Powrót do starej procedury, czyli nowe - stare KPK

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Powrót do starej procedury, czyli nowe - stare KPK

Postprzez inger » piątek, 11 marca 2016, 18:23

W prasie było, a to źródło :)
Może 335 nie liczą się statystycznie? Może nie są cenione?
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » piątek, 11 marca 2016, 18:28

inger napisał(a):W prasie było, a to źródło :)

Też mi się tak wydaje, i dlatego spadła imilość aktów oskarżenia, ale to niestety świadczy o ignorancji minsterstwa
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez andrzej74 » piątek, 11 marca 2016, 18:36

Ale za to beznadziejnych zmorzen odmów policyjnych duzo, No i uchylow tychże.
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Żagiel » poniedziałek, 14 marca 2016, 10:03

Tutaj piszą, że ustawa wejdzie w życie w 1 kwietnia.

http://www.rp.pl/Prawo-karne/303149972- ... .html#ap-1

Ja w czasie Świąt tego czytać nie będę.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » poniedziałek, 14 marca 2016, 10:15

ja poproszę jeden kodeks z trzema stanami prawnym przed 1 lipca po 1 lipca do 1 kwietnia i po 1 kwietnia ...
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mpl » poniedziałek, 14 marca 2016, 10:43

inger napisał(a):W prasie było, a to źródło :)

Nie są cenione - przecież były jednoznaczne wypowiedzi, że tryby konsensualne to patologia. Przestępcę trzeba karać, a nie się z nim dogadywać.
mpl

Postprzez jaro123 » poniedziałek, 14 marca 2016, 10:59

andrzej74 napisał(a):ja poproszę jeden kodeks z trzema stanami prawnym przed 1 lipca po 1 lipca do 1 kwietnia i po 1 kwietnia ...

Raczej po 15 kwietnia 2016r. bo wtedy ma wejśc w życie kolejna nowelizacja
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez amelius » poniedziałek, 14 marca 2016, 14:25

Niech mi ktoś wskaże kraj, z jakiegokolwiek kręgu cywilizacyjnego, gdzie obowiązują jednocześnie trzy procedury karne!

Dlaczego w Polsce nikogo to nie dziwi? Powstają gładkie informacyjne artykuły, podczas gdy powinno się jasno i wyraźnie powiedzieć, że to jest chore. :evil:
amelius

Postprzez jaro123 » poniedziałek, 14 marca 2016, 15:23

Zgadzam się to jest chore, kraj "trzech procedur" (dobre określenie), niestety za każdym razem winny jest ustawodawca, i toustawodawca ponoć racjonalny... w co ja osobiście absolutnie nie wierzę...
jaro123
VIP
VIP

Postprzez andrzej74 » poniedziałek, 14 marca 2016, 15:25

a pamiętajmy, że po 1 lipca i kk i kpk był już również nowelizowane.... czyli trzeba cały czas sprawdzać co i kiedy obowiązywało...
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » poniedziałek, 14 marca 2016, 17:41

A pamiętajmy też, że sędziowie podlegają konstytucji i - co poniektórzy, ale jednak nie wszyscy, uważają, że mogą a nawet powinni nie stosować ustaw niekonstytucyjnych, zwłaszcza w dobie paraliżu i niepublikowania.
Więc teraz sędzia, który np. uważa możliwość prowadzenia dowodów z zatrutego drzewa za niekonstytucyjny - będzie stosował procedurę pokwietniową z wyjątkiem tej jej fragmentu, a inny sędzia, który tak nie uważa - bez takiego wyjątku.
Biedni ci obywatele. Nie mówiąc o adwokatach, którzy w dodatku nie wiedzą, na kogo (o jakich poglądach) trafią w odwoławczym.

To chyba należałoby zaraz na początku przewodu sądowego informować uczestników, że są sądzeni np. wg procedury 2a, albo powiedzmy 3b z wyjątkiem punktów od e) do h).

Cieszę się, że jestem cywilistką. Pieniądze też ważne, ale jak to pieniądze, wiadomo, rzecz nabyta; natomiast orzekać w takich warunkach karę pozbawienia wolności, to trzeba mieć - hm... - ujmujmy to tak: nerwy ze stali.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » wtorek, 15 marca 2016, 05:44

"rozprawa niniejsza odbywać się będzie w zgodzie z procedurą 2e wariant 3"

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Żagiel » wtorek, 15 marca 2016, 10:52

A jednak ma wejść w życie 15 kwietnia:

Art. 28. Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 2016 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 5, 81 i 109, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/207_u.htm
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez braga » środa, 16 marca 2016, 21:49

81) art. 351 otrzymuje brzmienie:

„Art. 351. § 1. Sędziego powołanego do orzekania w sprawie w składzie jednoosobowym albo sędziego sprawozdawcę wyznacza się w kolejności według wpływu sprawy oraz jawnej dla stron listy sędziów orzekających w danym sądzie lub wydziale. Odstępstwo od tej kolejności jest dopuszczalne tylko w formie pominięcia sędziego z powodu jego dłuższej choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych, bądź też ważnej przyczyny wynikającej z organizacji pracy w sądzie, co należy zaznaczyć w zarządzeniu o wyznaczeniu sędziego albo członków składu orzekającego.

