Projekt ustawy o asesurze

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Projekt ustawy o asesurze

Postprzez kola_iwan » czwartek, 4 grudnia 2014, 18:24

Zenobiusz: w pełni zgoda co do tego przepisu przejściowego. O tym dokładnie piszemy w naszym liście do posłów. Co więcej, ci wredni aplikanci upomnieli się o przepis przejściowy nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich którzy dziś mają prawo ubiegać się o SSR.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Zenobiusz » czwartek, 4 grudnia 2014, 18:31

Hmmm oryginalnego listu nie czytałem, a w relacjach prasowych nie widziałem nic na temat osób po dawnej aplikacji sądowej.
Zenobiusz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » czwartek, 4 grudnia 2014, 19:15

aha, możecie się ze mną oczywiście nie zgadzać :-P , ale ja uważam, że powinienem mieć uprawnienia do bycia asesorem bez jakichkolwiek dodatkowych warunków czy stażów. Skoro miałby nastąpić powrót tej instytucji to logicznym jest, że skoro mam zdany egzamin to mam uprawnienie do ubiegania się o etat asesorski.
Dalej nie bardzo wiedziałem i wiem nadal co to za pomysł by po egzaminie sędziowskim dymać "obowiązkowo" za asystenta lub referendarza. Inaczej postrzegałem i postrzegam te zawody i doskonale pamiętam po co one powstały .....
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez kola_iwan » czwartek, 4 grudnia 2014, 19:59

Zenobiusz:jest w liście postulat przepisu przejściowego dla wszystkich, którzy dziś mają uprawnienia.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » czwartek, 4 grudnia 2014, 20:07

uprawnienia powinni mieć również Ci co je utracili ;) ,
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Odp: Projekt ustawy o asesurze

Postprzez inger » czwartek, 4 grudnia 2014, 20:18

no coż, aplikanci KSSiP podziela doświadczenia poprzednich pokoleń. może to nawet pomoże im jako niezbędne doświadczenie życiowe w późniejszej pracy. Aplikantom wydłuży się druga awansu i zmaleje jego pewność. Obiecano im złote góry (których nie miał nikt przed nimi), a tu zonk.
Tylko czy przywrócenie asesury przejdzie?
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » czwartek, 4 grudnia 2014, 20:36

Niestety cały czas pokutuje myślenie, że skoro ja miałem źle, to następne pokolenie nie może mieć nieco lepiej, normalniej...

Nie obiecywano nam złotych gór. Obiecano nam normalność, taką jaka jest w cywilizowanych państwach Europy Zachodniej (tak, tam też jest gwarancja).
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Odp: Projekt ustawy o asesurze

Postprzez inger » czwartek, 4 grudnia 2014, 21:32

Nie, Kola, to bylo podsumowanie wątku, nie ma zawiści, nie życzę wam źle. złote góry jak na nasze warunki były - w postaci praktycznej pewności szybkiego dożywotniego zatrudnienia. Nie znam się na obcych systemach, więc trudno mi ocenić co jest najczęstsze czy normalne, do czego porównać szkołę i drogę dojścia do zawodu. Wiem tylko, że w Niemczech jest sędzia na próbę, i odbycie takiej próby wcale nie zapewnia nominacji.
I powtórzę pytanie - czy powrót asesury jest taki pewny? Może wcale nie będziecie mieć tego problemu.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » czwartek, 4 grudnia 2014, 22:08

u nas było chyba 13 osób na etatowej i chyba tyle samo, a może mniej na pozaetatowej... strasznie dużo was było w jednym ośrodku... :shock:
beta
Moderator
Moderator

Postprzez kola_iwan » czwartek, 4 grudnia 2014, 22:20

inger: powrót asesury pewny nie jest, natomiast obserwując uważnie prace parlamentarne nad nim, oceniam prawdopodobieństwo jego uchwalenia na bardzo wysokie. Jest bardzo silna wola polityczna (Prezydent, Ministerstwo, KRS, większość sejmowa, część opozycji). Posłowie kompletnie nie przejmują się negatywnymi opiniami z punktu widzenia Konstytucji. Moje skromne doświadczenie legislacyjne (nabyte podczas naszej skutecznej walki o utrzymanie stażu referendarskiego) wskazuje, że jeśli jest wola polityczna, to argumenty niewiele znaczą).
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Zenobiusz » czwartek, 4 grudnia 2014, 22:33

kola_iwan napisał(a):inger: powrót asesury pewny nie jest, natomiast obserwując uważnie prace parlamentarne nad nim, oceniam prawdopodobieństwo jego uchwalenia na bardzo wysokie. Jest bardzo silna wola polityczna (Prezydent, Ministerstwo, KRS, większość sejmowa, część opozycji). Posłowie kompletnie nie przejmują się negatywnymi opiniami z punktu widzenia Konstytucji. Moje skromne doświadczenie legislacyjne (nabyte podczas naszej skutecznej walki o utrzymanie stażu referendarskiego) wskazuje, że jeśli jest wola polityczna, to argumenty niewiele znaczą).

Też odniosłem takie wrażenie, oglądając posiedzenia komisji i podkomisji. W zasadzie jedynej szansy niepowodzenia projektu upatruję w zakończeniu kadencji parlamentu.
Zenobiusz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » piątek, 5 grudnia 2014, 02:38

Najśmieszniejsze jest to, że wola przywrócenia asesury nie ma nie tylko konstytucyjnej podstawy, ale i racjonalnych powodów.

KRS przeprowadziła jakąś ankietę wśród radców prawnych i adwokatów, kogo lepiej oceniają jako sędziów ze względów na warsztat pracy - sędziów po asesurze czy sędziów po referendarzowaniu lub asytowaniu. Ciekawe, jakiej spodziewali się odpowiedzi, skoro porównywali osoby, które przez 2-4 lata były de facto sędziami, z osobami, które przez taki okres sędziami nie były. Powinni porównać osoby po asesurze z osobami, które wcześniej będąc referendarzami lub asystentami również przez okres od 2 do 4 lat wykonywały zawód sędziego. Albo osoby, które były asesorami bez votum, ale podejrzewam, że taka anomalia się nie zdarzała :lol:

Ocena zasadności przywrócenia asesury powinna poza tym nie być takim swoistym "exit poll", bo to, jak najnowsze wydarzenia uczą, bywa zawodne, ale powinna być zrobione rzetelnie, w oparciu o badania aktowe na reprezentatywnej grupie sędziów, wizytacji na salach, etc. Inaczej to jest tak, że jaka metodologia, takie wyniki.

Z mojego punktu widzenia okres kilku lat bycia referendarzem, kiedy to startowałem w kolejnych konkursach, to okres stracony pod względem znajomości systemu prawa, orzecznictwa, warsztatu sędziego. Te zawody do siebie nie przystają. Wszedłem oczywiście w sądzenie po tym okresie, ponoć nawet nieźle mi idzie, ale czuję, że zaraz po egzaminie to wejście byłoby bardziej naturalne, płynniejsze, mniej stresogenne. Po prostu po 3 latach aplikacji i egzaminie sędziowskim człowiek kipi wiedzą - czas "stażu" zaś powoli ten wrzątek studzi. Jedyny argument na tak, za późniejszą nominacją, to doświadczenie życiowe i więcej siwych włosów na skroni (mam teorię, że srebrne nitki we włosach czynią sędziego wiarygodniejszym w oczach stron niźli przysłowiowe mleko pod wąsem :cool: )

Odrzucam również argument konieczności sprawdzenia kandydata na sędziego - w prosty sposób, jednym tylko pytaniem: ilu asesorów, jaki ich odsetek, nie zostawał później sędziami. Wedle mojej wiedzy to był procent nikły, wręcz zahaczający o promile. Czy więc dla odsiania takiej liczby "złych" kandydatów warto łamać Konstytucję...? I, przewrotne pytanie, na które, pozwólcie, odpowiedzmy sobie sami w duchu - czy aby asesura na pewno odsiała wszystkich tych, którzy do sądzenia się nie nadają...?
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Gotka » piątek, 5 grudnia 2014, 09:11

beta napisał(a):u nas było chyba 13 osób na etatowej i chyba tyle samo, a może mniej na pozaetatowej... strasznie dużo was było w jednym ośrodku... :shock:

Betko, takie proporcje były już zwykle w II połowie lat 90-tych
etatowymi aplikantami stawali się ci, którzy najlepiej zdali egzamin wstępny na aplikację, a później zwykle też te osoby zdawały na piątkę egzamin sędziowski i dostawały od razu etat asesorski, zaś reszta czekała przez czas do półtora roku - tak jak pisze abak
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez abak » piątek, 5 grudnia 2014, 10:36

Gotka napisał(a):
beta napisał(a):u nas było chyba 13 osób na etatowej i chyba tyle samo, a może mniej na pozaetatowej... strasznie dużo was było w jednym ośrodku... :shock:

Betko, takie proporcje były już zwykle w II połowie lat 90-tych
etatowymi aplikantami stawali się ci, którzy najlepiej zdali egzamin wstępny na aplikację, a później zwykle też te osoby zdawały na piątkę egzamin sędziowski i dostawały od razu etat asesorski, zaś reszta czekała przez czas do półtora roku - tak jak pisze abak

Beta inne czasy :D
pacz Gotka inne apelacje a praktyka ta sama .......... <rotfl>

Hammurabi napisał(a):Z mojego punktu widzenia okres kilku lat bycia referendarzem, kiedy to startowałem w kolejnych konkursach, to okres stracony pod względem znajomości systemu prawa, orzecznictwa, warsztatu sędziego. Te zawody do siebie nie przystają.

No i nie dziwię się temu, przecież w zupełnie innym celu powstał zawód referendarza i pierwotnie miał on również (podobnie jak asystent) służyć jako alternatywna droga do zawodu sędziego, lecz znacznie dłuższa bo 1 rok aplikacji referendarskiej 5 lat pracy egzamin sędziowski i asesura ......
z dalszą częścią Twojej wypowiedzi również się zgadzam, osobiście nie znam przypadku by ktoś po asesurze nie dostał nominacji, no chyba że sam zrezygnował :-P
i prawda jest taka zdawałem egzamin sędziowski (mistrzowski ;)) a nie asesorski (czeladniczy). Pisałem wyżej parodia by mając papiery mistrzowsie robić za czeladnika :)

a co do wpisu koli ;)
przychylam Ingerowi, nie ma we mnie zawiści bo o co? to, że Was się próbuje wymydlić to nic nowego, ale nie gniewaj się nie jesteście pępkiem świata ( tak jak i ja nim nie jestem i moje pokolenie wymydlonych) i nie jesteście najbardziej ukrzywdzeni przez los :-P i licytowanie się na zasługi i krzywdy nie ma sensu.
Trzymam kciuki, walczcie, może Wam się uda.
Ja .... w sumie położyłem już laskę na tym szkoda czasu i atłasu.
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » piątek, 5 grudnia 2014, 12:14

czas leci :-P :mrgreen: ;)
beta
Moderator
Moderator

Postprzez kola_iwan » piątek, 5 grudnia 2014, 12:15

abak: przepraszam, jeśli odniosłeś wrażenie, że chcę się z kimś przelicytowywać w rachunkach krzywd. Nie należę do osób, które tylko narzekają i bezczynnie patrzą jak narusza się ich prawa i (nie bójmy się tego słowa) interesy. Działam dość intensywnie, żeby ten projekt w niekorzystnym dla aplikantów kształcie nie wszedł w życie.
Powtórzę też coś, co wielokrotnie pisałem: uważam, że Was strasznie oszukali, zrobili Wam wielką niesprawiedliwość. Mam wielu kolegów którzy są w takiej sytuacji jak Ty i bardzo im współczuję. Ale to nie oznacza, że nam nie może być nieco lepiej...

