referendarski, więc po ewentualnym zdanym egzaminie sędziowskim musiałbym szukać zatrudnienia jako asystent sędziego... Wymóg 18 miesięcy wykonywania "czynności wymagających wiedzy prawniczej" w odniesieniu do osób po aplikacji jest absurdalny, skoro takiej wiedzy wymaga samo jej odbywanie. Mam za sobą 9 miesięcy stażu w kancelarii które na pewno nie będą uwzględniane i 3 miesiące jako asystent. Jednocześnie po zniesieniu stażu referendarskiego nie mam gwarancji zatrudnienia choćby jako asystent. Cóż to za system, w którym osoba po zdanym egzaminie sędziowskim ma sobie sama szukać pracę? Dodam, że zostać asesorem nie będzie pewnie łatwiej niż obecnie zostać sędzią, bo etaty się cudownie nie rozmnożą

SteveHardin napisał(a):
Harry napisał(a):
SteveHardin napisał(a): Cóż to za system, w którym osoba po zdanym egzaminie sędziowskim ma sobie sama szukać pracę?

Teraz po odbyciu aplikacji ogólnej mam zagwarantowane zatrudnienie jako asystent, a po aplikacji sędziowskiej już nie. Nie żeby było nie wiadomo jak trudno zostać asystentem, ale brak tu elementarnej logiki.

Muszę sobie pozwolić na kilka uwag. Po pierwsze, za słusznie minionych czasów po ukończeniu studiów prawniczych dostawało się nakaz pracy w prokuraturze PRL, bo był to też system, który takie właśnie nakazy i gwarancje zatrudnienia oferował. Obecnie niewiele kierunków studiów gwarantuje zatrudnienie, może teologia kapłańska jest tu wyjątkiem. Poza tym, aktualnie projektowane zmiany przewidują zniesienie stypendium i wprowadzenie wynagrodzenia. Po zakończonej aplikacji, jak rozumiem, będzie mógł Pan (a właściwie Pana młodsi koledzy) zostać adwokatem bez obowiązku zwrotu stypendium, a zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą środowiska sędziowskiego, to pozwoli najlepiej się Panu przygotować do wykonywania zawodu sędziego.
Prawnik nie powinien ograniczać się do wskazania, co jest zgodne z ustawą, lecz powinien rozważyć: czy to, co nakazuje ustawa jest rzeczywiście prawem?
Immanuel Kant
zawadiaka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » czwartek, 26 lutego 2015, 23:49

" a zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą środowiska sędziowskiego, to pozwoli najlepiej się Panu przygotować do wykonywania zawodu sędziego."

Ale o co chodzi i co to za linia orzecznicza "środowiska sędziowskiego"?
suzana22
VIP
VIP

Postprzez zawadiaka » czwartek, 26 lutego 2015, 23:54

suzana22 napisał(a):" a zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą środowiska sędziowskiego, to pozwoli najlepiej się Panu przygotować do wykonywania zawodu sędziego."

http://www.iustitia.pl/opinie/925-opinia-iustitii-dotyczaca-przywrocenia-asesury
Prawnik nie powinien ograniczać się do wskazania, co jest zgodne z ustawą, lecz powinien rozważyć: czy to, co nakazuje ustawa jest rzeczywiście prawem?
Immanuel Kant
zawadiaka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » czwartek, 26 lutego 2015, 23:56

zawadiaka napisał(a):
suzana22 napisał(a):" a zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą środowiska sędziowskiego, to pozwoli najlepiej się Panu przygotować do wykonywania zawodu sędziego."

http://www.iustitia.pl/opinie/925-opinia-iustitii-dotyczaca-przywrocenia-asesury

Nadal nie rozumiem, o jakiej linii orzeczniczej piszesz; jacy sędziowie i co w sprawach wykonywania zawodu sędziowskiego orzekali?
suzana22
VIP
VIP

Postprzez zawadiaka » piątek, 27 lutego 2015, 00:01

Przeciez to bylo sformulowanie uzyte z przymruzeniem oka i zaraz wyjasnione przez podanie linku.
Immanuel Kant
zawadiaka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » środa, 18 marca 2015, 18:46

kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez abak » czwartek, 19 marca 2015, 08:50

Harry napisał(a):

witaj w klubie, rewolucja wymaga ofiar, byłem nią ja możesz być i Ty ;) :-P :twisted:
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Poprzednia strona

Powrót do Projekty