§ 2. Jeżeli do orzekania w sprawie należy powołać więcej niż jednego sędziego, kolejnego albo kolejnych sędziów wyznacza się w drodze losowania. Sędzia wyznaczony w drodze losowania podlega wyłączeniu od udziału w kolejnych losowaniach przeprowadzanych w trybie niniejszego paragrafu, aż do wyboru w tej drodze wszystkich pozostałych sędziów z listy, o której mowa w § 1.

§ 3. Gdy w akcie oskarżenia zarzuca się popełnienie zbrodni zagrożonej karą 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności, wyznaczenia składu orzekającego dokonuje się na wniosek prokuratora lub obrońcy w drodze losowania. Sędzia wyznaczony w drodze losowania podlega wyłączeniu od udziału w kolejnych losowaniach przeprowadzanych w trybie niniejszego paragrafu aż do wyboru w tej drodze wszystkich pozostałych sędziów z listy, o której mowa w § 1. Prokurator może złożyć wniosek w akcie oskarżenia, a obrońca w ciągu 3 dni od dnia doręczenia mu odpisu aktu oskarżenia.

§ 4. Jeżeli sędzia wyznaczony w myśl przepisów § 1–3 nie może orzekać w sprawie z powodu przeszkody procesowej, przeszkody wynikającej z przepisów prawa o ustroju sądów, jego długotrwałej choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych, do orzekania w sprawie w jego miejsce wyznacza się innego sędziego w drodze losowania.

§ 5. W wypadku wskazanym w § 4 sędzia wyznaczony do orzekania w sprawie w miejsce sędziego wyznaczonego w myśl § 1 podlega z tego powodu jednokrotnemu pominięciu w kolejności wyznaczania do orzekania w trybie § 1. W wypadku wskazanym w § 4 sędzia wyznaczony do orzekania w sprawie w miejsce sędziego wyznaczonego w myśl § 2 podlega wyłączeniu od udziału w kolejnych losowaniach przeprowadzanych w trybie § 4 w celu zastąpienia sędziego wyznaczonego w myśl § 2 aż do wyboru w tej drodze wszystkich pozostałych sędziów z listy, o której mowa w § 1. W wypadku wskazanym w § 4 sędzia wyznaczony do orzekania w sprawie w miejsce sędziego wyznaczonego w myśl § 3 podlega wyłączeniu od udziału w kolejnych losowaniach przeprowadzanych w trybie § 4 w celu zastąpienia sędziego wyznaczonego w myśl § 3 aż do wyboru w tej drodze wszystkich pozostałych sędziów z listy, o której mowa w § 1.

§ 6. Jeżeli po wyznaczeniu składu orzekającego w myśl art. 349 § 1 albo art. 350 § 1 sprawa, zgodnie z przepisami postępowania, ma być rozpoznana w składzie złożonym z większej liczby sędziów, do orzekania w tej sprawie wyznacza się sędziego lub sędziów w drodze losowania. W takim wypadku sędzia wyznaczony do orzekania w sprawie podlega z tego powodu jednokrotnemu pominięciu w kolejności wyznaczania do orzekania w trybie § 1.

§ 7. Od udziału w losowaniach wskazanych w § 2–6 wyłączeni są sędziowie, o których mowa w § 1 zdanie drugie.

§ 8. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia:

1) tryb wyznaczania i losowania składu orzekającego, mając na uwadze konieczność zagwarantowania równego prawdopodobieństwa udziału w składzie orzekającym w każdej sprawie wszystkim sędziom danego sądu lub wydziału oraz zapewnienia obiektywizmu przy przeprowadzaniu losowania, w szczególności poprzez udział w tej czynności osób niemających interesu prawnego ani faktycznego w wyniku losowania, możliwość wyznaczania i losowania składu orzekającego przy użyciu systemu informatycznego oraz możliwość rejestrowania obrazu albo obrazu i dźwięku z przebiegu losowania, warunki tego rejestrowania oraz przechowywania i udostępniania zapisów nagrań;

2) warunki uznania choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych za dłuższą lub długotrwałą oraz ważne przyczyny wynikające z organizacji pracy w sądzie dopuszczające pominięcie sędziego do orzekania w sprawie, mając na uwadze konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania oraz prawidłowego wyznaczania sędziego do orzekania w sprawie.