Inger: mi nie chodzi o gwarancję zostania sędzią. Czegoś takiego być nie może. Chodzi o to, że poza wszystkimi wątpliwościami co do konstytucyjności, poza tym że drastycznie pogarsza on naszą sytuację prawną, wprowadza on (razem z równolegle procedowanym senackim projektem noweli ustawy o KSSiP) tak kuriozalną (już dla następnych roczników, nie dla nas) ścieżkę dojścia do zawodu sędziego, że nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Pozwólcie ż Wam ją naświetlę'
1. Zdajesz egzamin wstępny na aplikację sędziowską. Nie dostajesz już stypendium, lecz wynagrodzenie za pracę (niższe niż dotychczas). Masz podwójną podległość służbową: Dyrektorowi KSSiP i Prezesowi SO.
2. Po trzech latach tej schizofrenii zdajesz egzamin sędziowski.
3. Po zdanym egzaminie musisz sam znaleźć sobie zatrudnienie jako asystent lub referendarz. Musisz przepracować w tym charakterze 1,5 roku, żeby móc wystartować w konkursie na asesora. Możesz startować w jednym konkursi na asesora naraz.
4. Jak Ci się uda wygrać konkurs, pracujesz 5 lat jako asesor. Po ukończeniu asesury lądujesz na bruku, szukasz sobie nowej pracy, a w międzyczasie startujesz w konkursie na SSR (możesz startować w jednym konkursie naraz).

Niech mi ktokolwiek powie, że twórcy takiego systemu myśleli o dobru wymiaru sprawiedliwości i jakości przyszłych sędziów...
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beta » piątek, 5 grudnia 2014, 12:17

taaa, łatwo nie jest... :?
beta
Moderator
Moderator

Postprzez inger » piątek, 5 grudnia 2014, 12:31

Kola, to przykład na to, że nie ma długofalowej wizji i koncepcji oraz konsekwencji. ustawodawca jak zwykle odbija się od ściany do ściany. najpierw rozmach, drugi KSAP, druga Ecole de coś tam, bez liczenia się z pieniędzmi, a potem w drugą stronę, bo jednak nas nie stać. bez decyzji, czy sami szkolimy przyszłych sędziów,czy bierzemy z innych zawodów. bez pomyślunku, ile marnuje się wykształconych osób z egzaminem, bo ilu już zrezygnowało lub zrezygnuje z tej ścieżki kariery.

to jedno zgłoszenie na jeden konkurs w danym okresie - też mi się nie podoba, miałoby sens, gdyby procedura trwała trzy miesiące, a nie ponad rok.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » piątek, 5 grudnia 2014, 12:40

inger, a ja cały czas uważam że koncepcja "nowego KSAPu" (notabene KSAP polscy politycy też praktycznie rozwalili, bo ludzie po nim byli zbyt kompetentni i zagrażali swobodzie zatrudniania kolesi) jest słuszna. To jest właśnie ta normalność, o której pisałem, funkcjonująca w wielu krajach Europy Zachodniej...a KSSiP przy wszystkich swoich wadach sprawdził się przez te 5 lat, świadczą o tym choćby międzynarodowe sukcesy aplikantów.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » piątek, 5 grudnia 2014, 14:41

kola_iwan napisał(a): Ale to nie oznacza, że nam nie może być nieco lepiej...

zgoda, ale wolałbym, by to lepiej było również takim jak ja :-P, inaczej mówiąc zmiana zapisów powinna dotyczyć wszystkich "wykluczonych".
nie masz za co przepraszać, w sumie to podziwiam Waszą determinację, nie chcę siać defetyzmu ;) :-P , ale nie posłuchają Was, no chyba że w swoich szeregach będziecie mieć syna jakiegoś b. ważnego posła lub senatora, wtedy... kto wie.... :-P
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Zenobiusz » piątek, 5 grudnia 2014, 17:25

Z przepisem przejściowym co do stażu referendarskiego im się udało, pomimo silnego oporu Ministerstwa Sprawiedliwości. Mają tę przewagę nad starymi aplikantami, że są skoncentrowani w jednym ośrodku i się znają. Zebranie 140 starych aplikantów z dwóch ostatnich roczników, żeby wspólnie podpisać list graniczyłoby z cudem.
Zenobiusz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » piątek, 5 grudnia 2014, 22:12

chyba czech 2007 rownież w grę wchodzi :-), ale rzeczywiście masz rację, ponadto kola i jego koledzy i koleżanki walczą w moim roczniku ludzie zrobili inaczej, część załapała się na etaty asystenckie i przetrwała...... kilku jest sędziami, część zdawała jednocześnie egzamin sędziowski i wstępny na aplikację adwokacką lub radcowską (z uwagi na wykasowanie ustawy ziobrowskiej w 2006r) te osoby od razu zakładały, że nie będą sędziami, i część z nich wygrała bo .... izba adwokacka warszawska dokonywała wpisów na podstawie własnej uchwały, że z uwagi na wyrok TK oni przyjmują 3 -letni staż a inni??? nie wiem każdy starał się poszukać swojej drogi.
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Zenobiusz » sobota, 6 grudnia 2014, 11:38

Piszę o ostatnich dwóch rocznikach (2009 i 2010) r.bo te osoby nie będą miały szansy uzyskać 6-letniego stażu pracy na stanowisku asystenta i referendarza, na dzień wejścia w życie ustawy przywracającej asesurę. Natomiast powinni wprowadzić przepis przejściowy obejmujący wszystkich absolwentów dawnej sądówki. Tym bardziej, że niemal wszyscy obecni kandydaci na stanowiska sędziów to właśnie takie osoby.
Uzyskałem informację, że w opinii do projektu Iustitia prawdopodobnie podniosła ten problem.
Zenobiusz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez SteveHardin » poniedziałek, 29 grudnia 2014, 20:45

Szybka lektura projektu przekonuje, że idą zmiany na gorsze. Jestem na aplikacji ogólnej i poważnie się zastanawiam nad tym, w co się ładuję. Nie obejmie mnie staż referendarski, więc po ewentualnym zdanym egzaminie sędziowskim musiałbym szukać zatrudnienia jako asystent sędziego... Wymóg 18 miesięcy wykonywania "czynności wymagających wiedzy prawniczej" w odniesieniu do osób po aplikacji jest absurdalny, skoro takiej wiedzy wymaga samo jej odbywanie. Mam za sobą 9 miesięcy stażu w kancelarii które na pewno nie będą uwzględniane i 3 miesiące jako asystent. Jednocześnie po zniesieniu stażu referendarskiego nie mam gwarancji zatrudnienia choćby jako asystent. Cóż to za system, w którym osoba po zdanym egzaminie sędziowskim ma sobie sama szukać pracę? Dodam, że zostać asesorem nie będzie pewnie łatwiej niż obecnie zostać sędzią, bo etaty się cudownie nie rozmnożą
Właściwością umysłów ograniczonych jest przypisywanie ciasnoty duchowej wyłącznie innym osobom.
Jack London - "Martin Eden"
SteveHardin
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: karnista z zamiłowania

Postprzez Harry » środa, 31 grudnia 2014, 11:46

SteveHardin napisał(a): Cóż to za system, w którym osoba po zdanym egzaminie sędziowskim ma sobie sama szukać pracę?

Nic dziwnego, bo każdy kto ukończył starą aplikację był w takiej sytuacji.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty