Projekt ustawy o komornikach

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Projekt ustawy o komornikach

Postprzez corecane » piątek, 25 listopada 2016, 01:06

Na stronie RCL ukazał się dziś wiekopomny projekt ustawy o komornikach sądowych, powstały w MS (nieoceniony doktor R. znowu błysnął). Obszerny, a dojdzie jeszcze ustawa o komorniczych kosztach.

Jeśli forum czytają twórcy projektu (i się nie wstydzą) to ogromna prośba o syntetyczną odpowiedź, co ten moloch poprawi/usprawni w postępowaniu egzekucyjnym?

Chyba, że chodzi tylko o dowalenie komornikom i wierzycielom?

Bym dorzucił jakąś piosenkę, dowcip lub anegdotkę dla zachęty dla ciężko pracujących w MS, ale pewnie znowu jakiś mod o kruchej psychice krzyknąłby "skandal" czy tam inne "niesmaczne".
corecane
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Projekt ustawy o komornikach

Postprzez iga » piątek, 25 listopada 2016, 20:43

corecane napisał(a):Na stronie RCL ukazał się dziś wiekopomny projekt ustawy o komornikach sądowych, powstały w MS (nieoceniony doktor R. znowu błysnął). Obszerny, a dojdzie jeszcze ustawa o komorniczych kosztach.

Jeśli forum czytają twórcy projektu (i się nie wstydzą) to ogromna prośba o syntetyczną odpowiedź, co ten moloch poprawi/usprawni w postępowaniu egzekucyjnym?

Bym dorzucił jakąś piosenkę, dowcip lub anegdotkę dla zachęty dla ciężko pracujących w MS, ale pewnie znowu jakiś mod o kruchej psychice krzyknąłby "skandal" czy tam inne "niesmaczne".

nie siedzę w temacie komorników, ale chętnie się dowiem jakie są te uregulowania w projekcie, które mają jedynie dowalić komornikom i wierzycielom. Może warto podyskutować? Bo z piosenek czy anegdotek to raczej faktycznie mały pożytek będzie. A z dyskusji może się coś sensownego wykroić.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez doktor » piątek, 25 listopada 2016, 21:17

Fajny ten projekt, np. art. 206: "Art. 206. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r."
Żeby było śmieszniej, to w tym projekcie nie ma przepisów dotyczących kosztów postępowania egzekucyjnego - mają być w odrębnej regulacji, której projektu - rzecz jasna - jeszcze nie ujawniono.
Projekt przewiduje też tworzenie wydziałów egzekucyjnych w SR.
Ostatnio edytowano piątek, 25 listopada 2016, 21:31 przez doktor, łącznie edytowano 1 raz
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Postprzez iga » piątek, 25 listopada 2016, 21:26

doktor napisał(a):Fajny ten projekt, np. art. 206: "Art. 206. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r."

dużo czasu na dyskusję nie ma ;)
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Rosine » piątek, 25 listopada 2016, 21:47

corecane napisał(a):Na stronie RCL ukazał się dziś wiekopomny projekt ustawy o komornikach sądowych, powstały w MS (nieoceniony doktor R. znowu błysnął). Obszerny, a dojdzie jeszcze ustawa o komorniczych kosztach.

Bieda idzie na komornikow. 15%,10% i 5 % bedzie odtąd zasilalo skarb państwa. Co nie? Jaki taki.....czy dr R? A tak powżnie to wcale nie będa mieli źle. Roczny dochód przy obrocie 500 tys to 99% prowijzji , po odjeciu kosztów i podatków nie zostanie mu mało. Kazdy by tak chciał - śedzia też.
"Hosti pectus, cor amico..."
Rosine
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sympatyk forum

Postprzez Joasia » sobota, 26 listopada 2016, 02:13

No ale dotychczas (dane sprzed 4-ch lat) przeciętny przychód kancelarii w Warszawie to 60 tys. miesięcznie, a dochód - 30 tys. W apelacji najbiedniejszej - odpowiednio 35 tys. i 20 tys.
Więc sam rozumiesz, że teraz bida aż będzie piszczeć.

Projekt nie jest m.zd. zły - z wyjątkiem likwidacji kancelarii molochowych oraz zawężeniem wolnego wyboru komornika do apelacji. Ale i te propozycje nie są wadliwe - po prostu mam tu inny pogląd co do tego, jak być powinno; ale rozumiem, że możliwe są tu różne rozwiązania.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » sobota, 26 listopada 2016, 17:05

Joasia napisał(a):No ale dotychczas (dane sprzed 4-ch lat) przeciętny przychód kancelarii w Warszawie to 60 tys. miesięcznie, a dochód - 30 tys. W apelacji najbiedniejszej - odpowiednio 35 tys. i 20 tys.

I znacznie wzrósł.
Joasia napisał(a):Projekt nie jest m.zd. zły

Zamiast pisać, że nie jest zły, to lepiej poszukajcie błędów :)
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » sobota, 26 listopada 2016, 17:25

Rosine napisał(a):Roczny dochód przy obrocie 500 tys to 99% prowijzji , po odjeciu kosztów i podatków nie zostanie mu mało. Kazdy by tak chciał - sedzia też.

Pewnie. Zwłaszcza że ten dochód wyrobi w 9 miesięcy albo szybciej i do końca roku nie musi już nic robić. Po po co ma dalej pracować jak resztę opłat za czynności po przekopceniu ,limitu będzie mu ktoś zabierał.

Jaka jest logika, poza rozkułaczaniem, limitowania rocznego dochodu komornika i skłaniania go do mniejszej efektywności na koniec roku

Jak opłaty są za duże (tak że zdaniem niektórych komornik za dużo zarabia), to nie należy je zmniejszyć. Koszt egzekucji będzie niższy i zarówno dłużnicy i wierzyciele będą zadowoleni.

Po co, z ukrycia, łupić ludzi przez SP jeszcze na tym ?
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez kam » sobota, 26 listopada 2016, 17:44

Johnson napisał(a):
Rosine napisał(a):Roczny dochód przy obrocie 500 tys to 99% prowijzji , po odjeciu kosztów i podatków nie zostanie mu mało. Kazdy by tak chciał - sedzia też.

Pewnie. Zwłaszcza że ten dochód wyrobi w 9 miesięcy albo szybciej i do końca roku nie musi już nic robić. Po po co ma dalej pracować jak resztę opłat za czynności po przekopceniu ,limitu będzie mu ktoś zabierał.

Zabierze mu z tej reszty od 20 do 40% a nie całość.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Rosine » sobota, 26 listopada 2016, 19:11

Po prostu komornik sam bedzie sobie należnośc potrącał z wypracowanych opłat tylko cały ból tej noweli polega na tym, że teraz mają ogromnie zwiększoną kontrolę i nadzór nad wydatkami( np. za 15 tys niedoboru w kasie jest zawieszany
) To tak jakby dzikiego mustanga nagle zacząć przyzwyczajać do chodzenia w zaprzęgu. Ale dobrze- to co się stało- sami na to zapracowali przez lata. A generalnie wszystko i tak sprowadza sie do jednego, że bogaty panuje nad biednymi a dłużnik jest sługą wierzyciela
Ostatnio edytowano sobota, 26 listopada 2016, 20:33 przez Rosine, łącznie edytowano 1 raz
Rosine
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » sobota, 26 listopada 2016, 19:59

kam napisał(a):Zabierze mu z tej reszty od 20 do 40% a nie całość.

Wiem, że nie całość. Ale faktycznie wcale nie 20-40% tylko 50-70% albo więcej (zakładając stawkę PIT 30% a pewnie będzie wyższa). Bo to podwójne opodatkowanie najpierw na podstawie ustawy o komornikach a potem jeszcze od tego PIT.

Czy naprawdę komuś będzie się opłacało mocno pracować ze świadomością że ponad połowę a nawet 3/4 i tak z tego mu zabierze państwo.

A poza tym czemu, poza fiskalizmem to ma służyć ?
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Rosine » sobota, 26 listopada 2016, 20:45

Johnson napisał(a):
kam napisał(a):Zabierze mu z tej reszty od 20 do 40% a nie całość.

Wiem, że nie całość. Ale faktycznie wcale nie 20-40% tylko 50-70% albo więcej (zakładając stawkę PIT 30% a pewnie będzie wyższa). Bo to podwójne opodatkowanie najpierw na podstawie ustawy o komornikach a potem jeszcze od tego PIT.

Czy naprawdę komuś będzie się opłacało mocno pracować ze świadomością że ponad połowę a nawet 3/4 i tak z tego mu zabierze państwo.

A poza tym czemu, poza fiskalizmem to ma służyć ?

Johnsonn- frekwencji ma służyć , frekwencji:) czytałeś co powiedział Hołdys? "Aktywnie komentujący scenę polityczną muzyk opowiada także, że zadał kiedyś Tuskowi pytanie, dlaczego ten nie ominie PiS i nie zacznie rozmawiać bezpośrednio z Polakami. – Co bym im powiedział? – zapytał premier. – Gdybym wiedział, byłbym politykiem – konkluduje Hołdys i dodaje: Dziś już wiem. Wystarczyło powiedzieć: 500 złotych. - Gdyby to Tusk, a nie PiS zaoferował 500 plus najbiedniejszym, bylibyśmy dziś w innej rzeczywistości – uważa Hołdys." No i ta ustawa to pod "ten lud pisowski", który pisze skargi na czynności komornika np. o obniżenie opłaty egzekucyjnej do 1/10 bo się dłużnik dogadał z wierzycielem i spłacił do jego rąk a komornik, mimo że umorzył jeszcze chce 5% od 80 tysiecy, których nawet nie musiał ściągać. Ludzie tego nie rozumieją dlaczego tak jest i nie wytłumaczysz że to tak w ustawie stoi i komornik żąda opłaty od reszty, której nie wyegzekwował a ze to niesprawiedliwe co ja mogę człowieku..... I o to chyba też chodzi-poszło w świat że teraz "ICH juz Mamy", choć oczywiście w przedmiocie opłat egzekucyjnych i sposobu ich naliczania nowela nic nie zmienia.:)
Rosine
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez sebus » sobota, 26 listopada 2016, 21:14

Można analizować pod kątem zarobków ale rozbudowanie części dotyczącej nadzoru i dyscyplinarnej budzi moje wątpliwości. Np: już prezes rejonu będzie mógł zawieszać komornika i wogóle mnóstwo czynności do rejonu w imię chyba wyrównywania obciążenia pracą rejonów. Bez komentarza.
Ps. Odwołanie prezesa sr przez samego MS za nadzór za komornikiem to już chyba lekka przesada...
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez corecane » czwartek, 1 grudnia 2016, 00:00

Joasia napisał(a):No ale dotychczas (dane sprzed 4-ch lat) przeciętny przychód kancelarii w Warszawie to 60 tys. miesięcznie, a dochód - 30 tys. W apelacji najbiedniejszej - odpowiednio 35 tys. i 20 tys.
Więc sam rozumiesz, że teraz bida aż będzie piszczeć.

Te dane to z pewnego raportu Instytutu Wymiary Sprawiedliwości? Bo mało ten raport jest wiarygodny. I mowa jest o przychodzie, a nie dochodzie.

iga napisał(a):A tak powżnie to wcale nie będa mieli źle. Roczny dochód przy obrocie 500 tys to 99% prowijzji , po odjeciu kosztów i podatków nie zostanie mu mało. Kazdy by tak chciał - śedzia też.

Hmmm, mowa o przychodzie, a nie dochodzie. 500 k rocznie to 40 k miesięcznie, w czasie kontroli w jednej z przeciętnych raczej kancelarii (wpływ od 3 do 6 k rocznie) to 500 k kom miał rocznie kosztów wynagrodzeń, poczty, składek i innych pierdół przy przychodzie nieprzekraczającym 700 k. Nie sądzę, żeby któryś sędzia się połasił.

Pytanie do obeznanych w prawie pracy: przy takim nadzorze, urlopie i pensji - jak by wyglądało ustalenie stosunku pracy komornika z SP? Na innej kontroli kom z wpływem do 1 k jak dżdżu wyglądał upaństwowienia i stałej pensjihttp://sedziowie.net/posting.php? ... 42a8aac5f#

Projekt to igrzyska, bo poza zwiększeniem nadzoru, wykastrowaniem asesorów (niczego nie mogą) i obniżeniem opłat nic konkretnego nie ma. Czyżby zbyt wysokie opłaty blokowały skuteczność? Do tego jak prezes nie zawiesi, to sam wisi. Czyli wątpliwości automatycznie rozstrzyga na niekorzyść koma, bo oczywiste jest, że myśli w pierwszym rzędzie o sobie. Tworzy się instrumenty służące ręcznemu sterowaniu tym wszystkim przez wiadomo-kogo.

Nigdy nie rozumiałem liczenia zaległości - że do spraw niezałatwionych obniżających skuteczność wlicza się umorzone (pewien sędzia opowiadał, jak to jakiś Kruk albo inna wrona wysłała do koma 3 k wniosków, a po miesiącu umorzyła - i rok skuteczności z głowy).

Łyżką miodu w beczce dziegciu jest właściwość przy skargach na czynności i możliwość autokontroli przez koma. U mnie kilku komów wręczyło pracownikom wypowiedzenia i przenoszą się do adwokatury. Słyszałem, że jeden hurtownik spod Łodzi zwija biznes i mają problem z ogarnięciem kancelarii po nim (ponad stu pracowników).

Mimo szczerych chęci nie widzę jakoś żadnych pozytywów tych zmian, poza igrzyskami dla ludu. A moi znajomi czekają już drugi rok w Wawie na przysądzenie własności - kupili na licytacji mieszkanie, zapłacili dwa lata temu niemal milion zł w gotówce i czekają, czekają, czekają...
corecane
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 1 grudnia 2016, 00:22

Pisałam o przychodzie (60 tys. miesięcznie) i o dochodzie (30) - i nie były to dane z raportu IWSu, tylko twarde dane pokontrolne MSu.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez corecane » czwartek, 1 grudnia 2016, 13:09

Joasia napisał(a):Pisałam o przychodzie (60 tys. miesięcznie) i o dochodzie (30)

Moje przeoczenie, przepraszam.

Joasia napisał(a):tylko twarde dane pokontrolne MSu

MS w tamtych latach to raczej bazował na oświadczeniach składanych przez "chętnych", których nie było wielu. Przez to był ciągły problem z określeniem rzeczywistych zarobków.

Aktualne dane, wydaje się, że wiarygodne, bo z US, są tutaj:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... iadze.html

Pytanie, czy dane z US obrazują wyłącznie działalność egzekucyjną, czy też dodatkową.
corecane
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » czwartek, 1 grudnia 2016, 14:30

corecane napisał(a):Te dane to z pewnego raportu Instytutu Wymiary Sprawiedliwości? Bo mało ten raport jest wiarygodny. I mowa jest o przychodzie, a nie dochodzie.

Dlaczego mało wiarygodny?
corecane napisał(a):Projekt to igrzyska, bo poza zwiększeniem nadzoru, wykastrowaniem asesorów (niczego nie mogą) i obniżeniem opłat nic konkretnego nie ma.

A czego oczekiwałeś?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 1 grudnia 2016, 17:13

corecane napisał(a):
Joasia napisał(a):Pisałam o przychodzie (60 tys. miesięcznie) i o dochodzie (30)

Moje przeoczenie, przepraszam.

Joasia napisał(a):tylko twarde dane pokontrolne MSu

MS w tamtych latach to raczej bazował na oświadczeniach składanych przez "chętnych", których nie było wielu. Przez to był ciągły problem z określeniem rzeczywistych zarobków.

Aktualne dane, wydaje się, że wiarygodne, bo z US, są tutaj:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... iadze.html ... iadze.html

Pytanie, czy dane z US obrazują wyłącznie działalność egzekucyjną, czy też dodatkową.

Każdy komornik jest co roku kontrolowany przez prezesa SR - który do części merytorycznej (egzekucyjnej) deleguje sędziego, a do części finansowo - księgowej - księgowego sądowego. Dane z kontroli są sporządzane w formie protokołu pokontrolnego: osobno sędziowskiego, osobno - finansowo - księgowego. Nie ma żadnych oświadczeń. Jest normalna kontrola księgowa. I to tymi danymi dysponuje MS. Są to twarde dane z ksiąg rachunkowych komorników. Co oznacza, ze co jak co - ale zawyżone to nie są.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez corecane » piątek, 2 grudnia 2016, 12:36

kam napisał(a):Każdy komornik jest co roku kontrolowany przez prezesa SR - który do części merytorycznej (egzekucyjnej) deleguje sędziego, a do części finansowo - księgowej - księgowego sądowego. Dane z kontroli są sporządzane w formie protokołu pokontrolnego: osobno sędziowskiego, osobno - finansowo - księgowego. Nie ma żadnych oświadczeń. Jest normalna kontrola księgowa. I to tymi danymi dysponuje MS. Są to twarde dane z ksiąg rachunkowych komorników. Co oznacza, ze co jak co - ale zawyżone to nie są.

Oj, zdecydowanie tak nie jest. Księgowy kontroluje księgę pieniężną, stan rachunku kancelarii, wpłaty od i do wierzycieli, a nie bada przychód czy dochód komornika. W ogóle nie ma wglądu w dokumenty kosztowe. Gdyby było tak jak napisałaś, to niepotrzebne byłoby sięganie przez MS do danych z US, o czym mówił choćby Reiwer w DGP.

kam napisał(a): corecane napisał(a):
Te dane to z pewnego raportu Instytutu Wymiary Sprawiedliwości? Bo mało ten raport jest wiarygodny. I mowa jest o przychodzie, a nie dochodzie.

Dlaczego mało wiarygodny?

Choćby ze względu na pominięcie 8 % stawki za egz z rachunku bankowego i przyjęcie wszędzie 15 %, jak również odmowę podania źródeł danych. Odnoszę się do raportu za 2012 bodajże, nie wiem, czy potem były aktualizacje czy nowe raporty.
corecane
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez doktor » poniedziałek, 12 grudnia 2016, 17:53

Na stronie RCL jest już projekt ustawy o kosztach komorniczych. Zakłada m.in., że opłata za egzekucję ma wynosić co do zasady 10%.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12292863
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez doktor » poniedziałek, 12 grudnia 2016, 17:54

doktor napisał(a):Na stronie RCL jest już projekt ustawy o kosztach komorniczych. Zakłada m.in., że opłata za egzekucję ma wynosić co do zasady 10%. 5% ma być w sytuacji, gdy dłużnik wpłaca egzekwowaną kwotę bezpośrednio na rachunek komornika.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12292863
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Asesor34 » poniedziałek, 12 grudnia 2016, 21:37

To są rewelacje resortu. Znam kilku komorników i taki dochód dla nich to marzenie. Jeden komornik pracuje od rana do wieczora, nawet w soboty, i osiąga średni dochód 6000-8000 złotych. Z tego co mówił to wpłaty na kwity utrzymują go przy życiu. Obniżenie opłaty przy wpłacie bezpośredniej, gdzie ten komornik zrobił już wszystko i pozostało jedynie jakoś przycisnąć tego dłużnika ( czytaj napracował się najwięcej ), jest dla mnie niezrozumiałe. Chyba powinna być najwyższa opłata. Tak wynika z analizy akt egzekucyjnych. Pomysł ministerstwa spowodował, że oni wszyscy odchodzą z zawodu. A czego nikt nie zauważa to przyjemna to praca nie jest i porównywanie tego do innych zawodów prawniczych jest nieporozumieniem. Niedługo nikt do tego zawodu nie przyjdzie i wtedy będzie katastrofa. Nie każdy się do tego nadaje, a chyba jedynie większa wypłata zachęcała do "babrania" się w postępowania egzekucyjne. Ja nikomu do kieszeni nie zaglądam i nie chcę żeby i mnie zaglądano. za chwilę powiedzą, że sędziowie piją kawę w gabinecie a całą prace wykonują asystenci w związku z powyższym zażądają żeby nam obniżyć uposażenia. Ja tam im zawodu nie zazdroszczę.... Są komornicy z wysokimi zarobkami jak w każdej branży. Jednak myślę, że scenariusz po wprowadzeniu ustawy będzie inny niż zakłada resort. Zwolnienia pracowników.. komornik będzie chciał mieć tyle samo na miesiąc co dotychczas...przewłoki w sprawach-skutek zwolnień...zapaść egzekucji z powodu braku pracowników.. i tyle. Nikt o zdrowych zmysłach do tego zawodu już nie przyjdzie.
Asesor34
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Powrót do Projekty