§ 9. Przepisy § 1–8 stosuje się do sędziów sądów powszechnych i wojskowych.”;

Wychodzi na to, że zamienimy się w jeden wielki totolotek :roll:
braga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: nadal sędzia

Postprzez magdam » środa, 16 marca 2016, 22:19

Cały art. 351 k.p.k. to wynik paranoi nieufności

braga napisał(a):§ 8. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia:

1) tryb wyznaczania i losowania składu orzekającego, mając na uwadze konieczność zagwarantowania równego prawdopodobieństwa udziału w składzie orzekającym w każdej sprawie wszystkim sędziom danego sądu lub wydziału oraz zapewnienia obiektywizmu przy przeprowadzaniu losowania, w szczególności poprzez udział w tej czynności osób niemających interesu prawnego ani faktycznego w wyniku losowania, możliwość wyznaczania i losowania składu orzekającego przy użyciu systemu informatycznego oraz możliwość rejestrowania obrazu albo obrazu i dźwięku z przebiegu losowania, warunki tego rejestrowania oraz przechowywania i udostępniania zapisów nagrań;

2) warunki uznania choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych za dłuższą lub długotrwałą oraz ważne przyczyny wynikające z organizacji pracy w sądzie dopuszczające pominięcie sędziego do orzekania w sprawie, mając na uwadze konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania oraz prawidłowego wyznaczania sędziego do orzekania w sprawie.

I kazuistyka do
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez Gotka » środa, 16 marca 2016, 22:41

po pierwszym przeczytaniu nie rozumiem wszystkich paragrafów tego artykułu

zafrapowało mnie, że pan ms ma określić sposób rejestracji obrazu i dźwięku z procedury losowania
jakież to nieuczwości ustawodawca sobie wyobraża, że aż muszą to nagrywać
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez amelius » środa, 16 marca 2016, 23:07

Taki jest stan umysłu naszej władzy - paranoja nieufności.
amelius

Postprzez jaras » środa, 16 marca 2016, 23:36

Bo to jest sposób na budowę kapitału społecznego.
jaras
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Żagiel » czwartek, 17 marca 2016, 00:40

Może niedługo wprowadzony zostanie obowiązek nagrywania pracy sędziego w jego gabinecie. Będą wszyscy mogli np. pooglądać na ekranie komputera sędziego, jak powstaje uzasadnienie. Najlepiej - online.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez TGC » czwartek, 17 marca 2016, 14:02

Żagiel napisał(a):Może niedługo wprowadzony zostanie obowiązek nagrywania pracy sędziego w jego gabinecie. Będą wszyscy mogli np. pooglądać na ekranie komputera sędziego, jak powstaje uzasadnienie. Najlepiej - online.

Ja pisuję uzasy na laptopie w takich miejscach, że jak mnie nagrają, to jak nic dyscyplinara.
Plus wiele obejrzeń na jutubie.
TGC
VIP
VIP

Postprzez Gotka » czwartek, 17 marca 2016, 14:06

TGC napisał(a):
Żagiel napisał(a):Może niedługo wprowadzony zostanie obowiązek nagrywania pracy sędziego w jego gabinecie. Będą wszyscy mogli np. pooglądać na ekranie komputera sędziego, jak powstaje uzasadnienie. Najlepiej - online.

Ja pisuję uzasy na laptopie w takich miejscach, że jak mnie nagrają, to jak nic dyscyplinara.
Plus wiele obejrzeń na jutubie.

ja piszę często w szkole muzycznej,to chyba kulturalnie <mysli>
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Kret » czwartek, 17 marca 2016, 16:25

Zależy co tam grają/czego uczą. :-P
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » czwartek, 17 marca 2016, 20:09

Pracuję [znaczy się myślę o sprawach] w różnych miejscach. Z tej przyczyny obowiązek nagrywania pracy powinien zostać wprowadzony nie tylko w gabinecie. :/:
wanam
VIP
VIP

Postprzez Żagiel » czwartek, 17 marca 2016, 20:59

Senat za odwrotem od kontradyktoryjnej reformy procesu. Senat nie wprowadził do nowelizacji żadnych poprawek.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... senat.html
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez braga » czwartek, 17 marca 2016, 22:35

Czytam ten art. 351 kpk i to zbyt wiele na moją spracowaną głowę. Mam wrażenie, że enigma była mniej skomplikowana. No i skąd będziemy brać do udziału w losowaniu te osoby nie mające interesu w wyniku losowania, może jakieś listy będą, albo będziemy robić zaciąg na korytarzu pod sekretariatem. Paranoja :shock:
braga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: nadal sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty