Powrót do starej procedury, czyli nowe - stare KPK

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Powrót do starej procedury, czyli nowe - stare KPK

Postprzez andrzej74 » czwartek, 14 kwietnia 2016, 13:58

na nowych, mimo uprzedniego pouczenia w tym o 386 /a tam była mowa o 100 i 422/ i braku konieczności pouczenia ponownego w ww zakresie ja mam zamiar poszerzyć obowiązkowe pouczenia m.in. o 100 i 419. Stare nowe dotyczą tylko spraw 01.07-15.04.
mam publikacje po 15.04 - nie bede wysyłał, ew. przywrócę termin bo może sie okazać że odwoławczy nie rozpozna apelacji...
Generalnie kolejny raz nie pomysleli...
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Arwena » czwartek, 14 kwietnia 2016, 14:44

ja dziś kończyłam dwie sprawy, pouczyłam już o nowej 100 par.3 kpk bo zrobiłam publikacje... nikt nic nie kojarzy- prokuratorzy i adwokaci- zero
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez sebus » czwartek, 14 kwietnia 2016, 14:45

Czy art. 23 nakazujący doręczanie "pouczeń" powoduje konieczność przerwy/odroczenia gdy jutro jest wokanda :?:
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Arwena » czwartek, 14 kwietnia 2016, 14:55

możesz pouczyć na sali- gorzej jak nie przyjdą... no i jeśli to są sprawy sprzed 30.06.2015
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » czwartek, 14 kwietnia 2016, 14:57

nie pouczamy w sprawach które wpłynęły od 1.07 do 15.04.
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Żagiel » czwartek, 28 kwietnia 2016, 09:00

Mamy kolejny projekt zmian w kpk - druk 451. Nie chcę otwierać nowego wątku, bo projekt nie jest obszerny.

W art. 360 nowy par. 4 przewiduje, że na postanowienie w przedmiocie wyłączenia jawności rozprawy przysługuje zażalenie - kolejna cegiełka do przyspieszenia procesu.

Nowy art. 357 przewiduje obligatoryjne zezwolenie mediom na nagrywanie rozprawy: "§ 1. Sąd zezwala przedstawicielom środków masowego przekazu na dokonywanie za pomocą aparatury utrwaleń obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy."

Zmiana ma dot. udziału przedstawicieli społecznych. Dużo w tej materii będzie zależało od woli stron.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Olga » czwartek, 28 kwietnia 2016, 09:16

Pewnie procesy pokazowe staną się regułą ....

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Olga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Kret » czwartek, 28 kwietnia 2016, 09:49

Oczywiście przy niemożności wyłączenia jawności na wniosek oskarżonego bez zgody oskarżyciela. Bo przecież powszechnie wiadomo, że jak oskarżony, to znaczy, że winny. <luzik>
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » czwartek, 28 kwietnia 2016, 09:57

Kret napisał(a):Oczywiście przy niemożności wyłączenia jawności na wniosek oskarżonego bez zgody oskarżyciela. Bo przecież powszechnie wiadomo, że jak oskarżony, to znaczy, że winny. <luzik>

A jak przypadkiem sąd uniewinni, to znaczy że został przekupiony przez będącego częścią sitwy i opłacanego milionami przez oskarżonego adwokata. :twisted:
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » czwartek, 28 kwietnia 2016, 11:09

proponuje nowelizacje kpk -
1/ oskarżony ma obowiązek dowodzić swej niewinności i uwazą sie go za winnego dopóki jego niewinność zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem izby ludowej
2/ istniejące wątpliwości nie sprzeciwiają sie stwierdzeniu winy oskazonego
3/ uniewinnienie przez Sąd Powszechny podlega kontroli przez Izbę Ludową
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » czwartek, 28 kwietnia 2016, 11:53

Andrzeju po co ta nowelizacja. Te twoje propozycje są już od dawien dawna w użyciu w polskim postępowaniu karnym, gdzie szczególnie przed sądami odwoławczymi swoją niewinność rzeczywiście trzeba udowodnić. Plaga uchyleń, do jakiej dopuściły sądy odwoławcze jest na to oczywistym dowodem.
Nie gdzie indziej, jak właśnie tak ukuto pogląd, że wyrok uniewinniajacy powiniej chociaż dwa razy przejść przez pierwszą instancję.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Żagiel » środa, 18 maja 2016, 22:44

"Komisja sejmowa: Dyskusja o zakresie jawności rozpraw":

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... -sejm.html
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » czwartek, 19 maja 2016, 20:05

Wprowadzona z dniem 15 kwietnia 2016 roku nowelizacja Kpk w połączeniu z pozostałościami nowelizacji, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 roku pozwoli na bardzo oryginale ukształtowanie procesu karnego nieznane prawdopodobnie w żadnym innym kraju. Otóż obecnie obowiązujące przepisu pozwalają na to, żeby w procesie karnym nie uczestniczył nie tylko oskarżony, kiedy sąd uzna jego obecność za nieobowiązkową ale również prokurator w sprawie, w której postępowanie przygotowawcze toczyło się w formie dochodzenia. Jeśli oskarżony nie ustanowi obrońcy z wyboru, proces karny będzie prowadzony tylko przez osamotniony sąd. Sąd będzie wykonywał samodzielnie wszystkie czynności i samodzielnie przeprowadzał postępowanie dowodowe po to by na końcu wydać wyrok, którego nikomu nie będzie musiał doręczać. Następnie taki wyrok zostanie uchylony przez sąd w składzie jednego sędziego (to najwyższy wyraz feudalizmu w systemie sądownictwa, bo czym innym jest kontrola instancyjna sprawowana przez jednego sędziego uznawanego w tym przypadku po prostu na lepszego i mądrzejszego niż tego z pierwszej instancji) a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania np. w celu przesłuchania ponownie oskarżonego, który wszak nie uczestniczył w procesie i w ogóle może odmówić składania wyjaśnień oraz w celu jeszcze dokładniejszej i bardziej pogłębionej analizy materiału dowodowego, której z niewiadomych przyczyn nie mógł przeprowadzić ten mądrzejszy. Może całą sytuacje uratuje złożenie skargi przez odpowiednio poinstruowanego przez ministra prokuratora na wyrok uchylający i sprawa nie będzie się toczyć ponownie. Może...

Zastanawiam się jaki cel miał ustawodawca uchwalając taki zestaw przepisów. Bo czy takie sądownictwo ma sens? Czy też może należy zagrać w escape court...
amelius

Postprzez Olga » czwartek, 19 maja 2016, 22:33

może tak być choć nie musi; Sąd uzna za obowiązkowy udział w sprawie prokuratora, tak jak i oskarżonego

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka
Olga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » czwartek, 19 maja 2016, 22:51

Olga napisał(a):może tak być choć nie musi; Sąd uzna za obowiązkowy udział w sprawie prokuratora, tak jak i oskarżonego

A po co? ;)
:D

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez andrzej74 » piątek, 20 maja 2016, 07:19

Dreed napisał(a):
Olga napisał(a):może tak być choć nie musi; Sąd uzna za obowiązkowy udział w sprawie prokuratora, tak jak i oskarżonego

A po co? ;)
:D

proka - chociażby by nie przerywać czy odraczać jak bedzie wniosek z 387, bo nie ma podobnego przepisu który był przy uproszczu.. a oskarżonego - cóz niech się pofatyguje przed oblicze sundu ;) , a poważnie czasami trza pana dosłuchać, mam pana z in postu który ma zarzut ukrycia dokumentu - a z jego wyjaśnień wynika, że po prostu zgubił bo miał tergo za dużo - i jak go nie dosłuchać w jurysdykcyjnym <luzik>
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » piątek, 20 maja 2016, 07:49

andrzej74 napisał(a):mam pana z in postu który ma zarzut ukrycia dokumentu - a z jego wyjaśnień wynika, że po prostu zgubił bo miał tergo za dużo - i jak go nie dosłuchać w jurysdykcyjnym <luzik>

Czyli szkodnictwo w łączności. Sprawa prosta. Jak to prywatny list to dycha. Jak urzędowy - dwadzieścia pięć. Tajga się sama nie wyrąbie.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » piątek, 20 maja 2016, 08:04

falkenstein napisał(a):
andrzej74 napisał(a):mam pana z in postu który ma zarzut ukrycia dokumentu - a z jego wyjaśnień wynika, że po prostu zgubił bo miał tergo za dużo - i jak go nie dosłuchać w jurysdykcyjnym <luzik>

Czyli szkodnictwo w łączności. Sprawa prosta. Jak to prywatny list to dycha. Jak urzędowy - dwadzieścia pięć. Tajga się sama nie wyrąbie.

<mysli> <glupek> sorki falku ale mam odmienną koncepcję wyroku :-P... a jak się czyta co się tam wyrabiało....
tak sie tylko zastanawiam ile podpisów na zpo zostało podrobionych....ostatnio miałem sprawę że pan siedział od paru miesięcy w asiu na drugim końcu polski /dowiedziałem sie dzień przed rozprawą, nie opuszczał miejsca odosobnienia/ - a na zpo wezwania wysłanego do jego miejsca zamieszkania widniał jego podpis tj. że doręczono adresatowi ... bilokacja czy cuś....
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » piątek, 20 maja 2016, 08:42

@andrzej74

W tym konkretnym przypadku oskarżonego przekonałeś mnie, ale jednak to dla mnie byłby wyjątek od zasady.
Prokuratura mi osobiście na gruncie szaleństwa uchyłowego SO nigdy nie była potrzebna. Szybciej i dokładniej idzie mi samemu. :)
..mamo chwalą nas...

Myślę, że każdy z nas będzie miał inne spojrzenia. Pamiętam jak miło się spieralismy o samą byłą procedurę.. ;)

"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez amelius » piątek, 20 maja 2016, 09:39

Olgo, ale chodzi o to, żeby prokurator sam z siebie uznawał swój udział za obowiązkowy, żeby chciał w nim uczestniczyć, żeby mu na tym zależało. Życzyłbym sobie, żeby system tak był skonstruowany, żeby to miało sens, a prokurator miał możliwość i potrzebę uczestniczenia w procesie, żeby był w nim samodzielny a nie sterowany wytycznymi. O to mi chodzi. A nie o to, żeby zmuszać prokuratora do udziału, bo który będzie zadowolony w tym systemie, że musi iść do sądu?
amelius

Postprzez wanam » piątek, 20 maja 2016, 11:04

amelius napisał(a):

Olgo, ale chodzi o to, żeby prokurator sam z siebie uznawał swój udział za obowiązkowy, żeby chciał w nim uczestniczyć, żeby mu na tym zależało. Życzyłbym sobie, żeby system tak był skonstruowany, żeby to miało sens, a prokurator miał możliwość i potrzebę uczestniczenia w procesie, żeby był w nim samodzielny a nie sterowany wytycznymi. O to mi chodzi. A nie o to, żeby zmuszać prokuratora do udziału, bo który będzie zadowolony w tym systemie, że musi iść do sądu?

Ława przysięgłych, jak w Galicji. I zgodnie z poglądami dominującej obecnie dwuwładzy, i na ludowo, a jak prok nie przekona, bo go nie ma, to sąd nie orzeknie kary. :p
Szkoda tylko podatnika.
wanam
VIP
VIP

Poprzednia strona

Powrót do Projekty